Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 5:13 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 10 από 13 [ 125 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 23, 2019 11:20 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2019 10:23 pm
Δημοσιεύσεις: 8
Για αρχή ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας.θα επικοινωνήσω μαζί του από κοντά γιατί είμαι λίγο μακρυά του.μεχρι να έχω τις πληροφορίες και να επανέλθω για να αρχίσω να συντηρώ μόνος μου τι μπορώ να κάνω?

εννοώ για να περάσω ένα κερί και ένα silica προϊόν και τέλος ένα bsd θα πρέπει να πλένω και να εφαρμόσω και ipa πριν όλα αυτά σωστά?σκεφτόμουν να καθαρίσω τις επιφάνειες να περάσω ένα κερί soft99 από πάνω si της carpro και μετά το cure time ένα bsd της sonax και αν 2-3 πλυσίματα να ανανεώνω το bsd και σε κάθε πλύσιμο να περνάω qd της menzema.

Επισης για buffing έλεγα να χρησιμοποιήσω της 800αρες mf απο dazzle τις καφε-γκρι που έχουν παρουσιαστεί και σε review στο forum η προτείνεται μήπως τις 350αρες της carpro πάλι από το ίδιο κατάστημα?η τιμές τους είναι ακριβώς οι μισές(1 800αρα = 2 350αρες)

Μήπως αυτό βοηθάει στο πρώτο ερώτημα??
https://www.facebook.com/18610058526934 ... 7/?app=fbl


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 23, 2019 8:48 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2019 10:23 pm
Δημοσιεύσεις: 8
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Φίλε.μου κανονικά έπρεπε να ξέρεις τι περίπου έχει γίνει στο αμάξι. Τι πλήρωσες δηλαδή. Πληρωσες πυλο και κερί....πλήρωσες μια καθαριστική ΑΙΟ; Πληρωσες ένα απλό glaze συν κερί? Πληρωσες.ενα στάδιο.κανονικο; Πλήρωσες δύο στάδια; Όλα αυτά είναι.....ας το πούμε διαφορετικοι τύποι γυαλισματος πολύ διαφορετικά μεταξυ τους που όμως μπορει κάποιος επαγγελαμτιας να τα αναφέρει σαν υπηρεσία γυαλισματος. Αν δε ξέρουμε πάνω κάτω τι έγινε στο αμάξι είναι δύσκολο να μπορέσουμε να βρούμε τι έχει πάει στραβά.

Μπορούν να συμβαίνουν πολλά απο το.να.εβλαε μονο glaze+κερί που φεύγοντας σιγά σιγά ξανάρχεται στην πρότερη κατάσταση μέχρι κακή χρήση Πύλου που σου έκανε γρατσουνιές μέχρι καλή χρήση,rotary μέχρι χιλιάδες άλλα...
Το ότι έβαλε προϊόντα fusso δε εξηγεί κάτι στα.αποτελεσματα.
Επικοινωνησες με τον επαγγελματία να σου εξηγήσει ίσως γιατι. Βλέπεις αυτά που βλέπεις επάνω στο.αμαξι σου;

Για αρχή ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας.θα επικοινωνήσω μαζί του από κοντά γιατί είμαι λίγο μακρυά του.μεχρι να έχω τις πληροφορίες και να επανέλθω για να αρχίσω να συντηρώ μόνος μου τι μπορώ να κάνω?

εννοώ για να περάσω ένα κερί και ένα silica προϊόν και τέλος ένα bsd θα πρέπει να πλένω και να εφαρμόσω και ipa πριν όλα αυτά σωστά?σκεφτόμουν να καθαρίσω τις επιφάνειες να περάσω ένα κερί soft99 από πάνω si της carpro και μετά το cure time ένα bsd της sonax και αν 2-3 πλυσίματα να ανανεώνω το bsd και σε κάθε πλύσιμο να περνάω qd της menzema.

Επισης για buffing έλεγα να χρησιμοποιήσω της 800αρες mf απο dazzle τις καφε-γκρι που έχουν παρουσιαστεί και σε review στο forum η προτείνεται μήπως τις 350αρες της carpro πάλι από το ίδιο κατάστημα?η τιμές τους είναι ακριβώς οι μισές(1 800αρα = 2 350αρες)

Μήπως αυτό βοηθάει στο πρώτο ερώτημα??
https://www.facebook.com/18610058526934 ... 7/?app=fbl


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 23, 2019 9:40 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 3:13 pm
Δημοσιεύσεις: 179
Έφυγε τόσο γρήγορα το fusso;
Μάλλον κάτι άλλο σου έβαλε
Εγώ το πέρασα απλά στα γρήγορα χωρίς ιδιαίτερη προεργασία και κρατάει απίστευτα πολύ, χαλαρά ένα 6μηνο

Τώρα μόνο άρχισα να βάζω το μαγειρεμένο elixir με αναλογία ech2o και reload για δικιά μου ευκολία


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2019 12:48 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
τωρα το ανοιξα. το δικο σου ειναι το ασημι audi και η περιγραφη των εργασιων που εγιναν ειναι οι εξησ??

<<Επαναφορά χρώματος γυάλισμα κέρωμα σε Audi A4
Για την περιποίηση των κύκλων χρησιμοποιήθηκαν τα εξής προϊόντα:
Αλοιφές correction και perfection details team
Fusso soft 99 12μηνης προστασίας
Proton Hard wax
Spectrum>>

αν τα μεταφερω σωστα? αυτα ειναι οτι θεωρητικα εγινε στο αμαξι?



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2019 1:15 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
<Επαναφορά χρώματος γυάλισμα κέρωμα σε Audi A4
Για την περιποίηση των κύκλων χρησιμοποιήθηκαν τα εξής προϊόντα:
Αλοιφές correction και perfection details team
Fusso soft 99 12μηνης προστασίας
Proton Hard wax
Spectrum>>

προφανως το καταστημα χρησημοποιει προιοντα της πωλονικης Κ2, καλη εταιρια εχει διαφορα εχω χρησημοποιοω το klinet απο εκει και περα δε γνωριζω την αποδοση των προιοντω της.
τωρα απ την περιγραφη αν αυτο ειναι το δικο σας αυτοκιντητο........ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ και κατα δηλωση του κειμενου εχουν γινει

1 σταδιο με καποια βαρια ολοιφη (correction)
αλλο ενα σταδιο με μαλλον ψιλη αλοιφη (perfection) φανταζομαι
και επειτα σαν πρωτο σταδιο περασε το fusso coat που ειναι κατα βαση συνθετικο
και επειτα απο οτι καταλαβαινω εβαλε ενα κερι carnuaba οπωσ ειναι το Κ2 proton hard wax
και τα δυο αυτα ειναι σε αλοιφη παστασ
και απο πανω περασε και
το spectrum που ειναι υγρο κερι σε μορφη σπρευ


τωρα......Αν....οντωσ ισχυουν ολα αυτα και δεν εχω κανενα λογο να πιστευω πωσ οχι...................πωσ μπορουμε να εξηγησουμε καποιεσ παρατηρησεις σου

1.το οτι χανεισ σε υδροφοβικη ιδιοτητα δε φαινεται και πολυ σοι. εχει θεωρητικα 3 προστασιες επανω απο τισ οποιεσ η βαση ειναι γνωστο οτι ειναι πολυ ισχυρη και απο πανω αλλεσ δυο.....................
τωρα για μενα προσωπικα αυτο εχει φτιαξει μια ωραια ......τουρτα στο βερνικι απο πανω απο προιοντα που μπορει θεωρητικα ισωσ να δενουν αλλα μπορει πρακτικα να μη συνεργαζονται σωστα και εχει καπποιο θεμα στην προστασια που εσυ βλεπεισ στη συμπεριφορα του νερου που δε σημαινει οτι ο ανθρωποσ δε τα περασε αλλα ισωσ να μην εκατσαν σωστα ισωσ να κανει καποιο repel το ενα το αλλο .........δε μπορει να ξερεισ ευκολα..............
δε παει ομωσ να ιε ναι 3 προστασιες η μια πανω στην αλλη........και τωρα μετα απο 3 μηνεσ δεν ξερει σιγουρα με ...ποια εχεισ να κανεισ............μπορει να μην εχεισ φτασει ακομα στο fusso απο κατω και να εχον αρχισει να φευγουν οι πανω στρωσεις και για αυτο να εχεισ απωλεια στισ θδροφοβικε ση αλλεσ ιδιοτητες τησ προστασιασ σου.

και σκεψου απλα οτι οταν αρχιζει να φευγει μια προστασια δε σημαινει οτι μπαμ....εφυγε μονο μιασ μια στρωση ...μπορει κατα τοπουσ να εχει φυγει αλλου να εχει αδυνατισει και να εχει εμφανιστει η απο..κατω ποτε δε ξερεισ ολα αυτα δημιουργουν περιεργα αποτελεσματα..........................

για αυτο εγω προσωπικα μιλοντασ δε....αγαπαω τισ τουρτεσ χαχαχαχαχαχα αλλα στισ...............<<περιγραφεσ εργασιων>>..ακουγονται ομορφεσ.τεσπα αυτο ειναι προσπωπικη αποψη.

τωρα 2 και στο πιο σημαντικο στο γυαλισμα..................
(Τα κερια ετσι κι αλλιωσ ειτε 1 ειτε 15 στρωσεισ καποτε μασ αποχαιρετουν αλλα το κανονικο γυαλισμα με μια συντηριση επρεπε περιπου να μενει.)

Αν εφυγαν οι αραχνεσ και οτι αλλο ειχατε συμφωνησει με τον επαγγελματια οτι πρεπει να φυγει ειναι σχετικα παραξενο οτι ξαναβλεπεισ πραγματα μεσα σε 3 μηνεσ.
Νατα δημιουργησεσ εσυ μεσα σε 3 μηνεσ ξερω γω μου φαινεται ακπωσ παραξενο. Μπορει καποια ελαφρυεσ ατελεισ που δνε εφυγαν με το γυαλισμα ισωσ να καλυφθηκαν με τα κερια(δεν ειναι κακο αυτο) και απλα να ξαναεμφανιζομνται τυχαια που και που..................αλλα αυτο..................

και αλλο αν βλεπεισ μεσα σε 3 μηνεσ ΠΑΛι σχεδον τα ιδια που εβλεπεσ πριν το γυαλισμα

Γενικα οι αραχνεσ που ειχεσ αν ειχεσ βλεπεισ να εφυγαν?
ειναι και ευκολο χρωμα το ασημι.
τωρα κατι αλλο τι να σου πω φιλε μου

τωρα οι γραμμε σπου βλεπεισ αν οντωσ δεν υπηρχαν πριν....μπορει να ειν αι χιλια δυο κακη χρηση πυλου η χρηση βρωμικου πυλου ειναι συχνα φαινομενα.....οπωσ και η.καθολου χρηση πυλου!!!!, βρωμικα σφουγγραια μπορει ..................αλλα τωρα ολα υποθεσεισ.........αυτο που εγραψεσ για τισ καθετεσ γρατζουνιεσ αντιθετεσ με το πωσ πλενεισ με εκανε να σκεφτω τον πυλο αλλα..................υποθεσεισ



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2019 8:05 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2019 10:23 pm
Δημοσιεύσεις: 8
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
<Επαναφορά χρώματος γυάλισμα κέρωμα σε Audi A4
Για την περιποίηση των κύκλων χρησιμοποιήθηκαν τα εξής προϊόντα:
Αλοιφές correction και perfection details team
Fusso soft 99 12μηνης προστασίας
Proton Hard wax
Spectrum>>

προφανως το καταστημα χρησημοποιει προιοντα της πωλονικης Κ2, καλη εταιρια εχει διαφορα εχω χρησημοποιοω το klinet απο εκει και περα δε γνωριζω την αποδοση των προιοντω της.
τωρα απ την περιγραφη αν αυτο ειναι το δικο σας αυτοκιντητο........ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ και κατα δηλωση του κειμενου εχουν γινει

1 σταδιο με καποια βαρια ολοιφη (correction)
αλλο ενα σταδιο με μαλλον ψιλη αλοιφη (perfection) φανταζομαι
και επειτα σαν πρωτο σταδιο περασε το fusso coat που ειναι κατα βαση συνθετικο
και επειτα απο οτι καταλαβαινω εβαλε ενα κερι carnuaba οπωσ ειναι το Κ2 proton hard wax
και τα δυο αυτα ειναι σε αλοιφη παστασ
και απο πανω περασε και
το spectrum που ειναι υγρο κερι σε μορφη σπρευ


τωρα......Αν....οντωσ ισχυουν ολα αυτα και δεν εχω κανενα λογο να πιστευω πωσ οχι...................πωσ μπορουμε να εξηγησουμε καποιεσ παρατηρησεις σου

1.το οτι χανεισ σε υδροφοβικη ιδιοτητα δε φαινεται και πολυ σοι. εχει θεωρητικα 3 προστασιες επανω απο τισ οποιεσ η βαση ειναι γνωστο οτι ειναι πολυ ισχυρη και απο πανω αλλεσ δυο.....................
τωρα για μενα προσωπικα αυτο εχει φτιαξει μια ωραια ......τουρτα στο βερνικι απο πανω απο προιοντα που μπορει θεωρητικα ισωσ να δενουν αλλα μπορει πρακτικα να μη συνεργαζονται σωστα και εχει καπποιο θεμα στην προστασια που εσυ βλεπεισ στη συμπεριφορα του νερου που δε σημαινει οτι ο ανθρωποσ δε τα περασε αλλα ισωσ να μην εκατσαν σωστα ισωσ να κανει καποιο repel το ενα το αλλο .........δε μπορει να ξερεισ ευκολα..............
δε παει ομωσ να ιε ναι 3 προστασιες η μια πανω στην αλλη........και τωρα μετα απο 3 μηνεσ δεν ξερει σιγουρα με ...ποια εχεισ να κανεισ............μπορει να μην εχεισ φτασει ακομα στο fusso απο κατω και να εχον αρχισει να φευγουν οι πανω στρωσεις και για αυτο να εχεισ απωλεια στισ θδροφοβικε ση αλλεσ ιδιοτητες τησ προστασιασ σου.

και σκεψου απλα οτι οταν αρχιζει να φευγει μια προστασια δε σημαινει οτι μπαμ....εφυγε μονο μιασ μια στρωση ...μπορει κατα τοπουσ να εχει φυγει αλλου να εχει αδυνατισει και να εχει εμφανιστει η απο..κατω ποτε δε ξερεισ ολα αυτα δημιουργουν περιεργα αποτελεσματα..........................

για αυτο εγω προσωπικα μιλοντασ δε....αγαπαω τισ τουρτεσ χαχαχαχαχαχα αλλα στισ...............<<περιγραφεσ εργασιων>>..ακουγονται ομορφεσ.τεσπα αυτο ειναι προσπωπικη αποψη.

τωρα 2 και στο πιο σημαντικο στο γυαλισμα..................
(Τα κερια ετσι κι αλλιωσ ειτε 1 ειτε 15 στρωσεισ καποτε μασ αποχαιρετουν αλλα το κανονικο γυαλισμα με μια συντηριση επρεπε περιπου να μενει.)

Αν εφυγαν οι αραχνεσ και οτι αλλο ειχατε συμφωνησει με τον επαγγελματια οτι πρεπει να φυγει ειναι σχετικα παραξενο οτι ξαναβλεπεισ πραγματα μεσα σε 3 μηνεσ.
Νατα δημιουργησεσ εσυ μεσα σε 3 μηνεσ ξερω γω μου φαινεται ακπωσ παραξενο. Μπορει καποια ελαφρυεσ ατελεισ που δνε εφυγαν με το γυαλισμα ισωσ να καλυφθηκαν με τα κερια(δεν ειναι κακο αυτο) και απλα να ξαναεμφανιζομνται τυχαια που και που..................αλλα αυτο..................

και αλλο αν βλεπεισ μεσα σε 3 μηνεσ ΠΑΛι σχεδον τα ιδια που εβλεπεσ πριν το γυαλισμα

Γενικα οι αραχνεσ που ειχεσ αν ειχεσ βλεπεισ να εφυγαν?
ειναι και ευκολο χρωμα το ασημι.
τωρα κατι αλλο τι να σου πω φιλε μου

τωρα οι γραμμε σπου βλεπεισ αν οντωσ δεν υπηρχαν πριν....μπορει να ειν αι χιλια δυο κακη χρηση πυλου η χρηση βρωμικου πυλου ειναι συχνα φαινομενα.....οπωσ και η.καθολου χρηση πυλου!!!!, βρωμικα σφουγγραια μπορει ..................αλλα τωρα ολα υποθεσεισ.........αυτο που εγραψεσ για τισ καθετεσ γρατζουνιεσ αντιθετεσ με το πωσ πλενεισ με εκανε να σκεφτω τον πυλο αλλα..................υποθεσεισ

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Το αμάξι στην αρχή ήταν λάμπα.ελαφρα σημάδια μόνο με παρατήρηση και ξεψειρισμα έβλεπα.σαφως υπήρξε τεράστια διαφορά το μετά από το πριν δεν αντιλέγω.αυτο που με προβλημάτισε είναι ότι άρχισαν να εμφανίζονται παλιά σημάδια όπως πχ ένα είδος λεκε που είχε το φτερό και γραμμές που δεν στέκουν με το τρόπο που έπλενα.το αμάξι γράφει χιλιόμετρα εθνική πολλά...το πλένω τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα και προσπαθώ όσο πιο απαλά γίνεται και σκούπισμα μόνο ταμποναριστα...
Θα περάσω να δω τι θα μου πει απλά μου έκανε εντύπωση να χαθούν οι ιδιότητες τόσο γρήγορα.την αλήθεια θεωρώ δε θα τη μάθω ποτέ του τι έκανε για ευνόητους λόγους.

Τώρα πέρα από αυτό.τι μπορώ να κάνω μονος σε επίπεδο συντηρησης?να τα βγάλω όλα με erase και να περάσω ένα hydro2 και από πάνω ένα sonax bsd?και ανα πλύσιμο ένα menzema qd?
Να περάσω μια srp με το χέρι και μετά όλα τα υπόλοιπα από πάνω?θέλω να το προλάβω τώρα που είναι σχετικά φρέσκο σαν συντήρηση και να το διατηρώ όσο γίνεται.
Επίσης για εφαρμογή και buffing προτείνουμε την 800gsm dazzle η να πάρω πολλές 350αρες carpro?

Μιλάω καθαρά για το τι είναι πιο ακίνδυνο για το βερνίκι σαν φροντίδα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2019 9:39 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Κοίτα εφόσον είδες.μεγαλες διάφορες σημαίνει ότι τα παιδιά σου έκαναν μεγάλη διόρθωση μόνιμη .
Το.οτι κάποια κεριά.μπορει να έχουν κάποιες.ελαχιστες ιδιοτητες να.καλυπτουν ατελείς σίγουρα έχουν αλλά δε νομίζω ότι ούτε είναι τόσο έντονες και σίγουρα.οχι ευκολα.παρατηρησημες.τεσπα.

Οι γραμμές που αναφέρεις ότι βλέπεις τώρα μπορεί να υπήρχαν από πριν αλλά μέσα στο χάος των ατελειών πριν από τη διόρθωση μπορεί και εσύ να.μη μπορούσες να τις διακρίνεις και απλά τώρα να φαίνονται σαν..μυγα μέσ' το γάλα!!! Και αν είναι βαθυες για μένα καλώς δε.βγηκαν δε χρειάζεται να κυνηγαμε τα πάντα τρωγοντας βερνίκι ...πάντα κατεμε. Τώρα αν έγιναν μετά τι να σου πω πολλά μπορεί να συμβαίνουν.

Επίσης όπως έχω πει απειρες φορές ότι η διάρκεια μιας.προστασιας αλλά και τα κατά περίεργα multilayer τοπαρισματα δε.μου αρέσουν καθόλου γιατί όλα εξαρτώνται από τις άπειρες.μεταβλητες στη χρήση του αυτοκινήτου την συντήρηση τον καιρό την φύλαξη πάρα πολλά.

Π.χ ναι ισχυει ότι 3 μήνες είναι λίγοι για να έχει φύγει το fusso η ότι έχει επάνω. Αλλά επίσης σκέψου τι είπες ......ότι κάνεις πάρα πολλά χιλιόμετρα εθνική οπότε σκέψου σε τι πιέσεις αέρα υπόκεινται τα πάνελ σου σε μετωπική ταχύτητα 100+ χλμ στη εθνική επί πολλά χιλιόμετρα επι πολλές φορές = άπειρη τριβή......η τριβή είναι μια δύναμη που μπορεί πολύ εύκολα να αρχίσει να σου αφαιρεί προστασίες ειδικά στα μπροστινά πάνελ που έρχονται σε επαφή ..καταλαβαίνεις πόση πίεση αντιμετωπίζουν. Μπορεί εκεί λοιπόν να σου έχει φει κάποιο απ' τα 3 layer και.μαλιστα σε ακανόνιστο βαθμό που αυτό.επηρεαζει την επιφανειακή τάση του πάνελ σου με συνέπεια την περίεργη συμπεριφορά σε σχέση με την αρχικη όσο έχει να κάνει με τα υδροφοβικα αποτελέσματα.
(Δοκίμασε.να δεις αν στις πίσω πόρτες στα πίσω φτερα και κάτω απ' το πορτμπαγκάζ έχεις καλύτερες υδροφοβικες ιδιότητες απο οτι στο καπο μπροστά που παίρνει την.μεγαλυτςρη πίεση ...αν μπορείς.να δεις διάφορες....υποθέσεις κάνω και εγώ )

Μπορεί να φταίει αυτό μπορεί και τίποτα απλά σου δίνω μια ενδειξει τι μπορεί να το επηρεασει από τις άπειρες μεταβλητές που υπάρχουν .

Στο δεύτερο σκέλος του μνμ σου για τα προϊόντα θα σου γράψω άλλο κείμενο γιατί τώρα απ' το κινητό μου έχει σπάσει τα νεύρα χαχαχχαχαχαψαψαψχαχα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2019 10:22 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2019 10:23 pm
Δημοσιεύσεις: 8
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Κοίτα εφόσον είδες.μεγαλες διάφορες σημαίνει ότι τα παιδιά σου έκαναν μεγάλη διόρθωση μόνιμη .
Το.οτι κάποια κεριά.μπορει να έχουν κάποιες.ελαχιστες ιδιοτητες να.καλυπτουν ατελείς σίγουρα έχουν αλλά δε νομίζω ότι ούτε είναι τόσο έντονες και σίγουρα.οχι ευκολα.παρατηρησημες.τεσπα.

Οι γραμμές που αναφέρεις ότι βλέπεις τώρα μπορεί να υπήρχαν από πριν αλλά μέσα στο χάος των ατελειών πριν από τη διόρθωση μπορεί και εσύ να.μη μπορούσες να τις διακρίνεις και απλά τώρα να φαίνονται σαν..μυγα μέσ' το γάλα!!! Και αν είναι βαθυες για μένα καλώς δε.βγηκαν δε χρειάζεται να κυνηγαμε τα πάντα τρωγοντας βερνίκι ...πάντα κατεμε. Τώρα αν έγιναν μετά τι να σου πω πολλά μπορεί να συμβαίνουν.

Επίσης όπως έχω πει απειρες φορές ότι η διάρκεια μιας.προστασιας αλλά και τα κατά περίεργα multilayer τοπαρισματα δε.μου αρέσουν καθόλου γιατί όλα εξαρτώνται από τις άπειρες.μεταβλητες στη χρήση του αυτοκινήτου την συντήρηση τον καιρό την φύλαξη πάρα πολλά.

Π.χ ναι ισχυει ότι 3 μήνες είναι λίγοι για να έχει φύγει το fusso η ότι έχει επάνω. Αλλά επίσης σκέψου τι είπες ......ότι κάνεις πάρα πολλά χιλιόμετρα εθνική οπότε σκέψου σε τι πιέσεις αέρα υπόκεινται τα πάνελ σου σε μετωπική ταχύτητα 100+ χλμ στη εθνική επί πολλά χιλιόμετρα επι πολλές φορές = άπειρη τριβή......η τριβή είναι μια δύναμη που μπορεί πολύ εύκολα να αρχίσει να σου αφαιρεί προστασίες ειδικά στα μπροστινά πάνελ που έρχονται σε επαφή ..καταλαβαίνεις πόση πίεση αντιμετωπίζουν. Μπορεί εκεί λοιπόν να σου έχει φει κάποιο απ' τα 3 layer και.μαλιστα σε ακανόνιστο βαθμό που αυτό.επηρεαζει την επιφανειακή τάση του πάνελ σου με συνέπεια την περίεργη συμπεριφορά σε σχέση με την αρχικη όσο έχει να κάνει με τα υδροφοβικα αποτελέσματα.
(Δοκίμασε.να δεις αν στις πίσω πόρτες στα πίσω φτερα και κάτω απ' το πορτμπαγκάζ έχεις καλύτερες υδροφοβικες ιδιότητες απο οτι στο καπο μπροστά που παίρνει την.μεγαλυτςρη πίεση ...αν μπορείς.να δεις διάφορες....υποθέσεις κάνω και εγώ )

Μπορεί να φταίει αυτό μπορεί και τίποτα απλά σου δίνω μια ενδειξει τι μπορεί να το επηρεασει από τις άπειρες μεταβλητές που υπάρχουν .

Στο δεύτερο σκέλος του μνμ σου για τα προϊόντα θα σου γράψω άλλο κείμενο γιατί τώρα απ' το κινητό μου έχει σπάσει τα νεύρα χαχαχχαχαχαψαψαψχαχα



Περιμένω για τα υλικά και τα mf εδώ η και σε πμ όποτε έχεις το χρόνο με όση λεπτομέρεια μπορείς και αν έχεις το χρόνο παντα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2019 11:07 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 3:13 pm
Δημοσιεύσεις: 179
Με την λευκή του dazzle στεγνωνω εύκολα ένα σενταν
Το tip είναι στο ξεβγαλμα
Μπόλικο νερό και είναι σχεδόν στεγνό αν έχεις κάποια προστασία


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: To Σωστό Detailing Βήμα προς Βήμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 29, 2019 7:21 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 7:02 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Καλησπέρα. θέλω και εγώ την βοήθεια σας. έχω διάβαση αρκετά και δει πολλές ώρες βίντεο, έχω ένα qashqai μαύρο του 2015 και θέλω να ασχοληθώ με την φροντίδα(δεν εχει βαθειά γδαρσίματα περισσότερο αραχνιασματα) και έχω σκοπό να αγοράσω αλοιφαδορο μέχρι σήμερα δεν εχει γίνει οτιδήποτε γυάλισμα κτλ.
πάμε στις απορίες μου μετά τον καθαρισμό(iron remover clay bar) θα χρησιμοποιήσω το meguiars compound kai manguiars polish.
μετά απο αυτά τα βήματα κάπου χάθηκα
1 χρησιμοποιούμε καπιο καθαριστικό πριν το κερί?
2 πιο κερί χρησιμοποιούμε? χρησιμοποιούμε κάτι αλλο πριν η πάνω απο το κερί?
3 μετά πως κάνουμε συντήρηση βάζουμε καπιο κερί σε σπρέι ή καλύτερα να το αφαιρέσουμε τελείως και να περάσουμε νέα στρώση?
4 για pads διαλέγουμε τα μεσαίας σκληρότητας για compound kai τα μαλακότερα για polish?
αν ειναι εύκολο να μου προτείνετε καπια προϊόντα για κερί και πως το αφαιρούμε


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 10 από 13 [ 125 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron