Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 8:30 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ερώτηση για βερνίκι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 24, 2021 10:13 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 4:06 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Καλησπέρα στη παρέα.
Πριν από κάποιες βδομάδες επισκευτηκα ένα κατάστημα που φτιάχνει χρώματα αυτοκινητου,καθώς ήθελα να κάνω ένα "μερεμέτι"σε ένα σημείο του αυτοκινητου και να πείραματιστω με την λεγόμενη "τοπική βαφή".

Η βαφή ήθελα να γινει με σπρευ ,καθως δεν ήθελα να μπλέξω με πιστολια κτλ για κάτι τόσο μικρο. Θα ήταν 2Κ.
Πρωτύτερα όμως ρώτησα τον κύριο αυτό,αν και κατά ποσο είναι εφικτό αυτό που ήθελα.
Δηλαδή αν τα υλικά -και συγκεκριμένα το βερνίκι- (αυτό που θα φτιαχνόταν σε σπρευ),αν θα είναι υποδιαιστερο πχ από αυτό που θα μου έδινε αν ήθελα για πιστόλι.
Με διαβεβεωσε πως OXI ,"είναι το ίδιο πράγμα' και τον ξαναρώτησα ξανά και ξανά,οτι δεν έχει να "ζηλέψει"τίποτα το ένα από το άλλο.

Ήμουν αρκετά επίμονος σε αυτό,διοτι κάποτε κάποιος άλλος επαγγελματία που έφτιαχνε χρώματα πριν πολλά χρονια ,μου είχε πει ότι το βερνίκι στο σπρευ δεν μπορεί να είναι το ίδιο ,διοτι δεν μπορεί να βάλει τον ίδιο σκληρυντητη μεσα γιατί θα πετρώσει στο δοχείο κτλ. κτλ.και ότι είναι υποδιαιστερο.
Όμως είπα μετά από τόσα χρονια κάτι θα έχει αλλάξει.

Για να μη κουράζω,βερνικι dupont
Έριξα το βερνίκι ,ολα καλα κρυσταλινο,εκανα και το σβήσιμο με το διαλυτικό σβησίματος .Τελειο.

Αυτό που παρατήρησα όμως σήμερα εντελώς τυχαία σε ένα δοκιμιο που είχα ψεκάσει εκεί λίγο από αυτό το βερνίκι.
Είναι ότι καθώς έπεσε πάνω του ισοπροπολικη αλκολη το βερνίκι "έλιωσε".
Μα είναι δυνατόν!
Είναι δυνατόν με λίγη αλκολη να προσβάλετε το βερνίκι?

Γνωρίζετε κάτι?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron