Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 12:57 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μετά το carnauba, τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 12, 2020 4:56 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Φεβ 27, 2019 9:31 pm
Δημοσιεύσεις: 3
Παιδιά καλησπέρα. Μιας και το Meguiars Gold Class κερί μου είναι στα τελειώματα άρχισα την αναζήτηση για αντικατάσταση. Γενικά είμαι ευχαριστημένος απο το Gold class αλλά αυτή τη φορά είπα να δώσω λίγο μεγαλύτερη βαρύτητα στο θέμα της διάρκειας μετά την εφαρμογή αλλά να διατηρήσω όσο γίνεται και το wet look που είχα με το Carnauba wax. Τείνω στην αγορά των παρακάτω προϊόντων αλλά θα ήθελα να διαβάσω και τη γνώμη σας όσον αφορά τη σειρά εφαρμογής που έχω σκεφτεί και αν γενικά έχει τύχει να τα χρησιμοποιήσετε.

1. AG SRP
2. Fusso Coat F7
3. Megeuiars Ultimate liquid wax

Αυτό που σκέφτομαι είναι εφαρμογή του SRP μετά απο καλό πλύσιμο και πέρασμα με πηλό. Έπειτα εφαρμογή του Fusso coat και τελείωμα με το κερί. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά κανένα απο τα τρία προϊόντα και έχω μια επιφύλαξη για το αν είναι συμβατά μεταξύ τους. Επίσης δεν είμαι σίγουρος για το αν η σειρά εφαρμογής που σκέφτομαι είναι η σωστή. Επιλέγω το fusso coat με το Meg ultimate ώστε ως sealant το fusso να μου δώσει σφράγισμα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια και να έχω παράλληλα και τα πλεονεκτήματα του κεριού. Για το Fusso γενικά διαβάζω καλά σχόλια αλλά την συγκεκριμένη εταιρία τώρα την έμαθα. Μια εναλλακτική σύνθεση που επίσης σκέφτομαι είναι η παρακάτω με σειρά εφαρμογής όπως τα αναφέρω:

1. AG SRP
2. Turle wax ice seal n shine
3. Megeuiars Ultimate liquid wax
4. Turle wax ceramic spray

Περιμένω τις γνώμες σας! :)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετά το carnauba, τι;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 13, 2020 7:47 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Καλησπέρα .
Κοίτα γενικά να προσπαθείς αν βρεις κάτι που σου αρέσει εσένα προσωπικά να μένεις σε αυτό και να το χρησημοπιιεισ όσο πιο συχνά.μπορεις.
Αν π.χ σου άρεσε το warm glow look της carnuaba μεινε σε αυτό και ας έχει το.μειονεκτημα ότι μπορεί να χρειάζεται παραπάνω εφαρμογές ανά χρόνο γιατί δε κραταει πολύ.

Γενικά τα carnuaba βγάζουν το look που λες έχεις δίκιο το οποίο σχετικά δύσκολα συναντάμε σε συνθετικά κεριά αν και σιγά σιγά κλείνει και αυτό το κενό.

Τώρα αν θες να δοκιμάσεις αλλά προϊόντα όπως στη σειρά που γράφεις stp +fussi+ultimate νομίζω ότι fusso+ultimate είναι υπερβολή γιατί είναι παρόμοια προϊόντα (και τα δύο πολύμερικης βασης)
και δεν ξερει κάνεις και αν μπορούν να ταιριάξουν μεταξύ τους.

Αν θες να δώσεις μεγάλη διάρκεια στη προστασία σου και να πάρεις όσο μπορείς και ισωσ και αρκετό warm look από carnuaba θα σου έδινα μια σκέψη

Να βάλεις πάνω από το fusso που θα έχεις σα.βαση ένα καλής ποιότητας υγρό σπρευ carnauba που θα ανανεώνεις πολύ συχνά επειδή είναι ταχύτατο .


Τώρα όσο αφορά την επόμενη 4δα που αναφέρεις δε θα τη συστηνα προσωπικά σε κανένα συνδιασμό της.
Αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: