Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 4:41 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γυαλισμα μετα απο τριψιμο.ποια η σειρα κ προιον
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 06, 2009 12:11 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Αύγ 04, 2009 2:20 am
Δημοσιεύσεις: 13
θέλω την γνώμη σας σχετικά με το γυάλισμα του αυτοκίνητου μου..
η ιστορία έχει ως εξής.
έβαψα πρόσφατα το αυτοκίνητο μου (πριν 1μηνα και κάτι) όλα έγιναν σωστά με απροσδόκητα καλό αποτέλεσμα. σύμφωνα με τις συνθήκες εργασίας και την λιγοστή εμπειρία μου. Με μοναδικά ελαττώματα κάποια άχνα από το βερνίκι που έλλειψη εξαερισμού κατακάθισε στην οροφή και σε κάποια άλλα σημεία κατά την διάρκεια του στεγνώματος, και κάποια λιγοστά μπιμπίκια που όσο και αν προσπάθησα δεν τα απέφυγα…

δοκίμασα με πλαστελίνη άλλα η άχνα δεν έφευγε καθώς στέγνωσε μαζί με το βερνίκι.
Τώρα είμαι στο στάδιο όπου έχω σβήσει τα μπιμπίκια με γυαλόχαρτα μαργαρίτες από την 3M και έχω τρίψει το αυτοκίνητο ώστε να φύγει η άχνα και κάποιο ελάχιστο “πορτοκάλι” που είχε σε κάποια κομμάτια. και έχω φτάσει σε μια πάρα πολύ καλή επιφάνεια.
Έτριψα αναλόγως το πρόβλημα ξεκινώντας με γυαλόχαρτα νερού 3Μ για detailing 2000 grid
Μετά με 2500 και στην συνέχεια με γυαλόχαρτα/σφουγγάρια τριβείου trizact της 3Μ επίσης και κάποια άλλα από 2000 μέχρι 4000.οπου μπορώ να πω ότι γυαλίζει χωρίς ίχνος γρατζουνιάς μόνο την θαμπάδα –θολούρα έχει τώρα. που σημαίνει ότι από δω και πέρα χρειάζεται αλοιφές…
Έχω αλοιφαδορο και DA και rotary και κάνω κάποιες δοκιμές με αλοιφές meg και 3M.
Δεν έχω προμηθευτεί ακόμα μια πλήρη σειρά από την μεν η την δε εταιρία γιατί δεν έχω αποφασίσει ακομα. βλεπω πάντως λίγο καλύτερο αποτέλεσμα με την 3Μ.
Παρόλο που τις χρησιμοποιώ λάθος. και εξηγούμε: με την 3Μ χρησιμοποιώ αυτήν με το άσπρο καπάκι ψιλή λέει και με γούνα στον rotary.και μετά αυτήν με το μπλε και το ανάλογο σφουγγάρι της .και το αποτέλεσμα είναι αυτο:
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για την διαδικασία γυαλίσματος από μια τέτοια βάση ποια σειρά από τις 2 εταιρίες προτείνετε.
Και αν κάποιος ξέρει την επαγγελματική σειρά της meguiars να μου προτείνει μια σειρά(δηλαδή την σειρά που πρέπει να εφαρμοστούν με αριθμούς όμως) αλοιφών με τα ανάλογα σφουγγάρια τους. Γιατί δεν βγάζω και μεγάλη άκρη με τα Meg. Πολλές διαφορετικές ονομασίες βλέπω και μια ασυνεχής σειρά στους αριθμους …μιλαω για την επαγγελματική και μόνο σειρά που θα εφαρμοστεί με rotary λουφαδόρο μιας και η δουλεία που προσπαθώ να πετυχω το απαιτεί.
Όχι ότι δεν είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα αλλά σίγουρα ξέρω ότι δεν είναι η σωστή διαδικασία γυαλίσματος και ότι μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο.
Ξέρω ότι ζητώ πολλά και ότι έγραψα ολόκληρη έκθεση αλλά νομίζω ότι όσο καλυτέρα γνωρίζει κάποιος το πρόβλημα τόσο ακριβέστερη θα είναι η λύση η συμβουλή. συγγνώμη αν σας κουράζω. ελπίζω στην βοήθεια σας


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυαλισμα μετα απο τριψιμο.ποια η σειρα κ προιον
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 06, 2009 6:00 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Πριν απαντήσω μερικές ερωτήσεις.

1) Μπορείς αντί για το χρώμα στα καπάκια των 3Μ να πεθς το νούμερο που γράφουν πάνω; (υποθέτω ότι τα έχεις αγοράσει από Ελλάδα γιατί Αμερική το ίδιο προϊόν έχει διαφορετικό νούμερο και μερικές φορές και διαφορετικό όνομα.
2) Οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές, απλά εσύ που το είδες από κοντά έχεις κάνει έστω και λίγο ολόγραμμα-ανταύγεια;



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυαλισμα μετα απο τριψιμο.ποια η σειρα κ προιον
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 06, 2009 7:16 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Αύγ 04, 2009 2:20 am
Δημοσιεύσεις: 13
deathlok έγραψε:
Πριν απαντήσω μερικές ερωτήσεις.

1) Μπορείς αντί για το χρώμα στα καπάκια των 3Μ να πεθς το νούμερο που γράφουν πάνω; (υποθέτω ότι τα έχεις αγοράσει από Ελλάδα γιατί Αμερική το ίδιο προϊόν έχει διαφορετικό νούμερο και μερικές φορές και διαφορετικό όνομα.
2) Οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές, απλά εσύ που το είδες από κοντά έχεις κάνει έστω και λίγο ολόγραμμα-ανταύγεια;

1) η ασπρη που λεω εχει αριθμο:09639
και ημπλε :09376( ξερω οτι ειναι λαθος να παω μετα απο το τριψιμο σε τοσο ψιλες αλοιφες(παρολο ποθ την πρωτη την εβαλα με γουνα) γιαυτο πιστευω οτι θα μποροθσε να ειναι καλυτερο.απο θεμα γυαλαδας.
2)δεν εχει ολογραμμα η κατι περιεργο ειναι ακριβως οπως φαινετε στην photo.
να σημειωσω πως στis photo εχω γυαλισει απο τον αεραγωγο και δεξια


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυαλισμα μετα απο τριψιμο.ποια η σειρα κ προιον
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 08, 2009 10:41 pm 
Eπαγγελματίας Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 11:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2426
Τοποθεσία: Ν.Ιωνια
εδώ http://www.meguiarsonline.com/forums/sh ... hp?t=37547 έχει ένα κατάλογο με τις αλοιφές,γυαλίστηκα και κεριά της meguiars με ποια σφουγγάρια κάνεις εφαρμογή αλλά και με ποια ταχύτητα τα δουλεύεις (με DA όμως) .... η 105 δουλεύεται με Double Sided Wool Cutting Pad W5000 & SoftBuff™ Foam Cutting Pad W7000



_________________
http://www.swell.gr
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυαλισμα μετα απο τριψιμο.ποια η σειρα κ προιον
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 18, 2009 12:16 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Αύγ 04, 2009 2:20 am
Δημοσιεύσεις: 13
ευχαριστω mike!!
τελικα μετα απο μερικες ακομα δοκιμες κατεληξα στα 3M προιοντα.
αγορασα χοντρη αλοιφη trizact για μετα τα γυαλοχαρτα και αλοιφη μεσαια ασ πουμε "ειδικη αλοιφη" λεει και για το τελος ultra fina για τα ολογραματα και γενικα ειναι η πιο ψηλη αλοιφη που ειχε.και φυσικα τα αναλογα σφουγγαρια τους που απο οτι καταλαβα στιν μεσαια αλοιφη μπορει να παιξω με 2 σφουγγαρια αν χρειαστει...

θα το γυαλισω αμεσος μολις το επιτρεψει ο καιρος και θα ανεβασω photo
δεν θα περασω κερι ομως ακομα γιατι καπου διαβασα την συμβουλη σας οτι πρεπει να εχουν περασει το λιγοτερο 90 μερες μετα απο το βαψιμο...και θελω κανα μηνα ακομα...ξερω οταν ερθει η ωρα για το κερι ισος χρειαστει να γυαλισω παλι και λογικα και πηλο αλλα τι να κανουμε... :P ηξερα οτι αυτα θα τραβιξω με το μαυρο αλλα μαρεσει :mrgreen:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: