Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 5:54 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 3 [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σωστή χρήση ήπιων γυαλιστικών για αφαίρεση σκιών λεκέδων κτλ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:54 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Όσο προσεκτικοί και αν είμαστε με το καμάρι μας είναι σίγουρο πως όλο και κάποια ατέλεια θα δημιουργηθεί πάνω στο χρώμα του (είτε από κάποιον ασυνείδητο είτε από την ίδια την φύση. Ορισμένες μικροζημιές όπως οι βαθιές γρατσουνιές κ.α. δεν μπορούν να διορθωθούν από τον απλό χρήστη αφού απαιτούν ειδικά εργαλεία (αλοιφαδόρο) και πολύ καλή τεχνική. Υπάρχουν όμως ορισμένες μικροατέλειες οι οποίες με υπομονή επιμονή και με προϊόντα που μπορεί να βρει κάποιος πάρα πολύ εύκολα μπορούν να εξαλειφτούν πλήρως.

Μία καλή σειρά γυαλιστικών κατά την άποψη μου είναι αυτή της 1Z. Είναι ιδιαίτερα φθηνά και μπορεί να τα βρει κανείς ακόμα και στα super market. Το καλό είναι πως η σειρά τους είναι πολύ εύκολη στην χρήση, έχει διαβάθμιση από συνθετικό κερί προστασίας (δεν μας ενδιαφέρει στο συγκεκριμένο θέμα) μέχρι πολύ δυνατές αλοιφές γυαλίσματος και δουλεύουν πάρα πολύ καλά με το χέρι.

Εικόνα

Στο θέμα αυτό θα γίνει μία μικρή επίδειξη και τρόπος χρήσης των ήπιων μόνο γυαλιστικών και ο σωστός τρόπος χρήσης τους. Ο βαθμός δυσκολίας είναι σχεδόν μηδαμινός και η επιτυχία δεδομένη :P.

α) Αφαίρεση ξένου χρώματος από το αυτοκίνητο μας από μικροεπαφές.

Είναι πολύ συχνό φαινόμενο να έχουμε στο αυτοκίνητο μας «μαυρίλες» ή ξένο χρώμα (ειδικά στους καθρέφτες μας) από μικροεπαφές. Τα σημάδια αυτά δεν φεύγουν με το πλύσιμο, άλλα ούτε και με δυνατό τρίψιμο με το χέρι (αν και αυτό αντενδείκνυται έχω παρατηρήσει πως είναι κοινή πρακτικοί για πάρα πολλούς). Η λύση είναι ένα ήπιο γυαλιστικό ή καθαριστικό κερί ένα πανί μικροϊνας και ένα σφουγγαράκι γυαλίσματος. Όλα (με εξαίρεση) το σφουγγάρι γυαλίσματος μπορούν να βρεθούν σε ένα super market. Εναλλακτικά αντί για το σφουγγάρι γυαλίσματος μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα βαμβακερό (καθαρό) πανί ή και ένα πανί μικροϊνας. Εγώ χρησιμοποίησα σφουγγάρι γυαλίσματος Sonax, πανί μικροϊνας Guard, και γυαλιστικό 1Z metallic polish (παρόμοια προϊόντα βγάζει και η Sonax, Autoglym, Meguiars).

Αρχικά πλένουμε καλά την περιοχή με ένα σαμπουάν αυτοκινήτου σκουπίζουμε και εξετάζουμε αν έχουμε μόνο ξένο χρώμα πάνω στο αμάξι μας ή έχει φύγει και μέρος από το δικό μας. Μόνο το ξένο χρώμα θα φύγει σίγουρα με την παρακάτω διαδικασία τα σημεία που έχει φύγει το δικό μας χρώμα δεν θα βελτιωθούν οπτικά .

Εικόνα

Βάζουμε ελάχιστη ποσότητα metallic polishwax στο σφουγγάρι και αρχίζουμε με απαλές ίσιες κινήσεις με πολύ μικρή ΠΙΕΣΗ να τρίβουμε την περιοχή. Σημασία έχει να βάλουμε λίγο προϊόν και να το δουλέψουμε αρκετά (και απαλά) μέχρι να γίνει σχεδόν διάφανο. Η λογική του να βάλουμε πολύ και να τρίψουμε λίγο και με δύναμη είναι εντελώς ΛΑΘΟΣ.

Σιγά σιγά η «μαυρίλα» θα εξαφανίζετε από το χρώμα μας και θα μεταφέρετε στο σφουγγάρι.

Εικόνα

Κατόπιν σκουπίζουμε με το πανί μικροϊνας τα υπολείμματα του γυαλιστικού μας και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι. Αν δεν φτάσουμε το επιθυμητό με την πρώτη φορά επαναλαμβάνουμε την διαδικασία.

Εικόνα

β) Αφαίρεση σκιών ή πολύ απαλών και μικρών γρατσουνιών (αναφέρομαι σε πραγματικά απαλές γρατσουνιές.

Τα υλικά είναι τα ίδια με εξαίρεση πως τώρα θα γίνει η χρήση του 1Z Paint Polish (είναι λίγο πιο δυνατό από το Metallic Polish) και αντί για σφουγγάρι το γυάλισμα έγινε με πανί μικροϊνας.

Το πρόβλημα;...(πάρα πολύ απαλές σκιές πάνω στο χρώμα, οι οποίες όμως δεν φεύγουν με το πλύσιμο ούτε με το τρίψιμο με το δάχτυλο (το αναφέρω συνέχεια γιατί βλέπω πάρα πολύ κόσμο να προσπαθεί με το δάχτυλο του και πολλές φορές με την βοήθεια σάλιου :P:P, τι νομίζετε ρε παιδιά πως το χέρι σας είναι ντουκόχαρτο και το σάλιο γυαλιστικό;;;;; :P:P:P:P)

Δυστυχώς στην photo είναι πολύ δυσδιάκριτο :(

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Η διαδικασία είναι ίδια με πριν βάζουμε λίγο προϊόν τρίβουμε ελαφρά αλλά επίμονα μέχρι να γίνει σχεδόν διάφανο και κατόπιν σκουπίζουμε με ένα καθαρό πανί μικροϊνας. Το τελικό αποτέλεσμα:

Εικόνα

Εικόνα

γ) Αφαίρεση θαμπάδας από κοτσουλιά (εδώ να είστε προετοιμασμένη για πολύ περισσότερο τρίψιμο, για πάνω από μία επανάληψη και πιθανόν όχι τέλειο αποτέλεσμα (εξαρτάται από το μέγεθος τις ζημιάς)). Όσο μένει μία κοτσουλιά πάνω στο αυτοκίνητο σας «τρώει» το χρώμα σας και μπορεί να φτάσει μέχρι το μέταλλο ακόμα και αν το αυτοκίνητο μας είναι κερωμένο, οπότε τις αφαιρούμε αμέσως. Αρκετές φορές μετά την απομάκρυνσή τους παρατηρούμαι μία θαμπάδα στο χρώμα, αν η θαμπάδα αυτή είναι πολύ έντονη ενδεχόμενα θα πρέπει να απευθυνθείται σε κάποιον επαγγελματία, αλλά για πολύ απαλές θαμπάδες μπορείτε να δοκιμάσετε να τις αφαιρέσετε όπως στο β).

Πριν

Εικόνα

Μετά (ήθελε άλλο ένα πέρασμα, αλλά βαριόμουνα)

Εικόνα

δ) Άλλο ένα παράδειγμα. Αφαίρεση μικρών κηλίδων χρώματος (δεν ξέρω πως βρέθηκαν εκεί ούτε από πού προήλθαν)

Πριν

Εικόνα

Εικόνα

Κατά την διάρκεια

Εικόνα

Εικόνα

Μετά

Εικόνα

Εικόνα



Τέλος να αναφέρω μία γενικότερη λογική για τα γυαλιστικά χρώματος. Ξεκινάμε πάντα με το πιο ήπιο κάνοντας τουλάχιστον δύο εφαρμογές στο σημείο που έχουμε πρόβλημα . Αν δεν υπάρχει βελτίωση προχωράμε σε κάποιο πιο δυνατό, δύο εφαρμογές κ.ο.κ.. Ποτέ δεν ξεκινάμε με κάτι πάρα πολύ δυνατό, γιατί μπορεί να μας βγάλει τελικά τον «λεκέ» αλλά παράλληλα φθείρουμε χωρίς λόγο το βερνίκι του αυτοκινήτου μας.

Διορθώσεις παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστή χρήση ήπιων γυαλιστικών για αφαίρεση σκιών λεκέδων κτλ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 08, 2009 7:05 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
Στο πρώτο και στο τελευταίο παράδειγμα βλέπω διαφορά - αποτέλεσμα από το γυάλισμα :gjb: . Στα ενδιάμεσα δεν διακρίνω κάτι (ίσως να φταίνε οι φωτογραφίες :P)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστή χρήση ήπιων γυαλιστικών για αφαίρεση σκι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 18, 2009 7:44 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 9:13 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Φίλε και συντοπίτη deathlok, γειά σου!
Στο δικό μου αυτοκίνητο έχω πάνω στο καπό καποιες γρατζουνιες ελαφριές που μοιάζουν σαν να τις έχει κάνει κάποιος με ψιλό γυαλόχαρτο!
Έχουμε βλέπεις πολύ καλούς ανθρώπους εδώ στην Ηλιούπολη!
Μοιάζουν λίγο με την δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις εσύ , αλλά λίγο ποιο έντονο (ίσως και να νομίζω ότι είναι ποιο έντονο αφού είναι μάυρο το αμάξι).
Τι προϊόντα προτείνεις (αν δεν θες να κάνεις διαφήμιση στείλε πμ) και ποια διεργασία από αυτές που αναφέρεις?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστή χρήση ήπιων γυαλιστικών για αφαίρεση σκι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 18, 2009 8:34 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
:tpwrl:

Μόνο με την περιγραφή δεν μπορώ να δώσω σαφή απάντηση, αλλά μία προσπάθεια θα την κάνω ;)

Είναι πολλές μικρές γρατσουνιές σαν να τις έχεις κάνει με σφουγγαράκι κουζίνας ή ακόμα πιο χοντρές και αν ναι πόσο χοντρές (αν σκαλώνει το νύχι σου τότε τα πράγματα είναι από δύσκολα έως ακατόρθωτα)

Γενικά κοίτα εδώ μήπως σε βοηθήσει

viewtopic.php?f=23&t=35

Ίσως η 1Ζ για ταλαιπωρημένα χρώματα να είναι υπερβολική για την περίπτωση σου (αλλά χωρίς έστω μία καλή φωτογραφία με macro και καλό φωτισμό δεν μπορώ να ξέρω)

Υ.Γ. προϊόντα δεν έχω πρόβλημα να προτείνω απλά μπορώ να μιλήσω μόνο για ότι έχω δοκιμάσει προσωπικά (ε και σίγουρα δεν τα έχω δοκιμάσει όλα)
Υ.Γ. 2 τα μαύρο διογκώνει τα πάντα :P



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστή χρήση ήπιων γυαλιστικών για αφαίρεση σκι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 18, 2009 10:18 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 9:13 pm
Δημοσιεύσεις: 4
deathlok έγραψε:
Είναι πολλές μικρές γρατσουνιές σαν να τις έχεις κάνει με σφουγγαράκι κουζίνας ή ακόμα πιο χοντρές και αν ναι πόσο χοντρές (αν σκαλώνει το νύχι σου τότε τα πράγματα είναι από δύσκολα έως ακατόρθωτα)

Δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα από αυτό που είπες.... :gjb:
Υ.Γ. θα προσπαθήσω και για φώτο όταν μου κάνει το χατήρι ο καιρός...πάντως είναι έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστή χρήση ήπιων γυαλιστικών για αφαίρεση σκιών λεκέδων κτλ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 20, 2009 3:45 am 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
καλα δηλαδη περασε καποιος με σφουγγαρακι κουζινας και ετριψε το αμάξι?
χμ περιεργοι τυποι στην Ηλιούπολη. Για δώσε φώτο να δούμε και εμείς...



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστή χρήση ήπιων γυαλιστικών για αφαίρεση σκι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 23, 2009 11:37 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 9:13 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Και άλλο πρόβλημα προέκυψε με ο δικό μου αυτοκίνητο!
Το είχα αφήσει παρκαρισμένο για αρκετό καιρό κάτω από ένα σπίτι από το οποίο έσταζε κάτι, το οποίο εγώ θεώρησα ότι ήταν νερά (ήταν και η περίοδος βροχών βλέπετε)!
Όταν πριν από λίγες μέρες το πήρα και πήγα να το πλύνω παρατήρησα ότι αυτός ο λεκές άφηνε μια θαμπάδα στο μαύρο χρώμα και κάτι κηλιδες όμοιες με αυτές που αφήνει το νερό με τα άλατα το καλοκαίρι όταν στεγνώνει και δεν προλαβαίνεις να το σκουπίσεις!Μοιάζει με κόλλα και πλέον σε αυτό το σημείο δεν γλιστράει το ίδιο εύκολα το χέρι όπως στο υπόλοιπο!Δεν πρέπει όμως να έχει αλλοιωθεί το βερνίκι γιατί την ίδια υφή έχει και το φανάρι που έχει πέσει πάνω!
Και μάλιστα επειδή είναι και μαύρο φαίνεται το μισό αμάξι θαμπό και το άλλο γυαλιστερό και ωραίο!
Υπάρχει κάποιο γυαλιστικό που να επαναφέρει το χρώμα στην περίπτωσή μου?
Σκέφτηκα το ultra deep shine της autoglym για τα μαύρα χρώματα!
Θα κάνει τίποτα?
Υ.Γ. Sorry για το μεγάλο post! :(


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστή χρήση ήπιων γυαλιστικών για αφαίρεση σκιών λεκέδων κτλ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 24, 2009 7:51 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
ένα ήπιο γυαλιστικό πιστεύω θα σου βγάλει τις θαμπάδες. (λογικά κάτω από καμιά υδρορροή θα το είχες αφήσει σου έπεφταν νερά με χλωρίνη γνήσιας ελληνικής νοικοκυράς, νερά από κλιματιστικά και άλλα τέτοια ωραία). Αν δεν βγουν με δύο τρεις καλές προσπάθειες, μην απογοητευτείς απλώς πρέπει να δοκιμάσεις κάτι πιο δραστικό.

Αν είναι να πάρεις autoglym εγώ θα έλεγα το Super Resin Polish.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστή χρήση ήπιων γυαλιστικών για αφαίρεση σκιών λεκέδων κτλ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 07, 2009 11:06 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 9:11 pm
Δημοσιεύσεις: 720
Εγώ βγάζω τα ξένα χρώματα που είναι από επαφές με άλλα αυτοκίνητα με white spirit. Το ίδιο κάνω και για την πίσσα. Δεν έχω παρατηρήσει να μου τρώει το βερνίκι και σίγουρα δε μου αφήνει γρατσουνιές από το ήπιο τρίψιμο. Έτσι και αλλιώς δε θέλει σημαντικό τρίψιμο και κόπο.Φυσικά δεν έχω αλοιφαδόρο, ως νέος. Τι κινδύνους έχω; Πάντως με χονδρή αλοιφή, μου γρατσούνισε το βερνίκι σε άλλο αυτοκίνητο που είχα και ήταν σαν να το είχα τρίψει με σύρμα για κατσαρόλα!
ΥΓ είστε τρομεροί χάρη σε εσάς κατέβηκα και γυάλισα το αυτοκίνητό μου μετά από ένα χρόνο!



_________________
Αντώνης, TOYOTA RAV4
http://i1003.photobucket.com/albums/af1 ... ykop/6.jpg
http://s1003.photobucket.com/albums/af1 ... rent=8.jpg
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστή χρήση ήπιων γυαλιστικών για αφαίρεση σκιών λεκέδων κτλ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 12, 2009 9:43 pm 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
αντι για white spirit δοκίμασε πρώτα με λίγο πετρελαιάκι. κάνει σε πολλά δουλεια και δεν φθίρει τόσο



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 3 [ 24 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: