Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 5:50 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Καθάρισμα εσωτερικών πλαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 06, 2020 3:14 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2020 3:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1
Καλησπέρα σας,

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για το φόρουμ και τις πληροφορίες που παρέχετε σε αυτό μιας και είμαι καινούριο μέλος.
Διαβάζοντας γενικά δε βρήκα κάποια σαφή απάντηση στο θέμα που θα θέσω παρακάτω ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.

Έχω ένα αυτοκίνητο bmw 116d 5ετίας περίπου και κατά την τελευταία επίσκεψη στο "πλυντήριο" μου έβαλαν ένα εσωτερικό αρωματικό και γυαλιστικό πλαστικών με αποτέλεσμα τα εσωτερικά πλαστικά να έχουν κάνει κάποιους τόπους και κάποιες περίεργες γυαλάδες. Επίσης το ίδιο και στο τιμόνι που είναι δερμάτινο. Νομίζω επίσης οτι τα εσωτερικά πλαστικά (κυρίως ταμπλό και πόρτες) έχουν και κάποια συσωρευμένη βρωμιά, π.χ. ίσως από αντιηλιακό.

Η ερώτηση είναι τι μπορώ να κάνω για να φύγουν αυτοί οι τόποι και να καθαριστούν τα πλαστικά. Να σημειώσω ότι δε μου αρέσει η τεχνητή γυαλάδα που αφήνουν ορισμένα "προιόντα". Ποιο προϊόν θα προτείνατε για τη δουλειά που θέλω; Θα προτιμούσα έτοιμο και όχι κάτι που θέλει αραίωση.

Ποιά θα ήταν η σωστή τεχνική; Δύο πανιά MF ένα για καθάρισμα με το προιόν και ένα στεγνό για μετά;

Σας ευχαριστώ πολύ.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθάρισμα εσωτερικών πλαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 31, 2021 10:43 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2019 8:24 pm
Δημοσιεύσεις: 11
θα πρεπει να περασεις ολο το εσωτερικο που εχει ηδη γυαλιστικο με καποιο προιον all purpose cleaner (APC) με μαλακο πινελο ή πανι μικροινων. Με καποια εταιρεια που το παρεχει ετοιμο για χρηση υπαρχει περιπτωση να μην κανεις δουλεια και αυτο γιατι μπορει να χρειαστει ισχυροτερη δοση ή περισσοτερα περασματα. Για αυτο το λογο ειναι προτιμοτερο καποιο που να θελει αραιωση.
Αφου στεγνωσεις και διαπιστωσεις οτι εφυγαν, περνας προιον προστασιας εσωτερικου με βαση το νερο με σφουγγαρακι εφαρμογης προιοντος και επειτα με ενα πανι μικροινων σκουπιζεις.
Αυτα τα προιοντα αφηνουν καποια μικρη φυσικη γυαλαδα(satin) και μπορει να εχουν uv προστασια. Υπαρχουν και καποια που ειναι εντελως ματ.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: