Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 2:16 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 1:18 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 11:22 pm
Δημοσιεύσεις: 6
zithon-tasos έγραψε:
Παντως ο φιλος μας δεν εχει και απολυτο αδικο για το ξεφλουδισμα.......δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο η προστασια γι αυτο...αν ειναι προβληματικο απο την αρχη το χρωμα δεν μπορεις να το σωσεις.....π.χ. το κοκκινο kia ceed που εχω εγω εχει βαφτει ολοκληρο απο την αντιπροσωπεια μεσα στην εγγυηση μετα απο 4 χρονια γιατι ξεφλουδιζε ολοκληρο το αυτοκινητο σαν ζελατινα.....προβλημα που εχουν τυλαχιστον το 70 % των κοκκινων ceed.....ο λογος μαλλον ηταν οτι το βερνικι για καποιο λογο δεν "εδενε" με το χρωμα....


Το ξεφλούδισμα που ανέφερα, ενοούσα για τα υλικά της τελικής επίστρωσης (μήπως με το πέρασμα του χρόνου, αρχίσει να ξεφτίζει.)
Τα υλικά που προανέφερα είναι δοκιμασμένα? Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία, ας την μοιραστεί μαζί μας.
Πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 1:45 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Δε νομιζω να υπάρχει θεμα ξεφλούδισματος της νανοπροστασιας.
Αυτα τα προιόντα ή πιανουν ή δεν πιάνουν στην επιφάνεια. Θελουν πεντακαθαρη επιφάνεια για να κολλήσουν
σωστα.Θα σου έλεγα αν δεν εχεις ξαναασχοληθει να πας σε καποιον που γνωριζει να στο περασει
και να σου δειξει δυο πραγματα αν θελεις στο μελλον να το κανεις μονος σου.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 2:26 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιουν 20, 2012 9:09 pm
Δημοσιεύσεις: 221
goldsuperb έγραψε:
zithon-tasos έγραψε:
Παντως ο φιλος μας δεν εχει και απολυτο αδικο για το ξεφλουδισμα.......δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο η προστασια γι αυτο...αν ειναι προβληματικο απο την αρχη το χρωμα δεν μπορεις να το σωσεις.....π.χ. το κοκκινο kia ceed που εχω εγω εχει βαφτει ολοκληρο απο την αντιπροσωπεια μεσα στην εγγυηση μετα απο 4 χρονια γιατι ξεφλουδιζε ολοκληρο το αυτοκινητο σαν ζελατινα.....προβλημα που εχουν τυλαχιστον το 70 % των κοκκινων ceed.....ο λογος μαλλον ηταν οτι το βερνικι για καποιο λογο δεν "εδενε" με το χρωμα....


Το ξεφλούδισμα που ανέφερα, ενοούσα για τα υλικά της τελικής επίστρωσης (μήπως με το πέρασμα του χρόνου, αρχίσει να ξεφτίζει.)
Τα υλικά που προανέφερα είναι δοκιμασμένα? Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία, ας την μοιραστεί μαζί μας.
Πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες.



Γιατι θες να βαλεις coating? Τα 2 πρωτα που προτιμας εχουν εξαιρετικη συμπεριφορα στον νερο αλλα σχεδον καθολου αντιχαρακτικη προστασια.
Το ΕΧO, εχει συγκεκριμενο τροπο εφαρμογης, καθως και απαιτουμενη θερμοκρασια.

Το cquartz που εχω δοκιμασει εχει αντιχαρακτικη προστασια. Γυρω στους 10 μηνες που το εχω σε καπω και ουρανο, δεν εχω παρατηρησει δημιουργια αραχνης. Δεν εχει ομως τοσο καλη απωθηση νερου, χωρις να σημαινει ομως οτι ειναι και ανυπαρκτη.

Η εφαρμογη του williams ειναι τελειως ασυμφορη, καθως με αυτα τα χρηματα κανεις ενα Light γυαλισμα, και βαζεις και οποιο coating θες.

Απο το feedback που υπαρχει μονο το opti coat εχει αποδεδειγμενα προστασια, μεγαλης διαρκειας.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 2:33 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
goldsuperb έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους σας. Θα ήθελα τα φώτα σας και την άποψη στο θέμα της προστασίας/θωράκισης
του χρώματος σε καινούργιο αυτοκίνητο Volvo v40.Το αυτοκίνητο έχει παραγγελθεί και θα το παραλάβω στα μέσα Μαρτίου. Όπως καταλαβαίνετε, όταν το παραλάβω το χρώμα του αυτοκινήτου θα έχει ηλικία μόνο περίπου 1 μήνα. Προφανώς θα είναι και πολύ ευαίσθητο, γι'αυτό ο κατασκευαστής προτείνει πλύσιμο σε πλυντήριο μετά απο 3 εβδομάδες.(αν πλυθεί νωρίτερα, να γίνει στο χέρι.) Μετα απο αρκετό ψάξιμο μέσα σε διάφορα φόρουμ, έχω επιλέξει κάποια προιόντα, και θα ήθελα την άποψη σας. 1)Gtechniq EXO, 2)Nanolex Professional Paint and Alloy Sealant, 3)Williams ceramic coat, 4)CarPro Cquartz.
Πριν πάρω τις συμβουλές σας, δεν σας κρύβω οτι έχω μάλλον κάποια προτίμηση στα 2 πρώτα υλικά.
Βέβαια είμαι αρκετά επιφυλακτικός γιατί ο κατασκευαστής επισημαίνει:Only paint treatment recommended by Volvo should be used.Other treatment such as preserving,sealing,protection,lustre sealing or similar could damage the paintwork.Συγγνώμη για τα Αγγλικά αλλά τα μετέφερα απο το global site.Επισης αναφέρεται στην απώλεια της εγγύησης σε περίπτωση ζημιάς απο τα υλικά που αναφέρει. Επίσης πριν την εφαρμογή οποιουδήποτε σφραγιστικού πρεπει να υπάρξει προεργασία στο χρώμα? ή οχι μιάς και είναι ολοκαίνουργιο? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, και συγγνώμη αν σας κούρασα.


Από αυτά που αναφέρεις θα πήγαινα στο Cquartz για την μέγιστη προστασία που προσφέρει. Θα άρχιζα να ψάχνω κάποιον επίσης που θα μου το εφάρμοζε με το αντίστοιχο κόστος πάντα. Έτσι θα εξασφαλίσεις την καλύτερη δυνατή προετοιμασία της επιφάνειας που θα δώσει τα μέγιστα αποτελέσματα σε εμφάνιση αλλά και διάρκεια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 13, 2013 11:00 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 21, 2011 12:22 pm
Δημοσιεύσεις: 657
Τοποθεσία: athens
θα συμφωνησω με τα παιδια.

αυτα τα coating θελουν λιγη προσοχη και εμπειρια στην εφαρμογη τους.

δεν ξερω που μενεις, αλλα υπαρχουν σωστοι επαγγελματιες που μπορεις να βαλεις το προιον. ;)



_________________
Just do it
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 19, 2016 6:57 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2016 11:37 pm
Δημοσιεύσεις: 2
andrew έγραψε:
θα συμφωνησω με τα παιδια.

αυτα τα coating θελουν λιγη προσοχη και εμπειρια στην εφαρμογη τους.

δεν ξερω που μενεις, αλλα υπαρχουν σωστοι επαγγελματιες που μπορεις να βαλεις το προιον. ;)


μετά από 3 χρόνια αλλά ας κάνω μια προσπάθεια.ξέρεις κάποιον που να εφαρμόζει το cquartz ή το opti coat ατην Αθήνα;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 20, 2016 12:31 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
https://www.facebook.com/ads4cars/?fref=ts


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 26, 2016 1:25 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2016 11:37 pm
Δημοσιεύσεις: 2
ευχαριστώ πολύ!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: