Τώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 10:40 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 7 [ 63 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:00 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Ένα από τα πιο συνηθισμένα προβλήματα είναι η αφαίρεση κηλίδων ρετσίνις πάνω από το αυτοκίνητο. Το ρετσίνι κολλάει πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου και δεν φεύγει με το πλύσιμο ακόμα και όταν είναι φρέσκο (για όταν στερεοποιηθεί εντελώς δεν το συζητάμε καν). Αν θέλετε να αφαιρέσετε το ρετσίνι από το αυτοκίνητο σας χωρίς να προκαλέσετε ζημιά η καλύτερη λύση είναι να προμηθευτείτε ένα ειδικό προϊόν για αυτή την δουλειά. Λύσεις όπως τ δυνατό τρίψιμο με σφουγγάρι πανί χέρι κ.ο.κ. ενδέχεται να απομακρύνουν τελικά το ρετσίνι αλλά σίγουρα θα χαλάσετε την γύρω περιοχή του χρώματος οπότε δεν το συνιστώ.

Όλες οι γνωστές εταιρίες του χώρου (Sonax, 1Z κτλ) βγάζουν τέτοια προϊόντα. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει με μεγάλη επιτυχία αυτό:

Εικόνα

Η χρήση του είναι πολύ απλή και ιδιαίτερα αποτελεσματική αρκεί να δοθεί η απαιτούμενη προσοχή σε ένα δύο σημεία.

1) Αν η κηλίδα είναι λεπτή και όχι ιδιαίτερα μεγάλη ψεκάζουμε απεθείας πάνω της και παράλληλα με ένα βαμβακερό πανί ή microfiber σκουπίζουμε ώστε να μην τρέξει το προϊόν σε πλαστικά κτλ. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα το ρετσίνι θα έχει διαλυθεί και απλά θα το σκουπίσουμε με το πανί.
2) Αν το έχουμε αφήσει πάρα πολύ καιρό και δεν φύγει με τον παραπάνω τρόπο ψεκάζουμε πάνω στο πανί και το αφήνουμε σε επαφή με το ρετσίνι ώστε να το δυαλίσε σιγά σιγά. Στην περίπτωση που το ρετσίνι έχει πέσει σε μία κάθετη επιφάνεια και δεν μπορείτε να στηρίξετε την πετσέτα σας χρησιμοποιείστε ένα δύο μικρά μαγνητάκια για να κρατηθεί.
3) Αν και πάλι δεν φύγει επαναλάβετε (σίγουρα θα έχει φύγει ένα μέρος του με την παραπάνω διαδικασία) απλώς ξεπλύντε καλά την επιφάνεια όπου έχει πέσει το προϊόν
4) Το πιο βασικό στην όλη διαδικασία είναι να ξεπλύνετε πάρα πολύ καλά το αυτοκίνητο σας (ακόμα καλύτερα η όλη διαδικασία να γίνει πριν το πλύνετε) ώστε να μην μείνει πουθενά και ξεραθεί το προϊόν. Κατά την χρήση του ένα προϊόν ρετσίνις δεν κάνει ζημιά στο χρόνο αλλά αν μείνει και ξεραθεί πάνω στο χρώμα σίγουρα θα προκαλέσει ζημιά (για αυτό είναι και πολύ σημαντικό να ξεπλύνετε καλά την περιοχή της εφαρμογής.
5) Τέλος η περιοχή που έγινε χρήση πρέπει να κερωθεί και πάλι αφού τα προϊόντα αφαίρεσης ρετσίνις αφαιρούν κάθε είδους κερί.


Άλλοι τρόποι αφαίρεσης ρετσίνις (δεν έχουν δοκιμαστεί από εμένα οπότε δεν γνωρίζω την αποτελεσματικότητα τους.:

1) Ζεστό νερό και τρίψιμο (η δική μου εκτίμηση είναι πως το ζεστό νερό μπορεί να διαλύσει λίγο το ρετσίνι αλλά το τρίψιμο χωρίς κάποιο λιπαντικό στρώμα ανάμεσα στο χρώμα και στο πανί σας δεν είναι ότι καλύτερο. Αν παρόλα αυτά θέλετε να δοκιμάσετε προσοχή με το ζεστό νερό μην καείτε και φροντίστε να έχετε καθαρίσει την περιοχή πολύ καλά ώστε να μην τρίβετε την βρωμιά πάνω στο χρώμα σας)
2) Λάδι και τρίψιμο (το διάβασα στο forum του mx-5 όσοι το δοκίμασαν λένε πως είχαν καλά αποτελέσματα και τους το είχε προτείνει φανοποιός). Αν δεν φύγει αμέσως αφήστε το λάδι (φαγητού με ένα πανί για αρκετή ώρα ώστε να μαλακώσει)
3) Ζέσταμα με μπιστολάκι μαλλιών ώστε να μαλακώσει και μετά απλά το ξεπλένεται. (μου το είχαν πει στην αντιπροσωπεία της Meguiars)


Ειδική περίπτωση αποτελεί αν το αυτοκίνητο δεν έχει ένα δύο (μεγάλους λεκέδες από ρετσίνι) αλλά έχει γεμίσει από πολύ μικρά μπιλάκια όλο (περίπου το 1/4 από το κεφάλι της καρφίτσας) τότε μία λύση είναι σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα από το συμβάν να περάσετε το αυτοκίνητο με πηλό - πλαστελίνη.

Διορθώσεις παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 06, 2008 3:24 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
Το χρησιμοποίησα πρόσφατα και δούλεψε super. Έπεσε μία κηλίδα ρετσίνι στο καπό με το που ψέκασα άρχισε να μαλακώνει και με δύο τρεις ψεκασίες διαλύθηκε εντελώς και έφυγε.

(βέβαια να πω την αλήθεια το ρετσίνι δεν το είχα αφήσει και μήνες να πετρώσει :P )


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 23, 2009 7:17 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 8:01 pm
Δημοσιεύσεις: 997
Με ελάχιστο οινόπνευμα, φεύγει αμέσως & μιλάμε για ρετσίνι 4μηνου! Επίσης δεν παρατήρησα καμμία θαμπάδα στο χρώμα.



_________________
Εικόνα
Mitsubishi Colt & Lancer Sportsback
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 24, 2009 1:04 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2009 10:25 am
Δημοσιεύσεις: 57
εγώ έχω ρετσίνι από κυπαρίσσι στο παρμπριζ και στο καπώ. Ολόκληρες σταγόνες. Δεν τις πρόλαβα και πετρώσαν μέσα σε μερικές ώρες. Χρησιμοποίησα ένα σπρεϋ bug n tar remover της wuerth τόσο με ψέκασμα, όσο και με μούλιασμα με πανί για 3 λεπτά. Επανηλειμένα.

Τίποτα ακόμα εκεί είναι... Ευτυχώς δε φαίνονται πολύ
Αλλά θα υπάρξουν και άλλες αφού το μέρος αυτό είναι το μόνο με ίσκιο στη δουλειά


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 18, 2009 9:40 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
Κάνε μία δοκιμή και με το 1Ζ είναι αρκετά δυνατό. Επίσης μπορεί να μην φύγουν με την πρώτη φορά και απλά να μειωθούν σε μέγεθος οπότε λίγη επιμονή και επιμονή.

Υ.Γ. Πάντως μην τρίψεις με την πράσινη μεριά από σφουγγάρι κουζίνας που κάνουν πολλοί :fnps:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 18, 2009 11:13 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Πολύ καλό είναι και το armorall insect remover. Άσχετα με τον τίτλο,εκτός από έντομα κάνει και για ρετσίνια,κουτσουλιές και τα συναφή. Και σε λογική τιμή.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 4:39 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 6:52 pm
Δημοσιεύσεις: 728
Η αφαίρεση του ρετσινιού κατευθείαν με τον πυλο γίνετε εύκολα?
μήπως θα ήταν καλύτερα να κανου
1)εφαρμογή του προϊόντος μας
2)να πλένουμε το αμάξι
3)κ τέλος να το περάσουμε με πυλο?



_________________
Εικόνα Αλέξανδρος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 03, 2010 10:22 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
o καλύτερος τρόπος για εμένα είναι το σπρέι ο πηλός είναι αν έχεις γεμίσει πολύ μικρές βούλες.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 14, 2010 6:41 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2009 10:25 am
Δημοσιεύσεις: 57
natna έγραψε:
εγώ έχω ρετσίνι από κυπαρίσσι στο παρμπριζ και στο καπώ. Ολόκληρες σταγόνες. Δεν τις πρόλαβα και πετρώσαν μέσα σε μερικές ώρες. Χρησιμοποίησα ένα σπρεϋ bug n tar remover της wuerth τόσο με ψέκασμα, όσο και με μούλιασμα με πανί για 3 λεπτά. Επανηλειμένα.

Τίποτα ακόμα εκεί είναι... Ευτυχώς δε φαίνονται πολύ
Αλλά θα υπάρξουν και άλλες αφού το μέρος αυτό είναι το μόνο με ίσκιο στη δουλειά


Τελικά μετά από συμβουλή καλού πλυντηρίου αυτοκινήτων δοκίμασα καθαρό φαρμακευτικό οινόπνευμα 95 βαθμών (προσοχή όχι διάφανη λοσιόν 95 βαθμών που έχει στα s/m). 5 ευρώ τα 400ml αλλά χαλάλι.
Βαμβάκι, μούλιασμα και τρίψιμο για 5 λεπτά. Εξαφανίστηκαν!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 14, 2010 7:51 pm 
φιλε μου προσοχη σε αυτο.στο προηγουμενο αμαξι μου μαυρο μεταλλικο θελοντας να αφαιρεσω καποιου ειδους λεκε χρησιμοποιησα και εγω καθαρο οινοπνευμα με βαμβακι.ο λεκες εφυγε αλλα εκανα ζημια στο βερνικι του αυτοκινητου αφου ολοκληρη η περιοχη που το εφαρμοσα εγινε θαμπη.απο αυτη την ασχημη εμπειρια το καθαρο οινοπνευμα το φοβαμαι και δεν χρησιμοποιω πουθενα πανω στο αυτοκινητο.


  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 7 [ 63 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: