Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 1:51 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 3 [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 10, 2015 8:08 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 17, 2014 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 62
Προχθές ήτανε η τρίτη φορά που έπλενα με προιόντα αγορασμένα απο το Lupus.
Έτσι το πρώτο ψέκασμα με αφροποιητή είναι με το Auto Finesse Avalance βάζοντας 120ml με 700ml νερού.Ο αφρός δεν είναι και μαρέγκα αλλα στάθηκε για 5 λεπτά περίπου κάνοντας πολύ καλά τη δουλειά του!
Το δεύτερο ψέκασμα έγινε με το DODO JUICE Apple iFoam Snow Wash βάζωντας 50ml με 750ml περίπου.Παρόλο που έχω δυο κουβάδες μου αρέσει να ψεκάζω το σαμπουάν με τον αφροποιητή και να σαπουνίζω γρήγορα με το σφουγγάρι ξεβγάζοντας κανονικά σε καθαρό νερό.Πιστεύω έτσι εξοικονομώ χρόνο και γλυτώνω το κουβάλημα των δυο κουβάδων.

Να με συγχωρείτε αν δεν είναι καλή η οπτική γωνία του βίντεο αλλά ήτανε της ώρας εκείνης και στο τέλος το σταμάτησα γιατί το τηλέφωνο το είχα στηριγμένο στο σφουγγάρι για τις ζάντες :D !
Αυτό που ήθελα να δείξω είναι και η άλλη εκδοχή για αυτούς που θέλουνε με πλύσιμο με ένα κουβά.Είμαι πολύ ευχαριστημένος αφου με αυτό το σαμπουάν πρόπλυσης απομακρύνω τις όποιες υπάρχουσες βρωμιές και με το σαμπουάν δε σέρνω τυχον σκόνες κτλπ.Πάντως δε χρειάζονται μεγάλες ποσότητες του τύπου 1:3 για να κάνεις εναν καλό αφρό και πιστεύω 700ml επαρκούν να περάσεις όλο το αμάξι μια χαρά.
Συγχωρέστε με αν κάτι δε κάνω καλά και ακούω τις παρατηρήσεις σας!
https://www.youtube.com/watch?v=DaK_80ipi3c


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 04, 2016 11:46 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 6:50 pm
Δημοσιεύσεις: 126
"Πιστεύω έτσι εξοικονομώ χρόνο και γλυτώνω το κουβάλημα των δυο κουβάδων."

την ιδια δικαιολογια λεω και εγω :D :D :D


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 7:03 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
boltsis έγραψε:
Προχθές ήτανε η τρίτη φορά που έπλενα με προιόντα αγορασμένα απο το Lupus.
Έτσι το πρώτο ψέκασμα με αφροποιητή είναι με το Auto Finesse Avalance βάζοντας 120ml με 700ml νερού.Ο αφρός δεν είναι και μαρέγκα αλλα στάθηκε για 5 λεπτά περίπου κάνοντας πολύ καλά τη δουλειά του!
Το δεύτερο ψέκασμα έγινε με το DODO JUICE Apple iFoam Snow Wash βάζωντας 50ml με 750ml περίπου.Παρόλο που έχω δυο κουβάδες μου αρέσει να ψεκάζω το σαμπουάν με τον αφροποιητή και να σαπουνίζω γρήγορα με το σφουγγάρι ξεβγάζοντας κανονικά σε καθαρό νερό.Πιστεύω έτσι εξοικονομώ χρόνο και γλυτώνω το κουβάλημα των δυο κουβάδων.

Να με συγχωρείτε αν δεν είναι καλή η οπτική γωνία του βίντεο αλλά ήτανε της ώρας εκείνης και στο τέλος το σταμάτησα γιατί το τηλέφωνο το είχα στηριγμένο στο σφουγγάρι για τις ζάντες :D !
Αυτό που ήθελα να δείξω είναι και η άλλη εκδοχή για αυτούς που θέλουνε με πλύσιμο με ένα κουβά.Είμαι πολύ ευχαριστημένος αφου με αυτό το σαμπουάν πρόπλυσης απομακρύνω τις όποιες υπάρχουσες βρωμιές και με το σαμπουάν δε σέρνω τυχον σκόνες κτλπ.Πάντως δε χρειάζονται μεγάλες ποσότητες του τύπου 1:3 για να κάνεις εναν καλό αφρό και πιστεύω 700ml επαρκούν να περάσεις όλο το αμάξι μια χαρά.
Συγχωρέστε με αν κάτι δε κάνω καλά και ακούω τις παρατηρήσεις σας!
https://www.youtube.com/watch?v=DaK_80ipi3c


Άψογος σε όλα σου το δουλεύω πολλές φορές και με αυτόν τον τρόπο τα προιόντα που ανέφερες είναι ασφαλή ; Έχουν επίπεδα αλκαλικότητας; Τις ζάντες πότε τις έκανες και με τι γάντι/σφουγγάρι ;
Αν και δεν σου κρύβω φοβάμαι και αυτο το γάντι του προβάτου μην κάνει γραμμές το ρημάδι !!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 9:46 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Να σας πω τη αληθεια....εγω προσωπικα παντα....δε μαρεσει δε βρισκω νοημα και δε χρησημοποιω 2,3 η 13 κουβαδες. Να βαζεις.μεσα grit gaurds μονα και διπλα και αλλα τετοια......επειδη το βλεπουμε ολη μερα. στο youtube???....στα καναλια των εταιριων που πουλανε κουβαδες;...και σε αυτουσ που βαζουξ link να αγορασεισ.κουβαδες;

1.αν εχεις ηδη power washer και αφροποιητη ΗΔΗ εχεις.οσο νερο μπορει. να χρειαστεις και οσο σαπουνι μπορεισ να χριαστεισ για 10 αυτοκινητα αρα γιατι.επιπλον 20-30 λιτρα νερο σε κουβαδεσ και επιπελον σαπουνι??? Χρησημοποιω 4-5-6 wash mits μεγαλα μικροινων αυτα που μοιαζουν με μικρα δαχτυλακια και χρησημοποιω μια καθαρη πλευρα για.καθε πανελ μια πορτα ενα φτερο...αρα εχω 8-10-12 καθαρες πλευρες κ.τ.λ...... και το.καθε ενα στην ακρη μετα τη χρηση ενοσ πανελ <<πεταμα>>. Καθε φορα δουλευω πεντακαθαροσ χωρις ουτε ενα κοκο σκονησ πανω στο σφουγγαρι μου. Ποιοσ μου λεει οτι βουτωντασ στο κουβα με το grid φευγουν ολα απο πανω; Ποιοσ μου λεει οτι με το δευτερο τριτο τςταρτου βουτηγμα που θα εχει γεμισει.μπιχλα ο κουβασ αυτος δε θα.ξανανεβαινει πανω στο σφουγγαρι;;; Αν ανακατευω καθε τοσο το κουβα θελει...ωρεσ να.κατσει η σκονη κατω, και στο πατο πεφτει κατευθειαν μονο το βαρυ χωμα ποιος μου εγγυαται.οτι αυτο δε θα ξανανεβει πανω;;; Θα παιζω λοττο με το.βερνικι;;; Οχι....καθε.φορα. Πεντακαθαρο σφουγγαρι πρωτη φορα καθε φορα πεντακαθαρο σε καθε πανελ, ....
...traffic film....oil based αν εχει το αμαξι επανω...που.καθεται στο.κουβα με το νερο;;; Καλα.μαντεψατε σαν ελαιο καθεται στη επιφανεια και ειναι διαφανο και καθε φορα βουτασ το σφουγγαρι ΚΑΙ μεσα απο trafic film....αλλο ενα λοττο που δεν θελω να παιζω....ουτε να παιζω με τη μεση μου....

2. Δεν εχω πλυστικο;;;; Μονο ενα λαστηχο με ενα απλο πιστολακι πιεσης στην ακρη;;;;;; Γιατι ειμαι απλος ενα καθημερινοσ χρηστης;....παλι μια χαρα. Ενα μικρο κουβαδακι με το σαπουνι της αρεσκειασ μου, και μεσα ενα μεγαλο wash mit......πλενεισ ενα μονο πανελακι καθε φορα και με τη πιεση απ το πιστολι ξεπλενεις το σφουγκαρι σου απειρωσ πιο καλα απο οποιοδηποτε grit παντα καθαρος 100%,



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 10:24 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
τι ειναι αυτά τα wash mits ?? Ρε παίδες τροπος να μην παρασύρω την βρώμα σκουπίζωντας με την πετσέτα στο στέγνωμα υπάρχει; επίσης να μην κάνω και γραμμές αν παρασύρω και την σκόνη σαπουνίζωντας το υπάρχει άραγε;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 10:25 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
Μήπως εννοείς το γάντι που μπαίνει ολο το χέρι σου μέσα;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 10:33 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
8-10-12 και πέταμα μετά γιατί να πετάς αυτά τα γάντια που σιγουρα στοιχίζουν ; Δεν πλένονται ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 10:41 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Γι αυτό και αράχνη να γίνει παίρνεις αλοιφαδορο και αλοιφές και :plsss:



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 10:45 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
... :plss: χαχα
Ναιιιι αλλά άμα έχεις κεραμική ... Οοεεοο? :?:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 10:51 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Τι να την κάνεις την κεραμική άμα έχεις αράχνη...
Αν έχεις αράχνη πόση κεραμική να έχει μείνει?
Εντάξει εξαρτάται πάντα το μέγεθος.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 3 [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: