Τώρα είναι Παρ Μάιος 31, 2024 8:32 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 5 από 30 [ 293 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 11, 2011 9:20 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Καλώς ήρθες!
Από που θα ψωνίσεις απο Ελλάδα ή εξωτερικό?



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 11, 2011 9:25 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2011 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 3
markito έγραψε:
Καλώς ήρθες!
Από που θα ψωνίσεις απο Ελλάδα ή εξωτερικό?


αν η διαφορα σε ποιοτητα/σπανιοτητα προιοντων/τιμη ειναι μεγαλη ,απο εξωτερικο.. αλλιως για μικροδιαφορες δεν νομιζω πως αξιζει..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 11, 2011 10:05 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Tsakonas έγραψε:
καλησπερα!
καινουργιος,εχω κολλησει λιγο ασχημα με τις λεπτομερειες και τον ογκο της γνωσης εδω μεσα...

Μεχρι την Παρασκευη πρεπει να συμμαζεψω το αυτοκινητο και ναχω προμηθειες για κανα δυο μηνες ακομα...budget για αρχη γυρω 100 ευρα +-

Μαυρο scirocco 2 εβδομαδων.
Θελω να 1)καθαρισω την νεκρη αποικια κουνουπιων εμπρος
2)καθαρισω τις ζαντες απο το brake pad dust finish look
3)Να συμμαζεψω 2-3 επιφανειακες μικρογρατζουνιτσες πουκανε η βουρτσα του πλυντηριου της αντιπροσωπειας
4)Τονισω το βαθυ μαυρο του εργοστασιου (καθρεφτε λουκ απρησιετηντ)
5)Κερωσω αν χρειαζεται...
6)να παρω τα σχετικα πανακια/αππλικεητορς

Ειναι ρεαλιστικο το μπατζετ η να παω στα 200?
Τι προιοντα προτεινετε πανω κατω?
προς το παρον σκεπτομαι κατι τετοιο https://rapidshare.com/files/916738131/agores.pdf
ΥΓ:για οποιον θαθελε να ρωτησει για τον βαθμο δυσκολιας της δουλειας ,το αυτοκινητο ειναι κουκουλωμενο 5 μερες την εβδομαδα,δεν βγαινει καθημερινα και εχει κανει μονο εθνικη και λιγο πολη.Κουτσουλιες κλπ ΟΧΙ.


Ευχαριστω!

Ξεκινάω να σου προτείνω προϊόντα χωρίς να έχω υπολογίσει το κόστος τους αλλά τι έχω δοκιμάσει βασικά και σε τι εταιρείες έχω εμπιστοσύνη.
-Σαμπουαν όπως αυτό http://www.swell.gr/car/index.php?page= ... &Itemid=72
-Γάντι πάρε ένα απο μαλλι προβάτου
-Για ζάντες μου αρέσει πολύ το Bilberry της Valetpro-Πηλός μου αρέσει πολύ ο sonus αλλά απο Ελλάδα θα έπαιρνα αυτόν http://www.swell.gr/car/index.php?page= ... &Itemid=72
-Κάλυψη αράχνης με το χέρι τρεις επιλογές. Απο ελλάδα srp(super resin polish) και πολύ καλά σχόλια έχει η race glaze http://www.swell.gr/car/index.php?page= ... &Itemid=72 Απο έξω θα έπαιρνα το PB black-hole.
-Το κερί σίγουρα θα το χρειαστείς για να προστασία και λίγο παραπάνω λάμψη. Εδώ παίζει σημασία σημασία αν προτιμάς συνθετικό ή φυσικό καθώς και το ποσό που διαθέτεις.
-Πετσέτες μικροφάιμπερ eurrow,menzerna,και chemical guys.
-Πετσέτα στεγνώματος πάρε μία μεγάλη με παχύ πέλος
-Αplicators πάρε τα απλά.
-Επίσης θα βολέψουν και μερικά απλά μικροφάιμπερ απο σούπερ μάρκετ για χαμαλοδουλειές.
Πιστεύω αυτά θα σε καλύψουν για αρχή



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 11, 2011 10:09 pm 
3 σαμπουαν γιατι θες?
παρε ενα και διαλεξε καποιο καλυτερο κερι
επισης το wash mitt που διαλεξες δεν ειναι και πολυ καλο.
Εικόνα

επισης αν θες βαλε μια φωτο απο τις ζαντες σου.

Γνωμη μου ειναι να συζητησεις με τον μιχαλη απο το swell.gr να διαλεξεις καλα πραγματα. στα 200 ευρω θα βρεις πολυ καλα πραγματα


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 11, 2011 10:17 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2011 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 3
ωραια παιδια,αρχιζω σιγα σιγα να ξεστραβωνομαι :D

markito αν θες ξαναβαλε το λινκ του race glaze αντι-αραχνικου στο λινκ βγαινει παλι ο πηλος..
απο ζαντες ανεβαζω φωτο αυριο,τωρα θα βγει χαλι...παντως δεν ειναι σε ασχημη κατασταση ,απλα με το δαχτυλο μαζευεις τακακοσκονη...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 11, 2011 10:23 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Διορθώθηκε ;)
Τις ζάντες τις περνάς και αυτές με πηλό άνετα.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 11, 2011 10:32 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2011 1:04 am
Δημοσιεύσεις: 716
tzotzo έγραψε:
φιλε μου καλο θα ηταν να μας πεις ποσα χρηματα σκοπευεις να ξοδεψεις, και αν εισαι διατεθιμενος να κανεις αγορα απο εξωτερικο.
Το gummi αν δεν κανω λαθος ειναι το λαστιχο στα γερμανικα. οποτε δεν κανει για σκληρα πλαστικα.
Το rubber gel κανει φοβερη δουλεια στις τσιμουχες και ειναι πολυ καλυτερο απο το gummi.
Για το ρετσινι δεν χρειαζεσαι πιο δυνατο σαμπουαν αλλα ειδικο προιον. Δοκιμασε με white spirit και λογικα θα φυγουν.

Για τα σημαδια εξατμισμενου νερου στα τζαμια δοκιμασε με ασπρο ξυδι. αν δεν πετυχει αυτο δοκιμασε με ελαχιστο cif. Επισης καλη δουλεια κανει και ο πηλος.(οπως ηδη ειπωθηκε)

Οσον αφορα να πανακια, πολυ καλα εντος μπατζετ ειναι τα multy, εινα αφρατα και πολυ μαλακα.
Επισης αυτα που εχει ο ΑΒ με 4 € τα τρια ειναι πολυ καλα για το στεγνωμα,και αυτα πολυ μαλακα.

Αν θες να ανεβεις σε κατηγορια εχει απειρες επιλογες. Να ξερεις ομως οτι ανεβαινεις σε $$$.

Γενικοτερα εχεις μπολικες επιλογες. Τα παντα ειναι θεμα budget.

Για εξειδικευμενα προιοντα μονο στο swell θα βρεις απο Ελλαδα. Autoglym στον κετσελιδη, και οπου αλλου βρεις, αλλα ειναι φαρμακειο οι τιμες τους. Meguiars αξιζει το ΝΧΤ το σαμπουαν και αν τα βρεις τα προιοντα γιατι απ οτι εμαθα εκλεισε η αντιπροσωπια, και autosmart για μεγαλες συσκευασιες πχ tardis, g101,highstyle.

Απο εξω εχεις ακομα περισσοτερες επιλογες αλλα αξιζει να κανεις μεγαλη αγορα, ή να βρεις καποιον ακομα να μοιραστειτε τα μεταφορικα.

Οτι σου ειπε ο Markito ειναι σωστο.

ριξε μια ματια γυρω γυρω στο φορουμ ολες οι αποριες σου ειναι λιγο πολυ καλυμμενες.



Kαι απο εξω αγορες, ηδη πηρα το 1λιτρο SRP απο Αγγλια, αναμένω προβατο επισης απο Αγγλια αλλα μαλλον το εκλεισαν το μαγαζι, ουτε απαντανε ουτε χρεωσαν την καρτα ακομα.

Αναφορικα με το budget θα δωσω μονο για value for money και δεν θα γινω υπερβολικος. Ολοι ειμαστε ζορισμενοι φανταζομαι οικονομικα οποτε θα πω οχι στα καθαριστικα αν δεν εχω να φαω. Απλα θελω να κανω την δουλεια μου ευκολοτερα κ ευχαριστα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 02, 2011 8:31 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 11:51 pm
Δημοσιεύσεις: 16
Καλησπέρα σας!

Διαβάζω, ξαναδιαβάζω, ξαναδιαβάζω... αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου! :oops:

Θα μπορούσατε να μου προτείνεται έναν πηλό για αγορά;

θα ήθελα να περάσω το αυτοκίνητό μου, διότι εάν και πλυμένο, περνώντας το χέρι από πάνω, το αισθάνομαι λες και το χρώμα είναι ματ!

Μετά θα χρειαστεί κέρωμα (σωστά το λέω; ). Πήγα στην τοπική Autoglym αλλά μου έλεγε για μαλακούς πηλούς, σκληρούς, τα ίδια για τις αλοιφές (χοντρές, ψιλές), τα ίδια για τα κεριά... χάθηκα!

Διάβασα αρκετούς οδηγούς μέσα από το forum μόνο που διαβάζοντας και 5-6 ποστ από το κάθε θέμα, βρέθηκα και πάλι μπερδεμένος από τα εκατοντάδες προϊόντα και μαγαζιά που βλέπω!

Θέλω λοιπόν ένα κομμάτι πηλό για να περάσω όλο το αυτοκίνητο και έπειτα ένα κερί. Help me please! :roll:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 02, 2011 8:38 pm 
μπουρδες σου λεει η autoglym. εναν πηλο εχει.
Οποιον πηλο και να παρεις καλος ειναι αρκει να ειναι soft.
Οσον αφορα το γυαλισμα ειναι μπερδεμα.

Κερακι ενα colli 845 ειναι οτι πρεπει.


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 02, 2011 8:53 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
quattro έγραψε:
Καλησπέρα σας!

Διαβάζω, ξαναδιαβάζω, ξαναδιαβάζω... αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου! :oops:

Θα μπορούσατε να μου προτείνεται έναν πηλό για αγορά;

θα ήθελα να περάσω το αυτοκίνητό μου, διότι εάν και πλυμένο, περνώντας το χέρι από πάνω, το αισθάνομαι λες και το χρώμα είναι ματ!

Μετά θα χρειαστεί κέρωμα (σωστά το λέω; ). Πήγα στην τοπική Autoglym αλλά μου έλεγε για μαλακούς πηλούς, σκληρούς, τα ίδια για τις αλοιφές (χοντρές, ψιλές), τα ίδια για τα κεριά... χάθηκα!

Διάβασα αρκετούς οδηγούς μέσα από το forum μόνο που διαβάζοντας και 5-6 ποστ από το κάθε θέμα, βρέθηκα και πάλι μπερδεμένος από τα εκατοντάδες προϊόντα και μαγαζιά που βλέπω!

Θέλω λοιπόν ένα κομμάτι πηλό για να περάσω όλο το αυτοκίνητο και έπειτα ένα κερί. Help me please! :roll:

Φιλε quattro εκτος απο πηλό και κερι για εμένα είναι απαραίτητο να πάρεις και ένα pre-wax cleanse το οποίο θα εφαρμόσεις μετά τον πηλό και πριν το κερί για να καθαρίσεις ακόμα βαθύτερα την επιφάνεια και να δώσεις στο χρώμα σου wet-look και ανάλογα το προϊόν να καλύψεις μερικές ατέλειες.
Ποσα χρήματα διαθέτεις για αυτά τα πράγματα?



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 5 από 30 [ 293 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: