Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 6:45 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 2 [ 20 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Έτσι πλένω το αμάξι μου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 11:34 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
colonel32 έγραψε:
Φίλε ο Ανδρέας μου το είπε που το προμηθεύτηκα αλλά οκ ακόμα και έτσι ομως το σταματάω δεν έχω θέμα.
Ξαναγυρίζω στον Ph Neutral.
Οπότε μιλάμε ενα βήμα πριν την ολική αλκαλικότητα λοιπόν.
Καλωωωωωωωωώς


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εισαι σιγουρος οτι σου ειπε παρε τον combo 2 και δουλευε τον σε αυτες τις αναλογιες σε καθε πλυσιμο που κανεις?
Εν πασει περιπτωσει αν θες να αλλαξεις αντι για τον απλο ph neutral παρε τον advanced valet pro και θα με θυμηθεις. Ο απλος ph neutral ειναι μοναχα για να κανει χοντρο αφρο , απο αποτελεσμα τιποτα. Αντιθετα ο advanced κανει παπαδες για snow foam παντα, ενω μπορεις να τον χρημ/σεις και ως prewash σε ψεκαστηρι.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Έτσι πλένω το αμάξι μου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 11:38 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
<< Ο απλος ph neutral ειναι μοναχα για να κανει χοντρο αφρο>>

++++++++++++++απο μενα μενα για αυτο που ειναι ο lef
++++++++++++ για τον valet advanced



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Έτσι πλένω το αμάξι μου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 12:04 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
colonel32 έγραψε:
Επίσης και κακώς δεν το ανέφερα μιλάμε για πλύσιμο με χρηση του αυτοκινήτου χωρίς δύσκολες συνθήκες , δηλαδή λάσπες και βροχές άρα μιλάμε για συντηριτικό πλύσιμο και ασφαλώς και θα αφαιρεθούν οι σκόνες μόνο που έχει πάνω του ρε παιδιά γιατί αυτές και μονο με νερό σκέτο να το πέρναγα θα εφευγαν...
Να βάλω κουβά ευχαρίστως στην περίπτωση που είχε λάσπες στις πορτες και γενικά και σε αλλα σημεία το αμάξι !!
Αλλά δεν ήταν αναγκαίο


Sent from my iPhone using Tapatalk


Καταλαβαινω αυτο που λες οτι δεν ηταν ιδιαιτερα βρωμικο το αμαξι και μαλιστα φαινεται και στο βιντεο. Σε αυτη τη περιπτωση μπορεις να βγαλεις 1 κουβα με 2 grit guard αν βαριεσαι να βγαλεις και 2ο. Ομως και παλι ειναι απαραιτητο. Δεν υπαρχει περιπτωση η πετσετα σου να μη παζεψε πραμα ειτε στα αβαφα trim, κατω απο τους καθρεφτες, στη μασκα ή στις τσιμουχες στις πορτες. Γενικα αν θες ενα tip παρε ενα πινελο και εκει που εχεις κανει snow foaming περνα με αυτο τα σημεια που προανεφερα. Γενικα πλενεις τωρα το αμαξι σου και το κανεις 1 τετραγωνο βολτα μετα πρεπει να το θεωρεις βρωμικο. Δυστυχως ετσι ειναι στο detailing.
Τελος δε το εχω δοκιμασει το προιον της koch chemie με το κερι ομως για μενα ψαξτο για κανενα silica based sealant που να συνεργαζεται με τη κεραμικη σου, ετσι και θα αντιμετωπισεις το θεμα με τα water spots αλλα και θεωρω οτι θα επιμηκύνεις τη διαρκεια της προστασιας σου .
Αυτα τα γραφω οχι για να το παιξω εξυπνος αλλα για να σε βοηθησω οσο μπορω μεσα απο ενα pc διοτι βλεπω ενα ανθρωπο που ενδιαφεραται-γουσταρει και γουσταρω και γω μαζι :D .
Επισης εχω κανει με την παροδο των ετων οτι λαθος και ζημια μπορει να κανει καποιος πλενοντας :lol: :lol:
Να εισαι καλα παλικαρε


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Έτσι πλένω το αμάξι μου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 1:04 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Ποια κεραμικη περασες?
Αμα εχει SiO2 (που μαλλον θα εχει) μπορεις για απλα πλυσιματα/ξεσκονισματα να χρησιμοποιεις το EchO2 που εχει επισης SiO2 και συνεργαζεται αψογα με την κεραμικη σου.
Καθε τοσο μπορεις να βαζεις και Reload (Σε αναλογια 1:1 σε σκουρα χρωματα) για να παρατεινεις την διαρκεια ζωης της κεραμικης σου και να περιορισεις το θεμα σου με τα Waterspots. (αν και εχεις πλεον αποσταγμενο νερο..)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Έτσι πλένω το αμάξι μου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 2:31 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
Mάγκες 9 στρώσεις Ceramic Pro 9Η και 1 στρώση Light ...
Eγώ να δείτε ποσο γουστάρω που σας βρήκα.
Λοιπόν οκ εδώ το έχετε φτάσει στο τέρμα το τερματίσατε εγώ όμως μην παρεξηγηθώ αν διαβάσατε τον τίτλο του βίντεο ´´ΕΤΣΙ ΠΛΕΝΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ´´ και όχι ´´ΕΤΣΙ ΝΑ ΠΛΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΑΜΑΞΙ ´´ έχει πιστεύω μεγάλη σημασία.
Οπότε απολύτως δεκτές όλες σας οι παρατηρήσεις.
Tώρα πάμε στο διαταύτα θεωρώ απέκτησα τοση εμπειρία χωρίς να με βοηθήσει κανείς τεχνικά παρά μονο οτι έβλεπα,διάβαζα,άκουγα.
Ναι λοιπόν δεν θα το πιστέψετε κι ομως το Σάββατο πλύθηκε την Κυριακή δεν είχε πάνω του ουτε 1 στίγμα !!!
Αρα έπαιξε τη σημασία του το τελείωμα με το απεσταγμένο νερό !!
Γιατί παρασύρθηκε το κακό σκληρό νερό του δικτύου με το οποίο έπλενα και έπλυνα και το Σάββατο το αμάξι.
Απίστευτο και όμως αληθινό.
Τα κακά όμως είναι οτι δεν εχω υδροφοβία τουλάχιστον στο σημείο που είχα μέχρι πριν να αφαιρέσω τα άλατα με το Spotless .
Ένα προιόν που απο οτι διάβασα ειναι απολύτως ασφαλές σε κεραμικές επιφάνειες.
Απο κει και πέρα φταίει λέτε αυτό; Φταίει λέτε κάτι αλλο;
Ο ειδικός μου ειπε πως το τέστ της υδροφοβίας το κάνω λάθος και να το κάνω πετώντας το νερό απο ψηλά στο καπό και όχι χαμηλά στην μέση που το έκανα , ναι έκανα και άλλο βίντεο με τέστ υδροφοβίας.
Πάντως με καθυσηχασε γιατί η διάρκεια ζωής του Light είναι 2 έτη και τον Δεκέμβριο του 2018 κλείναμε 2 έτη οπότε μάλλον με το Spotless ίσως έκανα την φθορά πιο γρήγορα και το σκότωσα. Ήταν στο τηλέφωνο καθυσηχαστικός μου ειπε να μην φοβάμαι και αμέσως αμέσως έκλεισα ραντεβού τον Ιούνιο να σβήσει τις αράχνες που έχει (μην πιστευετε πως δεν αραχνιάζουν τα κεραμικά όλα αραχνιάζουν) και να προσθέσει εκ νέου Light απο πάνω και να ξανασφραγίσουμε το 9Η.
Ασφαλώς και θα γίνει . Μου ειπε οτι το υλικό ειναι απο τα κορυφαία της Αγοράς μένει μονιμα πανω στο βερνύκι μου και να μην με ανυσηχεί τίποτα και κανένα σχεδόν χημικό δεν είναι ικανό να το βλάψει και έτσι είμαι γεμάτος αυτοπεποίθηση. Πάντως και γραμμές εχω και αράχνες εχω και τα πάντα έχω αλλά τα έχω στο υλικό και οχι στο βερνύκι μου.
Οποτε ολα καλά. Ας ειναι μαθαμε να πλένουμε τουλάχιστον με το σωστό νερό και πλέον τα ρημάδια τα άλατα τα πετάξαμε στην θάλασσα και δεν θα τα ξαναδούμε !!!



Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Έτσι πλένω το αμάξι μου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 2:43 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
Να και το λάθος τέστ που έκανα

https://youtu.be/bKnpEN4GnO4


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Έτσι πλένω το αμάξι μου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 5:36 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
colonel32 έγραψε:
Να και το λάθος τέστ που έκανα

https://youtu.be/bKnpEN4GnO4


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εδω δε καταλαβαινω τι ακριβως κανεις :roll:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Έτσι πλένω το αμάξι μου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 5:42 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
Test υδροφοβίας ας το πούμε


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Έτσι πλένω το αμάξι μου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 5:48 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
colonel32 έγραψε:
Test υδροφοβίας ας το πούμε


Sent from my iPhone using Tapatalk


Και γιατι ειναι αποτυχημενο?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Έτσι πλένω το αμάξι μου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 16, 2018 6:54 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 11:57 pm
Δημοσιεύσεις: 34
1ον ειναι αποτυχημένο γιατί κακώς κρίθηκε ότι κρίθηκε απο μένα για το προιόν.
Μιλώντας με τον ειδικό αντιπρόσωπο της ceramic pro υδροφοβία υπάρχει στο αμάξι.
Δεν υπάρχει beading.
Tο λεγόμενο μπιλιάρισμα του νερού. Που και αυτό υπάρχει αλλά δεν υπάρχει στα σημεία που είναι οριζόντια γιατί εκεί έφαγε και το περισσότερο τρίψιμο.Εκεί είχε και τα περισσότερα άλατα.
Το beading χάθηκε απο το spotless.
Λογικό γιατί κατέστρεψε το συντηρητικό του 9H που μπήκε τον Φλεβάρη, το ceramic pro sport.
Αν παρατηρήσετε στο πλαι υπάρχει beading.
Εκεί κάνει μπίλιες το νερό.
Υδροφοβία τελικώς υπάρχει γιατί καθώς κυλάει το νερό φεύγει όλο απο την επιφάνεια σχεδόν στο τέλος.Και δεν στεγνώνει πάνω στο αμάξι.
Το τέστ κρίνεται αποτυχημένο γιατί συγκρίθηκε με τέστ υδροφοβίας που έγινε με πλυστικό μηχάνημα άλλου προιόντος, σε άλλο οχημα.
Οπότε θα ήταν δίκαιο να δούμε το Beading και στα 2 test με το λαστιχο αλλά και με το λάστιχο να ρίχνει το νερό πιο ψηλά και όχι κάτω κατω χαμηλά, όπως το ρίχνω με λίγα λόγια ,υπάρχει υδροφοβία αλλά όχι μπιλιάρισμα.
Κατα τα άλλα ολα καλά ανυπομονώ να έρθει ο Ιούνιος για τις επιδιορθώσεις και να αναγεννηθεί το αμάξι μου και να πλένεται πλέον με τον σωστό τρόπο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 20 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron