Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 2:46 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Hello! - Scirocco Rising Blue Detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 20, 2013 12:16 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Δεκ 12, 2013 3:26 am
Δημοσιεύσεις: 3
Καλησπέρα σε όλη την παρέα, το όνομα μου είναι Παναγιώτης και είμαι από Θεσσαλονίκη.
Από την μέρα που ξεκίνησα να διαβάζω και να ασχολούμαι με το forum τρίβω κάθε μέρα τα μάτια μου με αυτά που βλέπω,
ειδικά με την παρουσίαση ενός Scirocco σαν το δικό μου, και πιο συγκεκριμένα με το παρακάτω:
viewtopic.php?p=61671
αλήθεια έχω αρρωστήσει με το τόσο καλό αποτέλεσμα..

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής πράγματα.
Το αμάξι αγοράστηκε καινούργιο πριν ακριβώς 2 χρόνια, και σκέφτομαι για ένα γυάλισμα-κέρωμα, κυρίως για να φύγει η αράχνη και να γυαλίσει ξανά το χρώμα του. Αρκετοί μου είπαν ότι είναι πολύ νωρίς για γυάλισμα και ότι θα καταστρέψω το βερνίκι. Εσείς τι προτείνετε και ποια η γνώμη σας;

Έχω ένα συνήθειο να πλένω το αυτοκίνητο εξωτερικά ίσως και 2 φορές την εβδομάδα (πίεση, αφρός και σφουγγάρι),
πολλοί μου λένε ότι με την τόσο συχνή πλύση θα χαλάσω το χρώμα του αυτοκινήτου και άλλοι λένε ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή ότι του κάνει καλό. Τι από τα δύο ισχύει;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Hello! - Scirocco Rising Blue Detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 20, 2013 11:27 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Το πλύσιμο σε καμμία περίπτωση δεν προκαλεί φθορά στο βερνίκι, όχι τουλάχιστον με την έννοια που σου είπανε.

Όσο καλό πλύσιμο και να κάνεις, σίγουρα προσθέτεις νέες μικρογρατζουνιές που επιτείνουν το φαινόμενο του "ιστού της αράχνης" κάθε φορά που το πλένεις. Είναι κάτι από το οποίο δε θα γλιτώσεις ποτέ.

Το γυάλισμα θα αφαιρέσει όλες τις επιφανειακές μικρογρατζουνιές και θα γλυκάνει τις τυχόν πιο βαθειές. Από την άλλη, το πάχος του βερνικιού μειώνεται σε κάθε γυάλισμα, μιας και "κατεβάζουμε" βερνίκι σε κάθε απόπειρα γυαλίσματος.

Το νόημα στη διαδικασία γυαλίσματος δεν είναι μόνο να έχουμε μια γυαλισμένη, ελεύθερη από σημάδια/γρατζουνιές επιφάνεια αλλά να κατέβει τόσο όσο χρειάζεται ή πρέπει το βερνίκι. Κάτι που απαιτεί βαθειά γνώση, εμπειρία και πάνω από όλα μεθοδικότητα, έχοντας τα κατάλληλα "εργαλεία".



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Hello! - Scirocco Rising Blue Detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 20, 2013 11:52 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
Για αρχη μπορεις να παρεις καποια προιοντα (κερι,καθαριστικη και πηλος) που θα σου δωσουν μεγαλη διαφορα και στην συνεχεια προχωρας σε ενα γυαλισμα που θα σου δωσει το 100%. ;)



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Hello! - Scirocco Rising Blue Detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 20, 2013 2:18 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Καλώς ήρθες!
2 φορές την εβδομάδα πλύσιμο είναι υπερβολή εκτος και αν κινείσαι καθημερινα σε δρόμους με λάσπες κλπ. Για τα υπολοιπα όπως τα είπαν τα παιδία.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Hello! - Scirocco Rising Blue Detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 20, 2013 6:54 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Μην φοβάσαι για το βερνίκι, δεν είναι τίποτα το δραματικό.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Hello! - Scirocco Rising Blue Detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 20, 2013 10:14 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2012 10:15 pm
Δημοσιεύσεις: 490
Tzotzeko welcome και εδω :D
Πλυντο οσο θες απλα με σωστά προιόντα και σωστή μέθοδο . Αράχνη κάνει ακομα και με τον καλύτερο τρόπο πλυσιματος .
Οσο πιο πολυ το πλενεις τοσο πιο συχνα θα θέλει γυαλισμα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Hello! - Scirocco Rising Blue Detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 21, 2013 11:51 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Δεκ 12, 2013 3:26 am
Δημοσιεύσεις: 3
Καλημέρα!
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.
Ήδη έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάρω υλικά και να το περιποιηθώ λίγο στις γιορτές.
Ξέχασα να ρωτήσω την προηγούμενη φορά το έξης. Στο αυτοκίνητο έχω διάφορα σημαδάκια από πετραδάκια, σαν αυτά που βρίσκουμε συνήθως στο καπό.
Υπάρχει λύση έτσι ώστε να μην μπω στην διαδικασία να βάψω ολόκληρα τα κομμάτια;
Σκέφτηκα το πινελάκι αλλά δεν μου άρεσε η όψη από κοντά που φαίνεται σαν μπάλωμα.


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Hello! - Scirocco Rising Blue Detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 21, 2013 11:56 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Ή θα τα βάψεις ολόκληρα ή μην κάνεις τίποτα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Hello! - Scirocco Rising Blue Detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 14, 2014 3:23 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Ιαν 14, 2014 3:13 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Να ξέρεις ότι όσο κρατάς το αυτοκίνητο καθαρό και προστατευμένο παρατείνεις το χρόνο ζωής του χρώματος. Δεν θέλει όμως πολλά και σκληρά καθαρηστικά γιατί όντως στο τέλος θα σου μήνει το χρώμα στο χέρι. Καλό είναι να το πηγαίνεις σε πλυντήρια που έχεις δει ότι κάνουν πραγματικά καλή δουλειά. Μια στο τόσο θέλει και μια προστασία από γρατζουνιές και κερώματα με ειδικές επαγγελματικές αλοιφές. Εγώ προτιμώ να το κρατάω καθαρό με λίγο υγρό πιάτων και μια φορά στο 6μηνο κάνω και μια επίσκεψη σε πλυντήριο για τα πολύ δύσκολα. Μια και είμαι από Αθήνα έχω πάρει κανα 2 φορές αυτή την προσφορα απο εδώ http://www.dealprice.gr/deal/788/39e-gia-enan-pliri-biologiko-katharismo-autokinitou-pou-peril . Πραγματικά τα παιδιά κάνουν θαύματα! Το αμάξι ανανεώθηκε και μέσα και έξω και ζωντάνεψε το χρώμα του! Σίγουρα θα μπορέσεις να βρεις και εσυ εκεί κάτι ανάλογο! Μόνο αν ξέρει ο άλλος να στο πλύνει θα παρατείνεις την ζωή στο χρώμα σου. ...και δεν θέλει από πολύ κοντά το πιεστικο, μπορει να κάνεις ζημιά!!!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Hello! - Scirocco Rising Blue Detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 14, 2014 3:46 pm 
Ολοκληρωμένος Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2012 7:33 pm
Δημοσιεύσεις: 1246
filam έγραψε:
Να ξέρεις ότι όσο κρατάς το αυτοκίνητο καθαρό και προστατευμένο παρατείνεις το χρόνο ζωής του χρώματος. Δεν θέλει όμως πολλά και σκληρά καθαρηστικά γιατί όντως στο τέλος θα σου μήνει το χρώμα στο χέρι. Καλό είναι να το πηγαίνεις σε πλυντήρια που έχεις δει ότι κάνουν πραγματικά καλή δουλειά. Μια στο τόσο θέλει και μια προστασία από γρατζουνιές και κερώματα με ειδικές επαγγελματικές αλοιφές. Εγώ προτιμώ να το κρατάω καθαρό με λίγο υγρό πιάτων και μια φορά στο 6μηνο κάνω και μια επίσκεψη σε πλυντήριο για τα πολύ δύσκολα. Μια και είμαι από Αθήνα έχω πάρει κανα 2 φορές αυτή την προσφορα απο εδώ http://www.dealprice.gr/deal/788/39e-gia-enan-pliri-biologiko-katharismo-autokinitou-pou-peril . Πραγματικά τα παιδιά κάνουν θαύματα! Το αμάξι ανανεώθηκε και μέσα και έξω και ζωντάνεψε το χρώμα του! Σίγουρα θα μπορέσεις να βρεις και εσυ εκεί κάτι ανάλογο! Μόνο αν ξέρει ο άλλος να στο πλύνει θα παρατείνεις την ζωή στο χρώμα σου. ...και δεν θέλει από πολύ κοντά το πιεστικο, μπορει να κάνεις ζημιά!!!!


'Η μπορει να κατσει να διαβασει στο φορουμ και να τα κανει μονος του :gjb:
Προστασια απο γρατζουνιες δεν υπαρχει το πολυ πολυ ενα coating 9h κλπ αλλα δεν το κανει και bulletproof.
Το υγρο για πιατα που βαζεις δεν προσφερει λιπανση οποτε τριβεις την βρωμια πανω ---> αραχνη
Τα 140ε που ζητανε μου φαινονται υπερβολικα..αλλα βαζουν και την αλοιφη "titanium"..
Γιατι θα κανεις ζημια απο πολυ κοντα με το πιεστικο?



_________________
Έφη
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: