Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 5:34 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 238 από 241 [ 2405 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικες Ερωτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 28, 2020 8:40 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 1:39 pm
Δημοσιεύσεις: 38
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Κοιτα δεν ειναι ιδια η αφρμογη του PNS με το bsd αλλο το ενα αλλο.
το pns το περνασ πιο πολυ σαν κερι με application pad ειτε μικροινασ ειτε τησ ιδιασ τησ sonax αυτο το κιτρινο, οχι μη βαζεισ νοτισμενο στο pns, δεν αραωνεται με το νερο θα σε δυσκολεψει.
η διαφορα με τα κλαισκα κερια ειναι οτι δεν εχει haze χρονο , 1-2 λεπτα το πολυ πολυ και σκουπιζεισ

Την πάτησα με το ΝPT - PNS. Βασικά το μαγαζί δεν είχε το σφουγγαράκι της Sonax. Δεν χάθηκε ο κόσμος, σκέφτηκα και έκανα το λάθος να νοτίσω σφουγγαράκι της Megs....Η πετσέτα μικροίνας με σπρώξιμο όσο μπορούσε από το NPT έβγαζε.....
Δοκίμασα μετά σε στεγνή πετσέτα μικροίνας, αλλά δεν ξέρω πάλι με δυσκολία γινόταν το σκούπισμα. Πρέπει να βάλω αρκετή ποσότητα από το PNS και να το εφαρμόσω με στεγνό σφουγγαράκι πχ της Meguiars ή με τα γνωστά μπλε στρόγγυλα σφουγγαράκια μικροίνας; Βασικά είναι καλά αυτά τα σφουγγαράκια μικροίνας ή μπορεί να χαράξουν το χρώμα;
Το ψέκασμα που το κάνετε; Στο χρώμα ή στο σφουγγάρι ή την πετσέτα μικροίνας;
Τεσπα δεν ξέρω που το έχασα το παιχνίδι.

ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Είναι καθαρά τι βολεύει στον καθένα. Εγώ όταν ψεκαζα και πέρναγα με.πετσρτα για το άπλωμα ειδικά σε μαύρα αμάξια που φαινόταν έντονα έβγαζα συνέχεια streaks ,μετά ΠΑΟ κάποιες δοκιμές τώρα για να το περάσω χρησημοποιω αυτά τα κλασικά τα μπλε στρογγυλά mf applicators)κάποιες φορές.ελαχιστα νοτισμενο) και με έχουν βολεύει πολύ. Επίσης low pile πετσέτα νομίζω λειτουργεί καλύτερα.με το bsd .

Άλλος τρόπος.ειναι να έχει νοτισει ελαφρά την πετσέτα της εφαρμογής για κάποιο λόγο βοηθάει.

Αλλά είναι καθαρά πως βολεύει τον καθένα η εφαρμογή του

Γενικά σε σκουροχρωμα το bsd δείχνει αν έχει δουλευτεί σωστά. Το νερό μήπως δουλεύει σαν λιπαντικό στην νοτισμένη πετσέτα Μάρκο. Πολλοί το αραιώνουν και με νερό το BSD για να μειώσουν το grapping


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικες Ερωτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 28, 2020 9:15 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Το pns θέλει.....ΠΟΛΥ λίγο.....ελάχιστο προϊόν πάνω όσο πιο ελάχιστο μπορεισ....ε....τότε...θέλει ακόμα πιο λίγο!!!!! Για αυτό σε δυσκολεύει...και θέλει buff off σύντομα γιατί δεν έχει κλασσικό carrier που θέλει να στεγνώσει.
Στο BSD νωτιζουμε ελάχιστα το applicator όχι τόσο για λίπανση αλλά για να μην αφήνουμε το σφουγγραρι να απορροφάει το προιον οπότε να έχουμε λιγότερο streak.απλα οπωσ τον βολεψει τον καθένα.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικες Ερωτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 29, 2020 7:49 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 1:39 pm
Δημοσιεύσεις: 38
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Το pns θέλει.....ΠΟΛΥ λίγο.....ελάχιστο προϊόν πάνω όσο πιο ελάχιστο μπορεισ....ε....τότε...θέλει ακόμα πιο λίγο!!!!! Για αυτό σε δυσκολεύει...και θέλει buff off σύντομα γιατί δεν έχει κλασσικό carrier που θέλει να στεγνώσει.
Στο BSD νωτιζουμε ελάχιστα το applicator όχι τόσο για λίπανση αλλά για να μην αφήνουμε το σφουγγραρι να απορροφάει το προιον οπότε να έχουμε λιγότερο streak.απλα οπωσ τον βολεψει τον καθένα.

Δεν είδα και στο φόρουμ και στο youtube πως το κάνουν και νόμιζα πως έπρεπε στο σφουγγαράκι να το υγράνω. Στο NPT δεν ακολούθησα τα δύο λεπτά που πρέπει να περιμένω για να στεγνώσει και το σκούπισα αμέσως. Εχθές το βράδυ που ασχολήθηκα με βίντεο για το PNS γιατί σαν NPT δεν έχει πολλά, μου έκανε μεγάλη απορία πως κάποιοι βάζουν αρκετό PNS και μετά μπορούν να το σκουπίσουν χαλαρά.
Τεσπα. Δεν με βοηθάει που ψεκάζεται πολύ σε πλάτος. Θα το χρησιμοποιήσω με σφουγγαράκι μικροίνας αλλά ίσως χρειαστεί να το σημαδέψω καλά. Το καπό που το είδα σήμερα το πρωί δεν έχει σημεία που φαίνεται να έχει μείνει NPT. Και να μείνει δεν θα πάθει τίποτα το βερνίκι. Κάποια στιγμή ή θα το πλύνω ή θα το περάσω με Ech20 σαν Quick Detailer.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικες Ερωτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 29, 2020 5:56 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 1:39 pm
Δημοσιεύσεις: 38
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Το pns θέλει.....ΠΟΛΥ λίγο.....ελάχιστο προϊόν πάνω όσο πιο ελάχιστο μπορεισ....ε....τότε...θέλει ακόμα πιο λίγο!!!!! Για αυτό σε δυσκολεύει...και θέλει buff off σύντομα γιατί δεν έχει κλασσικό carrier που θέλει να στεγνώσει.
Στο BSD νωτιζουμε ελάχιστα το applicator όχι τόσο για λίπανση αλλά για να μην αφήνουμε το σφουγγραρι να απορροφάει το προιον οπότε να έχουμε λιγότερο streak.απλα οπωσ τον βολεψει τον καθένα.

Tελικά δεν έβαλα το pns σε σφουγγαράκι. Ρίχνω πολύ λίγο στο χρώμα και πολύ απαλά το εφαρμόζω με πετσέτα μικροίνας. Συνήθως επειδή είναι λίγο στεγνώνει αμέσως. Το σφουγγαράκι, όποιο και να είναι, είτε της Sonax, είτε μικροίνας, είτε της Megs που με βολεύει περισσότερο, βοηθάει στο να μπορείς να το κοντρολάρεις καλύτερα στην εφαρμογή. Όμως μου πέφτει πολύ και μετά με δυσκολεύει στο σκούπισμα.
Το μεγάλο για εμένα αρνητικό που έχει, επειδή το κάνω αν μικρές επιφάνειες, είναι ότι δεν αφήνει το θάμπωμα του στεγνώματος και μπορεί να μείνουνε σημεία ακάλυπτα...
Βγάζουν πολύ καλά προιόντα, όμως ας κάνουν κάτι που να μην χρειάζονται οδηγίες χρήσεως. Ολόκληρα κατεβατά γράφονται για το πως να εφαρμόζονται κάποια προιόντα. Το θέμα είναι να το πάρεις και να ευχαριστηθείς που το χρησιμοποιείς και όχι να αρχίζεις μέσα σου τα μπινελίκια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικες Ερωτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 29, 2020 6:57 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
https://youtu.be/LuFntqVe3g4



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικες Ερωτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 29, 2020 7:45 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 1:39 pm
Δημοσιεύσεις: 38
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
https://youtu.be/LuFntqVe3g4

Και εγώ αυτόν είδα το βράδυ και έφαγα το πρωί κάνοντας δοκιμές :lol: (φοβήθηκα την εφαρμογή με το σφουγγαράκι μικροίνας). Είναι καλός. Από αυτόν είδα και μερικά tips - κολπάκια για το BSD, όπως να το εφαρμόζεις σε βρεγμένο σφουγγαράκι μικροίνας, ή σε ελαφώς υγρή πετσέτα μικροίνας. Εκείνο που εφαρμόζω είναι το 1 προς 3 BSD με νερό για drying aid και για waterless wash σε ελαφριά σκόνη.
Μάρκο δύο ερωτήσεις. Αυτό το grapping μπορεί να προκαλέσει ζημία στο χρώμα;
Έχω ένα θέμα με αυτά τα σφουγγαράκια μικροίνας όπως αυτό το κίτρινο του βίντεο. Μάλλον είναι τα κλασικά που παίρνει κανείς από το ebay, σε 5άδες, 10άδες.
Είναι ασφαλή για να εφαρμόζεις κεριά, αλοιφές ή όπως τώρα το PNS; Εκεί τρώω κόλλημα....


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικες Ερωτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 29, 2020 7:58 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Πρόβλημα έχεις μόνο αν έχει κολλήσει ανάμεσα σκόνη η κάποιο σκουπιδακι. Έχει και megs κίτρινα καλή ποιότητα Ελλάδα 1,5 ευρώ αν βολευεσαι αυατ , η τα στρογγυλά τα μπλε μικροινας..
Κοίτα τώρα αν είναι να ψάχνουμε αν θα κάνεις marring από το grabing ενός προϊόντος θα καταλήξουμε στο τρελοκομείο στο τέλος χχαχαχαχαχαχχα

Πάντως επειδή είναι πανίσχυρο το pns μπορει να έχεις κάνει και καμιά τούρτα από στρώματα επάνω στα πάνελ και να μην είναι εύκολο μετά να είναι αξιόπιστες οι δοκιμές σου και το τι συμβαίνει σε κάθε διαφορετική δοκιμή που κανείς..

Στο ebay aliepress εχει δύο ποιότητες από στρογγυλά κίτρινα που δε φαίνονται εύκολα στις φωτός.
Συνήθως τα ...<<καλά >> έχουν 20-30cents το ένα....ενώ τα πιο....γενικής χρήσης έχουν 1-2 η δωδεκάδα .

Έχω...απολα χαχαχ



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικες Ερωτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 30, 2020 3:16 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 1:39 pm
Δημοσιεύσεις: 38
:lol: Όντως έχεις από όλα. Το marring φοβόμουν μην πάθω....Δεν είμαι ακόμα για τρελοκομείο (έτσι νομίζω :lol: ) οπότε έφυγε και αυτό από το κεφάλι μου.
Δοκίμασα με τα κλασικά της Megs με 1,5 ευρώ που κάνουν. Περισσότερο με βόλεψαν της μικροίνας.
Από τις δοκιμές στο καπό...Μπορεί να έχει πάρει κανένα μικροχιλιοστό (δεν ξέρω με τι μετράνε το πάχος) :lol:
Σχετικά με τα σφουγγαράκια θα πάρω από το Alliexpress αλλά τα βλέπω για Αύγουστο να τα πιάνω στα χέρια μου....
Δεν πειράζει θα το δουλέψω με της Megs μέχρι να έρθουν από Alliexpress. Χρειάζομαι και για το εσωτερικό σε πλαστικά από τα μπλε μικροίνας
Κίτρινα δεν μπόρεσα να βρω σε ebay, aliexpress. Για να μην κάνω καμιά χάλια αγορά έχεις κάποια πρόταση;
Εγώ αυτά βρήκα ως καλά με βάση την τιμή τους:
https://www.aliexpress.com/item/3300238 ... 9976%23122

https://www.aliexpress.com/item/3239646 ... 9976%23122

https://www.aliexpress.com/item/4000047 ... web201603_


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικες Ερωτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:56 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 1:39 pm
Δημοσιεύσεις: 38
To εφάρμοσα το PNS με σφουγγαράκι μικροίνας. Αυτός ο τρόπος με βολεύει για μικρές επιφάνειες. Αν ρίξω παραπάνω στο σφουγγαράκι θα μου κάνει αυτό το θόλωμα. Δεν ξέρω για εσάς, σε εμένα αυτό με βολεύει να το σκουπίζω με πετσέτα μικροίνας με χαμηλό GSM. Κοντά στα 300 - 320. Σε μεγαλύτερα νούμερα κάνει αυτό το grapping που δεν χαράζει το βερνίκι αλλά δεν είναι και ευχάριστη αυτή αίσθηση, σαν να "ξύνεις" το βερνικι.
Πήρα και το σφουγγαράκι της Sonax. Δεν το δοκίμασα, από την εμπειρία που έχω με της Meguiars με το σφουγγαράκι δεν ξέρω γιατί αλλά ποιο αργά φεύγει το PNS από το σφουγγάρι. Θα χρεισθεί δηλαδή να δουλέψω (με μικρή ποσότητα) μεγαλύτερη επιφάνεια. Ίσως λόγω του ότι το σφουγγάρι δεν είναι το ίδιο απορροφητικό με την μικροίνα. Με τις δοκιμές κοντεύω να φτάσω στη μέση τη συσκευασία και το ίδιο είχα και με το BSD μέχρι να το μάθω.
Ελπίζω να κρατάει όντως 6 μήνες γιατί η επιφάνεια καθαρίστηκε και από σίδηρο και από trafic film, δούλεψα και πηλό, πέρασα και paint cleaner, 20% Ipa με νερό. Η προετοιμασία έγινε όπως έπρεπε.
Αυτό που πρέπει να συνηθήσω είναι πως επειδή αν βάλεις μικρή ποσότητα εξατμίζεται κατά την εφαρμογή, πρέπει να θυμάμαι από που θα συνεχίσω...Ίσως αυτό να λύνεται την επόμενη ημέρα που θα δέσει το PNS να κάνω ακόμη ένα πέρασμα. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι πόσο υδροφοβικό είναι.
Πάντως αν κάποιος συνηθίσει την εφαρμογή του, έχει πολύ καλό value for money.
Βρήκα αρκετά κοινά με το BSD. Το πρώτο είναι πως στην κυριολεξία το λίγο είναι αρκετό. Θέλει και αυτό απαλή εφαρμογή και πετσέτα μικροίνας με χαμηλό GSM για ποιο εύκολο σκούπισμα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικες Ερωτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 02, 2020 4:36 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Εικόνα

Τέτοια σημεία που δεν πάει το δάκτυλο πως καθαρίζουν;; Η περίμετρος του σήματος είναι γεμάτη βρωμιά, φαίνεται



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 238 από 241 [ 2405 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron