Τώρα είναι Τρί Μάιος 07, 2024 4:40 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 5 από 48 [ 476 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 48  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 9:00 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
γενική συμβουλή...δεν θέλω άγχος

Τώρα αν και πάνω κάτω σε κατατόπισαν τα παιδιά θα γράψω δύο λογάκια και εγώ. Για εμένα απλά πρόσεξε τα μαύρα άβαφα πλαστικά από εκεί και πέρα αν πάει σε καμιά ένωση (εννοείται πως δεν βάζεις επίτηδες υγρό εκεί απλά όσο φύγει από το σφουγγαράκι) το καθαρίζεις με την άκρη μία πετσέτας mf....αν δεν σου πετύχει με μία οδοντόβουρτσα προσεκτικά (βγάζει η meg ένα χαζοεργαλείο (το έχω) αλλά και η οδοντόβουρτσα καλή είναι άμα προσέχεις. Για ανάμεσα στα γράμματα απλά πρόσεχε λίγο γιατί θα σε παιδέψουν :P



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 9:50 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 3:57 pm
Δημοσιεύσεις: 17
καλά ανάμεσα στα γράμματα δεν παίζει να καταφέρω να το κερώσω με το σφουγγαράκι το στρογγυλό που έχει, μάλλον θα κάνω το.. "εμπρός καλό μου δαχτυλάκι!"

mike έγραψε:
δεν εχει κερια απο το εργοστασιο ... ειναι λειο το βερνικι σου ακομα .... ;)

Δεν το ήξερα, νόμιζα ότι είχε κερί. μιας και το αυτοκίνητο είναι new μήπως τότε θα ήταν καλύτερα για πρώτη φορά να το πάω σε κανέναν επαγγελματία να το κάνει με πιο καλά προϊόντα από το nxt tech wax 2 που έχω εγώ;



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 10:14 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 8:01 pm
Δημοσιεύσεις: 997
Το θέμα δεν είναι μόνο τα προιόντα - που σου λείπουν μερικά για κέρωμα όπως ο πηλός ας πούμε- αλλά και ο τρόπος! Μπορείς να πας για αρχή σε μαγαζί που κάνει τέτοιες δουλειές για να δεις τον τρόπο .. ! Αλλιώς διάβασε καλά το forum σχετικά με το πως κάνουμε σωστό κέρωμα.

* .. ξεκίνα να μαθαίνεις τον σωστό τρόπο πλυσίματος που είναι πανεύκολος και γρήγορος .. !! & όπως είπε ο Δημήτρης, ΟΧΙ άγχος !



_________________
Εικόνα
Mitsubishi Colt & Lancer Sportsback
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 10:23 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
είναι πολύ απλό και πολύ εύκολο και το προϊόν που έχεις πάρει είναι πολύ καλό. Από την στιγμή που έχεις χρόνο και όρεξη εγώ λέω να το κάνεις μόνος σου θα έχεις και άλλη χαρά ;)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 11:18 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Το κέρωμα είναι κάτι πολύ απλό, κυρίως αν γίνεται με κεριά τύπου ΝΧΤ που περνιούνται και πολύ εύκολα (αν είναι σε υγρή μορφή βέβαια και όχι σε πάστα).
Το απλώνεις με το σφουγγαράκι, όχι σε μεγάλες ποσότητες, αλλά σε λεπτές στρώσεις που τις δουλεύεις καλά με κυκλικές κινήσεις και περιμένεις να στεγνώσει καλά, δηλαδή να έχει γίνει σαν σκόνη και να βγαίνει εύκολα, ακόμα και με το άγγιγμα του δαχτύλου σου. Υπολόγισε κανα 20λεπτο, αλλά και περισσότερο να το αφήσεις, κακό δεν κάνει, αλλά καλό.
Μετά, σκούπισμα με ένα πολύ απαλό και καθαρό microfiber και το αμάξι σου θα λάμπει και θα είναι και προστατευμένο. Απλά, το κέρωμα να μη γίνεται κάτω από τον ήλιο, γιατί το κερί στεγνώνει πολύ γρήγορα χωρίς να έχει προλάβει να κάνει σωστή δουλειά.

Γενικά, το κέρωμα είναι πολύ εύκολο και δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να πας σε ειδικό, ακόμα και άπειρος να είσαι. Κάνε αυτά που σου είπαν τα παιδιά και εγώ και όλα θα είναι οκ.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 05, 2010 5:45 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 3:57 pm
Δημοσιεύσεις: 17
Λοιπόν παιδιά το αμάξι το πέρασα με το nxt tech wax 2.0 αυτό που είναι σε υγρή μορφή. Όλα καλά, είναι λιγάκι κουραστικό αλλά τι να κάνεις, πιστεύω αξίζει.

Το αυτοκίνητο κάνει σταγονίδια όταν του ρίχνω νερό αλλά αυτό φυσικά το έκανε και πριν αφού ήταν καινούργιο, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω πότε βγήκε το κερί από πάνω και θέλει ξανά πέρασμα με το nxt..
το πλένω μια φορά την εβδομάδα και υπολογίστε ότι τρώει πολύ ήλιο αλλά και βροχή μιας και δεν έχω υπόστεγο να το αφήνω εκεί.

τώρα οι ερωτήσεις..
1. Κάθε πότε να το περνάω το αυτοκίνητο με το tech wax;; 1 φορά το μήνα; 1 φορά το δίμηνο;
2. Και γιατί λέει στο manual του αυτοκινήτου να το κάνω κέρωμα 2 φορές το χρόνο αφού το κερί φεύγει μέσα σε 2-3 μήνες;
3. Αφού το κάνω που το κάνω μήπως να πάρω κάτι καλύτερο από το nxt tech wax που να κρατάει 6 μήνες (υποθέτω ότι θα υπάρχει); έχετε να προτείνετε ένα τέτοιο προϊόν ή μήπως αυτά είναι επαγγελματικά που η εφαρμογή τους γίνετε μόνο με αλοιφαδόρους;



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 07, 2010 11:30 am 
panaiz έγραψε:
Λοιπόν παιδιά το αμάξι το πέρασα με το nxt tech wax 2.0 αυτό που είναι σε υγρή μορφή. Όλα καλά, είναι λιγάκι κουραστικό αλλά τι να κάνεις, πιστεύω αξίζει.

Το αυτοκίνητο κάνει σταγονίδια όταν του ρίχνω νερό αλλά αυτό φυσικά το έκανε και πριν αφού ήταν καινούργιο, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω πότε βγήκε το κερί από πάνω και θέλει ξανά πέρασμα με το nxt..
το πλένω μια φορά την εβδομάδα και υπολογίστε ότι τρώει πολύ ήλιο αλλά και βροχή μιας και δεν έχω υπόστεγο να το αφήνω εκεί.

τώρα οι ερωτήσεις..
1. Κάθε πότε να το περνάω το αυτοκίνητο με το tech wax;; 1 φορά το μήνα; 1 φορά το δίμηνο;
2. Και γιατί λέει στο manual του αυτοκινήτου να το κάνω κέρωμα 2 φορές το χρόνο αφού το κερί φεύγει μέσα σε 2-3 μήνες;
3. Αφού το κάνω που το κάνω μήπως να πάρω κάτι καλύτερο από το nxt tech wax που να κρατάει 6 μήνες (υποθέτω ότι θα υπάρχει); έχετε να προτείνετε ένα τέτοιο προϊόν ή μήπως αυτά είναι επαγγελματικά που η εφαρμογή τους γίνετε μόνο με αλοιφαδόρους;

1-μια φορα το 2μηνο-3μηνο αρκει
2-το κερι μπορει να φυγει και μεσα σε ενα μηνα.εξαρταται τις συνθηκες και το κερι.το manual αναφερεται σε γενικοτητες και οχι ειδικοτητες :D
3-τα καλυτερα σε διαρκεια δοκιμασμενα απο απανταχου detailers ειναι τo colllinite 476s και Finish Kare 1000p.κρατανε πολυυυυυυ καιρο ισως και 6μηνο(αναλογα τις συνθηκες βεβαια).θα τα βρεις εδω http://swell.gr/car/

για την εφαρμογης του απαιτειται μονο χερι.


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 16, 2010 6:40 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 3:57 pm
Δημοσιεύσεις: 17
guys αγόρασα τελικά το Collinite Marque D'Elegance (No. 915) για να ξενοιάσω για κανένα 6μηνο, θέλω την γνώμη σας εαν είναι σωστά αυτά που θα πω και αν είναι σωστή κ αυτή η σειρά με την οποία θα τα κάνω:

1. πλύσιμο αυτοκινήτου με nxt car wash.
2. πέρασμα με πυλό Sonus SFX Ultra-Fine Detailing Clay και για να γλιστράει κατά την εφαρμογή θα βάλω λίγο σαμπουάν από το nxt κ νερό σε ένα μπουκαλάκι που ψεκάζει.
3. ξέπλυμα με σκέτο νερό, ίσως και πλύσιμο όπως στο 1ο βήμα.
4. πέρασμα με nxt tech wax 2.0 με το δικό του μωβ σφουγγαράκι.
5. Σκούπισμα με meguiar's supreme shine macrofibre.
6. Πέρασμα με Collinite Marque D'Elegance (No. 915) με το meguiar's even coat applicator pads.
7. Σκούπισμα με meguiar's supreme shine macrofibre.
8. βγάζω φότος.
9. φεύγω

όλα θα γίνουν την ίδια ημέρα πειράζει; μήπως στο βήμα 5 να σταματήσω και να συνεχίσω κάποια άλλη μέρα;



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 16, 2010 8:18 pm 
εγω θα προτεινα να σταματησεις στο 5 και να συνεχισεις την επομενη μερα τα υπολοιπα βηματα. ο λογος ειναι οτι το nxt ειναι πιο πολυ κερι και οχι γυαλιστικη αλοιφη οποτε ισως να θελει τον χρονο του να θρεψει πριν μπει αλλο κερι απο πανω.αν αντι για το nxt εβαζες την srp τοτε κανενα θεμα να εκανες ολα τα βηματα μαζι.αληθεια γιατι δεν την χρησιμοποιεις;ειναι εξαιρετικη πριν το κερωμα!


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστό κέρωμα γυάλισμα αυτοκινήτου με ένα προϊόν (αρχάριοι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 16, 2010 8:36 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
να σταματήσεις στο 5 γιατί θα τα έχεις παίξει από το τρίψιμο και κερώνεις στο επόμενο πλύσιμο σου όποτε και να είναι αυτό.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 5 από 48 [ 476 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 48  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: