Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 8:45 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 6 από 7 [ 63 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 02, 2014 2:55 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
LuigiD έγραψε:
Σημερα το πρωι φευγοντας για δουλεια,ειδα τρεις μπιλιτσες απο φρεσκο,λαχταριστο ρετσινι πευκου πανω στο καπω και το πλαινο φτερο του κερωμενου του-του μου! :x

Μολις εφτασα στην δουλεια,βουρ στο πι-σι και βρηκα αυτο το θρεντ για το ρετσινι.Το κακο ειναι οτι δεν ειχα τιποτα μαζι μου αλλα επρεπε το γρηγοροτερο να δρασω πριν το ρετσινι και η λαμαρινα συσφιξουν τις σχεσεις τους.

Ποτισα βαμβακι με ελαιολαδο Κρητης(του συντεκνου ντε!) αφου αφαιρεσα το μεγαλο κομματι και εμεινε η μικροτερη δυνατη ποσοτητα σα λεκες πανω στην λαμαρινα.
Σε λιγες ωρες θα εχουμε τα αποτελεσματα!

Fingers crossed!


Το ρετσίνι βγήκε με απόλυτη επιτυχία, εξαιρετικό κολπακι.

Flawless! Thanks


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 02, 2014 3:14 pm 
Ολοκληρωμένος Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2012 7:33 pm
Δημοσιεύσεις: 1246
:fnps: LOL



_________________
Έφη
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 02, 2014 8:24 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Το γέλιο κάνει καλό

Θενκς Εφη


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 02, 2014 11:35 pm 
Ολοκληρωμένος Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2012 7:33 pm
Δημοσιεύσεις: 1246
Και εγω την εχω παθει ρε σι στο iph :P



_________________
Έφη
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 22, 2014 7:59 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Οκτ 22, 2014 7:04 pm
Δημοσιεύσεις: 2
Καλό το οινόπνευμα αλλά στα ξεραμένα ρετσίνια θέλει πολύ προασπάθεια, χρόνο και πολλές μα πολλές επανάληψεις γιατί εξατμίζεται γρήγορα και τελικά δε προλαβαίνει να μουλιάσει.

Έψαχνα να σκεφτώ ένα τρόπο να αποφύγω την εξάτμιση και κατέληξα να θέλω το εξής: υπάρχει κάτι απορροφητικό που η μια του επιφάνεια να είναι αδιαπέραστη?
αν δε φανταστέιτε κατι (εγω δε φαντάστηκα παντως :P ομως μου φαινόταν γελοιωδώς ευκολο..) τότε θα χρειαστείτε τα εξής απλά:

1. Ένα Βετέξ
2. Ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο ίσης επιφάνειας με το βετέξ.
3. Λίγη βενζινόκολλα

Αλείφετε το αλουμινόχαρτο με τη βεζινόκολλα (όχι το βετεξ).
Αφήνετε τη κόλλα να στεγνώσει λίγο (για να μη την απορροφήσει όλη το βετεξ ) και μετά τοποθετείτε πάνω του το βετεξ.. το πιέζετε να κολλήσει καλά σε όλα τα σημεία..
Aφήστε το να στεγνώσει καμία ωρίτσα το πολύ.
Μετά με ένα ψαλίδι κόβετε το σάντουιτς σε κομματάκια περίπου 3χ3cm ή μεγαλύτερα. θα βγουν αρκετά..

Εφαρμογή:
Βρέχετε 1 από τα κομμάτια του βετεξ με οινόπνευμα (το μπλε οινόπνευμα είναι μια χαρά )
Τοποθετείτε πάνω στο ξεραμένο ρετσίνι.
Επαναλαμβάνετε για όλα τα σημεία..
Tα αφήνετε 2-3 λεπτά περίπου
Mετακινείτε/τρίβετε κυκλικά το κάθε κομμάτι γύρω από τη θέση που βρίσκεται.
Τέλος πλένετε το αμάξι (η θολούρα προέρχεται από το διαλυμένο ρετσίνι.. το οποίο είναι αδιάλυτο στο νερό.. μετά το πλύσιμο (με κάποιο υγρό ή ότι χρησιμοποιείτε) η θολούρα θα φύγει)


Τελευταία επεξεργασία από jkaralis και Τετ Οκτ 22, 2014 8:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 22, 2014 8:05 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Απρ 01, 2010 12:26 pm
Δημοσιεύσεις: 7
jkaralis έγραψε:
Καλό το οινόπνευμα αλλά στα ξεραμένα ρετσίνια θέλει πολύ προασπάθεια, χρόνο και πολλές μα πολλές επανάληψεις γιατί εξατμίζεται γρήγορα και τελικά δε προλαβαίνει να μουλιάσει.

Έψαχνα να σκεφτώ ένα τρόπο να αποφύγω την εξάτμιση και κατέληξα να θέλω το εξής: υπάρχει κάτι απορροφητικό που η μια του επιφάνεια να είναι αδιαπέραστη?
αν δε φανταστέιτε κατι (εγω δε φαντάστηκα παντως :P ομως μου φαινόταν γελοιωδώς ευκολο..) τότε θα χρειαστείτε τα εξής απλά:

1. Ένα Βετέξ
2. Ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο ίσης επιφάνειας με το βετέξ.
3. Λίγη βενζινόκολλα

Αλείφετε το αλουμινόχαρτο με τη βεζινόκολλα (όχι το βετεξ).
Αφήνετε τη κόλλα να στεγνώσει λίγο (για να μη την απορροφήσει όλη το βετεξ ) και μετά τοποθετείτε πάνω του το βετεξ.. το πιέζετε να κολλήσει καλά σε όλα τα σημεία..
Aφήστε το να στεγνώσει καμία ωρίτσα το πολύ.
Μετά με ένα ψαλίδι κόβετε το σάντουιτς σε κομματάκια περίπου 3χ3cm ή μεγαλύτερα. θα βγουν αρκετά..

Εφαρμογή:
Βρέχετε 1 από τα κομμάτια του βετεξ με οινόπνευμα (το μπλε οινόπνευμα είναι μια χαρά )
Τοποθετείτε πάνω στο ξεραμένο ρετσίνι.
Επαναλαμβάνετε για όλα τα σημεία..
Tα αφήνετε 2-3 λεπτά περίπου
Mετακινείτε/τρίβετε κυκλικά το κάθε κομμάτι γύρω από τη θέση που βρίσκεται.
Τέλος πλένετε με αμάξι (η θολούρα προέρχεται από το διαλυμένο ρετσίνι.. το οποίο είναι αδιάλυτο στο νερό.. μετά το πλύσιμο (με κάποιο υγρό ή ότι χρησιμοποιείτε) η θολούρα θα φύγει)


Ωραίο κόλπο!
Αν γίνει προσεκτικά ίσως να μην πειράζει και τη βαφή..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 23, 2014 9:12 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εναλλακτικά, αντί για οινόπνευμα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ελαιόλαδο. Να είναι χαμηλής οξύτητας (έξτρα παρθένο) :lol:



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 23, 2014 11:30 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
jkaralis έγραψε:
Καλό το οινόπνευμα αλλά στα ξεραμένα ρετσίνια θέλει πολύ προασπάθεια, χρόνο και πολλές μα πολλές επανάληψεις γιατί εξατμίζεται γρήγορα και τελικά δε προλαβαίνει να μουλιάσει.

Έψαχνα να σκεφτώ ένα τρόπο να αποφύγω την εξάτμιση και κατέληξα να θέλω το εξής: υπάρχει κάτι απορροφητικό που η μια του επιφάνεια να είναι αδιαπέραστη?
αν δε φανταστέιτε κατι (εγω δε φαντάστηκα παντως :P ομως μου φαινόταν γελοιωδώς ευκολο..) τότε θα χρειαστείτε τα εξής απλά:

1. Ένα Βετέξ
2. Ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο ίσης επιφάνειας με το βετέξ.
3. Λίγη βενζινόκολλα

Αλείφετε το αλουμινόχαρτο με τη βεζινόκολλα (όχι το βετεξ).
Αφήνετε τη κόλλα να στεγνώσει λίγο (για να μη την απορροφήσει όλη το βετεξ ) και μετά τοποθετείτε πάνω του το βετεξ.. το πιέζετε να κολλήσει καλά σε όλα τα σημεία..
Aφήστε το να στεγνώσει καμία ωρίτσα το πολύ.
Μετά με ένα ψαλίδι κόβετε το σάντουιτς σε κομματάκια περίπου 3χ3cm ή μεγαλύτερα. θα βγουν αρκετά..

Εφαρμογή:
Βρέχετε 1 από τα κομμάτια του βετεξ με οινόπνευμα (το μπλε οινόπνευμα είναι μια χαρά )
Τοποθετείτε πάνω στο ξεραμένο ρετσίνι.
Επαναλαμβάνετε για όλα τα σημεία..
Tα αφήνετε 2-3 λεπτά περίπου
Mετακινείτε/τρίβετε κυκλικά το κάθε κομμάτι γύρω από τη θέση που βρίσκεται.
Τέλος πλένετε το αμάξι (η θολούρα προέρχεται από το διαλυμένο ρετσίνι.. το οποίο είναι αδιάλυτο στο νερό.. μετά το πλύσιμο (με κάποιο υγρό ή ότι χρησιμοποιείτε) η θολούρα θα φύγει)

Πώς εξασφαλίζεις ότι το οινόπνευμα δεν πάει στην βενζινόκολλα?

Too much trouble for nothing, ό,τι είπε ο Δημήτρης από πάνω + τα εξειδικευμένα προϊόντα που δεν κάνουν ζημιά στην επιφάνειά μας.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 23, 2014 1:05 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Απρ 01, 2010 12:26 pm
Δημοσιεύσεις: 7
Υπενθύμιση: δεν είναι εγγυημένο ότι όλα τα εξειδικευμένα προϊόντα δεν κανουν ζημιά. Εγώ έπαθα από ένα σπρέι (πράσινο ήταν, δε θυμάμαι μάρκα, μαλλον φτηνό ηταν) αφαίρεσης ρετσινιού, γιατί το έτριψα... Μου θόλωσε το χρώμα (μεταλλικό έχω).

Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν δεν ετριβα και το αφηνα απλα για ωρες. Δεν τολμησα να το δοκιμασω ξανα...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετσίνι και τρόπος αφαίρεσης του από το αμάξωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 24, 2014 12:41 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Οκτ 22, 2014 7:04 pm
Δημοσιεύσεις: 2
Παράθεση:
Πώς εξασφαλίζεις ότι το οινόπνευμα δεν πάει στην βενζινόκολλα?

Too much trouble for nothing, ό,τι είπε ο Δημήτρης από πάνω + τα εξειδικευμένα προϊόντα που δεν κάνουν ζημιά στην επιφάνειά μας.


η βενζινόκολλα νομίζω έχει διαλυτη τη βενζινα (που και με αυτη δλδ αν στεγνώσει δε διαλυεται ευκολα) κανενα κομματι μετα τη χρηση δεν αποκλοληθηκε οπότε προφανώς το οινόπνευμα δε τη διαλύει. Τα κομματια μου μειναν και θα τα ξαναχρησιμοποιήσω με κοστος 0. Αν έχετε εξειδικευμένα προιόντα προφανώς και χρησιμοποιήστε αυτα! για μενα προσωπικά too much trοuble ειναι να τρεχω να τα τα βρώ και να τα παρω..για άλλον δεν ειναι.. (ασε που μια φορα πηρα ενα και δεν εκανε δουλεια) οποτε παραθετουμε όλες τις λύσεις και ό καθένας οτι του αρεσει

ΥΓ: το λάδι δεν έτυχε να το εχω δοκιμασει αλλα λογικά θα ειναι οτι πιο ήπιο για όσους φοβουνται για το χρωμα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 6 από 7 [ 63 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: