Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 10:57 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 4 [ 32 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή βάζου σε κερί (Raceglaze 42)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 12:39 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 12:11 pm
Δημοσιεύσεις: 759
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Το raceglaze 42 είναι το πρώτο nuba κερί που χρησιμοποίησα σε panel pot και έμεινα ευχαριστημένος από την διάρκεια και τις ιδιότητες του. Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι θα το ξαναέπερνα και άλλους λόγους όπως μυρωδιά και handwaxing. Ήρθε ξανά στα χέρια μου μέσω Μιχάλη (swell) το χρησιμοποίησα δοκιμαστικά σε ένα 20x20 panel στο αυτοκίνητο μου για να το συγκρίνω με άλλα 2 κεριά στο καπό και το άφησα σε μία άκρη.

Στην τακτοποίηση πάνω το έριξα κατά λάθος :o. Αρχικά δεν φάνηκε να έχει δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα. Μετά από μερικές μέρες που πήγα να πάρω κάτι άλλο είπα να ανοίξω να πάρω μία μυρωδιά από τα κεριά μου! Ρίχνωντας μια ποιο προσεκτική ματιά στο RG42 παρατήρησα κάποια λάδια στον δεύτερο πάτο! :o
Αμέσως κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλα και έβγαλα τον δεύτερο πάτο να δω τι γίνεται και εικόνα που αντίκρισα ήταν αυτή:


Εικόνα


Εικόνα

Είχε ραγίσει και σιγά σιγά έχανε λάδια...... :shock: :shock: :shock:

Λέω πάει το κερί έτσι όπως ήταν έριξα την ποσότητα του λαδιού ξανά μέσα στο κερί για να μην πάνε χαμένα και να μείνει το κερί υγρό. Έκλεισα κανονικά την συσκευασία και την έβαλα να κάτσει ανάποδα για να μην φύγουν άλλα λάδια έξω από την συσκευασία.
Την επόμενη μέρα το πρωί ήρθα σε επικοινωνία με τον Μιχάλη (swell) για να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω για να μην χάσω άδικα το κερί και αν μπορεί να μου στείλει ένα κενό ίδιο βάζω για να κάνω την μετάγγιση. Μου έδωσε οδηγίες για λιώσιμο στον φούρνο μικροκυμάτων και για φοντύ μου έστειλε με δικά του έξοδα ένα βάζο από πηλό που είχε διαθέσιμο και άδειο και θα το είχα στα χέρια μου την επόμενη μέρα.

Εικόνα

Όλη μου την ημέρα την πέρασα ψάχνοντας για διαδικασίες για να κάνω την μεταφορά με όσο ποιο safe τρόπο για το κερί. Έχοντας ελεύθερο χρόνο πέρασα να κάνω μια κουβέντα και με τον Ανδρέα (Dazzle) που ήξερα ότι είχε κάνει μια παρόμοια διαδικασία. Ο Ανδρέας πρότεινε διαδικασία με φλόγιστρο και μπρίκι.

Μετά από όλα αυτά κατέλειξα στα εξής συμπεράσματα:

Φούρνος μικροκυμάτων: Ζεσταίνει περιμετρικά και το κερί στο κέντρο θα έλιωνε τελευταίο και υπήργε κίνδυνος να ψηθεί εξωτερικά το κερί και να το χάσω συν ότι θα έχανα κάποια ποσότητα κεριού από την ρωγμή. Αν έβαζα τον φούρνο σε μικρή σκάλα και ανακάτευα σταδιακά το κερί θα έμενε σε μεγάλη θερμοκρασία για πολύ ώρα και θα εξατμίζονταν κάποια έλαια που ήδη είχα χάσει κάποια.

Φοντύ: Δεν είχα τα κατάλληλα σκεύη για να το κάνω και θα μου έπαιρνε αρκετή ώρα μέχρι να λιώσει το κερί και δεν έχω ξανακάνει ποτέ φοντύ και το παράτησα σαν λύση.

Φλόγιστρο: Είχα γκαζάκι αλλά το φοβόμουν μην το βράσω/ψήσω.

Τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το γκαζάκι με το μπρίκι άλλα κρατώντας υπομονετικά το μπρίκι αρκετά ψηλά από αυτό έτσι δεν υπήρχε κίνδυνος βρασμού.
Φεύγοντας από τον Ανδρέα πέρασα από το supermarket που έχει δίπλα και στάθηκα στο ράφι με τα ζελέ και τις κρέμες πάνω από 20 λεπτά χαζεύοντας συσκευασίες με διπλό πάτο λίγο πάνω από 5 euro. Τελικά βρήκα μία που πληρούσε τις προϋποθέσεις μου διπλός πάτος και πάνω από 230 ml μιας και το κερί ήταν 99,9% γεμάτο.
Έχοντας και τα δύο βαζάκια διάλεξα αυτό της κρέμας λόγο διπλού πάτου.

Και ξεκινάμε την διαδικασία η οποία δεν πήρε παραπάνω από 20 λεπτά.


Μαζέψαμε όλα τα υλικά και αδειάζουμε την κρέμα από βάζο

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Πλένουμε πολύ καλά το βαζάκι με όλα τα APC που διαθέτουμε Surfex Σε αναλογίες 1/5 και στεγνώνουμε με την Microfiber Madness Waverider Jr για να μην μείνει το παραμικρό. Ξεπλένουμε με IPA άλλη μία φορά και είμαστε 100% ότι δεν έχει μείνει κάτι.

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Παίρνουμε ένα κουταλάκι του γλυκού και βάζουμε το κερί στο μπρίκι.
Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Κρατάμε το μπρίκι πάνω από την φλόγα περίπου 20cm και σε 3-4 λεπτά έχουμε το παρακάτω αποτέλεσμα

Εικόνα

και μία με φλας
Εικόνα

Το λάθος τις διαδικασίας ήταν ότι πριν να ρίξω το κερί στο νέο του βαζάκι το ανακάτεψα μία τελευταία φορά γρήγορα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθούν κάποιες φουσκάλες.
Οι φουσκάλες διορθώθηκαν 2-3 χτυπήματα του βάζου στον πάγκο όπως ο καφές και για να φύγουν οι κρατήρες που δεν μου άρεσαν χρησιμοποίησα ένα πιστολάκι μαλλιών. Αξίζει να αναφέρω πως όλο το σπίτι μύρισε RG42!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το κερί που δεν έφυγε με την μία από το μπρίκι σκουπίστηκε με το δάχτυλο και μπήκε στο panel pot που είχα. Υπολογίζω ότι στην όλη διαδικασία πήγαν χαμένα 1-2ml.
Άφησα τα παραπανίσια λάδια να πέσουν και αυτά μέσα το έκλεισα στον φούρνο μικροκυμάτων με ανοιχτό καπάκι για να σταθεροποιηθεί και να μην ιδρώσει όλο το βράδυ και την επόμενη μέρα το πρωί πέρασα και τα αυτοκόλλητα από το αρχικό βαζάκι και το αποτέλεσμα ήταν αυτό:

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Θέλω να ευχαριστήσω πολύ τον Μιχάλη για το ενδιαφέρον του την άμεση απόκριση για την αποστολή καθώς και όλες του τις συμβουλές και επειδή το βάζο περίσσεψε Μιχάλη αν το χρειάζεσαι το στέλνω ξανά πίσω.
Θέλω να ευχαριστήσω επίσης και τον Ανδρέα για την κουβέντα που είχαμε και τα δικά του tips.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή βάζου σε κερί (Raceglaze 42)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 12:49 am 
Ολοκληρωμένος Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2012 7:33 pm
Δημοσιεύσεις: 1246
Σώθηκε το rg42 :)
Ωραίος οδηγός πάντως :gjb:



_________________
Έφη
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή βάζου σε κερί (Raceglaze 42)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 12:52 am 
Ολοκληρωμένος Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 10:31 pm
Δημοσιεύσεις: 1188
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Γαματο Κωστα, θα μπορουσε ανετα να ηταν η αρχικη του συσκευασια.



_________________
Ηλίας
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή βάζου σε κερί (Raceglaze 42)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 1:01 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
φανταστικο Κωστα!!!! Θα φοβομουν να το επιχειρησω!!! Μπραβο!!!



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Αλλαγή βάζου σε κερί (Raceglaze 42)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 1:07 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 10:26 pm
Δημοσιεύσεις: 1632
Τοποθεσία: Ν.Σμυρνη
Πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα και αναλυτικοτατη παρουσίαση ;)

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2



_________________
Γιαννης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή βάζου σε κερί (Raceglaze 42)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 1:27 am 
Ολοκληρωμένος Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 4:07 pm
Δημοσιεύσεις: 1357
Τοποθεσία: Καλαμάτα
:gjb: :gjb: τελειο... οποτε το εσωσες το κερακι!!! ;)



_________________
ΕικόναΕικόνα
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή βάζου σε κερί (Raceglaze 42)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 2:32 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Στις φωτογραφίες φαίνεται να μην έλιωσε σωστά. Πρέπει να λιώσει εντελώς διαφορετικά γεμίζει μέσα αέρα και δεν σκληραίνει ποτέ όπως πρέπει.

Αν έχω δίκιο θα το διαπιστώσεις και μόνος σου


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή βάζου σε κερί (Raceglaze 42)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 2:47 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Και το παραπάνω δεν το λέω αυθαίρετα απλά το έχω κάνει στο παρελθόν και γνωρίζω.

http://forum.swell.gr/viewtopic.php?p=13703#p13703

Διάβασε από το post που σου δίνω και κάτω.

Σχετικά με το μικροκύμα έπρεπε να εμπιστευτείς τον Μιχάλη καθώς αν δεν κάνω τραγικό λάθος, ο ίδιος ο κατασκευαστής του συγκεκριμένου κεριού έχει προτείνει αυτή τη διαδικασία στον Μιχάλη.

Θέλω να κάνω το ίδιο στο 50ml concorso που έχω καθώς φαίνεται να μην έχει σωστή σύσταση


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή βάζου σε κερί (Raceglaze 42)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 3:09 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 12:11 pm
Δημοσιεύσεις: 759
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αν και ήμουν έτοιμος για ύπνο με σήκωσες να πάω να δω το κερί. Μπορώ να πω ότι δεν διαφέρει ιδιαίτερα από την αρχική σκληράδα που είχε. Το θέμα ήταν να μην χαθεί το κερί τώρα που είναι σε καλό βάζο δεν φοβάμαι να το λιώσω ξανά για να σφίξει τελείως. Αν το έλιωνα τελείως στα μικροκύματα στο αρχικό του βάζο θα έσταζε από κάτω και θα το μάζευα.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή βάζου σε κερί (Raceglaze 42)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2013 3:13 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Να το λιώσεις εντελώς τόσο ώστε να γίνει σκέτο λάδι, διαυγές, Τότε και μόνο τότε θα ομογενοποιηθεί


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 4 [ 32 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: