Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 4:26 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 6 [ 57 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 8:03 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 27, 2012 2:56 pm
Δημοσιεύσεις: 12
Ευχαριστώ για την παραπομπή αλλά δεν πρέπει να υπάρχει το προϊόν πλέον. Το αναζητώ, αλλά το μόνο που βρίσκω στην ιστοσελίδα http://www.chemicalguys.com/ είναι μόνο το παρακάτω:

http://www.chemicalguys.com/Chemical_Gu ... 886_16.htm

το οποίο αφορά καθαρισμό τζαμιών. Στην περίπτωσή μου είναι όλο το αυτοκίνητο.

Μήπως πρέπει να το αναζητήσω αλλού;

Ευχαριστώ και πάλι


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 3:07 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιουν 20, 2012 9:09 pm
Δημοσιεύσεις: 221
http://www.dazzle-car.gr/productDetails ... ductid=634

εδω ειναι αυτο που ψαχνεις, υποθετω ομως πως μπορεις να κανει μια πλυση με λευκο ξυδι και μετα μπορεις να εφαρμοσεις ενα ΑΙΟ


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 26, 2013 8:26 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 27, 2012 2:56 pm
Δημοσιεύσεις: 12
Το συγκεκριμένο προϊόν είναι κατά βάσιν για γυαλί. Είμαστε σίγουροι ότι δεν θα κάνει ζημιά στις υπόλοιπες επιφάνειες (μέταλλο, χρώμιο, πλαστικό) που υπάρχουν στο εξωτερικό μέρος του αυτοκινήτου; Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά έχω τις φοβίες μου.

Επιπλέον, όσον αφορά το ξύδι, πέρα από την αφόρητη μυρωδιά, σε τί αναλογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια; Το 1:1 με νερό που είδα σε άλλη συζήτηση του forum είναι σωστό; Και η εφαρμογή του πως μπορεί να γίνει; Με πανί microfiber και ελαφρύ τρίψιμο; και μετά απλά το αφήνουμε, το ξεπλένουμε με σκέτο νερό ή πρέπει να ξαναπλύνουμε το αυτοκίνητο με σαμπουάν;

Αν αγοράσω κάποιο προϊόν όπως το Ultimate Compound της Meguiar's θα κάνει δουλειά μετά από εφαρμογή με το χέρι;

Ευχαριστώ


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 26, 2013 10:01 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιουν 20, 2012 9:09 pm
Δημοσιεύσεις: 221
Safe for use on glass, chrome, painted surfaces and stainless steel.

το προιον αυτο ειναι ηπιο συμφωνα με εδω http://www.detailedimage.com/Chemical-G ... /16-oz-S1/, και συνιστα την χρηση με ενα applicator pad.
Κολλημενα και πολυκαιρισμενα αλατα μαλλον δεν θα τα βγαλει.

Δοκιμασε με λευκο ξυδι σκετο και ενα foam pad(ή μια καλα ποτισμενη πετσετα Mf) και μην βαζεις πιεση πολλες κινησεις περαδωθε.
http://www.autogeekonline.net/forum/hot ... spots.html
http://www.youtube.com/watch?v=i9Zb59qO058
Το μονο κακο που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις το κερι(εαν υπαρχει) και να κανεις αραχνες λογω της μηδαμινης λιπανσης που εχει το ξυδι.

Μετα πλυνε το αμαξι, για να σου φυγει και η φοβια.

Λογικα με την ultimate compound πιο πιθανο ειναι να κανεις ζημια παρα καλο.

ΑΙΟ/καθαριστικες/glaze ειναι προιοντα οπως autoglym SRP, Prima Amigo, Britemax Black Max, Chemical Guys Vertua Bond, Autofinesse triple,werkstat prime, zaino Z-aio κλπ κλπ.

Καθε μια απο τις παραπανω αλοιφες εχεις και διαφορετικη δυνατοτητα καθαρισμου.

Αν θες δοκιμασε με το ξυδι πρωτα και μετα περνα μια απο τις παραπανω αλοιφες. Παρε την srp, amigo,tripple. ειναι γερα προιοντα που θα σου μεινουν.

btw οσο αφηνεις τα αλατα, ειδικα καλοκαιρι τοσο δυσκολοτερα θα φυγουν


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 26, 2013 10:25 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 8:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2394
Δεν θα παθεις τίποτα με το ξύδι περα από το να χάσεις την προστασία (αν και δεν νομίζω ούτε αυτό να γίνεται) μετά καλό ξέπλυμα με νερό και ένα πλύσιμο. Εδώ βενζίνη πέφτει στο χρώμα και αν ξεπλυνεις δεν υπάρχει θέμα

Sent from my Novo7Fire using Tapatalk 4


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 27, 2013 2:23 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 27, 2012 2:56 pm
Δημοσιεύσεις: 12
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Εγώ έκανα μία προσπάθεια χθες με πλύσιμο, πηλό με χρήση του Quick detailer της Meguiar's και κατόπιν έκανα δοκιμή με το Ultimate compound.

Στα χρωμιομένα μέρη δεν έμεινε τίποτα. Άσε που έφυγαν και όλα τα σημάδια από την πανίδα που είχε αφήσει την τελευταία της πνοή πάνω στο αυτοκίνητό μου. Τα water spot χάθηκαν από το βλέμμα μου, αλλά όταν έριξα φως με τον φακό, ήταν ακόμη εκεί.

Το αποτέλεσμα ήταν χαμένος χρόνος, οι ώμοι μου εκτός λειτουργίας (δεν έχω αλοιφαδόρο) και η ανακάλυψη νέων χτυπημάτων πάνω στο αμάξωμα :evil: :evil: :evil: :evil:

Σήμερα θα δοκιμάσω με ξύδι όπως δείχνει στο παραπάνω βιντεάκι και κατόπιν πλύσιμο και κέρωμα.

Είδομεν...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 27, 2013 2:58 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Υπάρχει και η μικρή περίπτωση να έχουν "ποτίσει" τα άλατα το βερνίκι, το έχω δει σε αυτοκίνητο. Σε μια τέτοια περίπτωση θέλεις ντουκοχαρτάρισμα και μετά γυάλισμα.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 27, 2013 8:57 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιουν 20, 2012 9:09 pm
Δημοσιεύσεις: 221
Δημήτριος έγραψε:
Υπάρχει και η μικρή περίπτωση να έχουν "ποτίσει" τα άλατα το βερνίκι, το έχω δει σε αυτοκίνητο. Σε μια τέτοια περίπτωση θέλεις ντουκοχαρτάρισμα και μετά γυάλισμα.


εδω παμε να ξεφοβισουμε τον ανθρωπο και εσυ ριχνεις μια και τα ισοπεδωνεις ολα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 28, 2013 8:15 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 27, 2012 2:56 pm
Δημοσιεύσεις: 12
Κι όμως, ίσως ο Δημήτριος να έχει δίκιο.

Χθες λοιπόν, πέρασα όλο το αυτοκίνητο με λευκό ξύδι χρησιμοποιώντας πανί microfiber. Κατόπιν έκανα 2 απανωτά πλυσίματα, στέγνωμα και κέρωμα. Όλα με προϊόντα Meguair's.
Το αποτέλεσμα; Ακόμη καλύτερο αλλά όχι απόλυτο. Πλέον δεν μπορείς να δεις καμία ασπρίλα αλάτων, αλλά με το φως του φακού οι στάμπες του νερού είναι ακόμη εκεί.
Πλέον οι δυνάμεις μου και οι ώμοι μου με έχουν εγκαταλείψει. Είμαι λίγο πριν την απελπισία.
Θα το πάω μια βόλτα από κάποιον επαγγελματία ειδικό του detailing για να μου πει μια γνώμη. Υπάρχει κάποιος που μπορείτε να μου προτείνετε, με pm φυσικά...

Ευχαριστώ πολύ για όλα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 12, 2014 9:57 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 27, 2012 2:56 pm
Δημοσιεύσεις: 12
Επανέρχομαι στο θέμα μου μετά από πολύ καιρό και αφού η απελπισία μου έχει περάσει από πολλά στάδια, ήμουν λίγο πριν το "δε βαριέσαι...", τελικά πήγα από τον mike, είναι και δίπλα στην εργασία μου, και μιας που δεν έχω αλοιφαδόρο, μου έδωσε ένα σκληρό σφουγγάρι και το Menzerna FG400.

Ακόμη δεν έκανα την δοκιμή μου, αλλά έχω αρχίσει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά ενός αλοιφαδόρου. Πιστεύετε ότι θα κάνω δουλειά με τα υλικά του mike ή να το αφήσω καλύτερα για μετά την αγορά του αλοιφαδόρου; Και αν πάρω αλοιφαδόρο, μήπως θα πρέπει να πάω σε μια πιο soft αλοιφή από την FG400;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 6 [ 57 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: