Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 4:00 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 2 [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λιπαντικα πυλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 08, 2021 5:57 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
flowin_through έγραψε:
Μου ήρθε σήμερα το προϊόν και είναι όντως συμπυκνωμένο. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο χρειαζόμουν, ένα σπρέι να ψεκαζω για να βγάζω τις κουτσουλιές, ένα λιπαντικό πηλού που θα βγάζει πολύ (έχω τον bilt Hamber soft που λέει και με σκέτο νερό, οπότε μάλλον θα το πάω 1:40).
Ο Pan the organiser δίνει μία συνταγή για qd με Ech2o και Reload που είναι λέει όσο γυαλιστερό γίνεται, φαίνεται σα βρεγμένο. Επίσης είναι τα μόνα προϊόντα που δίνουν πραγματική περιεκτικοτητα σε SiO2, αν και το reload είναι ακριβούτσικο. Βλέπω είναι κορεάτικη εταιρεία, έχει minimal αλλά περιεκτικες πληροφορίες στις συσκευασίες. Ξέρω είναι χρονιά, αλλά τη θεωρούσα ακριβή, αλλά με τέτοιες αραιώσεις συμφέρει πολύ περισσότερο από τις άλλες (ένα meguiars quick detailer έφυγε με πηλό σε δύο αμάξια).


Kαταρχήν είναι όπως ακριβώς τα γράφει ο Μάρκος.
Όσον αφορά το συνδυασμό με Reload, επειδή το έχω κάνει και αυτό, θα σου πω το εξής:
Η μίξη Ech02 με Reload δεν ένιωσα να προσφέρει κάτι παραπάνω από ότι το Ech02 μόνο του σε γυαλάδα.
Το δοκίμασα σε διάφορες αναλογίες, έως 80+80ml και το υπόλοιπο απεσταγμένο.
Ενώ το Ech02 είναι πανεύκολο στη χρήση, η μίξη μπορεί κάποιες φορές να αφήσει αισθητά streaks που θα χρειαστούν δεύτερο σκούπισμα,
ειδικά αν είναι πυκνή η αναλογία.
Θεωρώ πως είναι και λίγο τρικ της εταιρείας γιατί το reload είναι ακριβό προϊόν.
Τώρα για το reload μόνο του, είναι κάτι πιο δυνατό από το Ech02, έχει μία καλύτερη ανθεκτικότητα, αλλά σε δύο εβδομάδες
αμάξι εκτεθειμένο σε υγρασίες και χειμώνα, η παρουσία του κάποια στιγμή πήρε πίσω.
Θαύματα με τα σπρέι δεν έχω δει να γίνονται, απλά έχεις μία έξτρα προσωρινή προστασία. Το καλοκαίρι, κρατάνε μια χαρά, το χειμώνα αλλάζουν
τα δεδομένα.
Συμπέρασμα, το Ech02 αξίζει πολλές φορές τα χρήματα του.
Το Reload συνίσταται περισσότερο για συντήρηση κεραμικών επιστρώσεων. Κανονικά η χρήση του απαιτεί χρόνο (ψεκάζεις σε στεγνό αμάξι, αφήνεις να θαμπώσει ελαφρά και σκουπίζεις, για να δώσει το μάξιμουμ της προστασίας. Άρα μάλλον δε συνίσταται και τόσο για ψέκασμα κατά το στέγνωμα και σπούπισμα, όπως είδες στο βίντεο με τη μίξη...)
Η μίξη τους δε θα δώσει κάτι το τόσο σπουδαιότερο σε λάμψη, το Ech02 τα καταφέρνει και μόνο του εξαιρετικά.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λιπαντικα πυλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 08, 2021 7:16 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Μάλιστα ωραία, ακόμα καλύτερα. Και ο apex το ίδιο λέει, σκέτο ech2o αρκεί. Με βολεύει πολύ αυτό, ένα προϊόν για πολλές χρήσεις και από οικονομικής πλευράς και έχει χαθεί η μπάλα με τα διαφορετικά προϊόντα.

Για τις κουτσουλιές αυτό κάνω, ψεκαζω λίγο υγρό μόνο πάνω της και το αφήνω για λίγο, μετά πιάνω με mf και την "τσιμπάω" και μετά με υγρό πανάκι ξαναπερναω. Όταν είναι φρεσκοκερωμενο φεύγει πανεύκολα, ακόμα και με νεράκι έχει φύγει χωρίς να το ακουμπισω, την παρασέρνει καθώς πέφτει. Αλλά σε καπό και ουρανό δεν ξέρω πόσο μένει η προστασία αυτή, γιαυτό λέω να κερωνω καπό και ουρανό πιο γρήγορα από το υπόλοιπο ή να κάνω layering από πάνω...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λιπαντικα πυλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 08, 2021 10:02 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
flowin_through έγραψε:
Μάλιστα ωραία, ακόμα καλύτερα. Και ο apex το ίδιο λέει, σκέτο ech2o αρκεί. Με βολεύει πολύ αυτό, ένα προϊόν για πολλές χρήσεις και από οικονομικής πλευράς και έχει χαθεί η μπάλα με τα διαφορετικά προϊόντα.

Για τις κουτσουλιές αυτό κάνω, ψεκαζω λίγο υγρό μόνο πάνω της και το αφήνω για λίγο, μετά πιάνω με mf και την "τσιμπάω" και μετά με υγρό πανάκι ξαναπερναω. Όταν είναι φρεσκοκερωμενο φεύγει πανεύκολα, ακόμα και με νεράκι έχει φύγει χωρίς να το ακουμπισω, την παρασέρνει καθώς πέφτει. Αλλά σε καπό και ουρανό δεν ξέρω πόσο μένει η προστασία αυτή, γιαυτό λέω να κερωνω καπό και ουρανό πιο γρήγορα από το υπόλοιπο ή να κάνω layering από πάνω...


Η ανθεκτική σου προστασία θα είναι φυσικά το κερί ή το sealant που κόπιασες για να εφαρμόσεις. Τα qdetailer είναι για τέτοιες χρήσεις που αναφέρεις και φρεσκάρισμα της γυαλάδας. Aν σε βολεύει να κάνεις τμηματικά κερί, όπως σε διευκολύνει.
Το βασικό μου qdetailer είναι το Ech20 και συμφέρει τρομερά στην τιμή.
Μιας και είμαστε στο topic αυτό, αν θελήσεις και κάτι διαφορετικό για έξτρα γυαλάδα, δες κάποια στιγμή το Meguiars last touch. Είναι σε μπετονάκι. Μόνο του δεν ξεπερνά τη λάμψη του Ech20. Όμως :
Έτυχε να έχω στεγνώσει το αμάξι με Ech20 και λίγες μέρες μετά θέλησα να το φρεσκάρω από λίγη ανεπαίσθητη σκόνη. Το έβρεξα (πάντα!) όλο το αμάξι, ψέκασα αραιωμένο Meguiar's (1:1) και σκούπισμα. Το δέσιμο με το Ech20 και η γυαλάδα ήταν το κάτι άλλο. Έμεινα άφωνος.. .



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: