Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 7:45 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 13 [ 125 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 11, 2010 12:26 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
δίκιο έχει ο mike μου ξέφυγε...θα το διορθώσω :)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 17, 2010 12:18 pm 
Wax in - Wax out
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2010 5:08 pm
Δημοσιεύσεις: 51
καλημέρα σε όλους τους φίλους. είμαι καινούργιος εδώ μέσα και θέλω να πω συγχαρητήρια σε όλους. Η ερώτησή μου τώρα είναι η εξής. πριν ξεκινήσουμε με τον αλοιφαδόρο βρέχουμε καθόλου το σφουγγάρι πριν βάλουμε την αλοιφή;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 17, 2010 12:23 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
καλό είναι ένα ελαφρύ ψέκασμα με κάποιο quick detailer ειδικά αν χρησιμοποιείς αλοιφές με λίγη λίπανση.
αλλά γενικά δεν είναι και απαραίτητο. γενικά λίγο παραπάνω προιόν στην πρώτη χρήση και μετά λιγότερο προιόν κάθε φορά.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 17, 2010 1:30 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Αν μιλάμε για περιστροφικό αλοιφαδόρο ετοιμάσου για το splatter του αιώνα :P. Καλύτερα να το αποφύγεις εκτός και αν δεις πως η αλοιφή σου στεγνώνει αμέσως.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 26, 2010 11:40 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 2:11 pm
Δημοσιεύσεις: 257
Τοποθεσία: Αθήνα
Γεια σας και πάλι. Επειδή θα έχω χρόνο τα Σ/Κ του καλοκαιριού, λέω να ασχοληθώ λίγο με το αυτοκίνητο.. Διαβάζοντας το forum και έχοντας σαν βήματα το πλύσιμο, προετοιμασία, γυάλισμα και κέρωμα, καταλήγω κυρίως σε Meguiars και Autoglym. Έχω μερικές απορίες για το ποια υλικά να διαλέξω (μαύρο χρώμα είναι το αυτοκίνητο, σε αρκετά καλή κατάσταση εξαιρουμένων 2-3 σημαδιών από κουτσουλιές που με το πλύσιμο δε φεύγουν)
Δεν απαιτώ εξήγηση σε κάθε ερώτηση παιδιά! Ακόμα και με "ναι" ή "οχι", θα με καλύψετε.

1. Στην προετοιμασία χρώματος υποθέτω ότι ο πηλός κάνει καλύτερη δουλειά από το Meguiars Deep Crystal Paint Cleaner. Σωστά?

2. Το SRP είναι all in one?Υποθέτω δε μας πειράζει και πολύ μιας και διαβάζω πως είναι κορυφαίο. Σαν εναλλακτική βλέπω το Meguiars Deep Crystal Polish. Ποιο είναι καλύτερο?

3. Αναφέρεται ότι καλό είναι να γίνει φινίρισμα πριν το κέρωμα με το Autoglym extra gloss protection πχ. Σε ένα θέμα εδώ, διάβασα ότι αντίστοιχο, πιο φθηνό και καλύτερο είναι το collinite 845. Άρα, το 845 είναι για finishing και όχι για κέρωμα?

4. Αν κάνω λάθος και είναι για κέρωμα, (που αυτό έχω καταλάβει) τότε σταματάμε με το 845. Αν όμως δεν είναι, καλοβλέπω τα NXT Tech Wax 2.0 Liquid ή Deep Crystal Carnauba Wax. Ποιο από τα 2 προτείνετε?

5. Για τα σημάδια από τις κουτσουλιές υπάρχει κάποιο ειδικό σπρέυ? (Όπως αυτό για την ρετσίνα πχ ή την πίσσα)


Συνοψίζοντας, σκέφτομαι να κάνω τις εξής αγορές:

α.Gold Class Car Wash
β.Πηλος Sonus SFX Ultra-Fine Detailing Clay Bar Refill (80g) ή Deep Crystal Paint Cleaner
γ.SRP
δ.Collinite 845
ε. (??) Αν το 845 δεν είναι για κέρωμα, τότε τελευταίο προϊόν θα είναι το
Deep Crystal Carnauba Wax (το NXT Tech Wax είναι λίγο τσιμπημένο)
στ. Σφουγγαράκια εφαρμογής και πανιά μικροϊνών


Ευχαριστώ προκαταβολικώς



_________________
Εικόνα
What ever you do, don't turn around
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 26, 2010 1:04 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
1) Ναι ο πηλός είναι καλύτερη επιλογή δεδομένου ότι μετά θα πας και σε ένα AIO
2) Ναι το SRP είναι AIO. Καλύτερο το SRP από το depp crystal polish
3) Και τα δύο που αναφέρεις είναι κεριά το ένα συνθετικό και το άλλο φυσικό δεν είναι finishing. Όταν λεμέ finishing ενοούμε για γυάλισμα με αλοιφαδόρο με πολύ ψιλή αλοιφή ή κάποιο glaze.
4) Για εμένα 845
5) Δεν γίνεται να υπάρχει ειδικό σπρέι για τις κουτσουλιές γιατί αυτό που βλέπεις δεν είναι βρώμα, αλλά φάγωμα-διάβρωση του χρώματος από την κουτσουλιά. Για να το αφαιρέσεις πρέπει να τρίψεις με μία σχετικά χοντρή αλοιφή ώστε να αφαιρέσεις ένα μέρος από το κατεστραμμένο βερνίκι. (μία φωτογραφία με macro θα βοηθούσε για να σου πούμε σε τι φάση είναι η ζημιά και τι μπορείς να κάνεις). Γενικά για κουτσουλιές η χρυσή της 1Ζ είναι πολύ καλή αλλά με προσοχή και σε μαύρο αυτοκίνητο σίγουρα θα σου αφήσει micromarring το οποίο πρέπει να διορθώσεις με μία πιο ψιλή αλοιφή (ίσως με την SRP και πολύ τρίψιμο)

α. ΔΕΝ μου αρέσει το NXT πολύ πιο ωραίο (αν επιμένεις σε meguiars) ή το shamoo plus που θα σου βγει λογικά και πιο φθηνά
β. οκ για τον πηλό
γ. ναι
δ. ναι
ε.845
στ. οκ



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 26, 2010 3:47 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 2:11 pm
Δημοσιεύσεις: 257
Τοποθεσία: Αθήνα
Ευχαριστώ συνονόματε ;)
Κάποτε έδινα 10 ευρώ για γυαλιστικό και μου φαίνονταν πολλά. Τώρα θα δώσω καμιά 60-70άρα, αργότερα θα θέλω και κανά κιτάκι αλοιφαδόρου με ανταλλακτικά και πάει λέγοντας. Ρε τι πάθαμεεεεε! :plss: :plss: :plss: :plss: :mrgreen:

Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφία του-των σημαδιού/ών που έχουν μείνει από τις κουτσουλιές



_________________
Εικόνα
What ever you do, don't turn around
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 25, 2010 8:14 pm 
Ερωτηση: Οταν γυαλιζουμε και αλλαζουμε αλοιφη πρεπει να αλλαξουμε και pad λογω των υποληματων ας πουμε της προηγουμενης πιο χοντρης αλοιφης??(υποτιθεται πως θελουμε να χρησιμοποιησουμε μονο polishing pad)


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 25, 2010 8:29 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
ναι μόνο όταν πας από πιο λεπτή σε πιο χοντρή μπορείς καταχρηστικά να κρατήσεις το ίδιο pad



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 25, 2010 10:31 pm 
ooook...Τα pads μετα πλυντηριακι?


  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 13 [ 125 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: