Τώρα είναι Πέμ Μάιος 02, 2024 4:32 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 6 [ 57 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 15, 2008 3:23 am 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Αύγ 18, 2008 9:31 pm
Δημοσιεύσεις: 13
Τοποθεσία: Αθήνα - Πάτρα
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω παραλάβει το νέο μου αμαξάκι (mx5) και αποφάσισα να το περιποιούμαι μόνος μου. Αγόρασα λοιπόν ένα πλυστικό μηχάνημα karcher, ένα σαμπουάν sonax, πανιά mf και ξεκίνησα λοιπόν να το πλένω έχοντας στο νου μου όλα όσα έχω διαβάσει κατα καιρούς για ένα σωστό πλύσιμο αυτοκινήτου. Όμως το αποτέλεσμα μόνο ικανοποιητικό δεν ήταν.....Μετά και το στέγνωμα του αυτοκινήτου παρατήρησα ότι υπήρχαν παντού σημάδια που έμοιαζαν να προέρχονται είτε απο άλατα στο νερό είτε απο σαπουνάδα που είχε στεγνώσει....Το ξέπλυνα αρκετά καλά και νομιζω ότι μαλλον αυτα τα σημάδια προέρχονται απο άλατα στο νερό. Μήπως έχει κάποιος καμία ιδέα για το τι θα μπορούσα να κάνω.....????


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λάθος τρόποι πλυσίματος και τα πιο συνηθισμένα λάθη!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 15, 2008 8:47 am 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 11:22 am
Δημοσιεύσεις: 14
Τοποθεσία: Ξανθη
και εμενα μου το παρουσιαζει αυτο κ το περναω ξανα κ ξανα με το πανι μπας κ φυγουν...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λάθος τρόποι πλυσίματος και τα πιο συνηθισμένα λάθη!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 15, 2008 2:01 pm 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
το καλυτερο παντως για να μην δημιουργειται αυτο το προβλημα ειναι να ξεπλενουμε αμεσα καθε σημειο που σαπουνιζουμε. δηλαδη πλενουμε το εμπρος μερος με το σαμπουαν, αμεσως του ριχνουμε νερο και μετα ριχνουμε νερο στην επομενη πλευρα που θελουμε να σαπουνισουμε. αυτο ειναι πολυ ευκολο αν εχουμε στην ακρη του λαστιχου ενα πιστολι (αυτο στην φωτο κανει 2.5€ απο το πρακτικερ, μεχρι τωρα μου εχει βγει καλο)
Εικόνα

επισης ποτε δεν πλενουμε το αυτοκινητο οταν εχει ζεστη. τοτε εξατμιζεται γρηγορα το νερο και αφηνει αλατα. (το ιδιο και οταν ειναι ζεστο το αυτοκινητο)

τωρα για το πως θα βγουν....deathlok που εισαι?

ΥΓ. μαλλον οι παραπανω απαντησεις θα πρεπει να μεταφερθουν σε αλλο θεμα ;)
Υ.Γ. ευχαριστουμε για την μεταφορα :gjb:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 15, 2008 5:37 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Αρχικά μετέφερα το θέμα γιατί εκεί που ξεκίνησε θα χανόταν και είναι κρίμα.

@ mxmav3rick τι χρώμα είναι το αυτοκίνητο.

Γενικά θα συμφωνήσω με τον gusteg ως προς της οδηγίες για αποφυγή

Τώρα από την περιγραφή πιστεύω πως έχεις νερολεκέδες (water spots) ή ακόμα χειρότερα (το απεύχομαι) water etching. Και τα δύο έχουν οφείλονται στα άλατα (κατά κύριο λόγο) που περιέχονται στο νερό (όχι το βρόχινο το βρόχινο νερό εκτός και αν μιλάμε για πολύ μολυσμένο περιβάλλον δεν προκαλεί ζημιά). Κάθε φορά που πλένεις το αυτοκίνητο σου ( ή ποτίζει ο γείτονας σου το γκαζόν αν μένεις σε hi περιοχή) και πέφτει νερό το οποίο στεγνώνει φυσικά συμβαίνουν τα ακόλουθα:

Εξατμίζεται το νερό και περιμετρικά κάθε σταγόνας μένουν τα άλατα του νερού τα οποία σκληραίνουν γίνονται ένα σώμα με το χρώμα του αυτοκινήτου και σχηματίζουν λευκούς λεκέδες (πιο έντονους σε σκούρα χρώματα), αυτά είναι τα water spots. Σε περίπτωση που το νερό περιέχει χημικά (όξινη βροχή) ή κάποιο χημικό (π.χ. ο κουβάς με την χλωρίνης της νοικοκυράς που μένει στον 4ο) μπορεί να διαβρώσει το χρώμα σου άρα να αποκτήσεις water etching. Η ειδοποιός διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι το άσπρο περίγραμμα που βλέπουμε στο water spot είναι τα άλατα και είναι πάνω στο βερνίκι του αυτοκινήτου ενώ στο water etching το βερνίκι (λίγο ή πολύ) έχει "φαγωθεί" και η άσπρη κηλίδα είναι συνδυασμός αλάτων και της υψομετρικής διαφοράς των σημείων όπου το βερνίκι είναι ατόφιο και εκεί όπου το πάχος του έχει ελαττωθεί. Από την περιγραφή είναι κατανοητό πιστεύω πως το water etching είναι πολύ χειρότερο και πιο δύσκολο να αφαιρεθεί από τα απλά water spots.

Επειδή όμως όλα αυτά ενδιαφέρουν πολύ λίγους (έως κανέναν) πάμε στο πως θα τα αντιμετωπίσεις :) :

1) Αν μιλάμε αποκλειστικά για water spots (αυτό δεν μπορεί να στο πει κανείς χωρίς να δοκιμάσει να τα αφαιρέσει) ενδεχόμενα ένας πηλός - πλαστελίνη να σε βοηθήσει να τα αφαιρέσεις.
2) Για εμένα βέβαια καλύτερα να δοκιμάσεις κατευθείαν με κάποιο ήπιο γυαλιστικό (π.χ. Autoglym Super Resin Polish κτλ)

Το να τρίβεις με πανιά δάχτυλο κτλ δεν αποτελεί λύση ούτε πρόκειται να τα αφαιρέσεις ποτέ.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 15, 2008 8:58 pm 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Αύγ 18, 2008 9:31 pm
Δημοσιεύσεις: 13
Τοποθεσία: Αθήνα - Πάτρα
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.....
Το αυτοκίνητο έιναι μαύρο μη μεταλλικό. Αυτο που νομίζω ότι συνέβη στη δική μου περίπτωση είναι ότι πλένοντας ας πούμε το καπώ,μετά προχωρουσα στις πόρτες,τους προφυλακτήρες κλπ.Στο τέλος άρχισα να το στεγνώνω απο πάνω προς τα κάτω και μέχρι να φτάσω στα σημεία που είχαν ξεπλυθεί τελευταία το νερό είχε ηδη στεγνώσει.....
Να σημειώσω ότι το έπλυνα περίπου 3 με 4 η ώρα μιας ηλιόλουστης μέρας αν αυτο παίζει ρόλο (που νομίζω τελικά επαιξε :roll: )


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 16, 2008 8:22 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Τέτοιες ώρες δεν πρέπει να πλένεις κάτω από ήλιο :(.

Γενικά πάντως κάτι που θα σε βοηθήσει να μην επαναληφθεί κάτι ανάλογο είναι κατά την διάρκεια του πλυσίματος να καταβρέχεις λίγο όλο το αυτοκίνητο ώστε να μην στεγνώνει.

Πάντως σίγουρα από τον τρόπο που το έπαθες δεν έχεις water etching παρά απλά water spots με λίγο γυάλισμα :plsss: θα φύγουν :)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 20, 2008 4:17 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 1:30 pm
Δημοσιεύσεις: 81
Εγώ δυστυχώς, εκεί που πλένω το νερό το γυρίσανε σε γεωτρηση και το πρόβλημα είναι σημαντικό. ΠΟλλά άλατα. Με το γρήγορο σκούπισμα γλιτώνω τα περισσότερα. Θέμα ήλιου δεν υπάρχει καθώς πλένω μέσα στο υπογειο πάρκινγκ ακριβώς γι αυτό το λόγο. Αλλά βλέπω να αγοράζω κάποιο ειδικό φίλτρο για άλατα. Στο εξωτερικό υπάρχουν πολλά μια και έχουν εντονότερο πρόβλημα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 20, 2008 4:51 pm 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
η αγορα φιλτρου θα ειναι το καλυτερο απο ολα. αλλα και παλι αυτα που ειπαμε πρεπει να γινοντε για να μην μενει λεκες απο το σαμπουαν (εμενα εχει μεινει στα παραθυρα, και ειναι τοσα χρονια προστιθέμενο που τωρα πια δεν βγαινει. θα δοκιμασω καποιο ειδικο προιον και παλι βλεπουμε)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 1:09 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
το σκληρό νερό είναι πρόβλημα. Στο εξοχικό μου το νερό ενώ πίνετε κανονικά είναι σκληρό με άλατα. Ε μία φορά που έπλενα σε σκιά αλλά κατακαλόκαιρο (40+ βαθμούς) γέμισε waterspots (αφού όσο γρήγορα και να σκούπιζα το νερό εξατμιζόταν σε χρόνο dt) το αμάξι η λύση ήταν επί τόπου ένα γυαλισματάκι με το χέρι και έφυγαν τα πάντα πολύ εύκολα!



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άλατα νερού πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 19, 2009 4:02 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 3:47 pm
Δημοσιεύσεις: 7
foullllllll sto xidi...paides...... travatai sta super market kai parte xidi mpoliko....kai valteto mesa stin sapounada mpoliko omos reeeeee kai tripste kalaaaa me to sfougari i tin idiki skoupa gia ta amaxia....kalo einai na to plenetai to amaxi se skia oxi ston ilio giati ekei tin patheneis tin zimia............oraia ta panakia me tis mikro einais kai ego sto magazi mou afta eho kai doulevo ALLA san to petsi den einai tpt.... ;) ;) ;) ;) ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 6 [ 57 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: