Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 5:29 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 8 [ 78 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Περιποίηση - Προστασία Καινούργιου Αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 21, 2010 11:20 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2010 9:02 am
Δημοσιεύσεις: 76
Τοποθεσία: Νίκαια
Καλημερα σε όλους και όλες
Είναι νεός (2 ημερών) κάτοχος του Οπελ Αστρα 1.6Τ

Θα ήθελα πληροφορίες τι μου προτείνεται να χρησιμοποιώ για το πλύσιμο του αυτοκινήτου
1) Εξωτερικά, λαμαρίνα-τζάμια-νίκελ-πλαστικά

2) Εσωτερικά , πλαστικά-υφασμα-τζάμια

Φυσικά οταν θα χρειαστεί για κέρωμα γυάλισμα στον Μαικ θα πάω
Δεν το ξέρω προσωπικά, αλλά μέ όλα αυτά που ακούω...................

Παρακαλώ δώστε μια λιστα προϊόντων να αγοράσω για τις παραπάνω δουλειές

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φώτης

Υ.Γ. το πέρασμα τζαμιών, πλαστικών, υφασμάτων, χρώματος κλπ κλπ με προϊόντα νανοτεχνολογίας πχ(icover.gr) αξίζει??
Εχω δει απο κοντα την αδιαβροχοποίηση σε επίδειξη στην εταιρεία που δουλεύω
Αλλά γενικώς δεν ξέρω πόσο θα κρατάει και αν δημιουργήσει μελλοντικά κανένα πρόβλημα
Μετα λένε ότι καθαρίζει απο οτιδήποτε πανεύκολα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πως να περιποιηθώ το νέο μου Αστρα ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 21, 2010 12:41 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 11:01 pm
Δημοσιεύσεις: 871
Αν ρίξεις μια ματιά στο site θα βρεις όλες τις απαντήσεις (ώρα να έχεις) :D . Ενδεικτικά viewtopic.php?f=9&t=57

Αν ήμουν στη θέση σου και με τα όσα έχω διαβάσει και δει προσωπικά κατά το δικό μου detailing ταξίδι, θα έκανα σίγουρα πέρασμα με πηλό, γυάλισμα και κέρωμα (κατά προτίμηση με sealant) άμεσα άσχετα αν είναι νέο όχημα. Η αναμονή στη μάντρα και η αφαίρεση του εργοστασιακού κεριού (καμία σχέση με το detailing κερί) έχει ήδη δημιουργήσει μικρογρατζουνιές στο χρώμα σου.

Καλή συνέχεια



_________________
Κωνσταντίνος

EOS WHEAT BEIGE 1.4 TSI

The search function is your friend (δεν είναι δικό μου, αλλά σίγουρα το ασπάζομαι)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πως να περιποιηθώ το νέο μου Αστρα ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 21, 2010 12:51 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
για να ξεκινήσουμε:
1. πλύσιμο: ιδανικά 2 κουβάδες με grit guards, γάντι πρόβατο, ένα καλό σαμπουάν (χρησιμοποιώ insta finish purple), μία μεγάλη ποιοτική πετσέτα για στέγνωμα, μερικά μαλακά mf για χαμαλοδουλειές, πινελάκια για τα δύσκολα σημεία και ένα καθαριστικό ζαντών.
2. γυάλισμα: την πρώτη φορά ξεκίνα με πηλό, μετά ένα AIO προιόν πχ autoglym srp ή poorboys black hole, το οποίο θα καλύψει κάποιες από τις ψιλές γρατζουνιές έχουν γίνει από λάθος πλύσιμο ή κακή μεταχείριση του αυτοκινήτου πριν φτάσει σε εσένα αλλά και αυτά που πιθανόν να έκανες εσύ με λάθος πλύσιμο.
3. ένα καλό κερί και εύκολο στη χρήση του είναι το collinite 845. 2 χέρια από αυτό θα προστατέψουν το χρώμα σου για 3+ μήνες από δική μου εμπειρία.
για τα 2-3 θα χρειαστείς και μερικά applicators.
αν τα 2-3 δεν μπορείς να τα κάνεις μόνος σου είτε λόγω χρόνου και χώρου είτε λόγω αυτοπεποίθησης, τότε η επίσκεψη σε έναν επαγγελματία του είδους και όχι φαναρτζή θα είναι το ιδανικό από όλες τις απόψεις.
όσο για τον mike δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε. οι δουλειές του υπάρχουν εδώ μέσα, καλός επαγγελματίας, πραγματικά detailer και πάνω από όλα είναι πολύ καλό παιδί.
από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δική σου. :)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πως να περιποιηθώ το νέο μου Αστρα ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 21, 2010 1:31 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 2:49 pm
Δημοσιεύσεις: 144
+1000



_________________
Εμμανουήλ
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πως να περιποιηθώ το νέο μου Αστρα ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 21, 2010 2:00 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Καλώς ήρθες και καλοτάξιδο το καινούργιο σου αυτοκίνητο. Πραγματικά όλα σου τα ερωτήματα έχουν απαντηθεί πάρα πολύ αναλυτικά μέσα στο φόρουμ εντούτοις σίγουρα θέλει πάρα πολύ υπομονή και χρόνο για να τα διαβάσεις...για αυτό θα κάνουμε ένα crash course :) (βάσει του πολύ ωραίου flow chart που έχει φτιάξει ο mike viewtopic.php?f=8&t=292 )

Αρχικά θα κάνω ορισμένες υποθέσεις:

1) Ότι είσαι παντελώς άσχετος με την περιποίηση αυτοκινήτου
2) Δεν έχεις κανένα προϊόν περιποίησης
3) Θες να πραγματοποιήσεις τις αγορές σου άμεσα (άρα από Ελλάδα)

Αρχικά πρέπει να μάθεις να πλένεις σωστά..... viewtopic.php?f=23&t=64&start=0

Σημ1. τα προϊόντα που αναφέρω στο παραπάνω θέμα μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο υπάρχει αλλά είναι καλά προϊόντα που δεν πρόκειται να απογοητεύσουν κανένα επίδοξο detailer :P
Σημ2. επειδή ενδεχόμενα να σε δυσκολέψει το πλύσιμο με πανί μιρκοϊνας που αναφέρω στο θέμα μπορείς να πάρεις ένα πραγματικά καλό γάντι http://www.swell.gr/car/index.php?page= ... &Itemid=72
Σημ3. αν θες να πλύνεις με δύο κουβάδες ακόμα καλύτερα http://video.google.com/videoplay?docid ... +car+wash#

Αυτό είναι το πιο βασικό για το καινούργιο σου αυτοκίνητο (το σωστό πλύσιμο στέγνωμα)

Το δεύτερο βήμα σε καινούργιο αυτοκίνητο είναι ένα ήπιος-μαλακός πηλός. viewtopic.php?f=8&t=3

Σημ1 πηλό θα πρότεινα τον sonus αλλά είναι εκτός στοκ στον mike οπότε θα πάρεις τον άσπρο που βγάζει η meguiars (προσοχή μην σου δώσουν τπτ άλλο όπως κόκκινο κτλ καθώς και μην πάρεις τον 1Ζ από το πράκτικερ αφού δεν έχουν ακουστεί τα καλύτερα)

Το τρίτο βήμα είναι να περάσεις ένα AIO προϊόν. viewtopic.php?f=8&t=65

Σημ1 το αγαπημένο μου Αutoglym SRP, ή φθηνή λύση 1Z για μεταλλικά χρώματα. Καλό είναι να πάρεις και δύο στρογγυλά μικρά σφουγγαράκια meguiars θα σε βολέψουν πάρα πολύ (έχει και ο mike).

Το τέταρτο και τελευταίο βήμα είναι ένα καλό κερί όπως το Collinite (δική μου προτίμηση το 845). Δυστυχώς δεν υπάρχει διαθέσιμο και οι εναλλακτικές στην Ελλάδα είναι κατά πολύ υποδιαίστερες. (οδηγίες δεν βάζω αφού είναι πάνω κάτω σαν το γύαλισμα μόνο που τρίβεις ελάχιστα και χωρίς πίεση και αφήνεις λίγα λεπτά πριν σκουπίσεις)

Υ.Γ. για το collinite αν μένεις κοντά μου (Ηλιούπολη) μπορώ να σε εξυπηρετήσω viewtopic.php?f=16&t=151

Υ.Γ.2 Το βήμα 2 δεν είναι απαραίτητο αλλά πραγματικά αξίζει. Μπορείς να μην κάνεις το βήμα 4 αλλά το αποτέλεσμα του βήματος 3 θα κρατήσει πολύ λιγότερο. Μπορείς να μην κάνεις το βήμα 3 και να πας κατευθείαν στο 4 αρκεί το αυτοκίνητο από θέμα εμφάνισης να σε ικανοποιεί.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Καινουριο αυτοκινητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 09, 2010 10:23 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Δεκ 01, 2009 9:46 am
Δημοσιεύσεις: 39
Παιδια τι κερι προτεινεται για ολοκαινουριο αυτοκινητο?Το αμαξι ειναι μαυρο περλε.Για αρχη θα φτασει μονο το κερι?
Τα δερματινα απο ποτε να αρχισω να τα συντηρω με κρεμες κτλ?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριο αυτοκινητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 09, 2010 12:59 pm 
βασικα χρειαζεται καλο degreasing απο τα αυτοκολλητα πρωτα. Μετα θα δεις τι ατελειες εχει και κρινεις αναλογα.
Βαλε και κανα srp πρωτα ή κατι αντιστοιχο


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριο αυτοκινητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 10, 2010 12:14 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Kάποιο καλό και δυνατό κερί όπως το 915 της collinite για αρχή, προσεχτικό πλύσιμο και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Απλά πρέπει πρώτα να στεγνώσει καλά το χρώμα (2-3 μήνες απ'όταν έχει βγει από το εργοστάσιο το αυτοκίνητο) και μετά να περάσεις το οποιοδήποτε κερί, ώστε να μην καλυφθούν οι πόροι του χρώματος πριν κλείσουν από μόνοι τους.

Όσον αφορά τα δέρματα, από την πρώτη κιόλας μέρα είναι καλό να τους περάσεις κάποιο conditioner. Καθαριστικό τους περνάς όταν αρχίζουν να βρωμίζουν.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριο αυτοκινητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 10, 2010 9:19 am 
Eπαγγελματίας Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 11:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2426
Τοποθεσία: Ν.Ιωνια
Σε ενα καινούργιο θα πρότεινα , πηλό , ένα Polish η' Glaze και ένα κεράκι ........

Παράθεση:
(2-3 μήνες απ'όταν έχει βγει από το εργοστάσιο το αυτοκίνητο) και μετά να περάσεις το οποιοδήποτε κερί, ώστε να μην καλυφθούν οι πόροι του χρώματος πριν κλείσουν από μόνοι τους.


Δεν ισχύει για το βάψιμο απο το εργοστάσιο αυτό ...



_________________
http://www.swell.gr
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινουριο αυτοκινητο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 10, 2010 10:36 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Όπως το λέει ο mike... Εγω στο δικό μου πέρασα πηλό, ένα χέρι nxt 2.0, UQD και έγινε μια χαρά! Αν περνούσα και ενα super resin polish πριν το nxt πιστεύω θα γινόταν καλύτερο 8-)



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 8 [ 78 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: