Τώρα είναι Πέμ Μάιος 30, 2024 11:58 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρώτη φορά κεραμική επίστρωση σε καινούριο αμάξι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2018 5:17 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Απρ 02, 2018 2:34 pm
Δημοσιεύσεις: 18
Καλησπέρα. Είμαι νέος στο άθλημα για αυτό παρακαλώ για την υπομονή σας. Έχω πάρει ένα καινούριο αμάξι πριν 10 μέρες και θέλω να το κάνω κεραμική επίστρωση, με όλη την προετοιμασία που απαιτείται για αυτό. Οι τιμές είναι στα 1000 ευρώ σε επαγγελματίες, οπότε από το να μην το κάνω καθόλου, θα το κάνω μόνος (υπολογίζω 150-200 ευρώ σε υλικά και 1-2 μέρες δουλειά), μιας και βρήκα πού μεγάλη βοήθεια στο cardetailing.gr. Πιο κάτω παραθέτω τα προϊόντα στα οποία έχω καταλήξει μετά από αρκετό διάβασμα στο forum. Μετά από ένα καλό και σωστό πλύσιμο λοιπόν, θα ξεκινήσω με τα:

Nanolex Si3D High Gloss Sealant Bundle
Nanolex ULTRA Glass Sealant Bundle
Meguiar's Meguiars Deep Crystal Step 1 Paint Cleaner - BRAND NEW
Gyeon Q2M Iron 1000ml - pH Neutral Ferrous Fallout, Iron & Brake Dust Remover ή CarPro IronX 500ml CHERRY Metal Contaminants Detailing Iron X Car Cleaner Spray
GYEON - Q2 Trim

Η ερώτηση μου είναι για το 3, αν χρειάζεται αν δεν βλέπω αράχνες ή γρατσουνιές στην οροφή, η οποία είναι και μαύρη και φαίνονται πιο εύκολα. Ή να το κάνω καλού κακού και ας μου φάει λογικά λίγο εργοστασιακή επίστρωση (αν όντως αυτό κάνει και δεν λέω αρλούμπες). Το υπόλοιπο είναι μπλε ελεκτρικ και δεν φαίνονται εύκολα οπότε δεν ξέρω τι θα με βοηθούσε. Blacklight ίσως;

Εδώ έχω σκεφτεί και κατά πόσο θα φαίνονται οι επικαθήσεις μετά την χρήση του iron (από όσο έχω καταλάβει είναι πιο αποδοτικό σε σπρει από τον πηλό) πάνω στο μπλε. Όλα τα βίντεο που έχω δει είναι σε λευκά όπου φαίνονται πολύ εύκολα.

Κάθε συμβουλή - διόρθωση δεκτή. Ευχαριστώ. :D



_________________
Toyota C-HR Hybrid Blue BiTone
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρώτη φορά κεραμική επίστρωση σε καινούριο αμάξι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2018 5:56 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Καλησπερα σας, καλη επιτυχια σας ευχομαι στην προσπαθεια.
Αλλα μια φιλικη συμβουλη που αννθελετε μπορειτε να σκεφτειτε. Αγορασατε ενα αυτοκινητο καινουργιο οπωσ ειπατε οποτε δαπανησατε ενα ποσο τουλαχιστον 15.000 ευρω και επανω.Και εφοσον θελετε να.περασετε κεραμικη επιστρωση, δηλαδη θελετε να κανε μι επενδυση στο αμαξι σας τουλαχιστον 5 ετιας. Ειστε σιγουρος οταν θεωρειτε τα χρηματα που σας ζητανε πολλα; Η κεραμικη επιστρωση επειδη ΑΚΡΙΒΩς ειναι μονιμη θελει μεγαλη εμπειρια, θελει απολυτα Ελεγχομεσ συνθηκες περιβαλοντων σκονη υγρασια θερμοκρασια γιατι οποιοδηποτε λαυοσ στην εφαρμογη ειναι μονομο λαθος.Αξιζει πιστευεται;

Η ταπεινη μου γνωμη αν θελετε κεραμικου τυπου επιστρωση πηγαινεται σε καποιον ΠΟΛΥ εμπειρο επαγγελματια, αν θελετε να μαθαινεται νανκερψνεται και να προστατευεται το αυτοκινητι σας μπορειτε μονο σας λαι μαλιστα ειναι πολυ ομορφη διαδικασια.

Με σεβασμο
Καλοταξιδος



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρώτη φορά κεραμική επίστρωση σε καινούριο αμάξι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2018 6:08 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Απρ 02, 2018 2:34 pm
Δημοσιεύσεις: 18
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η διάρκεια της επίστρωσης, σύμφωνα με τους επαγγελματίες είναι 3 έτη. Σε αυτά, προτεινόμενη είναι μία συντήρηση στην διετία. Οπότε μιλάμε για 350-400 ευρώ το χρόνο. Οπότε θεωρώ ότι είναι ένα κόστος αρκετά μεγάλο, καθώς δεν είναι το μόνο σε ένα αμάξι, αλλά προστίθεται σε ήδη υπάρχοντα (π.χ συναγερμό έβαλα 500 ευρώ και δεν το σκέφτηκα ούτε δευτερόλεπτο, καθώς είναι ένα κόστος για μια μέση διάρκεια 10-15 ετών). Εκτός του ότι μου αρέσει πραγματικά να ασχολούμαι, εξ'ου και οι πολλές ώρες διαβάσματος σχετικά με το θέμα, θεωρώ ότι δεν μπορώ να κάνω κάποια ζημιά με κάποιες βασικές οδηγίες. Εκτός αν τα έχω καταλάβει τελείως λάθος. Σαφώς ούτε και το αποτέλεσμα ενός επαγγελματία.



_________________
Toyota C-HR Hybrid Blue BiTone
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρώτη φορά κεραμική επίστρωση σε καινούριο αμάξι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2018 6:20 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Σιγουρα εχετε δικιο οσο αφορα το κοστος. Και εφοσον η κεραμικη θελει συντηρηση.ειτε απο εσας.ειτε.απο επαγγελματια, σκεφτειτε και ωσ μια πιο safe εναλλακτικη που δε.χανει τοσο σε αξια προστασιας...το.να.περνατε.μονος σας κερι, συνθετικα σφραγιστικα paint sealants κ.τ.λ που ειναι πολυ πιο ευκολα στην εφαρμογη. Με εκτιμηση καλη συνεχεια



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρώτη φορά κεραμική επίστρωση σε καινούριο αμάξι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2018 7:20 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
alexishoponline έγραψε:
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η διάρκεια της επίστρωσης, σύμφωνα με τους επαγγελματίες είναι 3 έτη.

Ισως αλλα με σωστο πλυσιμο, και με εφαρμογη sio2 based quick detailers/ spray sealants στα ενδιαμεσα.

alexishoponline έγραψε:
Σε αυτά, προτεινόμενη είναι μία συντήρηση στην διετία.

Για να φτασεις σε σημειο να σου κρατησει τοσο θελει συντηρηση ανα πλυσιμο ουσιαστικα.
alexishoponline έγραψε:
θεωρώ ότι δεν μπορώ να κάνω κάποια ζημιά με κάποιες βασικές οδηγίες.

Φυσικα και μπορεις να κανεις ζημια εφοσον μιλαμε για semi permanent προιοντα τα οποια οταν κανουν cure γινονται γυαλι.

Εγω τωρα θα στο παω αναποδα αγαπητε μου, εστω οτι πας σε επαγγελματια ή το κανεις μονος σου και μαλιστα σωστα. Ωραια εχεις κεραμικη επιστρωση στο αμαξι σου. Τωρα, πως θα το πλενεις? Στο βενζιναδικο της γειτονιας ή στα βουρτσοντουκοχαρταδικα :twisted: , ή μονος σου με τον κουβα της γυναικας αβα και το σφουγγαρι για τα πιατα και στεγνωμα με ενα πετσι που εχει καμια 10αρια χρονια στην αποθηκη? Αν κανεις οτιδηποτε απο αυτα οχι 3 χρονια ουτε 6μηνο δε θα κρατησει. Γνωμη μου ειναι να μη πας για κεραμικες επιστρωσεις και ιστοριες, αλλα να διαθεσεις αρχικα κανα 200αρι να παρεις απαραιτητα πραγματα ωστε να μπορεις να πλενεις το αμαξι σου χωρις να κανεις ζημια καθως και να το προστατέψεις οπως πρεπει με sealant οπως σου ειπε και ο μαρκος πιο πανω. Πανω απο ολα ομως να αποκτησεις τη γνωση για το τι πρεπει να κανεις και τι οχι με διαβασμα, ερωτησεις εδω μεσα και αργοτερα θα ερθει και η εμπειρια και θα κανεις παπαδες (και το εννοω). Ομως αγαπητε μου πρωτα μπουσουλησαμε και μετα περπατησαμε.
Στα λεω ολα αυτα χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, με σκοπο να σε βοηθησω.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρώτη φορά κεραμική επίστρωση σε καινούριο αμάξι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2018 7:36 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Απρ 02, 2018 2:34 pm
Δημοσιεύσεις: 18
Καμία αντιπαράθεση δεν διακρίνω. :) Εδώ ήρθα για να μάθω.

Για το πλύσιμο έχω ρίξει άλλο τόσο διάβασμα εδώ μέσα και φυσικά έχω σκοπό να το κάνω μόνος. Αλλιώς δεν έχει νόημα να κάνω τίποτα από όλα αυτά.

Τώρα με το sealant με μπέρδεψες. Sealant δεν είναι τα προϊόντα που ανέφερα στην αρχή; Εννοώντας αυτά που σφραγίζουν το χρώμα να φανταστώ ή είναι κάτι άλλο; Π.χ. Nanolex ULTRA Glass Sealant Car και Nanolex Si3D High Gloss Sealant.

Για προϊόντα QD ενδιάμεσα, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, φαίνεται το πιο εύκολο κομμάτι από όλα.

Οπότε αν έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο προϊόν ή διαδικασία θα με βοηθούσες πολύ.



_________________
Toyota C-HR Hybrid Blue BiTone
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρώτη φορά κεραμική επίστρωση σε καινούριο αμάξι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2018 7:51 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
alexishoponline έγραψε:
Καμία αντιπαράθεση δεν διακρίνω. :) Εδώ ήρθα για να μάθω.

Για το πλύσιμο έχω ρίξει άλλο τόσο διάβασμα εδώ μέσα και φυσικά έχω σκοπό να το κάνω μόνος. Αλλιώς δεν έχει νόημα να κάνω τίποτα από όλα αυτά.

Τώρα με το sealant με μπέρδεψες. Sealant δεν είναι τα προϊόντα που ανέφερα στην αρχή; Εννοώντας αυτά που σφραγίζουν το χρώμα να φανταστώ ή είναι κάτι άλλο; Π.χ. Nanolex ULTRA Glass Sealant Car και Nanolex Si3D High Gloss Sealant.

Για προϊόντα QD ενδιάμεσα, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, φαίνεται το πιο εύκολο κομμάτι από όλα.

Οπότε αν έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο προϊόν ή διαδικασία θα με βοηθούσες πολύ.


Oχι ειναι nanocoating το μπουκαλακι το μικρο και το σπρει ειναι ουσιαστικα panel wipe.
Eμεις σου λεμε για sealant κλασσικα ή κερι. Πες π.χ. εχεις γκαραζ, ή εχεις δικο σου χωρο για πλυσιμο ή εχεις προσβαση σε νερο ή αν εχεις πιεστικο ή τελοσπαντων τι εχεις απο προιοντα ωστε να σου προτεινουμε καποια πραγματα να ξεκινησεις ομορφα και οσο πιο οικονομικα γινεται


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρώτη φορά κεραμική επίστρωση σε καινούριο αμάξι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2018 7:58 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Απρ 02, 2018 2:34 pm
Δημοσιεύσεις: 18
Προς το παρόν, τίποτα. Έχω δει τον οδηγό για διπλούς κουβάδες (νομίζω δεν θα πάρω το δίχτυ στον πάτο), πανιά με μικροίνες, σαμπουάν με ουδέτερο ph, πρόπλυση με πιστόλι αφρού, γάντια με μαλλί προβάτου κτλ. Σε πυλωτή είμαι και το πλύσιμο είτε θα γίνεται με λάστιχο σε χώρο μου ή επί πληρωμή σε self service όπου θα χρησιμοποιώ μόνο το πιεστικό. Αν και από όσα έχω δει, μάλλον και τόση πίεση δεν ενδείκνυται.



_________________
Toyota C-HR Hybrid Blue BiTone
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρώτη φορά κεραμική επίστρωση σε καινούριο αμάξι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 03, 2018 8:46 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
alexishoponline έγραψε:
Έχω δει τον οδηγό για διπλούς κουβάδες (νομίζω δεν θα πάρω το δίχτυ στον πάτο)

Mα το διχτυ στον πατο ειναι που κανει ολη τη δουλεια. Δες εδω https://www.youtube.com/watch?v=QrVMmhqXO3o&t=2128s
Οπως και να εχει ειτε πας σε επαγγελματια για κεραμικη επιστρωση ειτε οχι προκειμενου να πλυνεις το οχημα σου με ασφαλεια χρειαζεσαι :
1) 2 κουβαδες με gritguard στον καθενα που θα τους εχει μια ζωη
2) Σαμποαν ph neutral π.χ. bilt hamber autowash- valet pro concentrated shampoo
3) 2 γαντια μικροινων , ενα για τα ανωτερα πιο βρωμικα πανελ καλο και ενα για τα κατωτερα πιο βρωμικα πανελ πιο φθηνο
4) Πετσετα μεγαλη στεγνωματος μικροινων
5) Προκειμενου να ξεκινησεις το πλυσιμο θελεις η επιφανεια σου να ειναι οσο πιο καθαρη γινεται ετσι ωστε οταν βαλεις πανω το σφουγγαρι να μη γρατσουνας. Για να μη σου πω οτι θες πιεστικα και αφροποιητες τωρα, πας στην εναλλακτικη που ειναι κατι τετοιο https://www.tool-market.gr/tool.php?lan ... 1&manu=175, το αραιωνεις με νερο σε ενα ψεκαστηρι, ψεκαζεις το αμαξι σου και μετα ξεβγαζεις με πιεση με το λαστιχο. Τηρουμενων των αναλογιων εξαιρετικα αποτελεσματα.
6) Ενα συμπυκνωμενο all purpose cleaner
Με αυτα εισαι στο 120αρι


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρώτη φορά κεραμική επίστρωση σε καινούριο αμάξι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2018 5:42 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Απρ 02, 2018 2:34 pm
Δημοσιεύσεις: 18
Lef89 έγραψε:
alexishoponline έγραψε:
Έχω δει τον οδηγό για διπλούς κουβάδες (νομίζω δεν θα πάρω το δίχτυ στον πάτο)

Mα το διχτυ στον πατο ειναι που κανει ολη τη δουλεια. Δες εδω https://www.youtube.com/watch?v=QrVMmhqXO3o&t=2128s
Οπως και να εχει ειτε πας σε επαγγελματια για κεραμικη επιστρωση ειτε οχι προκειμενου να πλυνεις το οχημα σου με ασφαλεια χρειαζεσαι :
1) 2 κουβαδες με gritguard στον καθενα που θα τους εχει μια ζωη
2) Σαμποαν ph neutral π.χ. bilt hamber autowash- valet pro concentrated shampoo
3) 2 γαντια μικροινων , ενα για τα ανωτερα πιο βρωμικα πανελ καλο και ενα για τα κατωτερα πιο βρωμικα πανελ πιο φθηνο
4) Πετσετα μεγαλη στεγνωματος μικροινων
5) Προκειμενου να ξεκινησεις το πλυσιμο θελεις η επιφανεια σου να ειναι οσο πιο καθαρη γινεται ετσι ωστε οταν βαλεις πανω το σφουγγαρι να μη γρατσουνας. Για να μη σου πω οτι θες πιεστικα και αφροποιητες τωρα, πας στην εναλλακτικη που ειναι κατι τετοιο https://www.tool-market.gr/tool.php?lan ... 1&manu=175, το αραιωνεις με νερο σε ενα ψεκαστηρι, ψεκαζεις το αμαξι σου και μετα ξεβγαζεις με πιεση με το λαστιχο. Τηρουμενων των αναλογιων εξαιρετικα αποτελεσματα.
6) Ενα συμπυκνωμενο all purpose cleaner
Με αυτα εισαι στο 120αρι


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Έχω καταλήξει στα εξής:
    6) ValetPro - Citrus Pre-Wash ή Valet PRO PH Netural Snow Foam; Σε βιντεακα που είδα το δεύτερο κάνει πιο πλούσιο αφρό και το αναφέρει και αυτό σας pre-wash στα χαρακτηριστικά.
    8) mf από Praktiker της Guard από ότι θυμάμαι. Αυτά τα χρησιμοποιώ μετά την ταμποναριστή πετσέτα για σημεία που δεν στεγνώσανε καλά; ή για κάποια σημεία που λερώνουν πολύ όπως ζάντες;

Για το all purpose cleaner, εφόσον καταλήξω σε κεραμική επίστρωση, επιτρέπεται; Μήπως χρειάζομαι κάποιο qd προϊόν να βάζω στο τέλος απλά για συντήρηση; (θα ανεβάσω θέμα με όλη την διαδικασία που θα κάνω. Ενδεικτικά τα προϊόντα θα είναι Gyeon Q2M Iron - Nanolex ULTRA Glass Sealant - Nanolex Si3D Pernament Paint Protection SET EX Final Finish - Gyeon Q2 Trim 30ml Kit)



_________________
Toyota C-HR Hybrid Blue BiTone
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: