Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 7:38 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 30 [ 293 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 30  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους 2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 9:48 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
ΤΟ πακέτο κανονικά έχει το tech wax 2.0 (το 1.0 δεν νομίζω να υπάρχει ακόμα, και ναι το δύο είναι βελτιωμένο και καλύτερο). Αν πιστεύεις πως σε καλύπτουν αυτά που έχει το πακέτο γιατί όχι;



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους 2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 23, 2009 7:42 pm 
Wax in - Wax out
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιουν 21, 2009 3:31 pm
Δημοσιεύσεις: 64
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Βασικα, κολλησα γιατι δε διευκρινιζε ποιο απο τα 2 περιεχει το πακετο. Θα στειλω ενα mail και θα μαθω.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλώς ήρθες!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 07, 2011 1:26 am 
Rotary Master

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2011 1:04 am
Δημοσιεύσεις: 716
Καλησπέρα παιδιά, αποφάσισα να γραφτώ μιας και διαβάζοντας αρκετες μερες το φορουμ εμαθα αρκετα αλλα απέκτησα κ πολλες απορίες.


Εχω νεο αμάξι με σκουρο μπλε χρώμα περλέ. Δυστηχώς απο το πρώτο πλυσιμο της αντιπροσωπειας ειναι τιγκα στην αράχνη.

Προς το παρον:

Πλενω με 2 κουβάδες
Εχω σαμπουαν με κερι οπου γλυστρά πολυ (προτείνετε κατι καλο, λιπαντικό αλλα κ καπως δυνατό γιατι μάζεψα κατι ρετσινάκια;)
Σουπερ μαλακο σφουγγαρι
Εχω ηδη καποια mf που βεβαια προσπαθω να καταλάβω που κολλαει το καθένα (πιο τριχωτα, πιο σκληρα κτλ) σκουπίζω με το τριχωτο
Εχω ηδη αγοράσει το μπλε sealant της 1Ζ και ενα σκληρο κερι της 5W Liddl (ισως πρεπει να τα σχολασω κ τα 2)

Εντυπώσεις/σκέψεις μεχρι τώρα μιας κ δεν εχω δει διαφορα με τα υλικά μου παρόλο το τρίψιμο (ουτε προσωρινη διαφορα περα απο την ιδια μέρα εφαρμογής)

α) Θέλω κατι για να καθαρισω τα τζαμια asap γιατι εχει αλατια πακτωμενα πανω τους (σαν να ειναι πορώδης η επιφανεια οπου απλα γραπωσαν πανω) να πάω για τον αφρο της 1Z? Υπάρχει κατι καλύτερο και με διάρκεια; Μπορω επειτα να τα σφραγίσω κάπως; Εχω περασει και μπλε 1Ζ αλλα και κερι (το αποτέλεσμα προσωρινό χωρις να διώχνω τα αλατα βεβαια)

β) Εκθειάζετε το SRP, αν το πάρω μπορώ μετα να βάλω το Extra Gloss Proterction (sealant πανω σε sealant?) για κλειδωμα και απο πάνω Collinite 915 η 815? (αυτα βγηκαν τα τοπ απο συγκριτικα τεστ)
αν ναι ποση ωρα να αφηνω το καθενα για cure? Γενικα θελω κατι να μου κρατήσει κ να μην κλαιω τον κοπο μου μετα απο καθε πλυσιμο.

γ) Γενικα τι πρεπει να αγοράσω να εχω στοκ ωστε να μην δινω τα λεφτα μου απο εδω κ απο εκει. (παραδειγμα η 1Ζ νιωθω οτι κρατα μονο για 5 λεπτα)

δ) Χρειαζομαι padds μιας κ τα mf ρουφανε υλικο απο που κ τι να πάρω;

ε) Χρειάζομαι κρεμουλα για τσιμουχες --> Gumm Pflege Stift διάβασα απο εδω εχετε κατι καλυτερο;

ζ) Τα mf της Guard απο Praktiker για τι χρηση ειναι; Ειναι κατι σκληρα πρασινα; Πιο πολυ για τζαμια μου κανουν

η) Κρεμα για το δερματινο τιμονι ωστε να καθαρίζει κ να λιπαινει (να μην ξεραθει) τι προτείνετε οχι πολυ χημικο.

ι) Γενικοτερος καθαρισμος εσωτερικου, αντιστατικό, αρωματικο, καθαριστικο--> προτάσεις;

κ) Κατι για τις ζαντες μιας κ τιγκαρουν απο την βρωμα των δισκοφρενων. Μπορω να την glossarw καπως να γλιστρα η σκονη; (spr και εδω διαβασα)



Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλες απορίες. Γνωρίζω οτι υπάρχουν ολες οι απαντήσεις μεσα στο φορουμ αλλα χρειάζομαι κατι tailormade μιας κ τα αλλα ειναι κάπως γενικά


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 07, 2011 9:27 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Καλώς ήρθες φίλε vagos!
Μεταφέρω το θέμα το θέμα σου εδώ που είναι το καταληλότερο και σιγά σιγά θα προσπαθήσουμε να λύσουμε όσο μπορούμε τις απορίες σου. :)



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καλώς ήρθες!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 07, 2011 10:17 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
vagos έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά, αποφάσισα να γραφτώ μιας και διαβάζοντας αρκετες μερες το φορουμ εμαθα αρκετα αλλα απέκτησα κ πολλες απορίες.


Εχω νεο αμάξι με σκουρο μπλε χρώμα περλέ. Δυστηχώς απο το πρώτο πλυσιμο της αντιπροσωπειας ειναι τιγκα στην αράχνη.

Προς το παρον:

Πλενω με 2 κουβάδες
Εχω σαμπουαν με κερι οπου γλυστρά πολυ (προτείνετε κατι καλο, λιπαντικό αλλα κ καπως δυνατό γιατι μάζεψα κατι ρετσινάκια;)
Σουπερ μαλακο σφουγγαρι
Εχω ηδη καποια mf που βεβαια προσπαθω να καταλάβω που κολλαει το καθένα (πιο τριχωτα, πιο σκληρα κτλ) σκουπίζω με το τριχωτο
Εχω ηδη αγοράσει το μπλε sealant της 1Ζ και ενα σκληρο κερι της 5W Liddl (ισως πρεπει να τα σχολασω κ τα 2)

Εντυπώσεις/σκέψεις μεχρι τώρα μιας κ δεν εχω δει διαφορα με τα υλικά μου παρόλο το τρίψιμο (ουτε προσωρινη διαφορα περα απο την ιδια μέρα εφαρμογής)

α) Θέλω κατι για να καθαρισω τα τζαμια asap γιατι εχει αλατια πακτωμενα πανω τους (σαν να ειναι πορώδης η επιφανεια οπου απλα γραπωσαν πανω) να πάω για τον αφρο της 1Z? Υπάρχει κατι καλύτερο και με διάρκεια; Μπορω επειτα να τα σφραγίσω κάπως; Εχω περασει και μπλε 1Ζ αλλα και κερι (το αποτέλεσμα προσωρινό χωρις να διώχνω τα αλατα βεβαια)

β) Εκθειάζετε το SRP, αν το πάρω μπορώ μετα να βάλω το Extra Gloss Proterction (sealant πανω σε sealant?) για κλειδωμα και απο πάνω Collinite 915 η 815? (αυτα βγηκαν τα τοπ απο συγκριτικα τεστ)
αν ναι ποση ωρα να αφηνω το καθενα για cure? Γενικα θελω κατι να μου κρατήσει κ να μην κλαιω τον κοπο μου μετα απο καθε πλυσιμο.

γ) Γενικα τι πρεπει να αγοράσω να εχω στοκ ωστε να μην δινω τα λεφτα μου απο εδω κ απο εκει. (παραδειγμα η 1Ζ νιωθω οτι κρατα μονο για 5 λεπτα)

δ) Χρειαζομαι padds μιας κ τα mf ρουφανε υλικο απο που κ τι να πάρω;

ε) Χρειάζομαι κρεμουλα για τσιμουχες --> Gumm Pflege Stift διάβασα απο εδω εχετε κατι καλυτερο;

ζ) Τα mf της Guard απο Praktiker για τι χρηση ειναι; Ειναι κατι σκληρα πρασινα; Πιο πολυ για τζαμια μου κανουν

η) Κρεμα για το δερματινο τιμονι ωστε να καθαρίζει κ να λιπαινει (να μην ξεραθει) τι προτείνετε οχι πολυ χημικο.

ι) Γενικοτερος καθαρισμος εσωτερικου, αντιστατικό, αρωματικο, καθαριστικο--> προτάσεις;

κ) Κατι για τις ζαντες μιας κ τιγκαρουν απο την βρωμα των δισκοφρενων. Μπορω να την glossarw καπως να γλιστρα η σκονη; (spr και εδω διαβασα)



Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλες απορίες. Γνωρίζω οτι υπάρχουν ολες οι απαντήσεις μεσα στο φορουμ αλλα χρειάζομαι κατι tailormade μιας κ τα αλλα ειναι κάπως γενικά

-Πολύ καλά κάνεις και πλένεις με δύο κουβάδες.
Δε θέλεις ένα πολύ δυνατό σαμπουάν επειδή θα πάει περίπατο το κέρωμά σου.Το πορτοκαλί sonax απο practiker είναι οκ αρκει να βάζεις την προτεινόμενη αναλογία. Τα ρετσίνια επίσης φεύγουν πολύ σπάνια με το πλύσιμο, και δεν είναι καλό να τρίβουμε με μανία για να τα αφαιρέσουμε.
Οπότε εδω χρειάζεσαι ένα καθαριστικό κόλλας και πίσσας ή και πηλό για να κάνεις δουλειά χωρις να βλάψεις το χρώμα.
-Αντί για σφουγγάρι καλύτερα θα ήταν ένα γάντι συνθετικό ή απο μαλλι προβάτου. Ιδανικά θέλεις άλλο ένα για τις ζάντες και τα χαμηλά πιο βρώμικα σημεία.
-Το μπλέ sealant της 1Ζ δε νομίζω oτι είναι τόσο κακό. Αυτό του Lidl όμως δε νομίζω ότι αξίζει.
-Για τα τζάμια άν έχουν άλατα ή επικαθίσεις χρειάζεσαι ένα γυαλιστικό για τζάμια όπως το AG Glass polish ή το 1Ζ glass polish.Καλό είναι να τα περνούσες πρώτα πηλό. Μετά ανάμεσα στα πλυσίματα πάρε ένα καθαριστικό τζαμιών αυτοκινήτου.
-Το srp είναι περισσότερο καθαριστική αλοιφή που καλύπτει μικροατέλειες και λιγότερο sealant. Επίσης με το extra gloss protection θεωρείται πολύ καλό κόμπο. Επίσης μπορείς να τη σφραγίσεις με ότι άλλο κερι ή σεαλαντ θέλεις αρκει αυτό να μην περιέχει καθαριστικά. Τα collinite είναι οκ.
Παράθεση:
γ) Γενικα τι πρεπει να αγοράσω να εχω στοκ ωστε να μην δινω τα λεφτα μου απο εδω κ απο εκει. (παραδειγμα η 1Ζ νιωθω οτι κρατα μονο για 5 λεπτα)

Ενοείς ότι δε βγάζει ούτε μήνα?
-Pads πάρε αυτά εδω http://www.swell.gr/car/index.php?page= ... &Itemid=72
-Το Gumm Pflege είναι πάρα πολύ καλό.

Παράθεση:
ζ) Τα mf της Guard απο Praktiker για τι χρηση ειναι; Ειναι κατι σκληρα πρασινα; Πιο πολυ για τζαμια μου κανουν

-Εγώ τα χρησιμοποιώ για τζάμια,για ζάντες και εσωτερικό και είναι μια χαρά. Γιατο χρώμα μου φαίνονται λίγα και σκληρά.
Παράθεση:
η) Κρεμα για το δερματινο τιμονι ωστε να καθαρίζει κ να λιπαινει (να μην ξεραθει) τι προτείνετε οχι πολυ χημικο.

-Αν είναι καινούριο το τιμόνι σου καθάριζε το μόνο με απιονισμένο νεράκι και μικροφάιμπερ.
Παράθεση:
ι) Γενικοτερος καθαρισμος εσωτερικου, αντιστατικό, αρωματικο, καθαριστικο--> προτάσεις;

-Εγώ το καθαρίζω με απιονισμένο νερό και μικροφάιμπερ και είναι σούπερ. Μετά αν χρειαστει το περνάω με 303 aerospace και αργεί να ξαναμαζέψει σκόνη. Περισσότερα εδώ viewtopic.php?f=9&t=616
-Για τις ζάντες μπορείς να βάζεις το srp αλλά θα κρατάει λίγο.
Ελπίζω να βοήθησα! Οτι άλλο θέλεις ρώτα. :)



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 07, 2011 11:07 am 
Rotary Master

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2011 1:04 am
Δημοσιεύσεις: 716
Eυχαριστώ Μαρκο κ καλως σας βρηκα. Θα αναμένω κ αλλες απαντησεις αν δεν σε πειραζει. Πιο πολυ θελω να ξεκαθαρισω εσωτερικο, τιμονι, τζαμια οκ τα καθαρίζω πως μπορω να τα σφραγίσω; Ειναι αρκετά πορώδη και πρεπει καπως να τα εξομαλύνω.

και γενικα καποια πραγματα που θα χρειαστώ. Ξανατονιζω το αμαξι ειναι καινουργιο οποτε θελω να το προστατευσω οσο μπορω.

Ποσο χρονο μεταξυ SRP, Super Gloss και Collinite 915 η 815. Και ποσα χερια το καθενα;

Τελικα τι να βαλω στις ζαντες για σφραγισμα;

Το ζητουμενο για μενα ειναι να κλειδωνω συνεχως κ οσο μπορω το χρωμα, αναδεικνύοντας το ταυτοχρονα.

Ευχαριστώ κ παλι την παρεα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 08, 2011 3:02 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2011 1:04 am
Δημοσιεύσεις: 716
Αnybody? Ουσιαστικα θελω να χτισω το οπλοστασιο μου οποτε χρειάζομαι την βοηθεια σας.

Ευχαριστώ και πάλι

ΥΓ: Τα pads απο swell

Meguiars Even Coat Applicator Pads
Meguiars Soft Foam Applicator Pad
Eurow Round Microfibre Pocket Applicator

βλέπω οτι κανουν το ιδιο πραγμα αλλα αλλάζει η υφη. Το Foam φανταζομαι δεν πινει πολυ υλικο. Το Microfibre η το Coat μπορει να χρησιμοποιηθει για γυάλισμα; (μιας κ ειναι πιο μάλλινα;)

Δηλαδη περναμε υλικο με foam μετα με τι καθαριζουμε; με τι γυαλιζουμε;

MF περα απο Praktiker που τις εχουμε για τις βρωμικες δουλειες, που αγοραζετε μαλακες για χαιδεμα του αυτοκινητου; Στεγνωμα με ποιες; Εδω διαβάσει περι mf αλλα υπαρχουν καπου προτασεις με μαρκες;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 10, 2011 11:07 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2011 1:04 am
Δημοσιεύσεις: 716
Nα ρωτησω κατι ακομα μιας κ ειμαι μικρο παιδι; Το Gummi Pflege μπορω να το δουλεψω σε εξωτερικα πλαστικα; Το μονο που εχω ειναι μπροστα μεταξυ καπο και τζαμι.

Πηγα Praktiker σημερα δυστηχως δεν βρηκα καθαριστικο τζαμιών της 1Ζ. Καποιο αλλο περα της AG?

Τhnx


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 11, 2011 12:35 am 
φιλε μου καλο θα ηταν να μας πεις ποσα χρηματα σκοπευεις να ξοδεψεις, και αν εισαι διατεθιμενος να κανεις αγορα απο εξωτερικο.
Το gummi αν δεν κανω λαθος ειναι το λαστιχο στα γερμανικα. οποτε δεν κανει για σκληρα πλαστικα.
Το rubber gel κανει φοβερη δουλεια στις τσιμουχες και ειναι πολυ καλυτερο απο το gummi.
Για το ρετσινι δεν χρειαζεσαι πιο δυνατο σαμπουαν αλλα ειδικο προιον. Δοκιμασε με white spirit και λογικα θα φυγουν.

Για τα σημαδια εξατμισμενου νερου στα τζαμια δοκιμασε με ασπρο ξυδι. αν δεν πετυχει αυτο δοκιμασε με ελαχιστο cif. Επισης καλη δουλεια κανει και ο πηλος.(οπως ηδη ειπωθηκε)

Οσον αφορα να πανακια, πολυ καλα εντος μπατζετ ειναι τα multy, εινα αφρατα και πολυ μαλακα.
Επισης αυτα που εχει ο ΑΒ με 4 € τα τρια ειναι πολυ καλα για το στεγνωμα,και αυτα πολυ μαλακα.

Αν θες να ανεβεις σε κατηγορια εχει απειρες επιλογες. Να ξερεις ομως οτι ανεβαινεις σε $$$.

Γενικοτερα εχεις μπολικες επιλογες. Τα παντα ειναι θεμα budget.

Για εξειδικευμενα προιοντα μονο στο swell θα βρεις απο Ελλαδα. Autoglym στον κετσελιδη, και οπου αλλου βρεις, αλλα ειναι φαρμακειο οι τιμες τους. Meguiars αξιζει το ΝΧΤ το σαμπουαν και αν τα βρεις τα προιοντα γιατι απ οτι εμαθα εκλεισε η αντιπροσωπια, και autosmart για μεγαλες συσκευασιες πχ tardis, g101,highstyle.

Απο εξω εχεις ακομα περισσοτερες επιλογες αλλα αξιζει να κανεις μεγαλη αγορα, ή να βρεις καποιον ακομα να μοιραστειτε τα μεταφορικα.

Οτι σου ειπε ο Markito ειναι σωστο.

ριξε μια ματια γυρω γυρω στο φορουμ ολες οι αποριες σου ειναι λιγο πολυ καλυμμενες.


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 11, 2011 8:59 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2011 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 3
καλησπερα!
καινουργιος,εχω κολλησει λιγο ασχημα με τις λεπτομερειες και τον ογκο της γνωσης εδω μεσα...

Μεχρι την Παρασκευη πρεπει να συμμαζεψω το αυτοκινητο και ναχω προμηθειες για κανα δυο μηνες ακομα...budget για αρχη γυρω 100 ευρα +-

Μαυρο scirocco 2 εβδομαδων.
Θελω να 1)καθαρισω την νεκρη αποικια κουνουπιων εμπρος
2)καθαρισω τις ζαντες απο το brake pad dust finish look
3)Να συμμαζεψω 2-3 επιφανειακες μικρογρατζουνιτσες πουκανε η βουρτσα του πλυντηριου της αντιπροσωπειας
4)Τονισω το βαθυ μαυρο του εργοστασιου (καθρεφτε λουκ απρησιετηντ)
5)Κερωσω αν χρειαζεται...
6)να παρω τα σχετικα πανακια/αππλικεητορς

Ειναι ρεαλιστικο το μπατζετ η να παω στα 200?
Τι προιοντα προτεινετε πανω κατω?
προς το παρον σκεπτομαι κατι τετοιο https://rapidshare.com/files/916738131/agores.pdf
ΥΓ:για οποιον θαθελε να ρωτησει για τον βαθμο δυσκολιας της δουλειας ,το αυτοκινητο ειναι κουκουλωμενο 5 μερες την εβδομαδα,δεν βγαινει καθημερινα και εχει κανει μονο εθνικη και λιγο πολη.Κουτσουλιες κλπ ΟΧΙ.


Ευχαριστω!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 30 [ 293 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 30  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: