Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 7:28 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 39 από 43 [ 430 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 17, 2014 4:44 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Δημήτριος έγραψε:
Μπορώ να μιλήσω μόνο για τη Dodo Juice Double Touch η οποία μετά από 2+ χρόνια συνεχίζει να προσφέρει τις υπηρεσίες της. Έχει σκληρύνει ελάχιστα, τραβάει νερά ικανοποιητικά και σχεδόν στεγνώνει το 80% ενός απροστάτευτου μικρομεσαίου.

Πλέον μπαίνει στο παιχνίδι και η Λευκή στεγνώματος του Dazzle (1000g/m2, 64Χ40cm) και έχοντας πιο compact μέγεθος, θα δούμε πως θα τα πάει στο απροστάτευτο C3.

Είναι πολύ καλή Δημήτριε. Μου φαίνεται 60x60 είναι. Τεσπα. Θα μείνεις υπερ - ευχαριστημένος. Προσωπικά την έχω για δεύτερη πετσέτα. Τη λυπάμε ρε γμτ. Το γράφω και παραπάνω. Καλύτερα να την καδράρω.
Με την Kent παίρνω τα πολλά και με την πετσέτα που ανέφερες τα υπολείμματα.
Κατά τα άλλα. Δοκίμασα λευκό ξύδι με μαγειρική σόδα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Κάνει δουλειά. Μαλακώνει την μικροίνα. Σήμερα πήρα και υγρό πλυντηρίου ΟΜΟ.
Παρήγγειλα για πλύσιμο και δύο (πως να το πω στα Ελληνικά;) πανιά για πλύσιμο της meguiars από ebay (18 euro και τα δύο) από Αμέρικα. Σαν αυτό στο url
http://www.eurotuner.be/wp-content/uploads/2013/01/meguiars-microfibre-wash-mitt-lg.jpg
Ταλαντευόμουν στο να πάρω προβατάκι. Αλλά διάβασα πως δεν έχουν τόσο αντοχή, δεν ξέρω...Με τράβηξε περισσότερο το συγκεκριμένο προιόν και θα μου βγάλει την ψυχή στο καθάρισμα. Λέει πως μπαίνει όμως και στο πλυντήριο. Πως βγαίνει είναι το θέμα :lol:
Μπορεί αργότερα να πάρω και ένα συνθετικό προβατάκι. Θα δω.
Βασικά ήθελα αλλά τώρα δεν έχω χρήματα - ρε παιδιά το detailing πλάκα πλάκα κοστίζει περισσότερο και από το να βάψεις ένα αμάξι - τον παρακάτω συνδιασμό τον χημικών τύπων:
Διπλής όψης microfibre για να πάρω τα χοντρά και ειδικά τα πιο βρώμικα στα μαρσπιέ του αυτοκινήτου:
http://www.chemicalguys.eu/menu/washdetail/carwash-detailing-accessories/elite-deluxe-super-premium-chenille-microfiber-washmitt.html
Ένα πέρασμα μετά με το wahmitt microfibre των χημικών για ότι έχει απομείνει:
http://www.chemicalguys.eu/menu/washdetail/carwash-detailing-accessories/thick-microfiber-washmitt.html
Μετά παίρνω το γκομενάκι και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ :lol: :lol:
Εικόνα



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 17, 2014 5:51 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Στις διαστασεις που λες αναφερομαι στη λευκη στεγνωματος του Dazzle και οχι στη dodo. Προς αποφυγην παρεξηγησεως.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 17, 2014 6:39 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 9:00 am
Δημοσιεύσεις: 306
Η μαγειρικη σοδα μπαινει και στο πλυντηριο..;;



_________________
Mike Phillips : "Find something you like and use it often"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 17, 2014 9:58 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Vegaducatista έγραψε:
Η μαγειρικη σοδα μπαινει και στο πλυντηριο..;;

Δύσκολη ερώτηξη Vegaducatista....Κάτσε να παραθέσω το άρθρο που μιλάει για τη μαγειρική σόδα μήπως και βγάλουμε άκρη για το τι μπορεί να εννοεί:

4. Σόδα η ισχυρή. Αν έχεις αντιληφθεί ότι μια πετσέτα έχει σκληρύνει πολύ τότε βάλε στο απορρυπαντικό μισή κούπα μαγειρική σόδα και πρόσθεσε στο ξέβγαλμα μία κούπα λευκό ξίδι. Αυτό, σημείωσέ το κυρίως για τις πετσέτες παραλίας, που λόγω του αλατιού της θάλασσας παρουσιάζουν έντονα σημάδια «κοκαλώματος».

Το άρθρο μάλλον για πλύση στο πλυντήριο θα εννοεί γιατί απευθύνεται σε κοινό που δεν είναι σαν εμάς που εμείς είμαστε ειδικών αποστολών ;) . Προσωπικά τη χρησιμοποίησα στον κουβά. Δε νομίζω να έχει διαφορά. Δε θα χάσει τις ιδιότητές της αν μπει στο πλυντήριο ή δε θα κάνει κακό. :roll:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 18, 2014 9:46 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Vegaducatista έγραψε:
Η μαγειρικη σοδα μπαινει και στο πλυντηριο..;;


Κανονικα και με τον νομο!ειμαι εργενης εγω και ξερω! :lol:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 19, 2014 1:03 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Ακόμα δε μπορώ να χωνέψω τη μλκια που έκανα το μεσημέρι. Είδα στο καπό μία στάμπα βροχής ύποπτη (μου φαινόταν πως δε θα βγει αν την αφήσω για όταν πλύνω το αμάξι). Πήρα ένα φθηνό πανί μικροίνας (1ο λάθος), καθάρισα τη στάμπα χωρίς να πλύνω το καπό (2ο λάθος) και ευτυχως σε μικρή διάμετρο έφαγα στη μάπα δύο γρατζουνιές. Σήμανε συναγερμός. Έβαλα χαρτοταινία στο σημείο των γρατζουνιών. Έπλυνα το καπό. Επιστρατεύτηκε η Sonax για μεταλλικά χρώματα και ευτυχώς την πήδηξα.
Είμαι μεταξύ δύο πανιών μικροίνας των χημικών παιδιών για να σκουπίζω αλοιφές γυαλίσματος - κερώματος και αργότερα και glaze:
Chemical Guys Shaggy Fur Ball
http://www.dazzle-car.gr/productDetails.php?productid=508

Chemical Guys Monster Microfiber
http://www.dazzle-car.gr/productDetails.php?productid=565

Αν και η δεύτερη γράφει πως είναι για αυτό που ζητώ, η πρώτη μου φαίνεται καλή λόγω του μακριού πέλους.
Η δεύτερη όμως είναι 70/30 που νομίζω είναι η καλύτερη αναλογία για μικροίνα για αυτή τη δουλειά.
Οι ειδικοί τι προτείνουν;



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 19, 2014 10:40 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχω τη δεύτερη και είναι πολύ καλή. Η καινούρια όμως (borderless-γκρι πετσετικό στη φώτο) είναι ακόμη καλύτερη:

Εικόνα



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 19, 2014 12:25 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Από όσο καταλαβαίνω από τη φωτογραφία Δημήτριε την ίδια έχουμε.
Να κάνω μια ερώτηση. Δε μπορεί να μην το έχει κάποιος παρατηρήσει. Σήμερα παρέλαβα από το Lupus.de δύο πετσέτες που είναι δικές τους (δεν είναι δλδ κάποια επώνυμης εταιρίας). Καταπληκτική υφή, πολύ μαλακές. Ρε παιδιά, μήπως είμαι τρελός, μήπως τα χω χαμένα που λέει και ο Σφακιανάκης, οι πετσέτες μυρίζουν λίγο περίεργα. Σαν κάτι από βενζίνη. Τις μύρισε η κοπέλα μου και λέει πως είναι από το καθαριστήριο που τις καθαρίζουν με στεγνό καθάρισμα. Έτσι μου είπε μυρίζουν τα ρούχα όταν τα παίρνεις από το καθαριστήριο.
Είχα γράψει πως μου έχει τύχει ξανά με πετσέτες του Martin Kox (κάπως έτσι λέγεται). Έψαξα στο διαδίκτυο δε βρήκα κάτι, κάποιος να γράφει για μυρωδιά. Τι στο κέρατο; Το έχει κανένας άλλος παρατηρήσει ή είμαι εγώ ο τρελός του χωριού (καλά και η τρέλα καλό κάνει. ειδικά στις μέρες μας). :?:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 19, 2014 3:27 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Sorry δε μπορώ να κάνω edit το πάνω μνμ και γράφω άλλο. Δημήτριε πολύ όμορφη η γκρι πετσέτα και πρέπει να είναι πολύ μαλακή. Εικάζω πως είναι για να παίρνεις τα νερά.
Για την ιστορία, οι πετσέτες που παρέλαβα από το Lupus είναι οι παρακάτω:http://www.lupus-autopflege.de/Lupus-Buffing-380-Microfasertuch-90x60cm-STAFFELPREISE
Εντυπώσεις (εκτός από τη μυρωδιά) πολύ καλές. Βούτυρο η πετσέτα με δύο πέλη κοντό και μακρύ για μάζεμα νερών το μακρύ για κέρωμα κλπ το κοντό. Η ετικέτα λέει 70/30 το site 80/20. Από τη μικρή εμπειρία που έχω για 80/20 μου κάνει. Εξυπηρετικότατοι και ταχύτατοι οι Lupus. :!:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 19, 2014 5:33 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Κανει και για νερα αλλα μια τετοια πετσετα θα την ειχα μονο για κερια-sealant-qd. Οπως και πραττω.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 39 από 43 [ 430 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: