Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 6:56 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 6 [ 52 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: KAΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 10:13 pm 
...Παιδια χτες ανελαβα να πλυνω μεσα εξω το αμαξι του πατερα μου.Οταν ειδα τα πατακια επαθα εγκεφαλικο!!!:D Οχι μονο ηταν επιφανιακα βρομικα αλλα ειχαν τοοοοοοοοοοοοση σκονη που δεν περιγραφεται!!!Οσες φορες κι αν προσπαθησα να τα τιναξω εβγαζαν περισσοτερη και περισσοτερη σκονη(φανταζομαι αρκετων ετων) που ειχε μπει βαθια στο υφασμα!!....Λεω εδω θελω κατι πιο δραστικο...βαζω το πιεστικο στο μπαλκονι λοιπον το βραδακι αφου ειχα τελειωσει αρκετη ωρα με το αμαξι και βρηκα ελευθερο χρονο!
Εφοδιαστηκα λοιπον με το -110 bar ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΜΟΥ
-MIA ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΣΚΛΗΡΗ
-ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΣΕ ΣΚΟΝΗ

Eπλυνα πρωτα τα πατακια με σκετο νερο χρησιμοποιοντας το πιεστικο(ΠΡΟΣΟΧΗ το ακροφυσιο παντα στη φαρδυτερη δεσμη γιατι αλλιως κανει γραμμες στα πατακια που δεν φευγουν) και εβλεπα πολυ χωμα να βγαινει...Στη συνεχεια εριξα λιγο απορρυπαντικο στο καθε πατακι και ετριψα μεχρι ο αφρος να καλυψει ολη την επιφανεια!Το αφησα ετσι για 5-10λεπτα να ενεργησει το απορρυπαντικο και ξαναετριψα ενα λεπτο με τη βουρτσα.Τελος ξεπλυνα με το πιεστικο(ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΗ ΦΑΡΔΙΑ ΔΕΣΜΗ)εως που εφυγε ολη η σαπουναδα..Τα αφησα ολο το βραδυ να στεγνωσουν.

Το αποτελεσμα....ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ...ηταν σαν να αγορασα εκεινη τη στιγμη τα πατακια...Σαν να βγηκαν μολις απο το εργοστασιο!!!!!!Γι αυτο αλλωστε εγραψα και αυτο το τοπικ!

Αυτο φυσικα δεν ειναι απαραιτητο σε καθε πλυσιμο...Αλλα καθε ενα μηνα πιστευω οτι χρειαζεται για να λαμπουν τα πατακια χωρις σταμπες κλπ. και για να μην αναπνεουμε ολη τη σκονη που απο8ηκευουν ειδικα τωρα το καλοκαιρι με τα μπανια κλπ!!


Tips: -MΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΠΟΛΥ ΣΚΟΝΗ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΞΕΠΛΕΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΣΑΠΟΥΝΑΔΑ
-ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΛΕΠΤΗ ΔΕΣΜΗ ΣΤΟ ΑΚΡΟΦΥΣΙΟ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΙΚΟΥ ΓΙΑΤΙ ΧΑΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ ΠΑΝΩ Σ ΑΥΤΟ!

Συνολικο χρονος διαδικασιας!!20 ακουραστα λεπτα!Πραγματικα αξιζει τον κοπο!


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: KAΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 10:32 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 8:01 pm
Δημοσιεύσεις: 997
Εγώ τα κάνω με
http://swell.gr/car/index.php?page=shop ... &Itemid=72

Σε λιγότερο από 6-7 λεπτά .. !!



_________________
Εικόνα
Mitsubishi Colt & Lancer Sportsback
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: KAΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 10:45 pm 
Οκ και εγω ετσι τα κανω σε καθε πλυσιμο του αυτοκινητου....αλλα δεν νομιζω να ειναι το ιδιο αποδοτικο!


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: KAΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 11:23 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
κι εγώ στο αμάξι της μάνας μου apc χρησιμοποίησα χωρίς πιεστικό και καθάρισαν πολύ ωραία.
1.πέρασμα με ηλεκτρική να φύγουν τα πολλά,
2. ξέπλυμα με μπόλικο νερό,
3. μερικά ψεκάσματα με apc,
4. αφήνω το apc για 3-4 λεπτά,
5. άλλο ένα ψέκασμα με apc και τρίψιμο με μία βούρτσα για χαλιά
6. καλό ξέπλυμα και στέγνωμα.

σίγουρα ένα πιεστικό θα διευκόλυνε τη δουλειά αρκετά αλλά ίσως μακροπρόθεσμα μειώσει αρκετά τη ζωή των πατακιών.
αν και με ανοιχτή δέσμη δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: KAΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 11:27 pm 
Mπα χαρη δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα σχετικα με τη διαρκεια ζωης!!Παντως διωχνει τα παντα..Δοκιμαστε το και θα με θυμη8ειτε..


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: KAΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 11:36 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
επειδή έχω μαδήσει εργοστασιακά πατάκια, και έχω τρυπήσει φτηνά πατάκια τύπου πράκτικερ με πιεστικό μετά από μερικά πλυσίματα μιας και στις διακοπές στο εξοχικό τα έπλενα αρκετά συχνά με αυτόν τον τρόπο, άκου μια παραπάνω γνώμη ;)
και τα καθάριζα πάντα με αρκετά ανοιχτή δέσμη... στο πλυντήριο αυτοκινήτου που τα πιεστικά τους είναι αρκετά δυνατά μου τρύπησαν φτηνά πατάκια (τα οποία είχα αγοράσει από το ίδιο πλυντήριο) στο πρώτο πλύσιμο, και φυσικά ο τύπος ντράπηκε και μου έδωσε καινούριο σετ :lol:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: KAΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 11:55 pm 
Σε πιστευω!Αλλα τονισα 3 φορες στην πιο πλατια δεσμη!!...Δεν ξερω παντως του μπαμπα μου που ειναι περιπου 10 ετων TOYOTA δε μαδισαν ουτε τρυπησαν!Με πιεστικο 110 bar...Στα βενζιναδικα θα εχουν 160 bar φανταζομαι γι αυτο την επαθες!


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: KAΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 01, 2010 8:41 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Σε πάρα πολύ παλιά πατάκια πάντως μερικές φορές δεν υπάρχει σωτηρία.....(ειδικά αν είναι κάτι φτηνιάρικα λεπτά εργοστασιακά).

Μύριζε άσχημα το αυτοκίνητο έπλυνα τα πατάκια με APC με πολύ τρίψιμο και με πιεστικό, καθάρισαν αλλά μετά από λίγο η βρώμα επανήλθε, πολύ απλά είχαν πια σαπίσει :P :P



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: KAΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 01, 2010 3:41 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
λολ... εμένα συμβαίνει το αντίθετο συνήθως... σε όλα μας τα αυτοκίνητα τα εργοστασιακά πατάκια είναι χοντρά και καλή μοκέτα, ενώ τα universal που παίρνουμε μετά είναι σαν τσιγαρόχαρτα και διαλύονται αμέσως.
πλέον αγοράζω χειροποίητα πατάκια, από μαγαζί που τα φτιάχνει με πατρόν και σου αφήνει επιλογή ως προς το πάχος της μοκέτα, τα χρώματα κτλ. αν θυμάμαι καλά τα έχω λίγο πάνω από 6 μήνες και είναι πραγματικα άψογα ακόμα.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: KAΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 25, 2010 11:52 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2010 2:12 am
Δημοσιεύσεις: 152
haris_k έγραψε:
λολ... εμένα συμβαίνει το αντίθετο συνήθως... σε όλα μας τα αυτοκίνητα τα εργοστασιακά πατάκια είναι χοντρά και καλή μοκέτα, ενώ τα universal που παίρνουμε μετά είναι σαν τσιγαρόχαρτα και διαλύονται αμέσως.
πλέον αγοράζω χειροποίητα πατάκια, από μαγαζί που τα φτιάχνει με πατρόν και σου αφήνει επιλογή ως προς το πάχος της μοκέτα, τα χρώματα κτλ. αν θυμάμαι καλά τα έχω λίγο πάνω από 6 μήνες και είναι πραγματικα άψογα ακόμα.

τωρα το διαβασα αυτο, αν θες με πμ στειλε μου πληροφοριες για το εν λογω καταστημα ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 6 [ 52 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: