Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 9:46 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 5 [ 44 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι compound,γυαλιστική,glaze,καθαριστική χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 17, 2012 2:32 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:38 am
Δημοσιεύσεις: 761
Εχω μια απορεια.....μια finishin αλοιφη π.χ. η Meguiar's 80 μπορει να χρησιμοποιηθει ως καθαριστικη?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι compound,γυαλιστική,glaze,καθαριστική χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 17, 2012 2:56 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Αν δεν εχει λαδια


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι compound,γυαλιστική,glaze,καθαριστική χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 17, 2012 9:29 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 21, 2011 10:08 pm
Δημοσιεύσεις: 2287
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Καθαριστική αλοιφή απο όσο ξέρω περιέχει διαλύτες. Η M80 έχει διαλύτες;



_________________
Νικόλας.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι compound,γυαλιστική,glaze,καθαριστική χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 17, 2012 9:43 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Τάσο έχει Glazing oils οπότε δεν σου κάνει.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι compound,γυαλιστική,glaze,καθαριστική χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 17, 2012 10:42 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:38 am
Δημοσιεύσεις: 761
ok ευχαριστω παιδια...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι compound,γυαλιστική,glaze,καθαριστική χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 29, 2014 12:13 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2014 2:12 pm
Δημοσιεύσεις: 23
Πολύ καλό και βοηθητικό για αρχάριους σαν εμένα. Απορίες πολλές και ελπίζω στην ανάλογη βοήθεια.
Polish. Σχετικά με τις αλοιφές γυαλίσματος από όσο κατάλαβα η όλη δουλειά αλλά και ζημιά μπορεί να γίνει από τους λειαντικούς κόκκους (abrasives). Ανεξάρτητα από την κατηγορία της αλοιφής γυαλίσματος, κατά τη διαδικασία του γυαλίσματος οι λειαντικοί κόκκοι διασπόνται προκειμένου να ενεργήσουν. Η διάσπασή τους αν δε γίνει σωστά, μπορεί να προκαλέσει ζημία στο χρώμα.
Στις χοντρές αλοιφές το τρίψιμό τους με το χέρι, μπορεί να προκαλέσει «αράχνη» στο χρώμα ή και γρατζουνιά γιατί δε θα έχει γίνει διάσπαση των λειαντικών κόκκων. Επίσης οι λειαντικοί κόκκοι, μπορεί να αφαιρούν γρατζουνιές από το χρώμα, το κόστος είναι πως μειώνεται το πάχος του βερνικιού.
Μία μικρή παρένθεση για ένα σημαντικό για εμένα θέμα που είναι το βερνίκι (clear coat, top coat, varnish). Αν φαγωθεί το βερνίκι, την κάτσαμε τη βάρκα γιατί μετά είναι το χρώμα από κάτω.
Παλιότερα, στα Ιαπωνικής κατασκευής αυτοκίνητα, το βερνίκι ήταν μαζί με το χρώμα και όσοι γυάλιζαν το αυτοκίνητο παρατηρούσαν στο πανάκι να έχει μείνει από το χρώμα του αυτοκινήτου.
Σήμερα, ή μάλλον από το 1995 αν θυμάμαι καλά όλοι πλέον οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν ξεχωριστή στρώση με χρώμα και πάνω από αυτό την τελική ξεχωριστή στρώση του βερνικιού. Προσωπικά αυτό είναι που προσέχω, γιατί αν μειωθεί το πάχος του (κάποιοι detailers μπορούν να μετρήσουν το πάχος του βερνικιού) δε μπορείς από όσο ξέρω να βερνικώσεις το αυτοκίνητο. Πρέπει να το βάψεις από την αρχή το τμήμα (συνήθως ουρανός και καπό) που έχασε το βερνίκι του.
Οι χοντρές αλοιφές ξεχωρίζουν πρακτικά από το γεγονός πως αφαιρούνται δύσκολα με το χέρι.
Οι αλοιφές φινιρίσματος είναι αυτές που λέμε «Λεπτές» αλοιφές; Αυτές από όσο θυμάμαι σε ερώτησή μου στο φόρουμ δεν είναι εχθρικές στο βερνίκι αν η χρήση τους γίνει ακόμη και με το χέρι; Αφαιρούν πολύ μικρό στρώμα από το βερνίκι. Σε αυτές υποθέτω οι λειαντικοί κόκκοι διασπώνται ευκολότερα χωρίς να δημιουργηθεί κίνδυνος εμφάνισης «αράχνης» στο χρώμα.
Αυτές να τις χρησιμοποιούμε κάθε δύο χρόνια ή κάθε δύο φορές το χρόνο που γράφουν κάποιες στις οδηγίες τους; Προσωπικά λόγω προστασίας του βερνικιού θα προτιμούσα μία φορά το χρόνο και θα πήγαινα στη χρήση του Glaze που αν δεν έχει abrasives σου δίνει άφοβα γυαλάδα.
Το μειονέκτημα της χρήσης γυαλιστικής αλοιφής με το χέρι είναι πως δε γίνεται ομοιόμορφη εφαρμογή της στο χρώμα και δε διαλύονται εντελώς οι λειαντικοί κόκκοι;
Εκτός από τις χοντρέ και τις φινιρίσματος αλοιφές υπάρχουν ενδιάμεσες;
Glazes. Είχα κάνει ερώτηση και δεν πήρα απάντηση. Την βρήκα εδώ. Πρώτα βάζω το Glaze και μετά το Wax ή το Selant ή και τα δύο πρώτα όμως το Sealant και μετά το Wax.
Μπορώ όμως αν θέλω να χρησιμοποιώ για να επεκτείνω την προστασία, να χρησιμοποιώ σε εβδομαδιαία βάση και ένα Quick Wax Spray
Πιο συγκεκριμένα η σειρά είναι: Glaze – Sealant – Regular Wax και προαιρετικά - Quick Wax Spray.
Γράφω Regular Wax γιατί υπάρχει και το Cleaner Wax το οποίο περιέχει λειαντικά και χρησιμοποιείται αν δε θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε αλοιφή γυαλίσματος και θέλουμε δύο σε ένα δλδ γυάλισμα και προστασία του χρώματος.
Αν κάποιος χρησιμοποιήσει Cleaner Wax δεν ξέρω αν η σειρά είναι Cleaner Wax – Glaze – Sealant - Quick Wax Spray.
Paint Cleaners. Οι διαλύτες που περιέχουν έχουν επίπτωση στο βερνίκι; Αν έχω χρησιμοποιήσει μετά το πλύσιμο πηλό, είναι απαραίτητο το Paint Cleaner; Αν δεν έχω χρησιμοποιήσει πηλό, μετά την αλοιφή γυαλίσματος βάζω paint cleaner και μετά sealant ή κερί γιατί πάνω από το glaze το paint cleaner το αφαιρεί;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι compound,γυαλιστική,glaze,καθαριστική χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 22, 2014 12:29 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Πολύ καλό άρθρο Μάρκο. Καλά κάνεις και το ξαναγράφεις και θα ξαναγραφτεί για να το βλέπουν οι νέοι στο χώρο (π.χ. εγώ). Αν βαριέσαι άστο σε εμένα. Θα γράφω συχνά. Η επανάληψη λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι είναι μήτηρ μαθήσεως. Όμως μαθήσεων και όχι ημιμάθειας. :roll: Μπερδεύτηκα λίγο με τις ορολογίες διαβάζοντας και του φίλου το παραπάνω μήνυμα. Σιδηρόδρομος ολόκληρος αν θελήσεις να κάνεις ολοκληρωμένη δουλειά γμτ. Μια μέρα δε φτάνει. Τεσπα
Οι αλοιφές φινιρίσματος τελικά είναι οι ψιλές - λεπτές αλοιφές; Η μέτρια αλοιφή δουλεύεται με το χέρι ή θα το θαμπώσει το χρώμα; Διάβαζα τώρα για το πως γυαλίζουμε με το χέρι. Με το χέρι το κάνω (το γυάλισμα) γιατί ο αλοιφαδόρος είναι για εμένα παλούκι:
http://paintcarendetailing.com/polishing.html
Λέει ο μάστορας:
Apply a nickel size amount of polish on the towel or pad. Using a circular motion to spread the product out then use a back and forth motion, left to right, up an down, diagonal to work the product in until the polish is breaks down or turns clear.
Δηλαδή για να γίνει σωστό γυάλισμα πρέπει όχι απλώς να απλώσουμε την αλοιφή, να περιμένουμε να στεγνώσει και να την καθαρίσουμε. Θέλει να την τρίψουμε κυκλικά - πάνω, κάτω - δεξιά, αριστερά και διαγώνια για να διασπαστούν όσο γίνεται τα λειαντικά της στοιχεία; Πριν διαβάσω αυτό το άρθρο την άπλωνα την άφηνα, την σκούπιζα. Τώρα δύο φορές τοπικά έκανα ότι γράφει ο τύπος. Νομίζω πως έκανα σωστά. Τι λές;
Επίσης διάβασα για τη Menzerna Final Finish
http://www.autogeek.net/menzerna-final-polish.html
Υποθέτω πως είναι αλοιφή φινιρίσματος. Με μπερδεύουν οι Αμερικάνοι με τις ορολογίες: Top Coat - Clear Coat - Paint Coat. Και τα τρία εννοούν το βερνίκ δεν εννοούν; Τι τα βάζουν Top, Clear;
Λέει στο autogeek:
Menzerna Final Finish will not create new swirls or leave haze, and it creates no dust. It leaves only a high gloss finish on all colors and types of paint, with or without a clear coat.
Ti without clear coat; Δηλαδή χωρίς βερνίκι; :shock:
Και το τελευταίο. Τα glazes που αρχίζουν να γίνονται τα αγαπημένα μου. Από όσο κατάλαβα έχουν filers που καλύπτουν τις γρατζουνιές. Πόσο όμως αντέχουν; Τρία πλυσίματα; Δε μπόρεσα να φτάσω μέχρι την τελευταία κατηγορία (Paint Cleaners αν θυμάμαι είναι) γιατί η μνήμη μου άρχισε να πιάνει ταβάνι και ο επεξεργαστής μου να αγγίζει το 100% με κίνδυνο υπερθέρμανσης.
Αρχίζω να μπαίνω στα βαθιά νερά. :geek: :mrgreen:

Σχετικά με τις compound αλοιφές. Αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου δε θα το πίστευα.
Εικόνα
Το είδα από κοντά σε καπό αυτοκινήτου. Όχι στο δικό μου!!! Ο ιδιοκτήτης πήγε με το χέρι να δουλέψει χοντρή αλοιφή και το έκανε θαμπό όπως στη φωτογραφία. Μπέμπα το μοτόρι ήταν. Ευτυχώς ο detailer του το έφερε στα ίσια.
Τέτοιες τραυματικές εμπειρίες έχω και με πιάνουν οι φόβοι. Αν το δω έτσι το καπό μου, θα μείνω στο τόπο νέος άνθρωπος :lol:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι compound,γυαλιστική,glaze,καθαριστική χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 23, 2014 10:51 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Klasse All In One Polish & Sealant 500ml
http://www.cardetailing.gr/phpBB3/posting.php?mode=reply&f=31&t=881
Klasse All-In-One is a non-abrasive cleaner polish protector invented by a German chemist for cars, boats, airplanes and home use.
Για όλα. Μέχρι και στη ΝΑΣΑ σε διαστημόπλοια αυτό χρησιμοποιούν. Τέλος πάντων. Το ξέρετε πως δεν ξέρω πολλά για αυτό ρωτάω για να μάθω και να είστε καλά για την βοήθειά σας ;)
Στο ψητό τώρα. Πως γίνεται να είναι γυαλιστική αλοιφή χωρίς λειαντικά στοιχεία;;; Κόλπο του marketing; Νέα ανακάλυψη να καθαρίζεις τη μπογιά χωρίς abrasives; :?:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι compound,γυαλιστική,glaze,καθαριστική χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 23, 2014 11:27 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Χωρις λειαντικά, με γεμιστικά θα ειναι τότε.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι compound,γυαλιστική,glaze,καθαριστική χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 23, 2014 11:29 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
markito έγραψε:
Paint cleaners (καθαριστικά χρώματος)
Η τελευταία κατηγορία είναι οι καθαριστικές αλοιφές (paint cleaners) που χρησιμοποιούνται μετά το γυάλισμα και πριν την εφαρμογή της προστασίας δηλαδή του κεριού ή του sealant. Τα καθαριστικά χρώματος έχουν ως βάση τους διαλύτες αντί για λειαντικά σωματίδια που σημαίνει ότι έχουν περιορισμένη δυνατότητα για να γυαλίσουν αλλά άριστες ικανότητες καθαρισμού. Ωστόσο, ορισμένα προϊόντα σε αυτή την κατηγορία επίσης περιέχουν λειαντικά που σημαίνει ότι μερικές φορές μπορούν να διορθώσουν πιο σοβαρά ελαττώματα. Παρά τις περιορισμένες δυνατότητες γυαλίσματος είναι πολύ χρήσιμα για τις βαμμένες επιφάνειες φωτίζοντας τις ενώ τις καθαρίζουν από ρύπους και βρωμιά που βρίσκονται στην επιφάνεια του χρώματος. Αυτά τα αποκαλούμενα όλα σε ένα προϊόντα μπορούν να εξοικονομήσουν πολύ χρόνο και είναι ιδανικά για αυτούς που θέλουν να καθαρίσουν το χρώμα τους προσθέτοντας ταυόχρονα μια μικρή προστασία.
Μερικές σημειώσεις για τη χρήση των χημικών καθαριστικών:
1. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται πάνω από glazes γιατί τα καθαριστικά που περιέχουν θα αφαιρέσουν τα λάδια και τα fillers οπότε θα χαθούν όλα τα οφέλη από την εφαρμογή του glaze.
2. Tα προϊόντα αυτά συνήθως περιέχουν μία μικρή ποσότητα κεριού ή sealant και θα πρέπει να ληφθεί υπόψη η περαιτέρω προστασία που θα ακολουθήσει. Ένας χρυσός κανόνας είναι ότι ποτέ δε μπαίνει sealant πάνω από κερί. Οπότε αν έχουμε ένα προϊόν που περιέχει κερί τότε μόνο προστασία με βάση το κερί θα πρέπει να ακολουθήσει. Ωστόσο αν περιέχει συνθετικά κεριά που είναι και το πιο σύνηθες τότε δεν έχουμε πρόβλημα αν θα ακολουθήσει κερί ή sealant.

Σημ.Σχεδόν όλα τα παραπάνω έχουν αναφερθεί ξανά στο φόρουμ.Θεώρησα όμως καλό να τα έχουμε συγκεντρωμένα :plss:

Νομίζω πως πολλά από όσα δεν καταλάβαινα τα κατάλαβα σε αυτήν την παράγραφο και θα κοιμηθώ το βράδυ χωρίς να βλέπω κάτι μικρά ανθρωπάκια που τα λένε abrasives να κυνηγάνε το βερνίκι του χρώματός μου για να το κάνουν μια χαψιά :lol: :lol:
Έβαλα αυτά που θεωρώ κρίσιμα για την περίπτωσή μου (που είναι σοβαρή και χρήζει περίθαλψης σε νοσοκομείο με γυναίκες νοσοκόμες έτοιμες για όλα).
Άρα!! Μέχρι να ξεπεράσω το ψυχολογικό του θέματος χρήσης πηλού, μπορώ να αγοράσω ένα Paint Cleaner που μπορεί να μην καθαρίζει το ίδιο καλά το χρώμα, κάνει όμως καλύτερη δουλειά από το σκέτο πλύσιμο;
Το paint cleaner μπορεί να αφαιρέσει και τα κεριά και sealants που έχουμε βάλει, ώστε να προχωρήσουμε σε νέο κέρωμα του αυτοκινήτου;
Διαβάζω μέσα στο φόρουμ για αλοιφές γυαλίσματος που προσθέτουν filers. Τα glazes δεν είναι αυτά;
:) ;)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 5 [ 44 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: