Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 9:25 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γυάλισμα σε αλουμίνιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 24, 2009 7:11 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 7:06 pm
Δημοσιεύσεις: 2
Τοποθεσία: Βέροια
Χαιρετώ την διαδικτυακή παρέα :)
Κάνω ανακατασκευή το αυτοκίνητό μου,του οποίου οι προφυλακτήρες είναι αλουμινιένιοι.
Θέλω να τους γυαλίσω,ώστε να μην φαίνονται μάτ(δεν τρέφω αυταπάτες ότι μπορούν να φινιριστούν σε επίπεδο χρωμιωμένων)

Είχα διαβάσει ότι πρέπει πρώτα να τρίψω με γυαλόχαρτο νερού 1000ρι και μετά να περάσω αλοιφή για αλουμίνια.Ισχύεί;

Εάν όχι,έχετε να με προτείνετε κάποιο προϊόν για άμεση εφαρμογή,ή σειρά από διαδικασιες που θα πρέπει να λάβουν χώρα;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα σε αλουμίνιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 26, 2009 12:49 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Οκτ 26, 2009 12:42 am
Δημοσιεύσεις: 4
Θα πρέπει να ξεκινήσεις με ένα 800αρι γυαλόχαρτο μέχρι να το λιώσεις μετά με 1000 και μετά 1500 αλλά πρόσεχε μιλάμε πάντα για τοπικά σημείο σημείο πας όχι όλο μαζί αν έχεις υπομονή θα έχεις καλύτερο αποτελέσματα από νίκελ αυτά σημείωση το αποτέλεσμα εξαρτάτε επίσης και από την ποιότητα του αλουμινίου αν έχει μεγάλους πόρους η όχι αν έχει μεγάλους πόρους ξεκινά με λίγο ποιο χοντρό γυαλόχαρτο

σε τη αμάξι κάνεις ανακατασκευή


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα σε αλουμίνιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 26, 2009 9:46 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
nillion έγραψε:
Θα πρέπει να ξεκινήσεις με ένα 800αρι γυαλόχαρτο μέχρι να το λιώσεις μετά με 1000 και μετά 1500 αλλά πρόσεχε μιλάμε πάντα για τοπικά σημείο σημείο πας όχι όλο μαζί αν έχεις υπομονή θα έχεις καλύτερο αποτελέσματα από νίκελ αυτά σημείωση το αποτέλεσμα εξαρτάτε επίσης και από την ποιότητα του αλουμινίου αν έχει μεγάλους πόρους η όχι αν έχει μεγάλους πόρους ξεκινά με λίγο ποιο χοντρό γυαλόχαρτο

σε τη αμάξι κάνεις ανακατασκευή


Βάλε και κάνα σημείο στίξης! Μου βγήκε ο πάτος να σε διαβάσω... :lol: :lol: :lol:



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα σε αλουμίνιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 26, 2009 10:08 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 7:06 pm
Δημοσιεύσεις: 2
Τοποθεσία: Βέροια
nillion έγραψε:
Θα πρέπει να ξεκινήσεις με ένα 800αρι γυαλόχαρτο μέχρι να το λιώσεις μετά με 1000 και μετά 1500 αλλά πρόσεχε μιλάμε πάντα για τοπικά σημείο σημείο πας όχι όλο μαζί αν έχεις υπομονή θα έχεις καλύτερο αποτελέσματα από νίκελ αυτά σημείωση το αποτέλεσμα εξαρτάτε επίσης και από την ποιότητα του αλουμινίου αν έχει μεγάλους πόρους η όχι αν έχει μεγάλους πόρους ξεκινά με λίγο ποιο χοντρό γυαλόχαρτο

σε τη αμάξι κάνεις ανακατασκευή


Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση ;)

Το αυτοκίνητο είναι ένα Volvo 244 turbo του 1980 και ως τώρα οι προφυλακτήρες ήταν βαμμένοι στο χρώμα του αμαξώματος,αλλά ξεκίνησα να το κάνω ανακατασκευή εξωτερικά.

Έτσι είναι τώρα:
Εικόνα

Απλά,επειδή θα μπούν και τα εργοστασιακά νικελάκια γύρω-γύρω,στα φτερά κτλ,θέλω να κάνω και τους προφυλακτήρες για να ταιριάζουν με το vintage look ;)

1) Για το τρίψιμο,τι προτείνεις;Έχω ένα παλμικό-κάνει ή θα χρειαστώ περιστροφικό;
2) Γυαλόχαρτο νερού ή ξηρό;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα σε αλουμίνιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 26, 2009 3:48 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 1:30 pm
Δημοσιεύσεις: 81
Εγώ είχα γυαλίσει κάποτε το καπάκι κινητήρα (ΜΧ-5) με καταπληκτικά αποτελέσματα. Θέλει κεφαλές εδικές και το ανάλογο "σαπούνι" για 3 στάδια και Belgom Alu στο τέλος.
Εγώ είχα πάρει ένα κιτ από εδώ http://www.thepolishingshop.co.uk/acata ... _Kits.html
Το συστήνω ανεπιφύλακτα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα σε αλουμίνιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 01, 2009 3:03 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 12:10 am
Δημοσιεύσεις: 210
πωπω φιλε χαράς το κουράγιο σου,μπραβο :gjb:
οπως και τα να το κάνουμε τα βολβο ειναι αμαξάρες :o πριν την αλφα μου,ειχα ενα βολβο 460gle,σουπερ αμαξάρα.τι του είχα κάνει,σκυλί τελειως.
(sorry για το εκτος θέματος ποστ :D )


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: