Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 7:24 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 20, 2021 9:13 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Δεκ 01, 2018 11:38 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Καλησπέρα!!!
Έχω παραγγείλει ένα Toyota Yaris Cross και περιμένω μέσα Νοεμβρίου να έρθει.
Στο site της Toyota έχει την επιλογή για κεραμική προστασία χρώματος και όταν μίλησα με τον αντιπρόσωπο είπαμε να την βάλω...εδώ στο forum τα περισσότερα παιδιά λένε οτι δεν αξίζει αφενός γιατί δεν γίνεται όπως πρέπει(αρπα κόλα και το καταλαβαίνω) αφετέρου και να γίνει τέλεια δουλειά θέλει ειδική περιποίηση!!!
Είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ με το θέμα του detailing αλλά μου αρέσει να έχω ενα καθαρό αυτοκίνητο και να γυαλίζει...
Τι λέτε να την ακυρώσω την κεραμική;
Επίσης το αυτοκίνητο θα το πλένω κυρίως μόνος σε self service πλυντήριο καθε 10-15 μέρες...έχετε κάτι να μου προτείνεται για το σωστό πλύσιμο...στο self service θα κάνω χρήση μόνο του πιεστικού με τα ήδη νερού που έχει...Κρύο - Ζεστό - Απιονισμένο.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το σεντόνι!!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2021 8:28 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
μεγεια , καλοταξιδο καλες διαδρομες να το χαρειτε με υγεια, εξαιρετικη επιλογη.........

Η αληθεια ειναι οτι οι pre dealer installed κεραμικεσ επιστρωσεις, δεν εχουν και τη καλυτερη φημη για πολλουσ σοβαρους λογους και ποιοτητας και κυριως μη σωστης εφαρμογης, κατι που γενικα παρατειρειτε πολυ συχνα με κεραμικες που ερχονται ετοιμες απο αντιπροσωπειες για αυτο και το σχετικα χαμηλο κοστος, επισης αυτες πουτε καππιο προγραμα συντηρισης εχουν ουτε γνωστο υλικο για να μπορειτε να χρησημοοιειτε το αντιστοιχο υλικο προστασιας και πλυσηματος της κεραμικης επιστρωσης.
Οποιαδηποτε κεραμικη θελει την προσοχη και τη συχνη συντηριση για να αποδιδει. Οι διαδικασιες και ο χρονος που πρεπει να σπαταληθει για να μπει σωστα μια κερμαμικη επιστρωση ειναι ιδια ειτε καινουργιο ειτε παλιο αμαξι με μια μικρη διαφοροποιηση στην εκταση της διορθωσης που μπορει να χρειαζεται το εκαστοτε οχημα.

Αν θελετε κεραμικη επιστρωση συνηθως η εφαρμογη σε εξειδικευμενο κατατσημα μετα την αγορα εχει πολυ καλυτερα αποτελεσμα αφου.....αν μπειτε στο κοπο...να γινει σωστα...φυσικα σε αλλο κοστος ομως που εκει μπαινουμε σε αλλες συζητησεις.

ναι το self service ειναι μια επιλογη που επιλεγουν αρκετοι ιδιοκτητες κανοντας χρηση μονο της πιεσης και του νερου (οχι φυσικα τισ βουρτσες εκει για κανενα λογο), ομως και αυτο δε μπορει να ειναι μονιμη επιλογη, οσο συχνα και να πλενετεαι καποια στιγμη χρειαζεται και πρεπει να υπαρχει και καποιου ειδους επαφη με το βερνικι, πολλων ειδων ρυποι (λογω του μεταλλικου κλωβου που δημιουργει στατικο φορτιο) δεν βγαινουν απλα με πιεση, εκει ουστιστικα ειναι που μπερδευονται πολλοι ιδιοκτητες θεωρωντας οτι απλα με την πιεση θα καθαριζει ΟΜΩΣ πρπει να σκεφτουμε οτι 3-4000 psi η δε ξερω και εγω ποσο δυνατα ειναι τα πιεστικα στα self service ουστικα προσπαθοντας να καθαρισουμε χωρισ χημικα η επαφη....κανουμε πολυ πιο ισχυρο τριψιμο με την πιεση του νερου..σαν υδροβολη προσπαθοντας να ξεκολλησουμε τισ βρωμιες και αυτος πολλεσ φορες ειναι χειροτερη τριβη....απο οτι θα ηταν με ενα σφουγγαρι.

Φυσικα αν απλα εχει την σκονιτσα της βδομαδας θα βγαινει, αλλα με το καιρο.....που η ζωη και οι υποχρεωσεις μπαινουν στη μεση...και το καθε 10-15 μπορει να μην ειναι ρεαλιστικο....θα πρεπει να δειτε και αλλες λυσεις που να περιλαμβανουν καποιες φορες και επαφη.
traffic film καυσαερια και αλλα καλουδια απο την ασφαλτο δε βαγινουν απλα με πιεση νερου , βγαινει η σκονη και το χωμα που καθεται επανω.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2021 9:25 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Δεκ 01, 2018 11:38 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Φίλε Μάρκο αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για τις συμβουλές!!!
Τι θα μου πρότεινες επομένως να κάνω;
Θα μπορούσα να αφιερώσω κάποιο κεφάλαιο για κάποια υλικά(σφουγγάρια,αλοιφές,καθαριστικά κλπ) και με μερικές συμβουλές να κρατήσω το αυτοκίνητο σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο...δεν είμαι ψείρας αλλά μου αρέσει να είναι περιποιημένο το αυτοκίνητο μου...πόσο τώρα που θα είναι και καινούργιο.
Η λύση του self service μπήκε στο σχέδιο για να εκμεταλλευτώ το χώρο(αν και μένω σε μονοκατοικία με αυλή) αλλά και το πιεστικό, τα υλικά/κουβάδες κλπ θα τα κουβαλούσα εγώ...ετσι το είχα φανταστεί γιατί όπως καλά κατάλαβα και απο άλλες συζητήσεις αλλα και μετά απο το δικό σου σχόλιο καλο είναι να μην εμπλακώ με τις βούρτσες του και τα καθαριστικά τους!!!
Σε ευχαριστώ και πάλι!!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2021 10:29 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Σε ξέρω για την περιοχή σας το συμβαίνει αλλά τουλάχιστον όπου ξέρω εγώ δεν αφήνουν τα self service να χρησιμοποιήσετε τα δικά σας υλικά.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2021 10:42 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Δεκ 01, 2018 11:38 pm
Δημοσιεύσεις: 5
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Σε ξέρω για την περιοχή σας το συμβαίνει αλλά τουλάχιστον όπου ξέρω εγώ δεν αφήνουν τα self service να χρησιμοποιήσετε τα δικά σας υλικά.


Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...Επαρχία βρίσκομαι!!!
Μόλις είδα την υπογραφή σου...εσενα σε ξέρω :) παρακολουθώ το κανάλι σου στο youtube!!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2021 10:57 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Σας ευχαριστω πολύ για την στήριξη σας ,....επαρχία.....τυχερός.!!!



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2021 11:05 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Ένα.κουβα ( αν είναι και με απιονισμενο νεράκι ακόμα καλύτερα 0.90 το 4λιτρο έχει) στο χέρι με το σαπούνι σας και μέσα 4-5 wash mitts ( Όχι ακριβά , με 4-5 ευρώ το.καθενα σαν αυτά που έχω δείξει πολλές φορές θα βρείτε από Ελλάδα δεν χρειάζονται ο πρόβατα και τέτοια ) από.μακρυα ξέπλυμα.με το πιεστικό τους.....από ΜΑΚΡΥΑ...

..8-10 100% καθαρές πλευρες ...μία πλευρά για κάθε πάνελ ανάλογα το.μεγεθος του αμαξιού ...και..μετά ξέπλυμα με το απιονισμενο τους ( προσοχή στο απιονισμενο τους γιατί πολλές φορές δεν αλλαζουν σύντομα τα φίλτρα και μπορεί να έχει άλατα ...αν μπορείτε να το ακούσετε λίγο μετά έχει.καλως.)

Ένα γρήγορο κερί σπρευ της αρεσκείας σας σε πλαστικά ζάντες .και βενρνικι αν σας επιτρέπουν στην άκρη να.βακετε ...δεν έχει σημασία ποια μάρκα

Και.ολα.θα.ειναι οκ....καλές.διαδρομες.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2021 11:37 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Το μετά δεν είναι πρόβλημα, το κάνεις στην άκρη και του βάζεις ό,τι θες. Το πρόβλημα είναι για φουλ detailing θα πρέπει να το ξεβγαλεις, να το πλύνεις μάλλον κάπου στην άκρη, να ξαναπεράσεις για ξέβγαλμα, να κάνεις πάλι στην άκρη για fallout remover, για πηλό ενδεχομένως, μετά ξανά ξέβγαλμα και μετά paint prep και κερί. 3 περάσματα είναι μάλλον δύσκολο να γίνει και αν έχει κόσμο αδύνατο, γιατί εκτός των άλλων θα στεγνώσει κιόλας.
Η μόνη περίπτωση είναι με τον τρόπο που είπες, αλλά μου φαίνεται μάλλον απίθανο να μπορείς να το πλύνεις με τον κουβά σου καταλαμβανοντας τη θέση..
Νομιζω αυτό που χρειάζεται είναι τα άπειρα πλυντήρια με πλύσιμο στο χέρι που έχουν ανοίξει, να έχουν και ένα πιεστικο το οποίο θα είναι self service. Δε θα τους στοίχιζε τίποτα. Ή τα βενζινάδικα που συνήθως δεν έχουν και πάρα πολλή δουλειά με πλύσιμο, να έχουν και self service πλύσιμο


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2021 11:51 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Βάζετε πριν καν το σαπούνι το iron δρα 3-4 λεπτά.ξεπλενετε όπως θα κάνατε έτσι κι αλλιώς και μετά κάνετε το.πλυσκμο σας δε χρειάζονται επιπλέον στάδιο ......think outside thebox.
Μετά από αυτό δε χρειάζεται άλλο.πλθσομο σε.κανενα στάδιο


Πύλο σε καινούργιο όχημα βάζουμε ΜΟΝΟ αν κρίνουμε ότι και αν και όπου χρειάζεται μόνο.

Και αυτά γίνονται και σπίτι μετά από.τομπλυσιμο δε χρειάζεται να είστε εκεί.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 22, 2021 7:57 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Οκ αφήνουμε τον πηλό. Αν ψεκασουμε citrus pre wash και iron μαζί γίνεται; όσο περιμένουμε. Μετά πάμε ξεβγαζουμε, πλένουμε με το σαπούνι τους αλλά με το δικό μας wash mitt. Και τα νερά /σαπούνια τους δε θα κάνουν ζημιά;
Και όλα αυτά πρέπει να γίνουν με αστρονομική ταχύτητα έτσι..;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron