Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 7:51 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γυάλισμα που; Κανένας εθελοντής;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 22, 2009 12:37 pm 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 7:06 pm
Δημοσιεύσεις: 16
Δευτερα βαζω το αμαξι μέσα για βαψιμο μπρος πισω προφυλακτηρα και πισω πορτα ( οτι ειχε μεινει αβαφτο απο το τροπετο που πηρα απο japan δλδ ) ... αλλα μαλλον θα χρειαστει γυαλισμα και το υπολοιπο αμάξι . δλδ ουρανος μπροστα καπώ και πλαινα... εχω και κατι γρατζουνιες.. που ειναι με χρώμα κυρίως ... ψηνετε κανείς να με βοηθήσει να το γυαλισουμε ?Δεν εχω χώρο εγω για να το κάνω :cry: ... Ουτε εργαλεία ουτε υλικά :P μ Αλλιώς αν εχετε να μου προτείνετε καποιον στην Αθήνα - Κόρινθο που να κανει καλά αυτην την δουλειά χωρίς να με ξεκώλ... :P Εννοειτε οτι αν το κανω με καποιον απο δω μέσα θα πληρώσω τα υλικά κτλπ οτι χρησημοποιήσουμε δεν θα τον χρεώσω τον ανθρωπο για δικιά μου δουλειά.
Οποιος θελει να κανει practice πμ me :P :plss: :plss: :plss: :plss: :plss: :plss:



_________________
Τα λάστιχα ειναι διαβολικά και πρέπει να καούν!!!!
ΟΕΟ!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βάλτε μία photo του αυτοκινήτου σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 22, 2009 5:06 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Γενικά οι τιμές έχουν πολύ μεγάλο spread που λένε και οι οικονομολόγοι.

Από 80 μέχρι 350 euro έχω ακούσει.

Λογικές τιμές για το μέγεθος του ονόματος της έχει η meguiars στην καλιθέα (Σε αντίθεση με την autoglym η οποία είναι πανάκριβη).
Τώρα για τα συνοικιακά είναι πιο φθηνά αλλά πρέπει να πας κάπου που να έχει δοκιμαστεί από κάποιον.

Η μόνη συμβουλή που έχω να δώσω είναι να ΜΗΝ περαστεί κερί στα φρεσκοβαμένα τμήματα.Μπορείς να τα γυαλίσεις και να περαστεί κάποιο glaze κατάλληλο για φρέσκο χρώμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κερωθούν. Τα χρώμα θέλει 90 μέρες για να "σκληρύνει" και να αποκτήσει την τελική του μορφή μέχρι τότε δεν βάζουμε κερί γιατί θα μπορεί να αναπνεύσει. (κάτι τέτοιο δεν ισχύει για καινούργιο αυτοκίνητο αλλά μόνο για τα repaints)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βάλτε μία photo του αυτοκινήτου σας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 25, 2009 6:01 pm 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 7:06 pm
Δημοσιεύσεις: 16
βρε δεν λεω να γυαλιστει το βαμμενο μερος..το υπολοιπο αυτοκινιτο που θα μεινει αβαφτο λεω..!!!
για να ταιριαξει με τα φρεσκοβαμμένα..αν και ο φαναρτζης μου ειπε οτι λογο πολυκαιριας το βερνικι ειναι ευαισθητο και μπορει με το γυαλισμα να μου το πετάξει!! τι λετε ? ουφ...αυτο το χρώμα!



_________________
Τα λάστιχα ειναι διαβολικά και πρέπει να καούν!!!!
ΟΕΟ!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα που; Κανένας εθελοντής;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 25, 2009 9:43 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
το κατάλαβα πως θες να γυαλίσεις μόνο τα καινούργια τμήματα απλά αναφέρω αυτό για το κέρωμα για να μην την πατήσεις και σου χαλάσουν τα καινούργια κομμάτια.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα που; Κανένας εθελοντής;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 26, 2009 9:38 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
ένα προβληματισμό που έχω. Πώς θα φέρεις το χρώμα τον παλιών κομματιών σε αυτά των καινούργιων εκ των υστέρων;

Τι εννοώ...τα παλιά έχουν ένα χρώμα Α το οποίο έχει ξεθωριάσει και με το γυάλισμα θα επανέλθει, αλλά ο μπογιατζής σου αυτό το χρώμα (το τελικό μετά το γυάλισμα) πως θα ξέρει πιο είναι ώστε να βάψει τα καινούργια κομμάτια αφού την στιγμή που θα βάφει θα έχει ως μέτρο σύγκρισης μόνο τα ξεθωριασμένα;

Μήπως πρώτα να γυαλίσεις και μετά να βάψεις;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα που; Κανένας εθελοντής;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 17, 2009 1:45 am 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 7:06 pm
Δημοσιεύσεις: 16
δεν πηρε δειγμα τελικα απλα εβαλε το χρώμα το μαμά .. τωρα δεν ξερω πως αν εγινε θαυμα αλλα οταν πλυθεί δεν καταλαβαινεις ποιο ειναι το βαμμένο..παντως οποιος εχει χρόνο να κανονίσουμε για ενα γυαλισμα και το δικό μου η οτι αλλο χρειαζεται ( πηλό κτλ.. ) και να μου δείξει πως γίνετε.. :)

Θα πληρώσω υλικά η και εργασία ... :) δεν ειμαι τζαμπατζης .. χεεχεχεχεχ
:fnps:
:crws:



_________________
Τα λάστιχα ειναι διαβολικά και πρέπει να καούν!!!!
ΟΕΟ!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα που; Κανένας εθελοντής;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 18, 2009 5:34 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
Αφού δεν υπάρχει διαφορά μην το πεις ούτε του παπά που λένε. (δύσκολη και πονεμένη υπόθεση η "πετυχισιά" του χρώματος)

Υ.Γ. Ασχολήσου λίγο μόνος σου (με ότι σου έγραψα στο άλλο ποστ και θα δεις πραγματικά μεγάλη διαφορά


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα που; Κανένας εθελοντής;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 3:50 am 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
δεν χρειάζεσαι κανεναν να σου δείξει. διαβασε προσεχτικα και θα δεις ποσο ευκολο είναι. το αντίστοιχο θεμα του deathlok ειναι πληρως κατατοπιστικο. και εγω απο εκει το διαβασα και το εκανα και μετα που τα είδα απο κοντα ήταν όπως τα είχα κανει...
εξαλλου κανεις δεν θα ενδιαφερθει να κανει σε άλλου αυτοκινητο αυτό που μπορείς να κανεις εσυ στο δικό σου. οι δουλειες αυτές όπως είπε καποιος σε άλλο θέμα ειναι labour of love



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 39 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: