Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 1:31 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αφαίρεση λεκέδων από κουτσουλιές με....σεσουάρ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 12, 2016 4:45 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 11:36 am
Δημοσιεύσεις: 1
Καλησπέρα σε όλους! Πρώτη φορά γράφω στο forum με αφορμή τα συμπαθή πτηνά που έχουν βαλθεί να μας καταστρέφουν τα οχήματα σε κάθε ευκαιρία. :crws:
Παρκάρω που λέτε ερχόμενος στη δουλεία το αμάξι (10 μηνών) σε ανοιχτό χώρο. Γενικά προσέχω να μην υπάρχουν δέντρα, κολόνες και διάφορα άλλα τέτοια από πάνω ώστε να κρατάω σε απόσταση τους φτερωτούς μας φίλους... Έλα σου που υπήρχε ένα καλώδιο από πάνω που στην βιασύνη μου δεν το είδα και έτσι σχολώντας αντικρίζω ένα θέαμα άστα να πάνε! :shock: Μέτρησα 7-8 κουτσουλιές εκ των οποίων 3-4 πρέπει να ήταν πτεροδάκτυλου!!! Το πάω κατευθείαν σε πλυντήριο αυτοεξυπηρέτησης και με το πιεστικό τις αφαιρώ προσεκτικά. Φυσικά η ζημιά είχε ήδη γίνει (μετά από 10 ώρες που το πήρα χαμπάρι). Ευτυχώς δεν έχει γίνει ζημιά πολύ βαθιά στο χρώμα. Με την αφή δεν καταλαβαίνεις τίποτα παρά μόνο αν δεις τα σημάδια (θαμπάδες) υπό γωνία. Βέβαια επειδή το αυτοκίνητο είναι καινούριο και προσπαθώ να το έχω στην πένα, και μόνο που ξέρω ότι υπάρχουν με πιάνουν τα διαόλια μου! Ψάχνοντας είδα ότι το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με αλοιφές, αλοιφαδόρους και τα σχετικά. Επειδή όμως λυπάμαι από τόσο νωρίς να του αρχίσω τα γυαλίσματα έπεσε το μάτι μου σε μια άλλη μέθοδο. Βρήκα βιντεάκι, το οποίο και παραθέτω από κάτω, που δείχνει πως τέτοιες ζημιές φεύγουν με πιστόλι θερμού αέρα ή σεσουάρ. Έψαξα και σε ξένα forum και αναφέρουν πως έχει καλά αποτελέσματα η μέθοδος αυτή. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Να το επιχειρήσω;

https://youtu.be/guk5m6lcGRc


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αφαίρεση λεκέδων από κουτσουλιές με....σεσουάρ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 15, 2016 9:44 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Παίρνεις 2 αλοιφές των 20 ευρώ, μια σχετικά χοντρή και μια ψιλή, πρώτα εφαρμόζεις την χοντρή και μετά την ψιλή.

Σου μένουν και για τυχόν μελλοντικές γρατζουνιές.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron