Τώρα είναι Σάβ Ιουν 01, 2024 3:05 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 9 από 15 [ 142 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 25, 2013 8:32 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 11:01 pm
Δημοσιεύσεις: 871
mystique έγραψε:



:fnps:



_________________
Κωνσταντίνος

EOS WHEAT BEIGE 1.4 TSI

The search function is your friend (δεν είναι δικό μου, αλλά σίγουρα το ασπάζομαι)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 16, 2014 6:36 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 16, 2014 6:29 am
Δημοσιεύσεις: 11
Παιδιά καλημέρα σε όλους!είμαι νέος στο χώρο του detailing.Έχω αγοράσει πρόσφατα ένα Ibiza του 05 στο οποίο έγινε και επαναβαφή σε φίλο φανοποιό για να είναι σε άριστη κατάσταση.Την προηγούμενη εβδομάδα το αμάξι πήγε στην autoglym για κέρωμα.
2-3 φορές που το έχω πλύνει πρό κερώματος ακολουθούσα το στυλ πλυσίματος sonax γυαλιστικό και λάστιχο χωρίς πίεση + microfiber για στέγνωμα.
Για τα τζάμια όντως τα κλάσσικά Microfiber δεν έχουν τέλειο αποτέλεσμα γι αυτό είμαι έτοιμος να πάω να αγοράσω mfiber της sonax ειδικά για τζάμια.
Θέλω να ρωτήσω , επείδη το αμάξι είναι κερωμένο,μήπως πρέπει να πάρω το εντελώς απλό sonax συχνής χρήσης ή οχι ; έλεγα μήπως αυτό το sonax γυαλιστικό που έχω αφαιρεί πιο γρήγορα το κερί.



_________________
Φανοποιία - Βάψιμο αυτοκινήτου - Διεκπεραιώσεις Ασφαλιστικών Εταιρειών
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 17, 2014 11:57 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 9:11 pm
Δημοσιεύσεις: 720
αμ δε ρωταγες ποιο πριν! Δεν κανει κερωμα τους πρωτους τρεις μηνες μετα τη βαφη. Κάνει το χρωμα ευαισθητο γιατι του κλεινει τους πόρους
Το Sonax γυαλιστικο δεν αφαιρει το κερωμα σημαντικά. Ειναι όσο ασφαλες οπως και τα άλλα ειδικα σαμπουαν που προστευουν το κερωμα. Γιατι βέβαια λιγο φευγει το κερι σε καθε πλύσιμο



_________________
Αντώνης, TOYOTA RAV4
http://i1003.photobucket.com/albums/af1 ... ykop/6.jpg
http://s1003.photobucket.com/albums/af1 ... rent=8.jpg
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 18, 2014 2:04 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 16, 2014 6:29 am
Δημοσιεύσεις: 11
ant έγραψε:
αμ δε ρωταγες ποιο πριν! Δεν κανει κερωμα τους πρωτους τρεις μηνες μετα τη βαφη. Κάνει το χρωμα ευαισθητο γιατι του κλεινει τους πόρους
Το Sonax γυαλιστικο δεν αφαιρει το κερωμα σημαντικά. Ειναι όσο ασφαλες οπως και τα άλλα ειδικα σαμπουαν που προστευουν το κερωμα. Γιατι βέβαια λιγο φευγει το κερι σε καθε πλύσιμο


Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!
Ρώτησα στην autoglym και μου είπαν ότι όταν κάνουν αυτοί βαφές το κερώνουν απευθείας μέσα στις επόμενες ώρες..!Εγώ που ήταν 2 1/2 εβδομάδων βαφής δεν θα είχα κανένα πρόβλημα...
Με τρομάζεις τώρα....μπορείς να μου πείς τι να κάνω;
ευχαριστώ!



_________________
Φανοποιία - Βάψιμο αυτοκινήτου - Διεκπεραιώσεις Ασφαλιστικών Εταιρειών
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 18, 2014 8:28 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αναλογα με το βερνικι επαναβαφης, πρωτοκερωνεις απο μερες ως και βδομαδες.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 18, 2014 10:15 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 16, 2014 6:29 am
Δημοσιεύσεις: 11
Sikkens superior ειναι το βερνικι επαναβαφης που χρησιμοποιησαμε...



_________________
Φανοποιία - Βάψιμο αυτοκινήτου - Διεκπεραιώσεις Ασφαλιστικών Εταιρειών
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 03, 2014 10:37 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Σχετικά με το πλύσιμο δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο παρόν topic αλλά αναφέρεται σε άλλα. Το καλύτερο είναι το προβατάκι αλλά και ένα σφουγγάρι με μικροίνες κάνει τη δουλειά του και είναι οικονομικότερο.
Για εμένα καλύτερα είναι να χρησιμοποιείται απλό σαμπουάν που κάνει και μπόλικη σαπουνάδα. Αυτά με το κερί δεν κάνουν και τόση σαπουνάδα. Στο πλύσιμο όλη η χαρά είναι να βλέπεις τη σαπουνάδα :roll:
Σχετικά με το στέγνωμα υπάρχουν δύο τρόποι από όσο είδα στο youtube. Ακολουθώ τον παρακάτω:
https://www.youtube.com/watch?v=5Pa291IYNbI
Αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώ αν χρειασθεί και με δέρμα. Αμέσως μετά με μια δεύτερη πετσέτα από μικροίνες παίρνω το film που αφήνει η πρώτη πετσέτα ή το δέρμα

Τον παρακάτω τον αποφεύγω για να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα γρατζουνιάς.
https://www.youtube.com/watch?v=JpX25TrYLVk
Ερώτηση:
Τι πρέπει να κάνω για να φαίνεται το σκεσμένο βίντεο του youtube στο μήνυμά μου;
:?:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 04, 2014 1:30 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 9:00 am
Δημοσιεύσεις: 306
Το δερμα απεφυγε το μη σου πω πεταξε το κιολας..
Ειναι θανατος..
Λεπιδα σιλικονης και δερμα ειναι τα πρωτα πραγματα που μαθαινει κανεις διαβαζοντας εδω μεσα οτι κανουν ζημια..
Στεγνωσε με την πετσετουλα σου και αν θες να δεις διαφορα στην απορροφητικοτητα ψεκασε λιγο qd την ωρα της διαδικασιας..
Σε κερωμενο αυτοκινητο δεν θελει και τοσο κοπο μιας και το πολυ νερο εχει φυγει απο την ροη του λαστιχου..
Τωρα την τελευταια ερωτηση δεν την καταλαβα αλλα εμενα μου βγαζει το βιντεο κανονικα στο μηνυμα σου..



_________________
Mike Phillips : "Find something you like and use it often"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 04, 2014 8:11 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Στην απάντηση έχει ένα κουμπί "youtube" (δεξιά από το κουμπί "URL"). πατάς και εκεί μέσα βάζεις το σύνδεσμο



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου (για αρχάριους ;) )
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2014 9:43 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Vegaducatista έγραψε:
Το δερμα απεφυγε το μη σου πω πεταξε το κιολας..
Ειναι θανατος..
Λεπιδα σιλικονης και δερμα ειναι τα πρωτα πραγματα που μαθαινει κανεις διαβαζοντας εδω μεσα οτι κανουν ζημια..
Στεγνωσε με την πετσετουλα σου και αν θες να δεις διαφορα στην απορροφητικοτητα ψεκασε λιγο qd την ωρα της διαδικασιας..
Σε κερωμενο αυτοκινητο δεν θελει και τοσο κοπο μιας και το πολυ νερο εχει φυγει απο την ροη του λαστιχου..
Τωρα την τελευταια ερωτηση δεν την καταλαβα αλλα εμενα μου βγαζει το βιντεο κανονικα στο μηνυμα σου..

Πέταξε το δερματάκι σε άλλους προορισμούς (το πάω για ζάντες). Γιατί Vegaducatista μου βάζεις δύσκολα; Μου μιλάς την detailing γλώσσα που τώρα μαθαίνω και είμαι σε begginer επίπεδο. Τι είναι το qd :? Καλά τη λεπίδα ούτε κάν τη στέφτηκα ποτέ μου να την αγοράσω. Την παίρνει τη σκόνη και την κάνει βόλτα στο χρώμα τόσο καλή που η σκόνη της είναι ευγνώμων της λεπίδας. Την πάτησα με τον ουρανό όταν ο πατέρας μου (με καλή την πίστη) μια μέρα όπως ήταν βρώμικο το αμάξι το ρίχνει σκέτο νερό, παίρνει και ένα δερματάκι που είχα μέσα στο αμάξι και στην ψύχρα μετά το νερό χωρίς σαπουνάδα το καθαρίζει με το δερματάκι. Το αποτέλεσμα; Έχει ο ουρανός κάτι χαρακιές που από κοντά φαίνονται. Και δύο άλλες φορές χωρίς να μου πει τπτ το πήγε σε βούρτσα.....Τεσπα

markito έγραψε:
Στην απάντηση έχει ένα κουμπί "youtube" (δεξιά από το κουμπί "URL"). πατάς και εκεί μέσα βάζεις το σύνδεσμο

Το δοκίμασα markito το σύστημα αλλά στην προεπισκόπηση δε μου έβγαζε το βίντεο μέσα στο μήνυμα και για αυτό επέλεξα στο url. Τώρα το βάζω το site με την επιλογή youtube να δούμε :roll:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JpX25TrYLVk[/youtube]
Μπα...Δε με θέλει το γιουτουμπε :evil:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 9 από 15 [ 142 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: