Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 6:22 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 10 από 15 [ 141 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ SELF-SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2012 1:59 pm 
Ολοκληρωμένος Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 10:31 pm
Δημοσιεύσεις: 1188
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
skorpios έγραψε:
Ευχαριστώ Ηλία για το update!
Κουβαδάκια, σφουγγαράκια, βουρτσάκια, πετσετάκια κλπ κλπ παίζουν ή απαγορεύονται;


Κοίτα όπως σου είπα πιό πριν δεν ξέρω, πήγα να το κάνω και εγω και μου είπε ο αδερφός μου οτι δεν εχει δει άλλους εκει να το πλένουν όπως εμείς και λεω άστο γιατί θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο. Οπότε αρκέστηκα σε ενα ξέπλημα με απλό νερό.

Υπάρχει ελεύθερος χώρος οπως βγαίνεις απο το πιεστικό που σταματάς για το στεγνώσεις, πιστεύω πως αν μπείς να κάνεις ενα rinse με το πιεστικό μετά βγείς και πας στον ελευθερο χώρο μπροστά να συνεχίσεις με 2BM και μετά γυρίσεις για ξέπλημα δεν θα σου πει κανείς τπτ (έτσι κι αλλιώς τα λεφτά τους θα τα πάρουν).

Με $1 αγοράζεις 1 λεπτό (ή κάτι παραπάνω δε θυμάμαι) καθαρό νερό ή με σαπούνι.



_________________
Ηλίας
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ SELF-SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 28, 2012 4:26 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 21, 2011 12:22 pm
Δημοσιεύσεις: 657
Τοποθεσία: athens
Καλησπερα, αν εχει καποιος υποψιν του self service πλυντηριο στην δυτικη αττικη ας ενημερωσει! ;)



_________________
Just do it
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ SELF-SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 6:17 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 25, 2013 6:24 pm
Δημοσιεύσεις: 257
Και εγώ σε Self Service πλυντήριο το πλένω (Καστοριά).

0.50€ το νερό, 1€ ο αφρός.

Ανάλογα τη βρώμα, συνήθως ρίχνω 3-4 φορές νερό και 1-2 φορές αφρό.

Τελευταία φορά που πήγα προ ημερών, έκανα πρόπλυση με τον αφρό του και μετά πλύσιμο με SONAX γυαλιστικό σαμπουάν. Κανονικά με τα κουβαδάκια μου και τα φτυαράκια μου :lol: , κανένα πρόβλημα από τον ιδιοκτήτη (τα καλά της επαρχίας).

ΕΡΩΤΗΣΗ: ο ενεργός αφρός, είναι προτιμότερο να πέσει σε στεγνό ή βρεγμένο αμάξι για να σηκώσει περισσότερη βρώμα?
Νομίζω κάπου διάβασα την άποψη του mike, ο αφρός πρόπλυσης να πέφτει σε στεγνό αμάξι.
Ισχύει το ίδιο και για το συγκεκριμένο (ενεργό) αφρό?



_________________
VOLVO V40 CROSS COUNTRY D2 2014 - electric silver
SMART 451 TURBO 1.0 cc. 2007 - white

Γ Ι Α Ν Ν Η Σ
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ SELF-SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 6:56 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αυτός ο "ενεργός αφρός" είναι συνήθως δυνατό TFR και σου ξηλώνει σε 1-2 φορέςόλη τη προστασία. Το νου σου :!:



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ SELF-SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 8:59 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 25, 2013 6:24 pm
Δημοσιεύσεις: 257
Δημήτριος έγραψε:
Αυτός ο "ενεργός αφρός" είναι συνήθως δυνατό TFR και σου ξηλώνει σε 1-2 φορέςόλη τη προστασία. Το νου σου :!:


:shock: :shock: :shock:

Θα τον ρωτήσω να μου πει μάρκα κλπ και αν βγάλω άκρη, θα το ποστάρω να μου πείτε γνώμες.

Στο τελευταίο πλύσιμο μου έδωσε δώρο ένα καθαριστικό πλαστικών μάρκας FRA-BER.

Είδα στο γούγλη ότι αυτή η μάρκα φτιάχνει επαγγελματικά προϊόντα πλυντηρίων, παίζει να βάζει αυτά στα μηχανήματα. Θα μάθω.

Βασικά έχει 5 θέσεις πλυσίματος και στην καθεμία έχει άλλο χρώμα και άρωμα ο αφρός. Δεν ξέρω στη σύσταση αν είναι διαφορετικοί.

Εκτός από ξήλωμα προστασίας, που ακόμα δεν έχω, είναι επικίνδυνο για το χρώμα ή άλλα μέρη του αυτοκινήτου?
Γιατί καμιά φορά ψεκάζω και από κάτω στο τέλος του χειμώνα, για να ξεπλυθούν καλύτερα τα αλάτια.



_________________
VOLVO V40 CROSS COUNTRY D2 2014 - electric silver
SMART 451 TURBO 1.0 cc. 2007 - white

Γ Ι Α Ν Ν Η Σ
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ SELF-SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 9:59 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιουν 20, 2012 9:09 pm
Δημοσιεύσεις: 221
Δημήτριος έγραψε:
Αυτός ο "ενεργός αφρός" είναι συνήθως δυνατό TFR και σου ξηλώνει σε 1-2 φορέςόλη τη προστασία. Το νου σου :!:


δεν ειναι απαραιτητο Δημητρη,




Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 10:45 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 8:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2394
Αν και το ferry δεν είναι τόσο ισχυρό όσο ο αφρός που δουλεύουν πάει η προστασία... Για την αδικοχαμένη προστασία χτυπούσαν πενθυμα οι καμπάνες :P:D:D:D

Στάλθηκε από το Novo7Fire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ SELF-SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2013 11:39 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Νίκο δε διαφωνώ, αλλά ο "ενεργός" αφρός συνήθως είναι αλκαλικό ή βασικό προιόν με ότι σημαίνει αυτο.

Το καλύτερο θα ήταν αφού κερώσει ο φίλος, να πάει για 2-3 πλυσίματα και να κάνει ε΄να beading-sheeting τεστ να δούμε πως τα πάει η επιφάνεια του.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 10, 2013 1:55 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιουν 20, 2012 9:09 pm
Δημοσιεύσεις: 221
tsopirs έγραψε:
Αν και το ferry δεν είναι τόσο ισχυρό όσο ο αφρός που δουλεύουν πάει η προστασία... Για την αδικοχαμένη προστασία χτυπούσαν πενθυμα οι καμπάνες :P:D:D:D

Στάλθηκε από το Novo7Fire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2



Συγνωμη, το βιντεο το ειδες? Αντιθετως με την Θατσερ, η προστασια ζει και βασιλευει.

Δημήτριος έγραψε:
Νίκο δε διαφωνώ, αλλά ο "ενεργός" αφρός συνήθως είναι αλκαλικό ή βασικό προιόν με ότι σημαίνει αυτο.

Το καλύτερο θα ήταν αφού κερώσει ο φίλος, να πάει για 2-3 πλυσίματα και να κάνει ε΄να beading-sheeting τεστ να δούμε πως τα πάει η επιφάνεια του.


γιατι παιδευεις το μυαλουδακι σου χωρις να χρειαζεται?

1ον εχει 11 ph το fairy.

και 2ον δεν εχει αποδειχτει πουθενα οτι παιζει κανα ρολο το ph στα προιοντα detailing. Επισης δεν εχουμε καν βασικες γνωσεις χημειας για να μπορουμε να καταλαβουμε αν και πως επιδρα ενα προιον σε μια επιφανεια. Χωρις κιολας να ειναι οι μεταβλητες ιδιες (σκληροτητα νερου,βερνικι,βρωμια,πιεση, κερι, θερμοκρασια κλπ)

Επισης ενα καθαριστικο αποτελειται απο ενα σωρο συνθετων χημικων που καθοριζουν την δυναμη του. Για αυτο και στο msds το ph παει μετα απο τα "επικινδυνα/δραστικα" συστατικα του . Τουλαχιστον στα msds της megs, autoglym, και φυσικα του fairy.

Ας αφησουμε λοιπον την χημεια για τους χημικους, και να παιρνουμε υποψιν μας αυτα που βλεπουν τα ματια μας.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ SELF-SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 10, 2013 7:54 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 12:11 pm
Δημοσιεύσεις: 759
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σίγουρα στα πλυντήρια αυτοκινήτων υπάρχουν και εκεί διάφοροι αφροί δυνατοί και μη. Σε δικιά μου περίπτωση κερωμένο αυτοκίνητο πριν από 4 μέρες (britemax vantage) πήγε σε πλυντήριο της περιοχή μου που πλένει και με τη μέθοδο no touch όπου και πλύθηκε το αυτοκίνητο και το beading-sheeting μετά το πλύσιμο ήταν στα τελευταία του και όχι όπως ένα φρεσκοκερωμένο.

@G T μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα φθηνό κεράκι για αρχή και να βγάλεις συμπέρασμα για το πόσο δυνατός η όχι είναι ο αφρός στο self-service που πηγαίνεις και αναλόγως να τον χρησιμοποιείς στο μέλλον ή όχι.

Όσο για το παραπάνω video θα πω πάλι ότι υπάρχουν και πολλά fairy στην αγορά. Το no name που δεν είναι και παχύρρευστο τις περισσότερες φόρες είναι ποιο wax safe από το 7x συμπυκνωμένο που έχω στην κουζίνα μου σίγουρα ξηλώνει πολύ καλά την προστασία όταν το νερό είναι χλιαρό και όχι κρύο. Οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε με σιγουριά αν δεν δοκιμάσουμε πρώτα.

Μου δώσατε ιδέα για συγκριτικό μεταξύ υγρών πιάτων.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 10 από 15 [ 141 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron