Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 9:32 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δωρεές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 23, 2012 4:08 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2011 11:02 am
Δημοσιεύσεις: 483
Μέρες που είναι ( αν και δεν χρειάζεται να είναι Χριστούγεννα ή Πάσχα και σε καμιά κηδεία για να θυμηθείις τους άπορους, τα ορφανά, τους παράλητους κ.λ.π. ) πάρτε κανά κεράκι λιγότερο για την σούπερ συλλογή σας, πουλήστε κανά βαζάκι των 200 ευρώ, αν δεν σας περισσεύουνε γιατί σας έχει χτυπήσει και η κρίση γιαυτό είστε όλοι με smartphone και παίζετε angry birds ( πιάσανε τόπο τα λεφτά σας μπράβο καλά που το πήρατε :P :P )
και δώστε έστω και 20ευρώ..10ευρώ...το ποσό δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία.

Τα λεφτά αναμφίβολλα πιάνουνε θέση. Έστω και για αγορά πετρελαίου, ρούχων κ.λ.π. πράγματα που εμείς τα θεωρούμε αυτονόητα ( στις 12.00 έκανα μπάνιο και έχω ιδρώσει μέσα στο σπίτι απότην θέρμανση και θα κάνω ξανά το απόγευμα ) και τσακωνόμαστε για το αν αξίζει ή όχι να τα σκας σε βαζάκια των 400ευρώ και αν θα δείς διαφορά από το bouncer's sherbet fizz των 30ευρώ...

Σε διπλανό φόρουμ που συμμετέχω μαζεύτηκανε τον Οκτώβρη 1600ευρώ και δοθήκανε στο Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα. Σχετικά πολύ λίγα αν σας πώ ότι έγινε παραγγελία για μπουφάν με σήματα του φόρουμ κεντημένα στο ίδιο φόρουμ ένα μήνα μετά που κοστίσε σύνολο 35συμμετοχές*50ευρώ= 1750 ευρώ ....αλλά περί ορέξεως...

Θέλετε να το αναλάβει κάποιος;
να ανοιξει έναν λογαριασμό και να κάνουμε τις καταθέσεις και στο τέλος να ανεβάσει μέσω web banking το συνολικό ποσό με ένα print screen και να κάνει την μεταφορά στο επιλεχθέν ίδρυμα....

εγώ δεν το αναλαμβάνω αφενός μεν γιατί το κλίμα στο φόρουμ δεν μου αρέσει καθόλου τον τελευταίο χρόνο και αφετέρου κυριολεκτικά πνίγομαι και θα πνίγομαι και τις 15μέρες των χριτουγέννιατικων διακοπών λόγω φοιτητικών υποχρεώσεων. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να το αντιπροσωπεύσω.

Να πάω να κάνω την κατάθεση ναι. 5λεπτά θα μου πάρει. Αλλά να πάρω τηλέφωνα σε ιδρύματα, να στείλω email, να κάνω print screen κλπ να σας πείσω ότι δεν τα πήρα εγώ τα λεφτά αλλά τα έδωσα και πιάσανε τόπο και άλλα τέτοια ούτε καν, να ανεβάσω την ευχαριστήρια δήλωση για την δωρεά κ.λ.π.

χρονος yok !
Λοιπόν αν θέλει κάποιος το αναλαμβάνει, αν όχι καλή καρδιά και πάμε για άλλα...



_________________
wash and go..Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δωρεές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 23, 2012 4:41 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 9:18 pm
Δημοσιεύσεις: 670
Και γιατί πρέπει να γίνει μέσα από ένα φόρουμ αυτό όλο?
Φαντάζομαι ο καθένας μας μπορεί να κάνει και από μόνος του τέτοια κίνηση...
Εκτός αυτού ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί όλα αυτά γίνονται τέτοιες μέρες λες και πριν δεν υπάρχει κόσμος που υποφέρει η πεινάει...

Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα άλλα μιας και άνοιξε τέτοιο θέμα είπα την άποψη μου.

Ποτέ δεν μπήκα σε αυτή την διαδικασία (στο να μαζευτούν χρήματα) γιατί τυχαίνει να βοηθάω όσο μπορώ οικονομικά και μη κάποιες οικογένειες που είναι γύρο μου και τους ζω σχεδόν καθημερινά.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δωρεές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 23, 2012 5:05 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2011 11:02 am
Δημοσιεύσεις: 483
Όσον αφορά ότι γίνετιαμόνο Χριστούγεννα κλπ το σχολίασα και εγώ στο αρχικό μου ποστ...

Από κει και πέρα όταν γίνεται συλλογικά και βλέπει ο άλλος τώρα αυτο το thread είναι μια ευκαιρία ακόμη και κάποιος που δεν είχε σκοπό να βοηθήσει, να πεί " δεν βαριέσαι, πάρε να..." " πω ρε συ δεν το είχα σκεφθεί..."

Δεν σημαίνει ότι όποιος δεν δίνει , είναι αναίσθητος, εγωιστής και κοιτάζει μόνο την πάρτη του κλπ.
Οι συθνήκες ζωής πλέον στις μέρες μας είναι πολύ πιεστικές. Όλοι κλεισμένοι στις διαμερισματάρες μας, με τις αυτοκινητάρες μας στα υπόγεια γκαράζ και στα @@ μας όλα.
Άγχος, πίεση, αγωνία ---> τσιγάρο, ποτό, αυτοκτονίες, τρακαρισματα
Δεν μένει χρόνος πια....Η ανθρωπιά πάει πέταξε. τελείωσε.

Στην παλιά μας γειτονιά η μάνα μου μιλούσε με όλους τους γείτονες. Έβγαινε να απλώσει και έπιανε κουβέντα με 3-4 γυναίκες. Πήγαινε για καφέ,πήγαινε έκανε baby sitting σε οικογένειες που δεν ήξερε καν αλλά ειχε πεί ένα γεία από το μπαλκόνι και γίνανε φίλες..

Από τότε που μετακομίσαμε να πεθάνει μέσα στο σπίτι και να 'ναι μόνη της δεν θα το πάρει χαμπάρι κανένας. Ένα ψεύτικο χαμόγελο στο ασανσέρ και κλείνει η πόρτα.

Τέσπα, μεγάλη κουβέντα και επειδή οι πανελλήνιες πέρασαν 4,5 χρόνια τώρα και τον βαθμό μου τον είχα πάρει...ας το αφήσουμε...

Απλά χρόνο δεν έχω πραγματικά σας το λέω για να το αναλάβω εγώ.
Πείτε πως είναι ένα group buy. Δε νυπάρχει καμία απολύτως διαφορά.
Βσικά υπάρχει στο group buy θα φεύγανε τα λεφτα αδιαμαρτήρητα, ενώ εδώ.....



_________________
wash and go..Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δωρεές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 23, 2012 7:20 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Τετ Νοέμ 17, 2010 8:04 pm
Δημοσιεύσεις: 929
Τedd συμφωνω το οτι που και που καλο θα ηταν να κανουμε καμια δωρεα, αυτοι τουλαχιστον που εχουμε μια σχετικη ανεση ( που δεν πειναμε για να μην παρεξηγηθω)
Αλλα μην κραζεις για το που δινει ο καθενας τα λεφτα του! 1ον ειναι επιλογη του και 2ον δεν μπορεις να ξερεις αν εκτος απο το κερι τον 500ευρω που πηρε , μπορει να ειχε κανει και πριν μια βδομαδα δωρεα... Και εκτος αυτου εγω προσωπικα ειμαι κατα τις δωρεες χρηματων! Αμφιβαλω αν φτανουν σε αυτους που οντος θελουμε να πανε και να βοηθησουν.. (και παλι λεω προσωπικα τι πιστευω). Ειμαι πιο πολυ τις αποψεις δωρισε τροφιμα ή οτι αλλο μπορεις, οπως εχω κανει μαζι με την οικογενεια μου πολλες φορες ( καθε χρονο 1-2 φορες κυριως σε παιδια), οπως καναμε και σημερα! Για αυτο για μενα ειναι λαθος το να λες μην αγοραζετε κερια, μην κανετε το ενα μην το αλλο.. Και αν ειναι να περιμενει ο κοσμος να δωσει λεφτα μεσα απο ενα φορουμ εξαιτιας 1ος ανθρωπου ουσιαστικα, για να βοηθησει αυτους που το χρειαζονται..λυπαμαι αλλα εχει χαθει το παιχνιδι! Οποιος θελει πιστεψε με το κανει και απο μονος του..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δωρεές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 24, 2012 5:25 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 22, 2011 9:59 am
Δημοσιεύσεις: 41
Στο τέλος θα βρει και τον μπελά του το παιδί που μας το πρότεινε....


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δωρεές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 24, 2012 5:48 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 9:18 pm
Δημοσιεύσεις: 670
Δεν νομίζω γιατί κανένας δεν είχε τέτοια πρόθεση...εκτός αυτού μήπως έπρεπε να απαντήσουν μόνο αυτοί που θα συμφωνήσουν?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δωρεές
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 25, 2012 1:37 am 
Rotary Master

Εγγραφή: Τετ Νοέμ 17, 2010 8:04 pm
Δημοσιεύσεις: 929
gupako εγω τον tedd τον ξερω και προσωπικα..και ειμαστε πολυ καλοι φιλοι, οποτε ξερει το οτι του ειπα δεν
το ειπα ουτε για να τον θιξω ουτε για να βρει τον ''μπελα του''. Τελος δεν νομιζω να θιγεις καποιον λεγοντας την
γνωμη σου.. Και μενα σε αρκετα σημεια ειναι η ιδια με του ted αλλα σε αλλα οχι..και απλα την εξεφρασα.
Προς αποφυγη παρεξηγησεων οτι γραφω ειναι στο φιλικο :)
Καλα χριστουγεννα να εχετε παιδια!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: