Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 11:34 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 29 από 30 [ 293 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 09, 2021 8:40 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
flowin_through έγραψε:
Κάποιο προϊόν για πριν το κερωμα; δε θέλω πολλά στάδια, απλά πλύσιμο μετά κάποιο καθαριστικό σαν το K2 Car Care T6 Klinet αλλα δεν το έχει κάποιο μαγαζί κοντά μου και μετά κερωμα.
Έχω το Meguiar's Quick Detailer που το πήρα σαν λίπανση πηλού, αλλά τώρα που το σκέφτομαι είναι quick detailer, δλδ Για το τέλος; και αν είναι έτσι, όλα τα quick detailers κάνουν και για λίπανση και για πριν το κερωμα;


Μπορείς να κοιτάξεις για μία αλοιφή τύπου paint prep ή ΑΙΟ και μετά να περάσεις το κερί σου.
Το quick detailer είναι λίπανση για τον πηλό. Αν τυχόν το κερί που θα περνάς κάπου έχει σκληρύνει στο στέγνωμα, μπορείς να ρίξεις quick detailer στην πετσέτα και να το αφαιρέσεις ευκολότερα. Κάπως έτσι πάει η χρήση του. Δε συστήνεται για πριν το κέρωμα, πριν το κέρωμα χρειάζεσαι καθαρή και στεγνή επιφάνεια.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 10, 2021 12:25 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Οποτε μετα το κερωμα δεν παει καποιο detailer? σαν το Sonax Ceramic Quick Detailer, Meguiar's Hybrid Ceramic Wax, Turtle Wax Ceramic 3 in 1 Detailer?
Αυτο το προϊον το βλεπετε καλό ή θα κανει ζημια; https://www.baseus-cn.com/baseus-car-sc ... ing-waxer/


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 10, 2021 12:53 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
flowin_through έγραψε:
Οποτε μετα το κερωμα δεν παει καποιο detailer? σαν το Sonax Ceramic Quick Detailer, Meguiar's Hybrid Ceramic Wax, Turtle Wax Ceramic 3 in 1 Detailer?
Αυτο το προϊον το βλεπετε καλό ή θα κανει ζημια; https://www.baseus-cn.com/baseus-car-sc ... ing-waxer/


Προσωπικά, αμέσως μετά από κέρωμα δεν ψεκάζω detailer εκτός αν κάπου στέγνωσε πολύ το κερί, όπως προείπα.
Στο πρώτο πλύσιμο μετά το κερί, χρησιμοποιώ detailer, στο στέγνωμα, ψεκάζω το βρεγμένο αμάξι και σκουπίζω.
Αυτή είναι η χρήση του detailer για μένα, τοπικά ή σε βρεγμένο αμάξι. Από τα παραπάνω που γράφεις έχω χρησιμοποιήσει το meguiars hybrid, είναι οκ. Τα detailer είναι μια σύντομη περιποίηση, θα προσθέσουν στην υπάρχουσα προστασία, ως εκεί.
Σε στεγνό αμάξι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ detailer, ειδικά αν έχει πιάσει σκόνη και μπιμπικια.

Aυτόν τον εφαρμογέα τον βλέπω πρώτη φορά. Θα πρέπει να βάλεις μέσα κερί, να είναι αρκετά υγρό για να περάσει μετά, και να απλώσεις?
Προτιμώ το κλασσικό σφουγγαρακι. Δε θα χρησιμοποιούσα τέτοιον εφαρμογέα, μου φαίνεται χρονοτριβή. Η γνώμη μου.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2021 11:30 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, μπορείτε να μου πείτε ποια είναι τα κλασικά κεριά (ή sealant); που μπαίνουν μετά από καθαρό πάνελ ή glaze; από εταιρείες κυρίως meguiars, AutoGlym, turtle wax.
AutoGlym Extra Gloss Protection,
Meguiar's Ultimate Paste Wax,
Menzerna Power lock;
Turtle Wax Hybrid Sealant;
Meguiar's Deep Crystal Carnauba Wax/ άλλα carnauba


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 13, 2021 11:32 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
flowin_through έγραψε:
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, μπορείτε να μου πείτε ποια είναι τα κλασικά κεριά (ή sealant); που μπαίνουν μετά από καθαρό πάνελ ή glaze; από εταιρείες κυρίως meguiars, AutoGlym, turtle wax.
AutoGlym Extra Gloss Protection,
Meguiar's Ultimate Paste Wax,
Menzerna Power lock;
Turtle Wax Hybrid Sealant;
Meguiar's Deep Crystal Carnauba Wax/ άλλα carnauba


Tυπικά, πάνω από ένα εντελώς καθαρό πάνελ μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο κερί - συνθετικό κερί - sealant θες.
Αν η επιφάνεια είναι σε πολύ καλή κατάσταση προτείνεται απευθείας κάτι τέτοιο και θα δεις και ωραίο αποτέλεσμα.

Αν έχεις περάσει glaze , απλά δες το επόμενο προϊόν που θα περάσεις να μην περιέχει abrasives δηλαδή έστω και πολύ ψιλά λειαντικά στοιχεία, γιατί θα σου αφαιρέσει το glaze και τον κόπο σου. Συνήθως τέτοια προϊόντα με λειαντικά είναι οι αλοιφές ΑΙΟ και πολύ ψιλές αλοιφές, μπορεί όμως και κάποιο cleaner wax (κερί) να αφαιρέσει αυτό που θα βρει από κάτω.

Τα προϊόντα που μου αναφέρεις αν θυμάμαι καλά είναι όλα χωρίς abrasives οπότε μπορούν να περαστούν πάνω από κάτι άλλο.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 13, 2021 3:10 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ok, καταλαβα, ας αρχισω με αυτα που εχω και βλεπουμε. Ελπιζω να μη βαρεθω και μπουνε αγγελια τα υλικα :D :D


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 20, 2021 10:45 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ένα καλο προϊον αφαίρεσης εντόμων; To oblitarate που ειναι για πισα και ρετσινια και τετοια, κανει και για εντομα;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 04, 2021 11:09 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ένα όσο γινεται φτηνό (καθαρο) carnauba? K2 Car Care Proton Carnauba Hard Wax, Meguiar's Deep Crystal Carnauba Wax?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 04, 2021 11:43 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Mega deep crustal, menzerna liqiud carnauba αν το βρείτε.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογές προιόντων για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 04, 2021 12:25 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Δεν το βλεπω πουθενα..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 29 από 30 [ 293 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: