Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 8:42 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 22, 2021 8:41 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
δεν ειμαι σιγουρος ακριβωσ πωσ λειτουργουν εκει για να μπορω να σχεδιασω και εγω στο δικο μου μυαλο μια διαδικασια.

Οχι... iron παει μονο του παλα λεω, για να μη στεγνωνεισ ριχνεισ και ξεπλενεισ παλι στο τελος εφοσον δεν εχεισ την πολυτελεια χωρου και χρονου να καθεσαι εκει με τισ ωρες...μπορεις μολισ βαλεισ το οχημα μεσα (να ειναι σχετικα καθαρο να μην ειναι απλυτο 5 μηνεσ απο διαδρομεσ paris-dakar!!!!!! μπορεις να ριξεισ το iron σε στεγνο οχημα να δεις 2-3-4 λεπτα αν θα βρει τιποτα να βγαλει και μετα ξεκινας να πλενεισ οπωσ θα επλενεσ και πριν.
Ξεπλενεισ ξερω γω με το πιεστικο να φυγει το iron κια κανεισ οτι θα εκανες αν εμεπινε μεσα εκεινη τη στιγμη απλα καταναλωσες επιπλεον 3-4 λεπτα για να δρασει το iron και 1-2 λεπτα να περαστει οποτε με 6-8 λεπτα περιπου εκανεσ μια ολοκληρη διαδικασια..........αυτο ειπα σαν ιδεα.

τωρα τα δικα τουσ σαποθνια που λες δε ξερω τι εχουν και πωσ τα ριχνουν επανω στο οψημα, νομιζω ειναι μια βουρτσα που ριχνει και σαπουνι αναλογα το προγραμμα?

αν σε αφηνουν να εχεις κουβα (αυτο δε το γνωριζω) με το δικο σλου σαπουνι κανεισ αυτο που σου εγραψα πιο πανω.
Τωρα ταχυτητα τι να σου πω στεγασμενα δεν ειναι αυτα συνηθως?? δεν εχει να βαραει ο ηλιος ...εκτοσ και αν εχει ουρα πισω να περιμενουν τι να σου πω......αυτα θα τα δεισ στη πραξη...πηγαινε 1-2 φορες να δεισ το χωρο τη διαδικασια και πωσ θα βολεψει ΕΣΕΝΑ εκει στη πραξη γιατι υπαρχουν διαφοροι παραγοντες που εγω μποριε να μη μπορω να σκεφτω απο εδω.

πλυνε εκει 1-2 φορες δεσ τι σε βολευει και αν παρεισ ενα ρυθμο...μετα προσθτεισ και τα iron και αυτα τα ....κουλτουρ μουρτουρ ...χααχαχαχ



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 22, 2021 9:41 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ειναι στεγασμενα τα σημεια που πλενεις, στην ουρα περιμενεις στον ηλιο. Έχει πιεστικο με σαπουνι και πιεστικο με σκετο νερο (και βουρτσα που βγαζει σαπουνι βεβαια, δε μας απασχολει), το προβλημα ειναι οτι οταν περασεις πιεστικο με νερο, ο χρονος τρεχει πρεπει να βαζεις κερμα, δεν πιστευω οτι θα σε αφησουν να βγαλεις κουβα με mitt δικο σου, αλλωστε ακομα και να σε αφηνουν ο χρονος τρεχει και εχει 1€ τα 2 λεπτα. Οποτε θα παμε σιγουρα στην αξια ενος πλυσίματος σε καποιο πλυντηριο κανονικο.
Εγω αυτο που εκανα μία φορα ηταν να το περασω με πιεστικο με σκετο νερο για να φυγει η πολλη βρωμα που ειχε και μετα πηγα και το επλυνα μονος μου (στο σπιτι ας πουμε). Πραγμα που εγινε, η λασπη και οι βρωμιες επεσαν πολυ ευκολα λογω του κεριου που υπηρχε, αλλα απο αποψη χρονου και διαδικασιας δεν ειναι οτι καλυτερο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 22, 2021 10:01 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
τι να σου πω........για αυτο λεω πρεπει να το δεις , εκει εσυ στη δικη σου πραγματικοτητα τι θα σε βολεψει, στο χωρο σου το διαθεσμο χρονο παιζουν πολλα ρολο.
Δε ξερω αν μικρη κοινωνια μπορεις να βρεις καποιο εμπιστο παιδι σε καποιο πλυντηριο που μπορει να πλενει αξιοπρεπως εστω με δικα σου σφουγγαρια (για μενα το μονο-κυριο προβλημα με τα κλασικα πλυντηρια hand wash ειναι τα βρωμικα και ακαταλληλα σφουγγαρια ) αν αυτο μπορεις να το λυσεις καπωσ ειδικα επαρχια που μπορει να εχεισ και αλλη σχεση με καποιον επαγγελματια , σκεψου το σαν ιδεα.

Καμια λυση δε μπορει να ταιριαζει σε ολους πρεπει να βρισκουμε τροπους που να ταιριαζει στην πραγματικοτητα του καθενα... ξεχωριστα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 23, 2021 10:28 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Δεκ 01, 2018 11:38 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Μάρκο αρχικά σε ευχαριστώ πολύ!!!
Μην μου μιλάς στον πληθυντικό!!!

Επομένως για να πω οτι κατάλαβα...

1.Ξεπλένω το αυτοκίνητο με άφθονο νερό και πάντα απο ΜΑΚΡΥΑ (Σε αυτό το στάδιο τι νερό να επιλέξω απιονισμένο,ζεστό ή κρύο παίζει ρόλο; Επίσης οταν λές μακριά εννοείς όχι πιο κοντά απο 40-50 πόντους,σωστά;)

2.Μετά σε έναν κουβά με απιονισμένο νερό βάζω το σαμπουάν της επιλογής μου(λέω για το Meguiar's Ultimate Wash & Wax) πετάω μεσα στον κουβά 4-5 σφουγγάρια σαν αυτά που προτείνεις σε σχετικό βίντεο με μιρκοίνες και καθαρίζω το αυτοκίνητο με τον τρόπο που δείχνεις εσύ εδώ [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=r5iWpi22AMk[/youtube].
Αν δώ ότι χρειάζομαι και άλλο σφουγγάρι ξεπλένω καλά κάποιο από τα χρησιμοποιημένα και επαναλαμβάνω.

3.Ξεπλένω με μπόλικο απιονισμένο νερό ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ.

*Τι εννοείς αν μπορώ να το ακούσω λίγο μετά(σορρυ είμαι άσχετoς)

Και εδώ τώρα θέλω ακόμα περισσότερη βοήθεια…
4.Περνάω ένα κερί σε μορφή σπρέι(αν έχεις κατι να προτείνεις) και να φανταστώ μετά το αλείφω με ένα πανί απο μικροίνες…λογικά θα ψεκάζω και θα δουλεύω το υλικό που αφήνει τμηματικά.( πάνω σε βρεγμένο αμάξι ή πρέπει να το σκουπίσω με ένα πανί να ψεκάσω με το σπρέι – επίσης θέλει άλλο σπρέι για τις ζάντες άλλο για τα πλαστικά και άλλο για το αυτοκίνητο σωστα;

5.Μετά λες και για ένα βερνίκι και εδώ χάθηκα εντελώς!!! 

Επίσης μια στο τόσο θα καθαρίζω πιο σχολαστικά θόλους,ελαστικά κλπ με APC (Swaz αραιωμένο) και τις ζάντες με ένα καθαριστικό της επιλογής μου (έχω δει τους οδηγούς στο κανάλι σου).

Για το εσωτερικό ηλεκτρική σκούπα παντού και μετά σχολαστικά με ένα πινελάκι/οδοντόβουρτσα(για οδοντόβουρτσα να σου προτείνω την curaprox 5460 εχει απίστευτα μαλακή τρίχα και πάρα πολύ πυκνή συστοιχία,5460 τρίχες, είναι ότι καλύτερο για καθάρισμα λεπτομερειών ) μια καλή βούρτσα απο τρίχα αλόγου για τα δέρματα και τις ταπετσαρίες, αραιωμένο APC και τα πανάκια από μικροίνες όπως επίσης αναφέρεις σε οδηγό…Μετά από αυτή την περιποίηση κρέμες περιποίησης και για πλαστικά και δέρμα που τις περνάω πάλι με ένα καθαρό πανάκι από μικρίνες.

Σορρυ αν σε κούρασα!!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 23, 2021 10:59 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
KOINH ΛΟΓΙΚΗ ........εσυ κρινεις.........βημα βημα ξεκινα και μη τα σκεφτεσαι ΟΛΑ ΜΑΖΙ απ την αρχη

1. Τωρα τι θα κανουμε θα βαλουμε κανα μετρο η καμια μεζουρα και θα μετραμε ποντους?? θα το δεις εκει μονος σου με τη δυναμη του πιεστικου που σου λεει το μυαλο σου οτι αποσταση θα πρεπει να εισαι.

2. το απιονισμενο το ειπαμε ετσι , γιατι σε μερικα σαπουνια κανει λιγο παραπανω αφρο και δε εχεισ θεμα με αλατα , αυτο ειναι λετομερεια αν σε βολευει το κανεισ. τα υπολοιπα ναι...ειναι η δικη μου προταση σαν ιδεες ....ΑΛΛΑ εσυ θα κανεις οπωσ σε βολεψει τα προσαρμοζεις. ΑΝ σε αφηνουν να εχεις κουβα

3....ΧΑΧΑΧΑΧ....οχι ακουσω....σκουπισω ηθελα να γραψω μαλλον........να εχεισ το νου σου να σκουπιζεισ λιγακι το οχημα στο τελος γιατι μπορει να μην εχουν αλλαξει φιλτρο προσφατα ξερω η να ειναι στα τελευταια του και το απιονισμονο να μην ειναι.....τελειως free απο αλατα......δε συμβαινει συχνα αλλα συμβαινει

4. η χρηση γινεται αναλογα με το ειδος και τη φυση και τισ οδηγιες του καθε κεριου, δεν ειναι ολα τα ιδια δεν εφαρμοζονται ολα το ιδο. Απλα παρε ενα....δεν εχει τοση σημασια....οποιο σου κανει στο ματι τη τιμη και τη διαθεσιμοτητα απο μια ....οκ...σχετικα γνωστη μαρκα...οχι κανα πανακριβο.και να το μαθεις...εσυ πωσ θα το βαζεις, συμφωνα με τισ δικες του οδηγιες.
οι ζαντες εχουν το ιδιο βενρικι....με το ...βερνικι σου ......το ιδιο υλικο βαζεισ μη το πολυσκεφτεσαι.......απλα προφανως θα φυγει πιο γρηγορα στισ ζαντες αλλα...δε μας νοιαζει σε αυτο το σημειο.

στα πλαστικα τα αβαφα συνηθωσ καποια πανε καποια οχι, παλι αναλογα το προιον (τα παλια τυπου καρναουμπα δε πανε στα πλαστικα τα λεκιαζουν...θα το δεισ στο προιον που θα παρεισ.....).......ενα ενα βημα μη τα σκεφτεσαι ολα μαζι..................
ξεκινα και θα δεις στη πορεια

5.....και εγω χαθηκα γιατι δε βρισκω που ειπα...τι......αχαχαχχααχαχ οποτε δε ξερω τι ειπα......αχαχαχαχα


για το εσωτερικο...........θα κοψεις.....το 90% απο αυτα που μου ειπες ηδη και θα το δεις........
καινουργιο οχημα δε χρειαζεται τοσο.....το οτι υπαρχουν διαδικασιες ..υπαρχουν δε χρειαζονται παντα.

με την ηλεκτρικη σκουπα πιστεψε με θα εισαι ηδη στο 80% καθαρο..........αν θεσ να βγαζει τη σκονη (που και κλειστο να ειναι το αμαξι καθεται η ...Π...παντου) θα εχεις ενα φτηνο πανακι τυπου αντιστατικο (τα τυπου swiffer που εισαι σε παραλληλογραμμο μεγεθος..τα φτηνα βρεσ μη μαρκας) με αυτα θα παιρνεις ολη τη σκονη που εχει....εκει εισαι ηδη στο 90% πιστεψε με.................το υπολοιπο 10% ενα απλα νωτισμενο πανακι mf με νερο στιμενο τερμα και μερικα σπριτσ (ΑΝ χρειαζεται) καθαριστικο και εισαι στο 99% με ενα στεγγνο περνας απο πανω και εισια στο 99.999%...........
(2 πανακια mf κιττεν απο σκλαβενητη τα μονα και κοστοσ 0.98 καπου εκει το ενα φτανουν και περιστεουν)

δε χρειαζεσαι ουτε τριχεσ αλογου ουτε μονοκερου ουτε οδοντοβουρτσες ουτε πινελακια, ουτε κρεμες περιπιοιησης ουτε δερματων ουτε τιποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ

αν παρεις για το βενρικι πχ meguiars quick wax..............κανει, για βερνικι, πλαστικα εξω, ολα τα πλαστικα μεσα, τζαμια δερμα τα παντα..........δε χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

σκουπα...1 πανακια αντιστατικο προεταιρικα ..2mf....ενα νωτισμενο ενα στεγνο....1 megs quick wax για ολα................τελος......πασ σπιτι



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 23, 2021 1:21 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Δεκ 01, 2018 11:38 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Άψογος φίλε ευχαριστώ!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναμονή για καινούργιο αυτοκίνητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 23, 2021 1:29 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
και...κουκλος.....αλλα δε τα λετε αυτα............

καλες διαδρομες με υγεια......ευχαριστω για την στηριξη



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: