Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 8:50 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 38 από 43 [ 430 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 43  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 04, 2014 4:43 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
GiannisM έγραψε:
Μην βάζεις σκόνη αλλά υγρό πλυντηρίου.
Να τα βάλεις με υγρο πιατων κ ξύδι να μουλιάσουν.Έπειτα ξέβγαλε τα με νερό κ βάλτα στον κουβά με υγρό πλυντηρίου που να μην περιέχει μαλακτικό (!!!!).Ξεβγάζεις,απλώνεις κ είσαι οκ.
Να αποφεύγεις να τα απλώνεις άμεσα στον ήλιο όπως κ καθετι γιατί τα φθείρει κ τα σκληραίνει.
Επίσης το χειμώνα όχι σε καλοριφέρ,πάντα φυσικό στέγνωμα.

Αααχ και δεν ήθελα να έρθει αυτή η στιγμή και πάντα πρόσεχα αλλά τώρα την έκατσα τη βάρκα...Μία πετσέτα για να καθαρίζω τα νερά μετά το πλύσιμο την περιποιήθηκα καλά στα λάστιχα των τζαμιών και μου έμειναν μαυρίλες. Για μία πετσέτα πλυντήριο δε βάζω :lol: Γενικά για τις μικροίνες δε βάζω πλυντήριο. Τεσπα. Γιάννη δύο φορές πλύσιμο; Μία φορά σε κουβά με υγρό πιάτων και ξύδι και μετά ξέπλυμα και ξανά σε κουβά με υγρό πλυντηρίου; Η πετσέτα θα γίνει αόρατη μετά :lol:
Να το κάνω ή όχι; Να βάλω την πετσέτα σε έναν κουβά, να βάλω και λίγο υγρό πλυντηρίου και λίγο λευκό ξιδάκι (για φυσικό μαλακτικό), κέτσαπ, πατάτες κλπ :lol: Τα αφήνω πόσο; Κανά 5ωρο φθάνει για να γίνει η δουλειά;
Και ένα tip που διάβασα στο διαδίκτυο.
Διαβάστε και αναλόγως πράξτε. Μη μαζεύετε τις βρώμικες πετσέτες μικροινών, μόνον αυτές στον κάδο. Από στρόγγυλος θα γίνει οβάλ. Γιατί όπως λέει ο μάστορας που έγραψε το άρθρο, οι πετσέτες με μικροίνες μαζεύουν το νερό και γίνονται βαριές πολύ και ο κάδος μετά θέλει τόρνο.
Το βρήκα το άρθρο:
Ό,τι και αν κάνεις όμως, θυμήσου ότι απαγορεύεται να βάζεις μία ολόκληρη πλύση πλυντηρίου μόνο με πετσέτες. Όταν βραχούν, βαραίνουν τόσο πολύ που θα κάνουν σίγουρα κακό στον κάδο του πλυντηρίου σου. Φρόντισε να τις μοιράζεις σε διαφορετικές «καζανιές» όπως έλεγαν και οι παλιές νοικοκυρές, μαζί με σεντόνια, μαξιλαροθήκες ή υφασμάτινες πετσέτες κουζίνας.

Πηγή: womenonly.gr
Womenonly??? Το κακό τους τον καιρό.
Εδώ είναι και το site με χρήσιμες οδηγίες:
http://www.homee.gr/el/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82
Ε μην ξεχάσετε να μου απαντήσετε :lol: :arrow:
Υ.Γ. Να βάλω και κάτι δύσκολο. Αν πέσει πετρέλαιο ή βενζίνη στη πετσέτα με μικροίνες βάζοντάς την σε κουβά με υγρό πλυντηρίου ή υγρό για πιάτα φεύγει; Ή πάει για πέταμα η πετσέτα (κλαψ τα 11 ευρούλια που έσκασα). Την έχω για να καθαρίζω το χρώμα όχι τις ζάντες κλπ κλπ. Μην μου το κάνει θαμπό :? :crws:
Υ.Γ. νο2
Από προσωπική εμπειρία. Όσοι θέλετε να πάρετε μικροίνες. Το φτηνό βγαίνει ακριβό. Κανόνας, αξίωμα και όχι θεωρία. Τουτέστιν. Μαζεύεται ευρουλάκια και παίρνετε κάτι καλό και ας είναι ακριβό. Αλλιώς θα πετάτε λεφτά άσκοπα. Μιλάω για ότι αφορά τις μικροίνες για τζάμια και body αυτοκινήτου. Για τις ζάντες βάλτε sorry πάρτε ήθελα να γράψω και το στρινγκάκι του αισθήματος. :lol:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2014 3:34 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Τελικά κάτι δεν πήγε καλά και η πετσέτα δε λέει να σταματήσει να βγάζει αφρό. Όχι από το κακό της. Μάλλον έριξα πολύ palmolive στον κουβά και βαρυστομάχιασε. Τώρα την έβαλα ξανά στον κουβά με σκέτο νερό μπας και φύγουν τα χοντράδια. Πιάστηκαν τα χέρια μου να στραγγίζω. Δεν είναι πάντως για να πάρω τα νερά από το αυτοκίνητο γιατί με το palmolive που έχει μέσα της θα μου κάνει αφρό όταν θα έλθει εις επαφήν με τα εναπομείναντα εις τον ουρανόν του αυτοκινήτου νερά :lol: Υπάρχει κάποια προτίμηση στο υγρό πλυντηρίου για την επόμενη φορά που θα πλύνω πετσέτα; Έβαλα και λευκό ξύδι. Πωπω ρε παιδιά. Για μαλακτικό δεν ξέρω. Πάντως από μυρωδιά σε ταβλιάζει. Με ξυδάτη πετσέτα μετά κάνετε το αμάξι; Μαρτύριο. Αν είναι όμως για το καλό της πετσέτας ας πάει και το παλιάμπελο. Ας πάμε όμως στις πετσετο - πανιά μικροίνας. Πολύ κωλόπαιδο ο Κυριάκος (που λέει ο Στάθης Ψάλτης - μη μας παρεξηγηθεί κανένας Κυριάκος εδώ μέσα). Πολύ κωλόπαιδο ο Martin Kox. Πήρα πετσέτα χρώματος μπλε την έβαλα σε καθαρό νερό και από εχθές ακόμη το νερό γίνεται.....μπλε. Τους έστειλα email στην εταιρία. Α μου λένε dont worry καμία φορά μπορεί να πέσει λίγο παραπάνω βαφή. Μην ανησυχείς. Τι μην ανησυχώ ρε μάστορα που αν την έβαζα στο πλυντήριο με ρούχα θα γινόταν όλα μπλε λες και έριξα μέσα βιάγκρα.
Ένα tip που διάβασα στο διαδίκτυο και το τηρώ με ευλάβεια. Πάντα όταν παίρνω πετσέτα - πανί μικροινών, το/τη βάζω σε έναν κουβά με χλιαρό νερό. Νόμος (και τάξη). Α μου είπε ο τύπος από τον Martin, να βάλω σόδα. Καλά. Περισσότερο άρχισα να λυπάμαι τον κουβά, παρά την πετσέτα. Θα του μείνει κουσούρι και από κόκκινος θα γίνει μπλε.
Είμαι καλό παιδί. Δεν είμαι τσογλάνι. Θα την κάνω δώρο στην πεθερούλα μου. Τη μελλοντική. :ugeek: :gjb:
ΥΓ Τώρα που το σκέφτομαι. Τι μέρα και η χθεσινή. Η μία πετσέτα δε λέει να σταματήσει να βγάζει αφρό και η άλλη να βγάζει μπλε χρώμα. Ρε μπας και αν τις βάλω μαζί θα στρώσουν; :lol: :lol:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2014 7:26 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Υγρό απορυπαντικο χωρίς μαλλακτικο. Είναι δύσκολο να ξεβγαζεις μεγάλες πετσέτες στο χέρι. Εγώ τις βάζω στο πλυντήριο.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2014 10:59 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
markito έγραψε:
Υγρό απορυπαντικο χωρίς μαλλακτικο. Είναι δύσκολο να ξεβγαζεις μεγάλες πετσέτες στο χέρι. Εγώ τις βάζω στο πλυντήριο.

Ναι markito διάβασα στα προηγούμενα post πως δεν κάνει απορρυπαντικό αν κατάλαβα γιατί στουπώνει και σκληραίνει την μικροίνα. Το καλύτερο φυσικό μαλακτικό είναι το λευκό ξύδι (και αυτό σε αυτό το topic το διάβασα). Είναι σκληρή όντως η δουλειά του πλυσίματος των πετσετών στο χέρι. Δύο έχω αυτές τις ημέρες που τις πλένω και τα χέρια μου έχουν πιαστεί και η μέση μου το ίδιο, πιο κάτω εντάξει όλα δουλεύουν ρολόι :lol: Μια σκάφη μου λείπει και ο Πουλόπουλος για να κάνουμε νέο βίντεο κλιπ.
http://www.youtube.com/watch?v=V97GGeafRj4
Με το φτωχό μου, αλλά τίμιο μυαλό σκέφτομαι...Το απορρυπαντικό και το ξύδι θα το απορροφήσει η πετσέτα - πετσέτες. Θα πρέπει λοιπόν να ξεπλυθεί πάρα πολύ καλά μετά, γιατί αν μείνει ξύδι ή απορρυπαντικό μπορεί να προκληθεί ζημία στο χρώμα. Κάνω λάθος; :?: Το ξύδι γιατί πρέπει να είναι λευκό; :?: Θα μας την πέσουν οι αντιρατσιστικές οργανώσεις. Όλα στραβά μου πάνε. Η μάνα μου βάζει πλυντήριο αλλά δεν βάζει σε σκόνη (λάθος σε υγρό δεν βάζει) γιατί λέει δεν κάνει για το πλυντήριο. Η αρραβωνιάρα δε βάζει τις πετσέτες για να μην κάνει κανένα λάθος και γκρινιάζω και η πεθερά (η μελλοντική) παρακαλάει να μου τις πλύνει για να τις ψάχνει μετά η Νικολούλη.
Άτιμη κοινωνία.... :oops:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 06, 2014 12:12 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Το κουράζεις δίχως λόγο. Βάλτες στο πλυντήριο σε ένα σύντομο πρόγραμμα στους 30-40 βαθμούς με ό,τι απορρυπαντικό θες (σκόνη η υγρό) χωρίς μαλακτικό και αν θες, μια στο τόσο. ρίξε μέσα και λίγο λευκό ξύδι.

Θα είναι πάντα σαν καινουριες (αν είναι καλής ποιότητας)

End of story.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 06, 2014 1:41 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Επίσης για να μη χαλάσει ο κάδος του πλυντηρίου όπως ειπώθηκε μην το βάζουμε στις τέρμα στροφές. Μπορούμε να το βάλουμε στις λιγότερες στροφές ή στο πρόγραμμα για ευαίσθητα. Ενα καλό τιπ είναι καλό τιναγμα πριν το απλωμα και αλλο ένα όταν τις μαζέψουμε για να ξεμπερδέψουν οι ίνες(όσο γίνεται).



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 06, 2014 7:46 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
insigner έγραψε:
Το κουράζεις δίχως λόγο. Βάλτες στο πλυντήριο σε ένα σύντομο πρόγραμμα στους 30-40 βαθμούς με ό,τι απορρυπαντικό θες (σκόνη η υγρό) χωρίς μαλακτικό και αν θες, μια στο τόσο. ρίξε μέσα και λίγο λευκό ξύδι.

Θα είναι πάντα σαν καινουριες (αν είναι καλής ποιότητας)

End of story.

Για αυτό δε θέλει το αίσθημα να τις πλένει στο πλυντήριο και κάθομαι και τις πλένω μόνος στο χέρι. Λέει πως αν το κάνει εκείνη θα γκρινιάζω μετά και το βράδυ δεν θα έχει κοκό :o . Ξέρεις, "πονάει το κεφάλι μου", "τώρα;;;;", "δε γίνεται αύριο;". Γυναίκες. Τις αγαπάμε όμως.

markito έγραψε:
Επίσης για να μη χαλάσει ο κάδος του πλυντηρίου όπως ειπώθηκε μην το βάζουμε στις τέρμα στροφές. Μπορούμε να το βάλουμε στις λιγότερες στροφές ή στο πρόγραμμα για ευαίσθητα. Ενα καλό τιπ είναι καλό τιναγμα πριν το απλωμα και αλλο ένα όταν τις μαζέψουμε για να ξεμπερδέψουν οι ίνες(όσο γίνεται).

Μαρκίτο από εδώ το πας από εκεί το πας με το πλυντήριο και με έπεισες. Θα τις βάλω στο πλυντήριο με χαμηλές στροφές και λίγο ξύδι λευκό με υγρό απορρυπαντικό. Καλό αυτό με το τίναγμα. Thanks guys! ;)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 06, 2014 4:58 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
:lol: :lol: Ναμαι πάλι. Δε φταίω εγώ. Ο πίσω. Μπορώ για μια σταμπούλα μαύρη στο πανάκι αντί να πλένω ολόκληρο το πανάκι, τοπικά με λίγο μαλακό σαπουνάκι (γιατί υπάρχει και το πράσινο αν το θυμάστε) να κάνω το πανάκι; :mrgreen:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 10, 2014 10:10 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Κανένα νέο για το σαπούνι δεν υπάρχει ε; Δεν πειράζει. Η ζωή συνεχίζεται. Εμπειρία από πετσέτα Kent. Είναι αγγλική και έχει αναφερθεί στο φόρουμ πως είναι σε αγγλικά σούπερ μάρκετ. Εντάξει αυτό δε θα πρέπει να μας προκαταβάλει. Τη δοκίμασα και μπορώ να πω ότι για τα 6 ευρώ σε διάσταση 80X62 κάνει πολύ καλή δουλειά. Έχει κοντό και μακρύ πέλος, πολύ καλή απορροφητικότητα η οποία έχει συγκριθεί εδώ http://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/86898/kent-extra-large-microfibre-drying-towel με άλλες ακριβότερες και πιο επώνυμες και τα πήγε πολύ καλά.
Δεν είναι διαφήμιση. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Τα παλικάρια από το http://www.carcare.co.uk/ είναι υπεράνω χρημάτων όσο και αν ακούγεται περίεργο. Ξέρουν να στηρίζουν το προϊόν τους και να μη θέλουν να χαλάσει το όνομά του και ας μην έχεις αγοράσει από αυτούς.
Copy paste γιατί σας αγαπώ (μην το πάρετε πάνω σας) και σας σκέφτομαι:
Σόδα η ισχυρή. Αν έχεις αντιληφθεί ότι μια πετσέτα έχει σκληρύνει πολύ τότε βάλε στο απορρυπαντικό μισή κούπα μαγειρική σόδα και πρόσθεσε στο ξέβγαλμα μία κούπα λευκό ξίδι. Αυτό, σημείωσέ το κυρίως για τις πετσέτες παραλίας, που λόγω του αλατιού της θάλασσας παρουσιάζουν έντονα σημάδια «κοκαλώματος».
πηγή:
http://www.homee.gr/el/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82
Δεν ξέρω αν έχει προαναφερθεί για τη σόδα, το παραθέτω.. Markito το τίναγμα μετά το στράγγισμα και μετά το στέγνωμα κάνει πολύ καλή δουλειά! Δεν το περίμενα.
Αυτά :D ;)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πανί μικροΐνας microfiber
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 11, 2014 10:27 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μπορώ να μιλήσω μόνο για τη Dodo Juice Double Touch η οποία μετά από 2+ χρόνια συνεχίζει να προσφέρει τις υπηρεσίες της. Έχει σκληρύνει ελάχιστα, τραβάει νερά ικανοποιητικά και σχεδόν στεγνώνει το 80% ενός απροστάτευτου μικρομεσαίου.

Πλέον μπαίνει στο παιχνίδι και η Λευκή στεγνώματος του Dazzle (1000g/m2, 64Χ40cm) και έχοντας πιο compact μέγεθος, θα δούμε πως θα τα πάει στο απροστάτευτο C3.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 38 από 43 [ 430 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 43  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: