Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 12:26 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 48 [ 476 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 48  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 02, 2010 5:49 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Νοέμ 11, 2009 1:47 pm
Δημοσιεύσεις: 26
Thanks!!!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 04, 2010 3:01 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 22, 2010 11:55 pm
Δημοσιεύσεις: 38
Παιδιά μιας και είμαι και εγώ αρχάριος έχετε να μου προτείνετε κάποια αλοιφή γυαλίσματος να χρησιμοποιήσω;
Tο βρίσκω κυρίως και σαν ευκαιρία να βγάλω κάποια ξένα σώματα που έχει το αμάξι πχ κάτι μικρά στίγματα μάλλον από δέντρα που όμως δεν φεύγουν με το πλύσιμο, κάποιες μικρογρατζουνιές, ένα μικρό αράχνιασμα αλλά με νοιάζει να έχει και μια γυαλάδα το αμάξι στο τέλος.
Θέλω κάποιο προιόν να μην έχει μεγάλο κόστος για να εξοικιωθώ τις πρώτες φορές μιας και είναι η πρώτη φορά που θα το κάνω...
Το αυτοκίνητο είναι χρώματος ασημί 7ετίας πλέον...

Έχω ακούσει και για την κίτρινη αλοιφή της 1z καλά λόγια όσον αφορά την κάλυψη γρατζουνιών αλλά δεν ξέρω αν κάνει για γυαλισμα...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 07, 2010 8:39 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
η 1Ζ η χρυσή είναι πάρα πολύ χοντρή (δεν καλύπτει γρατσουνιές τις αφαιρεί)....μία καλή αρχή είναι το SRP της autoglym.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 08, 2010 1:47 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 22, 2010 11:55 pm
Δημοσιεύσεις: 38
Mε τις μικρογρατζουνιές όμως και κάποια στιγματάκια οξείδωσης πώς τα πάει;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 5:47 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 3:57 pm
Δημοσιεύσεις: 17
πάρα πολύ καλός οδηγός! συγχαρητήρια!
Έχω μερικές απορίες..
καταρχάς το αυτοκίνητο είναι 2 βδομάδων, θα το πλύνω καλά με το nxt car wash και μετά θα χρησιμοποιήσω το meguiar's nxt tech wax 2.0 με το μωβ του σφουγγαράκι.

1. θα κερώσω όλο το αυτοκίνητο κομμάτι-κομμάτι δλδ όλη την πόρτα, μετά την άλλη πόρτα, μετά τον πίσω προφυλακτήρα κτλ. πόσο χρόνο να αφήνουμε να περάσει πριν σκουπίσω το κερί με το meguiar's supreme shine microfibre;
2. στις γωνίες που θα πρέπει να περάσω το κερί αλλά δεν γίνετε γιατί θα ακουμπήσω και πλαστικά/φωτιστικά σώματα, σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε; να πιάσω λίγο κερί με το δάχτυλο μου και να το τρίψω έτσι σε εκείνα τα σημεία; όπως και επίσης στα διάφορα γράμματα που έχει. (TSI, LEON)
3. στις σχισμές από πόρτα σε πόρτα, ή από προφυλακτήρα σε πόρτα και γενικά τα κενά που υπάρχουν πως θα τα σκουπίσουμε καλά; θα υπάρξει πρόβλημα εάν το κερί δεν σκουπιστεί αποτελεσματικά ανάμεσα σε αυτά τα κενά;
4. να κερώσουμε και τα εσωτερικά σημεία που δεν τα βλέπει κανείς; (εννοώ να ανοίξουμε την πόρτα και να βάλουμε κερί εκεί που είναι η κλειδαριά και γενικά γύρω γύρω από την πόρτα που όμως εξωτερικά δεν φένονται);
5. μόλις τελειώσω το κέρωμα χρειάζεται να ξαναπλύνω όλο το αυτοκίνητο με το παραπάνω σαμπουάν; με σκέτο νερό; ή είμαι έτοιμος να φύγω αμέσως χωρίς να κάνω κάτι άλλο;

συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 5:57 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 8:01 pm
Δημοσιεύσεις: 997
Όταν κερώνεις μετά δεν πλένεις το αυτοκίνητο. Αφού το έχεις σκουπίσει καλά .. πας βόλτα. Όταν κερώνεις δεν χρειάζεται να κερώσεις και το παραμικρό cm του αυτοκινήτου. δλδ π.χ. εκεί που ας πούμε ενώνεται ο προφυλακτήρας με το φτερό δεν χρειάζεται να βάλεις κερί σε σημείο που μετά δεν μπορείς να το καθαρίσεις. Συνήθως να αποφεύγεις να κερώνεις άβαφα πλαστικά. Για το εσωτερικό από τις πόρτες .. άμα έχεις τόσο όρεξη, κάντο.



_________________
Εικόνα
Mitsubishi Colt & Lancer Sportsback
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 6:02 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
panaiz έγραψε:
πάρα πολύ καλός οδηγός! συγχαρητήρια!
Έχω μερικές απορίες..
καταρχάς το αυτοκίνητο είναι 2 βδομάδων, θα το πλύνω καλά με το nxt car wash και μετά θα χρησιμοποιήσω το meguiar's nxt tech wax 2.0 με το μωβ του σφουγγαράκι.

1. θα κερώσω όλο το αυτοκίνητο κομμάτι-κομμάτι δλδ όλη την πόρτα, μετά την άλλη πόρτα, μετά τον πίσω προφυλακτήρα κτλ. πόσο χρόνο να αφήνουμε να περάσει πριν σκουπίσω το κερί με το meguiar's supreme shine microfibre;
2. στις γωνίες που θα πρέπει να περάσω το κερί αλλά δεν γίνετε γιατί θα ακουμπήσω και πλαστικά/φωτιστικά σώματα, σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε; να πιάσω λίγο κερί με το δάχτυλο μου και να το τρίψω έτσι σε εκείνα τα σημεία; όπως και επίσης στα διάφορα γράμματα που έχει. (TSI, LEON)
3. στις σχισμές από πόρτα σε πόρτα, ή από προφυλακτήρα σε πόρτα και γενικά τα κενά που υπάρχουν πως θα τα σκουπίσουμε καλά; θα υπάρξει πρόβλημα εάν το κερί δεν σκουπιστεί αποτελεσματικά ανάμεσα σε αυτά τα κενά;
4. να κερώσουμε και τα εσωτερικά σημεία που δεν τα βλέπει κανείς; (εννοώ να ανοίξουμε την πόρτα και να βάλουμε κερί εκεί που είναι η κλειδαριά και γενικά γύρω γύρω από την πόρτα που όμως εξωτερικά δεν φένονται);
5. μόλις τελειώσω το κέρωμα χρειάζεται να ξαναπλύνω όλο το αυτοκίνητο με το παραπάνω σαμπουάν; με σκέτο νερό; ή είμαι έτοιμος να φύγω αμέσως χωρίς να κάνω κάτι άλλο;

συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.


πρώτα από όλα κάτσε να διαβάσεις να καταλάβεις καλά τις διαφορές ανάμεσα σε γυαλιστικά, κεριά και all in one προιόντα.

1. μόλις το κερί αρχίσει να κάνει haze και να είναι έτοιμο να βγει τότε θα το βγάζεις. το 845 που χρησιμοποιώ βρίσκω ότι είναι έτοιμο να αφαιρεθεί μετά από περίπου 30 λεπτά. κάθε κερί έχει διαφορετική συμπεριφορά βέβαια. λάβε υπόψην ότι είναι καλό να περάσεις πάνω από μία στρώση κεριού (αν χρησιμοποιείς κανονικό κερί γιατί αν χρησιμοποιήσεις προιόν τύπου srp κάθε καινούρια στρώση θα βγάζεις την προηγούμενη λόγω των abbrasive pου έχουν κάποια aio). καλύτερα ένα προιόν AIO πχ srp και μετά καπάκωμε με καθαρό κερί πχ collinite 845.
2.να πάρεις χαρτοταινία και να βάλεις περιμετρικά στα σημεία που δεν θες να πάει το κερί. δηλαδή στο φανάρι πχ γύρω γύρω να βάλεις ταινία ώστε όταν πλησιάζεις με το applicator να βρωμίσεις την ταινία και όχι το φανάρι. γενικα δεν πειράζει να πάνε πάνω στα διάφανα πλαστικά εκτός και αν αναγράφει στη συσκευασία τους ότι απαγορεύεται. στα μαύρα πλαστικά υπάρχει πρόβλημα όπου μένει μετά ασπρίλα η οποία είναι δύσκολη να αφαιρεθεί.
3. πρόβλημα δεν θα δημιουργήσει απλά πιθανόν να πετρώσει αν δεν σκουπιστεί και θα είναι δύσκολο μετά στην αφαίρεση του. στις σχισμές όπου δεν φτάνει η πετσέτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπατονέτες για τα αυτιά :)
4. αυτό είναι στην κρίση σου. εμένα μου αρέσει να κάνω ένα καλό καθάρισμα στα εσωτερικά των πορτών και μετά να τα περνάω ένα χέρι κερί, αλλά εγώ δεν είμαι ο μέσος άνθρωπος που απλά περιποιείται το αυτοκίνητο του ...
5. όχι. όταν κερώνεις το κάνεις πάντα σε πεντακάθαρο αυτοκίνητο, συνεπώς όταν το κερί σκουπιστεί το αυτοκίνητο θα εξακολουθεί να είναι πεντακάθαρο αυτή τη φορά όμως με ένα στρώμα προστασίας σε σχέση με πριν. συνεπώς τελειώνεις το κέρωμα και αράζεις λίγο να το κοιτάξεις και να θαυμάσεις τη δουλειά σου και σκέφτεσαι να το βγάλεις βόλτα ή όχι για να μην το λερώσεις... :lol:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 6:03 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
με πρόλαβες απόστολε



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 8:34 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 3:57 pm
Δημοσιεύσεις: 17
Κατατοπιστικότατοι! Ευχαριστώ!
πάντως μετά το πλύσιμο που έκανα το νερό γλίστραγε κ έφευγε ομοιόμορφα από την λαμαρίνα πέρα από την γυαλάδα που έχει.. μάλλον έχει κερί από το εργοστάσιο το αυτοκίνητο, αλλά την επόμενη φορά θα του περάσω και 2 χέρια με το nxt tech wax 2.0 για περαιτέρω προστασία.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 8:44 pm 
Eπαγγελματίας Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 11:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2426
Τοποθεσία: Ν.Ιωνια
δεν εχει κερια απο το εργοστασιο ... ειναι λειο το βερνικι σου ακομα .... ;)



_________________
http://www.swell.gr
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 48 [ 476 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 48  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: