Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 1:02 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 6 [ 57 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 3:41 am 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
με το ξυδι δεν συμφωνω. το ph του διαλυματος θα πέσει πολύ και θα γινει πολύ όξινο με ότι αυτό συνεπαγεται.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 11, 2009 5:14 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 8:01 pm
Δημοσιεύσεις: 997
Είχα πάει στο Αίγιο για ΣΚ και επειδή το αυτοκίνητο είχε πολλά μυγάκια, λέω δεν το πλένω; Λοιπόν το νερό είχε τόσα άλατα που το αυτοκίνητο από μαύρο έγινε άσπρο! Στο πλυντήριο που το πήγα μετά στην Αθήνα μου το έπλυνε και δεν έγινε τίποτα και μετά μου έβαλε VIAKAL (έπαθα φρίκη), αλλά μετά είδα πως τα άλατα είχαν φύγει και το χρώμα ήταν κυριλέ. Ο τύπος είναι χρόνια στο επάγγελμα.. :D



_________________
Εικόνα
Mitsubishi Colt & Lancer Sportsback
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 11, 2009 7:42 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Μάιος 11, 2009 5:05 pm
Δημοσιεύσεις: 37
Θεωρω το VIAKAL υπερβολικο δε παει να εχει και 100 χρονια στο κουρμπετι ο τυπος που το εκανε αυτο και στο λεω εγω που η δουλεια μου ειναι τα απορυπαντικα αυτου του ειδους αντε λιγο ξυδι μεσα στη σαπουναδα το πολυ αλλα βιακαλ με τιποτα γιατι πολυ απλα δεν ειναι για αυτοκινητα ειναι για βρυσες που εχουν το πολυ 150 ευρω η μια και οχι 15000 ευρω το λιγοτερο που εχουν τα αυτοκινητα μας...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 11, 2009 8:19 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 8:01 pm
Δημοσιεύσεις: 997
Ελάχιστο έβαλε!



_________________
Εικόνα
Mitsubishi Colt & Lancer Sportsback
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 11, 2009 9:34 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
όντως το νερό εκεί παραείναι σκληρό. (αν δεν κάνω λάθος σε αρκετά από τα παραθαλάσσια χωριά δεν είναι καν πόσιμο)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 17, 2009 12:58 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2009 12:20 am
Δημοσιεύσεις: 2
Γειά σας.

Εχω ενα καινούργιο αυτοκίνητο μαύρο μεταλικό εδώ και 3 περίπου μήνες.
Επειδή βαριέμαι το πλύσιμο, 2-3 φορές που είχε βρώμα το αυτοκίνητο, το ξέπλυνα απλά με σκέτο νερό με πίεση χωρίς να το σκουπίσω, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν οι γνωστοί λεκέδες από τα άλατα οι οποίοι δεν με ενδιέφεραν και τόσο πολύ.

Τον τελευταίο όμως καιρό μια που με έπεισε η γυναίκα που να το προσέξω λίγο παραπάνω, έκατσα και ασχολήθηκα και έτσι απαλλάχθηκα απο τους λεκέδες απο άλατα αλλά απο τότε, αρρώστησα.... Γιατί?

Γιατί παρατήρησα μερικούς λεκέδες πάνω στο καπό του αυτοκινήτου, που στον ήλιο δεν φαίνονται με τίποτα και ούτε ξεχωρίζεις αλλοίωση στα μεταλλικά ρινίσματα του χρώματος, αλλά στην σκιά φαίνονται σαν απλά να είναι πιό ανοικτόχρωμες σε σχέση με το υπόλοιπο χρώμα. Επίσης στην αφή είναι εντελώς λία τα σημεία χωρίς να φαίνεται η παραμικρή ατέλεια. Σε ένα σημείο μόνο ένα σημάδι δείχνει λίγο διαφορετικό (στην εμφάνιση όχι στην αφή), σαν αυτά που γίνονται απο τις κουτσουλιές και μπορεί να είναι όντως απο κάποια κουτσουλιά που δεν είχα προσέξει. Το έκανα λίγο με safecut αλλά δεν φεύγει και το μόνο που κατάφερα είναι ελαφρές αραχνιές για αυτό το παράτησα. Ετσι και αλλιώς δεν το βλέπεις παρά μόνο τις πρώτες ώρες του πλυσίματος που το αυτοκίνητο είναι τζιτζί.

Πήγα στην αντιπροσωπεία για να το δούνε μια και έχω 1900 χιλιόμετρα και εκεί ο υπεύθυνος ανακάλυψε και άλλα τέτοια σημαδάκια (3 δεξιά και 2 αριστερά πολύ μικρά) στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου αλλά και 2 ψηλά πάνω στο πίσω τζάμι. Του είπα μήπως κάτι έχει γίνει από το εργοστάσιο (σιγά μην συμφωνούσε) και άρχισε τα κουφά ότι μήπως μου έπεσαν υγρά φρένων ή κάποιο προπορευόμενο αυτοκίνητο μου πέταξε υγρά φρένων απο τον δρόμο ή αν παρκάρω κάτω από πυλώνες της ΔΕΗ κλπ κλπ.

Εννοείται ότι στο σπίτι, προσπάθησα να καθαρίσω τα 2 στο τζάμι με άζαξ αλλά και WD40 και πολυ τρίψιμο, αλλά τίποτα... δεν φεύγουν με τίποτα.

Τέλος πάντων, τα μεγαλύτερα απο αυτά (περίπου 3-4) είναι στο μέγεθος φακής και δεν φαίνονται με τίποτα, παρα μόνο σε ηλιόλουστη μέρα και μόνο στην σκιά.
Αυτό που με τρελαίνει εμένα, είναι απο τί μπορεί να έχουν γίνει.Μήπως κανείς σας έχει καμμιά ιδέα τι μπορεί να είναι?

Ευχαριστώ πολύ


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 17, 2009 7:17 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
Για πόσο μεγάλες (ή μικρές) περιοχές μιλάμε;

Επίσης τι χρώμα είναι το αμάξι;

Αν κατάλαβα καλά φαίνονται μόνο όταν είναι μέρα αλλά το αυτοκίνητο είναι στην σκιά;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 17, 2009 9:13 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2009 12:20 am
Δημοσιεύσεις: 2
Μαύρο μεταλλικό είναι. Μικρές πιτσιλιές είναι, ασήμαντες μεν, αλλά είναι εκεί.
Ναι δεν φαίνονται παρά μόνο μέρα και μόνο όταν δεν το χτυπά άμμεσα ο ήλιος δηλαδή στην σκιά και φυσικά μόνο όταν είναι φρεσκοπλυμένο.

Δεν με νοιάζει και τόσο και δεν πρόκειται να ασχοληθώ μαζί τους. Απλά επειδή 2 απο αυτές τις μικρές πιτσιλιές είναι και πάνω στο πίσω τζάμι και επειδή τουλάχιστον πάνω σε τζάμι έχουμε περισσότερες επιλογές για καθαρισμό και ΔΕΝ φεύγουν, αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι απο τι μπορεί να έχουν προκληθεί. Είναι απίστευτο να τρίβεις με καθαριστικό τζαμιών ένα λεκέ και να μην φεύγει.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 25, 2009 6:02 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
το safecut είναι πάρα πολύ χοντρό δοκίμασε κάτι πολύ πιο ήπιο αν και απο την περιγραφή κάτι σου έπεσε (και όχι απαραίτητα εσένα....μπορεί κάποια νοικοκυρά να άδειασε τον κουβά της με την χλωρίνη στο αμάξι σου :( )


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 23, 2009 12:07 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 5:34 pm
Δημοσιεύσεις: 48
Σας μεταφέρω και εγώ την δική μου "εμπειρία" με τα άλατα. Το αυτοκίνητο το έχω κάτω απο πυλωτή συνεχώς μιας και δεν το πολυχρησιμοποιώ. Την διάρκεια του καλοκαιριού το είχα αφήσει λόγω διακοπών στο εξωτερικό. Γυρνώντας λοιπόν παρατήρησα οτι λόγω των πυρκαγιών που δημιούγησαν ένα σύννεφο στάχτης σε όλη την Αττική, λίγο η γύρη που μεταφερόταν απο τον "στρατηγό" άνεμο και η σκόνη απο την ακινησία έιχαν μετατρέψει το μπλέ σκούρο αυτοκίνητο σε grey -blue. Όταν Βρήγκα χρόνο για καθαρισμό διαπίστωσα πως όλο τυ αυτοκίνητο είχε σε όλο του το μήκος και πλάτος που κοιτούσε τον κήπο χοντρά στρώματα αλάτων. Διαπίστωσα πως ο κηπουρός είχε βάλει το ποτιστήρι καθημερινώς να ποτίζει το βράδυ εκτός απο το γκαζόν του κήπου και όλην την επιφάνεια του αυτοκινήτου που κοιτούσε προς το γκαζόν. Το αποτέλεσμα αποκαρδιωτικό. ΊΣως έπρεπε να το φωτογραφίσω αν και δεν μου έκανε καρδιά.

Στην κατάσταση που ήμουν και βλέπωντας πως ακόμα και με "νύχι" δεν γινόταν δουλειά έκανα την πρώτη και ελπίζω τελευταία βλακεία μου στο πλύσιμο αυτοκινήτου ( δεν είχα την αυτοσυγκράτηση να διαβάσω πρώτα στο δίκτυο τι θα έπρεπε ναακολουθήσω). Παρακαλώ μην βαρέσετε όταν διαβάσετε πως έκανα χρήση του "πράσινου" σφουγγαριού !!!!!!!!!!!!! Και μάλιστα εις γνώση μου σε τι κίνδυνο βάζω βερνίκι και χρώμα.

Το χρησιμοποίησα δοκιμαστικά σε σημείο που δεν είναι εμφανές ( στο σημείο που κλείνει το πορτμπαγκάζ και σε μια γωνιά του πίσω τριγωνικού τζαμιού ) για να τσεκάρω αποτελέσματα και προς έκπληξή μου δεν έκανε ούτε αυτό τίποτα. Ειδικά στο τζάμι επέκτησα και κάτι πανέμορφες γρατζουνιές που προσπατθώ να πίσω τον εαυτό μου πως είναι racing stripes :-)

Η λύση βρέθηκε μετά απο καιρό όταν έκανα κομμάτι κομμάτι το αυτοκίνητο ακολουθώντας την εξής διαδικασία. Διαδωχικό βρέξιμο με ζεστό νερό και απαλοιφή με ξύδι χρησιμοποιώντας τα pad της Meguiars. Με απαλές κινήσεις πάνω στα spots θυμίζωντας τεχνική Miyagki. Ένα πέρασμα με pad γεμάτο ξύδι μερικά δευτερόλεπτα κενό και με΄τα άλλο pad με ζεστό νερό. Συνεχώς με πολύ πολύ υπομονή και κυρίως κομμάτι κομμάτι. Η όλη διαδικασία μου πήρε μια εβδομάδα σχεδόν όπου καθόμουν γυρνώντας απο τη δουλειά καθημερινά. Στο τέλος έγινε ένα πλύσιμο με πιεστικό και χρήση σαμπουάν και έπειτα κεριού απο Meguiars. Μετά απο αυτό
1.) τα έψαλα στον κηπουρό που αναγνώρισσε το λάθος του
2.) πήρα κουκούλα και την βάζω όταν ξέρω οτι το αμάξι είναι καθαρό και δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί έστω και για δυο μέρες.

( Sorry για το κάπως μεγάλο μήνυμα ).



_________________
Άλκης - Ford Focus II f/l
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 6 [ 57 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: