Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 8:59 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα με ξεθωριασμα, surfex hd?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 27, 2020 4:35 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 1:39 pm
Δημοσιεύσεις: 38
Πρόσφατα το χρησιμοποιήσα το Surfex HD. Η αλήθεια είναι πως πρόκειται για δυνατό προιόν. Βασικά υπάρχουν δύο διαφορετικοί υπολογισμοί του dillution rate. Το ας πούμε 1 προς 3 σημαίνει σύνολο 4. Π.χ. βάζω 200ml sonax bsd + 600ml νερό = 800ml μείγματος.
Η Bilt Hamber δουλεύει επί τοις εκατό στο μείγμα απ' όσο έχω καταλάβει. Βασικά δίνει άλλη αναλογία για πλαστικά και άλλη για χρώμα.
Ας το πάρω όμως με το ποσοστό. Δίνει 5% για το χρώμα. Αλλά 5% στο τελικό μείγμα. Δηλαδή στα 100ml μείγμα, τα 95 θα είναι νερό + 5ml surfex hd. Είχα πολλά μυγάκια και μία γλίτσα από λασπροβροχές. Ο κανόνας μου είναι να ξεκινώ από τα χαμηλά και έκανα μείγμα με 1% για καπό, φανάρια και πλαστική μάσκα. Ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Δεν θα φοβόμουν και το 2%.
Το ίδιο ποσοστό χρησιμοποιήσα για τα ελαστικά και ζάντες και έκανε πολύ καλή δουλειά γιατί εκεί μπορούσα να χρησιμοποιήσω βούρτα. Στα ελαστικά και στις ζάντες το πάω και 5% αν χρειασθεί.
Οι μεγάλες ποσότητες surfex hd για εμένα είναι στον κορμό της μηχανής, όπου υπάρχουν βρωμιές δύσκολες και δεν είναι βαμένος όπως στο εξωτερικό του αυτοκινήτου, οπότε δεν έχει την ευαισθησία που έχει το χρώμα του αυτοκινήτου. Άλλοι το χρησιμοποιούν για να καθαρίσουν την αλυσίδα της μηχανής από γράσσα. Σε τέτοιες δουλειές θα το προτιμούσα από 50% έως και καθαρό όπως είναι.
Για συχνή χρήση, σε χρώμα 0,5 με 1% δεν νομίζω να προκαλέσει πρόβλημα. Στο εσωτερικό σε πλαστικά διαβάζω σε ξένα φόρουμ για 1%. Δεν το δοκιμάζω καθώς μου αρκεί καθάρισμα με ONR που κάνει πολύ καλή δουλειά.
Το κυριότερο για προιόντα σαν το Surfex. Δεν επαναπαύομαι σε περιγραφές του τύπου "το άφησα 2 λεπτά". Δεν ξέρω σε τι συνθήκες έμεινε τρία λεπτά. Αν έχει υγρασία μπορεί να μείνει δύο και τρία λεπτά. Αν έχει ξερό καιρό ή ζέστη δεν ξέρω αν θα κρατήσει 2 λεπτά.
Ο κίνδυνος σε αυτό το στάδιο είναι μεγάλος που αν στεγνώσει μπορεί να αφήσει στάμπες κλπ.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: