Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 7:24 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Διαδικασία γυαλισματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 10, 2020 9:42 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Αύγ 04, 2019 1:10 am
Δημοσιεύσεις: 18
Εχώ το Κ6 klinet ,πηλό soft99, k2 roton pro, αλοιφή μεσσαια και κερί.Πλένω το αυτοκίνητο ρίχνω το roton και το ξεπλενω ή το σκουπιζω,μετά περνάω πηλό,μετά το klinet έπειτα αλοιφή και μετά κερι η μετα τον πηλό-αλοιφή- klinet-κερι


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαδικασία γυαλισματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 11, 2020 8:39 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Η διαδικασία είναι
Wash
Decontamination ( faloout remover και μετά Πύλο)
Prep
Polish
Prep
Seal

Και βάζεις τα υλικά που Έχεις στο αντίστοιχο στάδιο
Τώρα καμιά φορά 2 φορές prep ισωσ είναι υπερβολή αλλά αυτό είναι το σωστό ειδικά αν είχες πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία πολλά κεριά ήδη πάνω στο αυτοκίνητο και δεν είσαι. Σίγουρος αν έφυγαν . Αν εισαι οκ κάνεις prep μόνο πριν το κερωμα.

Επίσης το faloout remover ( k2 roton) θέλει καλό ξεβγαλαμα κανονικά με νερό δε. Μπορεισ να το βγάλεις απλά με σκουπισμα ( γίνεται με rinsless αλλά δε χρειάζεται να μπλεξεισ ξεπλυνετο )

Απλά πρέπει να καταλάβουμε γιατί χρησημοποιουμε κάθε προϊόν για ποιο λόγο και μετά μπορούμε να το εξετάσουμε η όχι στη διαδικασία ανάλογα.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαδικασία γυαλισματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 14, 2021 12:35 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 10:43 am
Δημοσιεύσεις: 9
Καλησπέρα σας, ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι πάνω σε αυτή τη διαδικασία.

Είμαι ιδιοκτήτης ενός Skoda Scala 9/2020, χρώματος λευκό μεταλλικό και μετά από τον εντοπισμό λίγης αχνής αράχνης και σχετικά τραχιάς επιφάνειας στο βερνίκι, μάλλον από επικαθίσεις, μπήκα στη διαδικασία να το πλένω και να το περιποιούμαι μόνος μου.
Έτσι ανακάλυψα και το forum αυτό στο οποίο έχω αφιερώσει πολλές ώρες ανάγνωσης καθώς είμαι παντελώς άσχετος :)
Δεν πρόκειται να βάλω αλοιφή γυαλίσματος, καθώς δεν έχω εμπειρία, ούτε και εξοπλισμό και φοβάμαι αρκετά μη κάνω κάποια ζημιά κατά τη διαδικασία (τουλάχιστον προς το παρών).

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να κάνω πηλό και να περάσω ένα glaze (meguiar's ultimate polish) και στο τέλος κερί.
Έχω ήδη στην κατοχή μου simoniz tar remover, k2 car care roton pro, clay bar bilt hamber soft, k2 klinet pro, meguiar's ultimate polish, meguiar's hybrid liquid ceramix wax & spray & detailer.

Η ερώτηση μου είναι αν το κ2 klinet pro θα πρέπει να το εφαρμόσω μετά τον πηλό (αν υπάρχει νόημα), ή μετά το glaze, ή και να μη το χρησιμοποιήσω καθόλου.
Επίσης η διαδικασία περάσματος του ultimate polish θα πραγματοποιηθεί με το χέρι και όχι με κάποιο αλοιφαδόρο.
Οποιαδήποτε συμβουλή, παρατήρηση είναι δεκτή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαδικασία γυαλισματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 14, 2021 12:58 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Εν αρχη θα πρπει να καταλαβεισ τι ειναι το καθε προιον που αγορασες και τι δουλεια κανει.
Ετσι θα σου πααντηθει μονη τησ η απορια για το που θα μπει το klinet.

Tα προιντα αυτα της κατηγοριας paint prepeare ειναι για να βγαζουν απο την επιφανεια οτιδηποτε εχει μεινει επανω , πολυμερη, κερια αλοιφες κ.τ.λ.

Αρα μπορουμε αν θελουμε μετα απο το πυλο, να το περασουμε για να φυγουν ενδεχομνωσ καποια υλικα που θα εχει αφησει το λιπαντικο..........

Αλλα αμα το βαλεις μετα απο καποιο υλικο glaze,...........θα το βγαλει.και θα ειναι σα να εκανεσ τσαμπα δουελια...δηάδη βαζεισ κατι και μετα με αλλο υλικο...το αφαιρεις....



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαδικασία γυαλισματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 14, 2021 1:20 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 10:43 am
Δημοσιεύσεις: 9
Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Σε ακολουθώ τυχαία και στο κανάλι σου στο youtube. :gjb:

Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ με τα λίγα που διάβασα.
Αλλά σε ένα άλλο θέμα (νομίζω για IPA) αναφέρθηκε πως μετά απο glaze καλό είναι να περάσεις paint cleaner και εκεί ήταν που μπερδεύτηκα.
Βέβαια ίσως και να μην κατάλαβα καλά από τα τόσα πολλά που διάβασα, μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα όποτε δεν είμαι και 100% σίγουρος.
Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαδικασία γυαλισματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 14, 2021 3:50 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2018 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Athens
Καλησπέρα και από εμένα.
Θεωρώ ότι το klinet, εφόσν δεν έχεις περάσει τίποτα στο αμάξι, δε χρειάζεται. Αν έχεις περάσει κάποια αλοιφή ή κερί, τότε δεν είναι κακό να το εφαρμόσεις.

Όσον αφορά το πέρασμα των αλοιφών με το χέρι, από προσωπική και μόνο εμπειρία, επειδή το είχα (και το έχω) το polish της meguairs, δε θα κάνεις σχεδόν τίποτα με το χέρι. Τσάμπα θα κουραστείς. Το έχω κάνει, για αυτό στο λέω.

Εκεί που είδα αποτέλεσμα με το χέρι, είναι με την srp (Super Resign Polish της Autoglym) και στη συνέχεια κάποιο κερί.
Όπως θα διαβάσεις κι εδώ βέβαια, η srp δεν διώχνει την αράχνη, αλλά την καλύπτει, όπως επίσης καθαρίζει και πολύ καλά το βερνίκι.

Γνώμη μου πάντα και αν θες δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις, να έχεις και δική σου άποψη.
Με το χέρι βασικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, αλλά σεβαστό που δε θές αλοφαδόρο.
Φιλικά.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Διαδικασία γυαλισματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 14, 2021 8:49 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 10:43 am
Δημοσιεύσεις: 9
Σ ευχαριστω για την απαντηση.
Η αληθεια ειναι οτι παντου διαβαζα για srp & epg, αλλα καποια απο τα προιοντα τα πηρα απο φιλο που πλεον δεν εχει οχημα, οπως σαπουνια καθαριστικα για τα τζαμια για τις ζαντες κτλ και μεσα σε αυτα ηταν της meguiar's η compound και η polish.
Οποτε ειπα να αγορασω καποια και εγω οπως πηλο καθαριστικο χρωματος mf σφουγγαρακια κτλ για να δω τι μπορω να πετυχω με το χερι καθως αλοιφαδορο δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και φοβαμαι πως θα κανω ζημια στο βερνικι και ειναι κριμα καθως ειναι καινουριο αμαξι.
Οσο αφορα για την polish διαβαζα οτι εφαρμοζεται με το χερι και εκτος απο γυαλαδα που προσφερει, εχει καποια fillers αν το λεω καλα που καποως θα γεμισουν το αραχνιασμα (προσωρινα).
Αν μετα το περνουσα και απο τα liquid & spray waxes ειχα την εντυπωση πως θα κρατουσε περισσοτερο η διαρκεια της polish.
Ειναι ομως και το λευκο χρωμα που με προβληματιζει, καθως απ οτι εχω καταλαβει δυσκολα το αναδεικνυεις, οποτε το φοβαμαι και εγω αυτο που λες, θα φαω μια ολοκληρη μερα να καθαριζω και να γυαλιζω και στο τελος το αποτελεσμα ισως απογοητευσει.


Sent from my MI 8 using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαδικασία γυαλισματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2021 5:54 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Και εγώ 2 γρατζουνιές επιφανειακες στην κολώνα της πόρτας και γενικά γυάλισμα με το χέρι στις κολώνες της πόρτας με το meguiars ultimate polish, δεν έκανε τίποτα. Μετα με menzerna medium cut 2500, κάτι ψιλοεγινε.

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γίνεται γυάλισμα σε πλαστικό, σήμα - χερούλι πόρτας πορτ παγκαζ. Επειδή γρατζουνιστηκε μάλλον από σκληρό πινέλο που χρησιμοποίησα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαδικασία γυαλισματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2021 6:10 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
η ultimate polish λογικο να μην εκανε τιποτα ειναι glaze καθαρισμου. τωρα γενικα με το χερι πρeπει αν εχουμε συσγεκριμενεσ προσδοκιες απο του τι μπορει να καταφερουμε , σε αβαφα μαυρα πλαστικα δε γινεται γυαλισμα η αφαιρεση γρατζουνιων ( γινεται σε καποια αλλα ειναι αλλη ιστρορια για να φυγει οξειδωση).
Μηπωσ ηταν κατι αλλο γιατι γρατζουνια απο πινελο ποσο σκληρο να ηταν..ξερω γω.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαδικασία γυαλισματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2021 10:15 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ή έγινε από άλλο πράγμα, γιατί είναι στη λαβή ή από το πινέλο που είναι μια σειρά πινέλα από aliexpress με πλαστική λεπτή και μαλακή τρίχα.
To polish δεν καλύπτει έστω; Το srp είναι πιο "καλυπτικο";

Επίσης πήρα πρόσφατα ένα εξάρτημα με velcro που μπαίνει σε τροχό, δεν κάνει μια χαρά δουλειά σαν αλοιφαδορος; rotary έστω, με πιο γρήγορα περάσματα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron