Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 5:25 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 28 από 30 [ 293 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 03, 2018 7:41 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Απρ 09, 2011 7:57 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Παιδια καλημερα θα ηθερα την βοηθεια σας εχω καπο και ουρανο σατινε βαμενα υπαρζουν καποια υλικα που μπορω να χρησιμοποιησω για να καθαρισω αυτα τα μερη? Γιατι μου ειπαν αν περασω αλοιφες και κερι θα γυαλισουν και δεν θα ειναι σατινε πια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 10, 2020 9:06 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2020 8:58 am
Δημοσιεύσεις: 1
Καλημερα σε ολους.
Θα ήθελα αν ήταν εύκολο, να μου προτείνετε κάποιο καλό προϊόν για αφαίρεση μικρών γρατζουνιων. Όχι βαθιές του τύπου έχει φύγει βερνίκι κ χρώμα. Σαν ελαφρύ χάραγμα.
Ευχαριστω


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 12, 2020 2:39 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Εδώ και αρκετό καιρό "λιγουρεύομαι" το car detailing. Με την ευκαιρία της καραντίνας έχω λιώσει στα YouTube videos με διάφορους από το εξωτερικό, κυρίως με τον κύριο αυτό: https://www.youtube.com/user/AMMONYCdotcom

Για να μην μακρηγορώ όμως, αυτό που θα ήθελα πολύ την βοήθεια σας είναι να μου δώσετε ένα "starter pack" για να ψωνίσω και na φτιάξω το home kit και να ξεκινήσω εδώ στο σπίτι να μαθαίνω το car detailing βήμα-βήμα. Δεν θέλω υπερβολές, απλά να μου δώσετε έναν μπούσουλα να πάρω τα βασικά, τα απαραίτητα κατά την γνώμη σας. Θα είχε κάποιος την διάθεση να φτιάξει μια λίστα με 5-6 πράγματα και links που να τα ψωνίσουμε; Ζητάω πολλά ίσως αλλά είμαι σίγουρος ότι έχουν και άλλοι την ίδια απορία.

Φυσικά αν υπάρχει κάπου κάποιο τέτοιο πρόσφατο post, μου το λέτε, με ένα πρόχειρο ψάξιμο δε βρήκα κάτι.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα!

Ιάσονας


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 16, 2020 10:56 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2018 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Athens
Ιάσονα,
Η πληροφορία που αναζητάς υπάρχει εδώ πέρα. Ίσως όχι συγκεντρωμένη, όπως την θες, αλλά υπάρχει και με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια.

Γνώμη μου είναι να διαβάσεις αρκετά και μόνος σου θα καταλήξεις. ο λόγος είναι ότι η επιλογή εξαρτάται από πολούς παράγοντες, όπως χώρος, χρόνος γνώση.

Ενα πακέτο προϊόντων από μόνο του δε λέει κάτι.

ξεκίνα λοιπόν την εξοικείωση του πλυσίματος και σιγά σιγά θα φτάσεις εκεί που θες.

Καλή συνέχεια!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 21, 2020 9:27 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2011 5:46 pm
Δημοσιεύσεις: 42
Καλημέρα στην παρεα.

θα ηθελα μια συμβουλη. Ποιο προιον θα επρεπε να χρησιμοποιήσω ΧΩΡΙΣ αλοιφαδορο κλπ για να απομακρύνω αραχνες και επιφανειακά σημαδια (σαν γρατζουνιες). Τονίζω ,δεν θέλω να μπλέξω με αλοιφές που να "κατεβαζουν"βερνικι κλπ. καθαρα ερασιτεχνικά με χαμηλό κόστος . ευχαριστω


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 21, 2020 10:12 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Οι αράχνες, οι γρατζουνιες αλλά.και.ολες οι ατέλειες που μπορεί να έχει ένα βενρικι εδράζονται στην επιφάνεια του και εκτείνονται σε βάθος πλάτος και μήκος που διαφέρει κατά περίπτωση.
Ο.μονος τρόπος μόνιμης αφαίρεσης τους είναι η σταδιακή απομείωση του βερνικιου στο βάθος εκείνο στο οποίο εδράζονται οι ατέλειες που κάποιος θέλει να απομακρυνει.
Χωρίς.μηχανημα μόνο τοπικά ισωσ σε.καποια γρατζουνιά να μπορεί να επέλθει μια βελτίωση με τη χρήση κάποιου προϊόντος και με το χέρι.
Αν πρόκειται για όλο το αμάξι είναι δύσκολο αν όχι πρακτικά αδύνατο να γίνει αφαίρεση ομοιόμορφα για πολλούς λόγους .
Μπορείτε όμως χωρίς χρήση μηχανημάτων αλλα με τη χρήση κάποιων αλοιφών αφού έχει.καθαριστει αρκετά καλά η επιφάνεια του βενρικιου να καλυφθούν (γεμίσουν) πολλές ατέλειες και ισωσ να φύγουν κάποιες.πολυ επιφανειακές αράχνες πάρα πάρα πολύ ελαφρές και να ακολουθήσει μετά κάποιο κερί προστασίας.
Η διαδικασία είναι σχετικά απλη χωρίς.κινδυνους απλά το.αποτελεσμα είναι παροδικό και σε κάποιο χρονικό διάστημα.θα ξαναεμφανιστουν.
Είναι όμως ιδανική διαδικασία για κάποιον που δεν θέλει να.μπλεξει με μηχανήματα.

Τυπικό παράδειγμα προϊόντων της διαδικασίας
Είναι κάποιος Πύλος, έπειτα κάποιο προϊόν όπως η autoglum srp της κατηγορίας δηλαδή glazes και έπειτα κάποια εφαρμογή προστασίας που θα προσπαθήσει να κλειδώσει από κάτω τα γεμίσματα όσο μπορέσαμε να.γεμιζουμε και να μας δώσει μια τονωση στη γυαλαδα .
Πάντα με.ελεγχο τον προσδοκιών που μπορεί να έχουμε ,να περιμένουμε δηλαδή από.μια τέτοια διαδικασία.


Ελπίζω να σας βοήθησα όσο.μπορουσα
Αν θέλετε έχω κάνει ένα βίντεο θεωρητικό για το πώς αφαιρούνται οι ατέλειες της επιφάνειας ενός βενρικιου σε θεωρητική βάση.Ισωσ βοηθήσει....

https://youtu.be/m-Sd_WZDG-U



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 24, 2020 8:15 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2
S40momentum1800 έγραψε:
Ιάσονα,
Η πληροφορία που αναζητάς υπάρχει εδώ πέρα. Ίσως όχι συγκεντρωμένη, όπως την θες, αλλά υπάρχει και με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια.

Γνώμη μου είναι να διαβάσεις αρκετά και μόνος σου θα καταλήξεις. ο λόγος είναι ότι η επιλογή εξαρτάται από πολούς παράγοντες, όπως χώρος, χρόνος γνώση.

Ενα πακέτο προϊόντων από μόνο του δε λέει κάτι.

ξεκίνα λοιπόν την εξοικείωση του πλυσίματος και σιγά σιγά θα φτάσεις εκεί που θες.

Καλή συνέχεια!


Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Ναι έχω ήδη ψάξει αρκετά, είμαι σε καλό δρόμο!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 29, 2020 10:09 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Αύγ 13, 2014 7:00 am
Δημοσιεύσεις: 24
Καλησπερα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για aio λυση μιας και δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Πιο πολυ με ενδιαφέρει η κάλυψη της αράχνης (στο βαθμό του εφικτού) και προσταδια.

Διαβάζοντας έχω καταλήξει στο ακόλουθο:
https://www.meguiars.gr/gr/cleaner-wax-paste-a1216.html

Χρειάζεται και κάποιο κερί από πανω;

Κάποια προταση; Πάντα για εφαρμογή με το χέρι.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 09, 2021 8:16 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Κάποιο προϊόν για πριν το κερωμα; δε θέλω πολλά στάδια, απλά πλύσιμο μετά κάποιο καθαριστικό σαν το K2 Car Care T6 Klinet αλλα δεν το έχει κάποιο μαγαζί κοντά μου και μετά κερωμα.
Έχω το Meguiar's Quick Detailer που το πήρα σαν λίπανση πηλού, αλλά τώρα που το σκέφτομαι είναι quick detailer, δλδ Για το τέλος; και αν είναι έτσι, όλα τα quick detailers κάνουν και για λίπανση και για πριν το κερωμα;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 09, 2021 8:35 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
nickboul έγραψε:
Καλησπερα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για aio λυση μιας και δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Πιο πολυ με ενδιαφέρει η κάλυψη της αράχνης (στο βαθμό του εφικτού) και προσταδια.

Διαβάζοντας έχω καταλήξει στο ακόλουθο:
https://www.meguiars.gr/gr/cleaner-wax-paste-a1216.html

Χρειάζεται και κάποιο κερί από πανω;

Κάποια προταση; Πάντα για εφαρμογή με το χέρι.


Για αράχνες και χρήση με το χέρι, κοίταξε για κάποια εταιρεία που να επιτρέπει χρήση με το χέρι ή ΑΙΟ όπως η Autoglym Super resin polish. Θα σου τις καλύψει για κάποιο διάστημα μιας και με το χέρι είναι κάπως δύσκολο να κάνεις οριστική τους αφαίρεση. Στην περίπτωση οποιασδήποτε AIO προτείνεται κατόπιν ένα κανονικό κερί και όχι ''cleaner'' γιατί το τελευταίο θα σου αφαιρέσει την AIO. Ωστόσο και ένα cleaner wax είναι μία καλή επιλογή, όμως χωρίς κάτι άλλο πριν ή μετά.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 28 από 30 [ 293 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron