Τώρα είναι Πέμ Μάιος 02, 2024 9:40 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 15 [ 142 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 11, 2010 7:27 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 9:11 pm
Δημοσιεύσεις: 720
Πάντως εμένα τα μυγάκια φεύγουν εξαιρετικά εύκολα από τότε που χρησιμοποιώ ONR. Τα βγάζει πανεύκολα.
Παλιά χρησιμοποίησα έως και ειδικό υγρό για μυγάκια που μου θόλωσε τα πλαστικά φανάρια και έπειτα έτρεχα να τα ξεθολώσω



_________________
Αντώνης, TOYOTA RAV4
http://i1003.photobucket.com/albums/af1 ... ykop/6.jpg
http://s1003.photobucket.com/albums/af1 ... rent=8.jpg
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 11, 2010 10:08 am 
CarDetailing.gr

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 02, 2010 7:06 pm
Δημοσιεύσεις: 109
ant έγραψε:
Πάντως εμένα τα μυγάκια φεύγουν εξαιρετικά εύκολα από τότε που χρησιμοποιώ ONR. Τα βγάζει πανεύκολα.
Παλιά χρησιμοποίησα έως και ειδικό υγρό για μυγάκια που μου θόλωσε τα πλαστικά φανάρια και έπειτα έτρεχα να τα ξεθολώσω

Συμφωνώ απόλυτα με τον ant. Τα φρέσκα μυγάκια φεύγουν πανεύκολα και με ασφάλεια με το ONR.
[Όσο για τα θολωμένα πλαστικά φανάρια, τόσο στο RAV (όπως και στο Yaris αντίστοιχης γενιάς) είχαν παρατηρηθεί πολλά προβλήματα θολώματος-κιτρινίσματος (μάλλον λόγω του φαινομένου πολυμερισμού του πλαστικού). Στο RAV μοντ.'02 που είχε ο πατέρας μου, είχα αντικαταστήσει τα μπροστινά φανάρια εντός εγγύησης ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο].



_________________
Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά...
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 11, 2010 12:17 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
To onr έχει την ιδιότητα να εισχωρεί στις βρωμιές, και γι αυτό είναι τόσο καλό σε τέτοιες δουλειές.
Νομίζω ο νίκος όμως δεν έχει onr. Και από αυτά που έχει, μαλάκωμα με αφρό και μετά ξέπλυμα με το πιεστικό, θα τα βγάλει 99%.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 20, 2010 4:43 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Τρί Αύγ 24, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 53
Παιδία να ρωτήσω κάτι αγόρασα σήμερα ένα πολύ απλό πλυστικό
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c. ... .p.siskeui

Εντάξει δεν είναι τίποτα τρελό και για την τιμή του όσο κρατήσει...

Είναι 100bar, τι πρέπει να προσέξω στην χρήση του? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος για το αυτοκίνητο. Γνωρίζω πως η δέσμη δεν πρέπει να είναι πολύ λεπτή να έχει κάποιο άνοιγμα...

Έχει και αφροποιητή αλλά αφήνει πάρα μα πάρα πολυ΄νερουλό το σαμποάν, που θα βρω έναν ώστε να προσεγγίσω την πυκτηκότητα του αφρού που βλέπουμε σε κάποια βίντεο...?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 20, 2010 4:51 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
Μην το λες, για περιστασιακή χρήση λίγων λεπτών κάθε φορά είναι μια χαρά.
Και αν χαλάσει δεν κλαις και τα λεφτά σου, όπως επαθα πριν 1 χρόνο σε karcher των 250 ευρώ.
Έχε ρυθμισμένη μία μέτρια δέσμη και θα είσαι οκ. Το μόνο που θα προσέξεις είναι να μην ρίξεις από κοντά και με κλειστή δέσμη, σε σημεία που έχουν σημάδια από πετραδάκια ή γενικά σημεία που έχει φύγει ή είναι έτοιμο να φύγει χρώμα.
Όσο για τον αφροποιητή, δες τι fitting έχει και σύγκρινε τα με αυτά του shinearama να βρεις ποιος ταιριάζει στο μηχάνημα σου.
Δεν είναι ανάγκη να είναι ίδια μάρκα, αρκεί να είναι ίδιο κούμπωμα.
Μόνο με τέτοιο αφροποιητή θα έχεις φυσιολογικό αφρό και όχι αυτό το νερουλό πράγμα ;)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 20, 2010 4:56 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Τρί Αύγ 24, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 53
Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση πάρα πολύ. Τώρα το δοκίμασα στο τραχτέρ του πατέρα μου :lol: :lol: :lol: και είναι αρκετά καλό, βέβαια καμία σχέση από αυτά που συναντάμε στα πλυντήρια αλλά και καμία σχέση με το λάστιχο.

Οκ θα κοιτάξω στο site και θα βρω παραπάνω πληροφορίες ώστε να ε διαφωίσετε παραπάνω επί του θέματος. Σε λίγο θα το δοκιμάσω και στο τουτού...

Κάτι ασχετο, υπάρχει κάποιο κερί που απλώνετε σε βρεγμένο αυτοκίνητο σε σπρέυ και μετά απλώς του σκουπίζεις, γνωρίζετε κανένα? (το ξέρω πως δεν έχει καμία σχέση με το κέρωμα αλλά μεχρι να πάω στον Mike θα περάσουν κάποιες μέρες και λέω μήπως αυτό κάνει τίποτα, από το να μείνει χωρίς)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 24, 2010 12:30 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 20, 2010 10:18 pm
Δημοσιεύσεις: 16
Καταπληκτικος ο οδηγος αυτος. Να κανω και εγω την ερωτηση μου. Σε καινουριο αυτοκινητο αυτο το Sonax gloss shampoo ειναι προτιμοτερο απο το Sonax wax shampoo? Η απορια μου ειναι μηπως για το πλυσιμο μονο να μην πειραξω την εργοστασιακη επικαλυψη με κερι, χρησιμοποιωντας προιοντα οπως το Sonax wax shampoo και να χρησιμοποιησω το απλο Sonax gloss shampoo

Ακομα εχω παρει αυτα τα πανακια Guard micro fiber αλλα διαβαζοντας εδω βλεπω και αποψεις για γαντια με δερμα προβατου. Αλλοι μου λενε οτι για πλυσιμο με σαπουναδα οχι πανακια αλλα σφουγγαρια.

Και τελος στεγνωμα θα το κανω με τα ιδια πανακια ή με δερμα πραγματικο (οχι συνθετικο)?

Εχω μπερδευτει και εχω το αμαξι εδω και 3 εβδομαδες απλυτο...

Help please


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 24, 2010 1:16 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 8:01 pm
Δημοσιεύσεις: 997
Τα καινούργια αμάξια δεν έχουν κερί. Είναι μύθος. Πλένε το αμάξι σου άφοβα με γάντι πρόβατο. Αν δεν έχεις χρησιμοποίησε πανάκια microfiber και απέφυγε το σφουγγάρι. Για σαμπουάν χρησιμοποίησε ειδικά σαμπουάν για το αυτοκίνητο. Αυτά που αναφέρεις είναι μια χαρά. Μπορείς να βρεις βέβαια και ακόμα καλύτερα. Για στέγνωμα χρησιμοποίησε πανιά microfiber.

Γάντι: http://www.swell.gr/car/index.php?page= ... &Itemid=72

Σαμπουάν: http://www.swell.gr/car/index.php?page= ... &Itemid=72

Microfiber: http://www.swell.gr/car/index.php?optio ... &Itemid=72

edit: Μην αγχώνεσαι και μην τρελένεσαι.



_________________
Εικόνα
Mitsubishi Colt & Lancer Sportsback
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 24, 2010 1:24 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Margaritis έγραψε:
Καταπληκτικος ο οδηγος αυτος. Να κανω και εγω την ερωτηση μου. Σε καινουριο αυτοκινητο αυτο το Sonax gloss shampoo ειναι προτιμοτερο απο το Sonax wax shampoo? Η απορια μου ειναι μηπως για το πλυσιμο μονο να μην πειραξω την εργοστασιακη επικαλυψη με κερι, χρησιμοποιωντας προιοντα οπως το Sonax wax shampoo και να χρησιμοποιησω το απλο Sonax gloss shampoo

Ακομα εχω παρει αυτα τα πανακια Guard micro fiber αλλα διαβαζοντας εδω βλεπω και αποψεις για γαντια με δερμα προβατου. Αλλοι μου λενε οτι για πλυσιμο με σαπουναδα οχι πανακια αλλα σφουγγαρια.

Και τελος στεγνωμα θα το κανω με τα ιδια πανακια ή με δερμα πραγματικο (οχι συνθετικο)?

Εχω μπερδευτει και εχω το αμαξι εδω και 3 εβδομαδες απλυτο...

Help please

Καλά τα πανάκια της guard αλλά πολύ μικρά,όχι και τόσο αποροφητικά και μάλλον θα σε παιδέψουν.Μια πολύ καλη λύση είναι αυτή εδώ http://www.swell.gr/car/index.php?page= ... &Itemid=72
Για πλύσιμο ασε το σφουγγάρι καλύτερα και παρε κάτι τέτοιο http://www.swell.gr/car/index.php?optio ... &Itemid=72.Εγώ έχω το πρώτο και το δεύτερο με το πρώτο να μου αρέσει καλύτερα.Απλά πλένε το στο χέρι με κρύο νερό.
Το Gloss shampoo της sonax είναι πολύ καλό και πολύ αγαπητό εδώ :D :D



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 24, 2010 7:18 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 11:01 pm
Δημοσιεύσεις: 871
Υπάρχουν και μεγαλύτερα guard πανάκια 50χ60. Κάνουν μια χαρά για στέγνωμα. Τα 4 13 ευρώ και θα συμπληρώνουν τέλεια μια καλή πετσέτα στεγνώματος από τις τόσες που έχουν δώσει οι υπόλοιποι.



_________________
Κωνσταντίνος

EOS WHEAT BEIGE 1.4 TSI

The search function is your friend (δεν είναι δικό μου, αλλά σίγουρα το ασπάζομαι)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 15 [ 142 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: