Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 3:11 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 14 [ 132 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αλοιφαδοροι και αλλα κολπα για νεους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2012 5:37 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 8:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2394
Λοιπον μιας και ο αλοιφαδορος ερχεται(αν τον εστειλε ο κωστας) και μαζι του ερχονται διαφορες αλοιφες(δωρο του carnuba-ευχαριστω χρηστο) και καποιες αλοιφες πακετο με το εργαλειο και αφου θα εχουμε πληρες σετ pad και ο ετερος κωστας-wannabe) τον δοκιμασε και δεν εγραψε κατι αρα ο αλοιφαδορος ειναι μετριος και θελω να γυαλισω το Tigra που εχει αρκετα χαλια μαυρο χρωμα και το astra που εχει καποιες γτατζουνιες αλλα γενικα δεν το λες και χαλια το βερνικι(εχω εξαλειψει αρκετη αραχνη μς το χερι)και μιας και θα το ακουμπησω μετα απο 18μερες το αμαξακι μου για πειτε μερικα tips? Ο αλοιφαδορος ειναι da και δυο αλοιφες magenza και δυο αλλες.επισης υπαρχει η κοκκινη 1z και η πρασινη..της mag πρεπει να ειναι η 85 η μια...για πειτε να ξεκινησω με τι pad μιας και τα Opel εχουν σχετικα μαλακο βερνικι.Αλοιφη δυο τρεις σταγονες και περασμα πανελ πανελ σε τι ταχυτητες?δυναμη δεν ασκω καθολου ετσι?καλα θα ηταν να μου εδειχνε καποιος αλλα δεν..και δυστηχως παροτι βλεπω καποια βιντεο λογω μη αγγλικης διαλεκτου δεν βγαζω ακρη

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδοροι και αλλα κολπα για νεους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2012 7:06 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 10:26 pm
Δημοσιεύσεις: 1632
Τοποθεσία: Ν.Σμυρνη
viewtopic.php?p=25496#p25496



_________________
Γιαννης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδοροι και αλλα κολπα για νεους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2012 9:08 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2011 9:29 pm
Δημοσιεύσεις: 1958
Τοποθεσία: Αθήνα
Γιώργο πρέπει να είναι το πιο μεγάλο μύνημα που έχεις ποστάρει στα χρονικά!
Οι magenza είναι καλές αλοιφές;

πλακίτσα κάνω! ;)



_________________
Σταμάτης

Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδοροι και αλλα κολπα για νεους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2012 1:37 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 8:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2394
Λες;;μωρε το ξερω οτι ειναι καλες αλλα πρεπει να διαφωτιστω να κανω καλη δουλεια..τον πηρα και τον βλεπω να τον παραταω διοτι δεν ξερω ουτε το μηχανακι αλλα ουτε ποσο χαλια ειναι το βερνικι καλα καλα..ειμαι ικανος με p1 να δουλεψω και να βγαλω περισσοτερη αραχνη με το χερι.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδοροι και αλλα κολπα για νεους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2012 3:05 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
Γιωργο τι το φοβασαι? Αφου δεν εχει γυαλιστει ποτε το αυτοκινητο... Βαλε ενα polishing pad αλοιφη ξεκινα στο 5-5.5 και πατα τον στην επιφανεια μεχρι να γυρναει αργα... 1-1.5 στροφη ανα δευτερολεπτο... δες κανενα βιντεο για να παρεις καμια ιδεα... αν δεις οτι δεν διορθωνει αρκετα η βαλε πιο χοντρη αλοιφη ή πανε σε πιο κοπτικο pad! Απλα τα πραγματα δεν ειναι χημεια! ;) ;) ;) Πες μου τι ακριβως δεν εχεις καταλαβει μπας και μπορω να σου εξηγησω! 8-)



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδοροι και αλλα κολπα για νεους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2012 7:21 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 8:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2394
Πηρα μια ιδεα,ελπιζω να το κανω μεσα στην εβδομαδα και να μου πειτε τι να διωρθωσω..

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδοροι και αλλα κολπα για νεους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 1:36 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
H πράσινη 1Ζ είναι καταπληκτική αλοιφή, ό,,τι πρέπει για έως μέτρια αράχνη.
Δοκίμασέ την άφοβα και θα με θυμηθείς.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδοροι και αλλα κολπα για νεους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 10:23 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
tsopirs έγραψε:
Λοιπον μιας και ο αλοιφαδορος ερχεται(αν τον εστειλε ο κωστας) και μαζι του ερχονται διαφορες αλοιφες(δωρο του carnuba-ευχαριστω χρηστο) και καποιες αλοιφες πακετο με το εργαλειο και αφου θα εχουμε πληρες σετ pad και ο ετερος κωστας-wannabe) τον δοκιμασε και δεν εγραψε κατι αρα ο αλοιφαδορος ειναι μετριος και θελω να γυαλισω το Tigra που εχει αρκετα χαλια μαυρο χρωμα και το astra που εχει καποιες γτατζουνιες αλλα γενικα δεν το λες και χαλια το βερνικι(εχω εξαλειψει αρκετη αραχνη μς το χερι)και μιας και θα το ακουμπησω μετα απο 18μερες το αμαξακι μου για πειτε μερικα tips? Ο αλοιφαδορος ειναι da και δυο αλοιφες magenza και δυο αλλες.επισης υπαρχει η κοκκινη 1z και η πρασινη..της mag πρεπει να ειναι η 85 η μια...για πειτε να ξεκινησω με τι pad μιας και τα Opel εχουν σχετικα μαλακο βερνικι.Αλοιφη δυο τρεις σταγονες και περασμα πανελ πανελ σε τι ταχυτητες?δυναμη δεν ασκω καθολου ετσι?καλα θα ηταν να μου εδειχνε καποιος αλλα δεν..και δυστηχως παροτι βλεπω καποια βιντεο λογω μη αγγλικης διαλεκτου δεν βγαζω ακρη

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Γιώργο ο αλοιφαδόρος δεν είναι μέτριος. Είναι μια χαρά, normal DA όπως όλοι, λίγο μικρότερος από τον kestrel σε μέγεθος μου φάνηκε. Θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Από τις αλοιφές που έχεις, θα χρησιμοποιήσεις την Power Finish που σου στέλνει ο Χρήστος ή την Monello Mezzo που είχε το πακέτο που πήρες. Πρόκειται για τις ίδιες αλοιφές. Αυτές θα τις δουλέψεις με το πορτοκαλί Pad. Αν θες δοκίμασε πρώτα με το πράσινο αλλά νομίζω με το πορτοκαλί θα κάνεις καλύτερη δουλειά.

Την πρώτη φορά που θα αρχίσεις θα βάλεις περισσότερη αλοιφή, να γίνει νωπό όλο το PAd. Στην συνέχεια θα βάζεις 4 στρογγυλά σε μέγεθος μπιζελιού. Θα απλώνεις την αλοιφή με τον αλοιφαδόρο στο 2 και όταν απλώσει αρχίζεις να δουλεύεις στο 5-6. Κρατάς τον αλοιφαδόρο επίπεδο στην επιφάνεια που δουλεύεις χωρίς γωνίες. Τον κινείς με οριζόντιες κινήσεις αργά, καλύπτοντας κάθε φορά λίγη από την επιφάνεια που δούλεψες πριν ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν αφήνεις κενά.

Όταν η αλοιφή στεγνώσει σημαίνει ότι έχει δουλευτεί και ότι έχεις τελειώσει στο σημείο εκείνο. Κατά το δούλεμα φυσικά και ασκείς πίεση, αυτή πρέπει να είναι 1 με 2 κιλά, ανάλογα την περίπτωση θα έλεγα. Αυτό θα το δεις στην πράξη. Όταν κάνεις το πρώτο κομμάτι, σκούπισε την αλοιφή καλά και κάνε ενδελεχή έλεγχο για το αν ο συνδιασμός που χρησιμοποιείς, οι ταχύτητες που βάζεις και η πίεση που ασκείς κάνουν δουλειά. Αν ναι, συνεχίζεις έτσι.

Ποτέ δεν σηκώνεις τον αλοιφαδόρο από τοην επιφάνεια αν δεν τον κλείσεις πρώτα διαφορετικά θα σου πετάξει παντού αλοιφές και εκτός αυτού θα ανεβάσει στροφές και μπορεί να σου πετάξει το pad. Εννοείται ότι δουλεύεις μακρυά από τον ήλιο αλλά με πολύ καλό φωτισμό για να μπορείς να βλέπεις το τι κάνεις. Δουλεύεις αργά και με μεθοδικότητα και αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά σταμάτα αμέσως ώστε να μην τα κάνεις όλα πουτάνα.

Τον αλοιφαδόρο πάντα με τα 2 χέρια και με καλό πάτημα στα πόδια ώστε να έχεις καλό έλεγχο του εργαλείου. Κατά περιόδους βγάζε το Pad και έλεγχε την θερμοκρασία του Back Plate, αν έχει ζεσταθεί υπερβολικά, σταμάτα μέχρι να κρυώσει. Όταν βάλεις το plate, ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να βάλεις την ροδέλα που δίνεται μαζί!!!

Να δουλεύεις σε μικρά κομμάτια και όχι ολόκληρα panels. πχ το καπό θα το δουλέψεις σε 4 τμήματα ενώ πόρτες φτερά θα τα χωρίζεις στα 2. Δοαφορετικά μπορεί να σου στεγνώνει η αλοιφή πριν δουλευτεί σωστά και εκτός αυτού θα δεις ότι είναι δυσκολότερο να πάρεις σωστό αποτέλεσμα δουλεύοντας μεγάλα τμήματα.

Αφού τελειώσεις με την Power Finish/Mezzo και αν έχεις ακόμα κουράγιο, κάνεις ένα πέρασμα από την αρχή, αυτή τη φορά με το Ασπρο pad και την Final Finish ή την Monello Finalle, οι ίδιες και πάλι νομίζω ότι είναι. Θα σου δώσει το κάτι παραπάνω στην γυαλάδα.

Αν ακολουθήσεις τα παραπάνω θα έχεις καλό αποτέλεσμα και ευχάριστη εργασία. Είναι όσα θα μάθεις αν δεις 100 video μαζί για το πως να γυαλίσεις με DA. Δεν πρέπει να ξεχνάω κάτι.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδοροι και αλλα κολπα για νεους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 11:01 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
Πολυ ωραια! Κωστα να προσθεσω αν μου επιτρεπεις οτι καλο θα ηταν να κανει ενα σημαδακι με blanco ή μαρκαδορο στην ακρη του πλατο ωστε να καταλαβαινει αν γυρναει ή οχι, γιατι με λιγη παραπανω πιεση σταματαει!!!



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδοροι και αλλα κολπα για νεους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 29, 2012 11:08 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Δες και αυτα εδω νομίζω στο δευτερο vid ειναι το ζουμι viewtopic.php?f=24&t=872



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 14 [ 132 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: