Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 8:46 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 3 [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 10:58 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Ο καθενας μπορει να πλενει οπως θελει και οπως τον βολευει.
Αυτο που λεει ο Μαρκος με το να ξεπλενω το σφουγγαρι με το λαστιχο μετα απο καθε πανελ το εκανα κι εγω πριν καταλήξω στους κουβαδες αλλα και και για να πετυχει εχει να κανει και με τι σφουγγαρι πλενεις. Π.χ. συνθετικο κοντο προβατο καπως δουλευει το ξεπλυμα, Προβατο με τιποτα, μικροινων καθολου καλα. Δε θα ξαναγυρναγα εκει παντως. Εδω ενα ψιλοανοητο τεστ που δειχνει τι κρατανε τα dirt trap viewtopic.php?f=9&t=3039 . Οι 2 κουβαδες ειναι αξεσουαρ που θα σε βοηθησει να πλυνεις πιο ευκολα και με ασφαλεια . Φυσικα οχι 2 αλλα 22 κουβαδες να εχεις αν δε καταλαβαινεις τι κανεις θα τα κανεις πουτ@ν@ . Tωρα απο κει και περα ο καθενας κρινει και πραττει αναλογως.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 18, 2018 3:14 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
markito έγραψε:
Τι να την κάνεις την κεραμική άμα έχεις αράχνη...
Αν έχεις αράχνη πόση κεραμική να έχει μείνει?
Εντάξει εξαρτάται πάντα το μέγεθος.


Όχι μάγκες εξηγώ , η αράχνη των κεραμικών δεν είναι η γνωστή αράχνη αυτή που ενοχλεί πολύ στο μάτι αφήστε που κάποιοι detailers τις είδαν και τέρμα φυσιολογικές μετά απο 18 μηνες που εχω βαλει κεραμική επίστρωση.
https://youtu.be/ukpECLBfX5c


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 19, 2018 12:57 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Χαχαχαχαχχα βρε.παιδια.συγνωμη το.εξεφρασα λαθος. Οταν.λεω πεταω εννοω οχι στα σκουπιδια εννοω στην ακρη. Εχοντασ μεγαλα wash mits.....( εννοω αυτα τα μεγαλα γαντια.πλυσηματος απο μικροινεσ.που.μοιαζουν σα να εχουν μακρυα δαχτυλακια που νομιζω κρυβουν πολυ καλα μεσα τουσ τη σκονη και δεντην αφηνουν να τριβετε στο βερνικακι)
εχοντασ μια πλευρα για καθε κοματι του αυτοκινητου εννοω οτι αν εχω 4 τετοια ας.πουμε εχω 8 μεγαλες καθαρες.πλευρες και.πλενω ΚΑΘΕ φορα.με 100% σιγουρα καθαρο σφουγκαρι

......στο τελος τα πλρνω και τα χρησημοποιω για αλλη φορα δε...τα πεταω χαχαχαψαχ



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 20, 2018 7:30 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Χαχαχαχαχχα βρε.παιδια.συγνωμη το.εξεφρασα λαθος. Οταν.λεω πεταω εννοω οχι στα σκουπιδια εννοω στην ακρη. Εχοντασ μεγαλα wash mits.....( εννοω αυτα τα μεγαλα γαντια.πλυσηματος απο μικροινεσ.που.μοιαζουν σα να εχουν μακρυα δαχτυλακια που νομιζω κρυβουν πολυ καλα μεσα τουσ τη σκονη και δεντην αφηνουν να τριβετε στο βερνικακι)
εχοντασ μια πλευρα για καθε κοματι του αυτοκινητου εννοω οτι αν εχω 4 τετοια ας.πουμε εχω 8 μεγαλες καθαρες.πλευρες και.πλενω ΚΑΘΕ φορα.με 100% σιγουρα καθαρο σφουγκαρι

......στο τελος τα πλρνω και τα χρησημοποιω για αλλη φορα δε...τα πεταω χαχαχαψαχ


Δεν ειναι κακο οπως το περιγραφεις , περα απο χρονοβορο. Ποια wash mitts δουλευεις?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 20, 2018 7:36 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
colonel32 έγραψε:
markito έγραψε:
Τι να την κάνεις την κεραμική άμα έχεις αράχνη...
Αν έχεις αράχνη πόση κεραμική να έχει μείνει?
Εντάξει εξαρτάται πάντα το μέγεθος.


Όχι μάγκες εξηγώ , η αράχνη των κεραμικών δεν είναι η γνωστή αράχνη αυτή που ενοχλεί πολύ στο μάτι αφήστε που κάποιοι detailers τις είδαν και τέρμα φυσιολογικές μετά απο 18 μηνες που εχω βαλει κεραμική επίστρωση.
https://youtu.be/ukpECLBfX5c


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ελαφρια αραχνη λεγεται αυτο στο βιντεο και ναι ειναι φυσιολογικο για 1.5 χρονο αγυαλιστο οχημα. Γενικα οσο και να προσεξεις ενα οχημα ακομα και σωστο πλυσιμο να κανεις αραχνη θα δημιουργηθει , γιαυτο σου λεει ο μαρκιτο πιο πανω για αλοιφαδορο. Τωρα αν ειναι στο base coat ή στο top coat ή στο βερνικι δυσκολα θα το βρει καποιος ιδιαιτερα μεσα απο ενα βιντεο. Παντως για να αφαιρεθει θελει γυαλισμα.

ΥΓ ειδα το βιντεο σου με τους τριγμους, με ενεπνευσες να ''ησυχασω'' το κλιο της γυναικας :gjb:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2018 4:53 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
Lef89 έγραψε:
colonel32 έγραψε:
markito έγραψε:
Τι να την κάνεις την κεραμική άμα έχεις αράχνη...
Αν έχεις αράχνη πόση κεραμική να έχει μείνει?
Εντάξει εξαρτάται πάντα το μέγεθος.


Όχι μάγκες εξηγώ , η αράχνη των κεραμικών δεν είναι η γνωστή αράχνη αυτή που ενοχλεί πολύ στο μάτι αφήστε που κάποιοι detailers τις είδαν και τέρμα φυσιολογικές μετά απο 18 μηνες που εχω βαλει κεραμική επίστρωση.
https://youtu.be/ukpECLBfX5c


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ελαφρια αραχνη λεγεται αυτο στο βιντεο και ναι ειναι φυσιολογικο για 1.5 χρονο αγυαλιστο οχημα. Γενικα οσο και να προσεξεις ενα οχημα ακομα και σωστο πλυσιμο να κανεις αραχνη θα δημιουργηθει , γιαυτο σου λεει ο μαρκιτο πιο πανω για αλοιφαδορο. Τωρα αν ειναι στο base coat ή στο top coat ή στο βερνικι δυσκολα θα το βρει καποιος ιδιαιτερα μεσα απο ενα βιντεο. Παντως για να αφαιρεθει θελει γυαλισμα.

ΥΓ ειδα το βιντεο σου με τους τριγμους, με ενεπνευσες να ''ησυχασω'' το κλιο της γυναικας :gjb:


Ακριβώς και βασικά πρώτη φορά βλέπω αράχνες να μην με ενοχλούν στο μάτι φίλεεεεε!!!
Λοιπόν θες να σε στείλω ,τώρα έψαχνα να βρώ ένα βίντεο να παρακολουθήσεις πως ακόμα και απο λασποβροχή απο τα λάστιχα που εκτινάζονται απο το προπορευόμενο όχημα πάνω στο καπώ σου ξεραμένες λάσπες με την μορφή κεντήματος λόγω ταχύτητας ή ακόμα και απο τα ίδια τα μπροστινά σου λάστιχα που σκάνε πιτσιλιές πάνω στα πλαινά στις πόρτες δημιουργούνται γραμμές !!!
Εγώ αδερφέ μου τρελάθηκα μόλις το είδα. Δεν το πίστευα. Στο δια ταυτα πλέον εξασφαλίσαμε οτι άλατα πάπαλα !!!
Το αμάξι Ιούνιο θα φρεσκαριστεί !!
Θα φύγουν όλες αυτές !!
Θέλω και ψάχνω την καλύτερη πετσέτα όχι για ταμποναριστό σκούπισμα.
Αλλά για συρτό !!
Κάτι άλλο . Έχω σκόνες στον ουρανό για παράδειγμα . Ας πούμε άπλυτο 8-9 μέρες αλλά σκόνες μόνο.
Αν ψεκάσω καλά τον ουρανό με απιονισμένο νερό μόνο και τον μουλιάσω για τα καλά τον μουσκέψω εντελώς θεωρείται ασφαλές να μαζέψω σέρνωντας τα νερά με μια microfiber ??
Τι προτείνεις ;
Και αν ναί ποιά ;; Η να κάνω πρώτα ταμποναριστό αυτά τα νερά και μετά με μια με κοντή τρίχα και quick detailer να γυαλίσω απλά ;;
Συγνώμη αν βγήκα of topic


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2018 5:02 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Αν βαζατε στη εξισωση εναν leaf blower ακομα και οικονομικο με στρογγυλο στομιο να διωχνει το 90% του νερου, χωρισ να χρειαστει να ακουμπησεισ καν το αμαξι, και να μην ανησυχεισ για water spots , και να παιρνεισ το υπολοιπο 10% με μια καλη πετσετα δεν ειναι πιο ευκολο πιο σιγουρο και πιο ασφαλεσ και πιο ξεκουραστο και πιο γρηγορο?

απλα το λεω σαν ιδεα...



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2018 5:20 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Αν βαζατε στη εξισωση εναν leaf blower ακομα και οικονομικο με στρογγυλο στομιο να διωχνει το 90% του νερου, χωρισ να χρειαστει να ακουμπησεισ καν το αμαξι, και να μην ανησυχεισ για water spots , και να παιρνεισ το υπολοιπο 10% με μια καλη πετσετα δεν ειναι πιο ευκολο πιο σιγουρο και πιο ασφαλεσ και πιο ξεκουραστο και πιο γρηγορο?

απλα το λεω σαν ιδεα...


Εικόνα

Μάρκο μου σε ευχαριστώ για την παρέμβαση σου καταρχάς ας πούμε οτι το απιονισμένο νερό σύμφωνα με τον ΜΑΣΟΥΤΗ ΑΕ σήμερα πληροφορήθηκα πως δεν έχει άλατα.
Και ας πούμε πως 8-9 μέρες ο ουρανός έχει μαζέψει πούδρα απο σκόνη...
Σε αυτη την περίπτωση με το νερό που θα παρασύρεις θα χρειαστεί να πλύνεις τοπικά και εκείνα τα σημεία που θα στάξει/τρέξει το νερό απο τον ουρανό.
Ας πούμε στα τόξα των παραθύρων της πόρτας.
εγώ σαν σκέψη σκέφτηκα τοπικά καλό μούλιασμα με προσοχή και αν είναι δυνατόν να μην διαφυγει το νερό απο τον ουρανό.
Πάμε σε ένα άλλο σεναριο.
Ψέκασμα όλο το αμάξι λοιπόν με νερό απιονισμένο.
Σκουπισμα ταμποναριστό με πετσέτα και μετά συρτό προβλέπεται με Quick detailer ?
Γενικώς με προβληματίζει πως θα χειριστώ τοπικά το πλύσιμο του ουρανού αν είναι δυνατόν χωρίς να τρέξει.
Όσο για τον ψεκαστήρα αυτόν εννοείς ;;



Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2018 5:23 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
Φυσητήρας ασφαλώς υπάρχει αλλά σκέφτηκα πως αν φυσήξω τα νερα που ψέκασα θα σκορπίσουν σε διάφορα σημεία και θα αφήσουν λασποστάμπες τι λές και εσύ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο με ένα κουβά!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 24, 2018 5:35 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
εγω συγνωμη.λαθοσ........αυτο που εγραψα το εννουσα για μετα απο γενικο πλυσιμο, οχι αν εχεισ λιγη σκονη που απλα θελεισ να την βγαλεισ με προσοχη.......μπερδευτηκα
τωρα στι δικη σας περιπτωση ξερω γω ειναι πραγματικα παζλ, πραγματικοσ γριφοσ.......γιατι παντα θα αναρωτιεσται και να ψεκασω πωσ να ψεκασω και αν τρεξουν πωσ θα τα τραβηξω και αν τα τραβηξω με σκονη την πετσετα μηπωσ κανω γρατζουνιεσ??????? και φαινεται η ρημαδα η σκονη στο μαυρο χαχαχαχαχα καλο κουραγιο.......

μηπωσ να παρετε ενα τετοιο ματζαφλαρι και με 2-3 λιτρα απιονισμeνο νερο απο ενα κουβα να το κανετε μεσα σε 5 λεπτα οποτε θελετε και καθε μερα αν θελετε και ουτε στεγνωμα ουτε τιποτα???

https://www.amazon.de/Worx-Hochdruckrei ... f=ast_p_ep



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 3 [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: