Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 5:02 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 12:13 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 11:22 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Καλησπέρα σε όλους σας. Θα ήθελα τα φώτα σας και την άποψη στο θέμα της προστασίας/θωράκισης
του χρώματος σε καινούργιο αυτοκίνητο Volvo v40.Το αυτοκίνητο έχει παραγγελθεί και θα το παραλάβω στα μέσα Μαρτίου. Όπως καταλαβαίνετε, όταν το παραλάβω το χρώμα του αυτοκινήτου θα έχει ηλικία μόνο περίπου 1 μήνα. Προφανώς θα είναι και πολύ ευαίσθητο, γι'αυτό ο κατασκευαστής προτείνει πλύσιμο σε πλυντήριο μετά απο 3 εβδομάδες.(αν πλυθεί νωρίτερα, να γίνει στο χέρι.) Μετα απο αρκετό ψάξιμο μέσα σε διάφορα φόρουμ, έχω επιλέξει κάποια προιόντα, και θα ήθελα την άποψη σας. 1)Gtechniq EXO, 2)Nanolex Professional Paint and Alloy Sealant, 3)Williams ceramic coat, 4)CarPro Cquartz.
Πριν πάρω τις συμβουλές σας, δεν σας κρύβω οτι έχω μάλλον κάποια προτίμηση στα 2 πρώτα υλικά.
Βέβαια είμαι αρκετά επιφυλακτικός γιατί ο κατασκευαστής επισημαίνει:Only paint treatment recommended by Volvo should be used.Other treatment such as preserving,sealing,protection,lustre sealing or similar could damage the paintwork.Συγγνώμη για τα Αγγλικά αλλά τα μετέφερα απο το global site.Επισης αναφέρεται στην απώλεια της εγγύησης σε περίπτωση ζημιάς απο τα υλικά που αναφέρει. Επίσης πριν την εφαρμογή οποιουδήποτε σφραγιστικού πρεπει να υπάρξει προεργασία στο χρώμα? ή οχι μιάς και είναι ολοκαίνουργιο? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, και συγγνώμη αν σας κούρασα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 12:22 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
Στην περιπτωση που το χρωμα σου δεν εχει αραχνες θα ελεγα μετα το πλυσιμο να περασεις πηλο. και στην συνεχεια ενα περασμα με ipa και θα ειναι μια χαρα.

Αν το χρωμα σου ειναι σε τελεια κατασταση εγω προτεινω το opti coat.
http://www.shinearama.co.uk/product.php ... -OPTICOAT2



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 12:23 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Παντως οτι και να βαλεις μην το πηγαινεις στις βουρτσες.
Καλώς ήρθες!



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 12:27 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 11:22 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Αυτό που τρέμω πιο πολύ απ'όλα, είναι τυχόν μελλοντικό ξεφλούδισμα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 12:32 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
Αυτο θα γινει σε περιπτωση που το εχεις κατω απο τον ηλιο για 10 χρονια...

Καλο ειναι παντως να το πλενεις συνεχεια σωστα! και οταν δεν εχεις χρονο να το αφηνεις απλυτο!
Και φυσικα μια προστασια σιγουρα θα βοηθησει!



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 1:29 am 
Wax in - Wax out
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Ιουν 15, 2010 6:30 pm
Δημοσιεύσεις: 58
οπως ειπαν και τα παιδια, εναν πηλο να φυγει οτι "ξενο" υπαρχει και μετα περασμα
ειτε με κερι ειτε οτιδηποτε για προστασια , σωστο πλυσιμο καθε φορα και δεν θα εχεις προβλημα για πολλα χρονια!

εδω αμαξια 10ετιας με ταλαιπωρια στο χρωμα κτλ κτλ, και με μια περιποιηση γινονται σαν καινουργια
μην σε πιανει τρελα και αγχος ακομα δεν το πηρες , δεν υπαρχει λογος! καλοριζικο κιολας με το καλο να το παραλαβεις!



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 10:27 am 
Rotary Master

Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:38 am
Δημοσιεύσεις: 761
Παντως ο φιλος μας δεν εχει και απολυτο αδικο για το ξεφλουδισμα.......δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο η προστασια γι αυτο...αν ειναι προβληματικο απο την αρχη το χρωμα δεν μπορεις να το σωσεις.....π.χ. το κοκκινο kia ceed που εχω εγω εχει βαφτει ολοκληρο απο την αντιπροσωπεια μεσα στην εγγυηση μετα απο 4 χρονια γιατι ξεφλουδιζε ολοκληρο το αυτοκινητο σαν ζελατινα.....προβλημα που εχουν τυλαχιστον το 70 % των κοκκινων ceed.....ο λογος μαλλον ηταν οτι το βερνικι για καποιο λογο δεν "εδενε" με το χρωμα....


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 11:14 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μόλις το παραλάβεις, θα δεις πως υπάρχουν μικρογρατζουνιές και ψιλή αράχνη από την αποκέρωση και τα "πλυσίματα" για να σου παραδοθεί "καθαρό".

Αν θέλεις τέλεια οπτική κατάσταση, το πας σε έναν επαγγελματία ή μόνος σου για γυάλισμα. Από εκεί και πέρα, η ημερομηνία παραγωγής μέχρι τη μέρα παράδοσης είναι τουλάχιστον 1μήνας, μη πω παραπάνω. Οπότε και γυαλίζεις/κερώνεις ή σφραγίζεις με sealant ή κάποιο κεραμικό προιόν ΑΦΟΒΑ.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 1:11 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 11:22 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Car paint coating σε καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 28, 2013 1:12 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Κυρ Ιουν 10, 2012 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 485
goldsuperb έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους σας. Θα ήθελα τα φώτα σας και την άποψη στο θέμα της προστασίας/θωράκισης
του χρώματος σε καινούργιο αυτοκίνητο Volvo v40.Το αυτοκίνητο έχει παραγγελθεί και θα το παραλάβω στα μέσα Μαρτίου. Όπως καταλαβαίνετε, όταν το παραλάβω το χρώμα του αυτοκινήτου θα έχει ηλικία μόνο περίπου 1 μήνα. Προφανώς θα είναι και πολύ ευαίσθητο, γι'αυτό ο κατασκευαστής προτείνει πλύσιμο σε πλυντήριο μετά απο 3 εβδομάδες.(αν πλυθεί νωρίτερα, να γίνει στο χέρι.) Μετα απο αρκετό ψάξιμο μέσα σε διάφορα φόρουμ, έχω επιλέξει κάποια προιόντα, και θα ήθελα την άποψη σας. 1)Gtechniq EXO, 2)Nanolex Professional Paint and Alloy Sealant, 3)Williams ceramic coat, 4)CarPro Cquartz.
Πριν πάρω τις συμβουλές σας, δεν σας κρύβω οτι έχω μάλλον κάποια προτίμηση στα 2 πρώτα υλικά.
Βέβαια είμαι αρκετά επιφυλακτικός γιατί ο κατασκευαστής επισημαίνει:Only paint treatment recommended by Volvo should be used.Other treatment such as preserving,sealing,protection,lustre sealing or similar could damage the paintwork.Συγγνώμη για τα Αγγλικά αλλά τα μετέφερα απο το global site.Επισης αναφέρεται στην απώλεια της εγγύησης σε περίπτωση ζημιάς απο τα υλικά που αναφέρει. Επίσης πριν την εφαρμογή οποιουδήποτε σφραγιστικού πρεπει να υπάρξει προεργασία στο χρώμα? ή οχι μιάς και είναι ολοκαίνουργιο? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, και συγγνώμη αν σας κούρασα.


με γεια και καλά ταξίδια.

Σε περίπτωση που έχεις την έκδοση summum πρόσεχε το δέρμα.
Μόνο πολύ καλά έως κορυφαία προϊόντα (θα βρεις εδώ πολλές προτάσεις από τα παιδιά).
Εγώ πριν από 8-9 χρόνια είχα το S40 και ένας άσχετος μου είχε καταστρέψει το δερμα, ευτυχώς μόνο σε μια πλευρά του καθίσματος του συνοδηγού


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: