Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 3:06 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βερνίκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 13, 2015 10:57 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
Γεια χαρά σε ολους.Θα ήθελα τις γνώσεις σας σε δυο πραγματάκια σχετικά με βερνικώματα.

1) Στην άκρη του πίσω προφυλακτήρα (διπλα στο λασπωτήρα) έχω ξεφλούδισμα βερνικιού.Σκοπεύω να κάνω wet sanding και να βερνικώσω τοπικά.;Έχει προβεί κανείς σε κάτι αντίστοιχο;Αξίζει το αποτέλεσμα;Ο επαγγελματίας όπου προμηθεύθηκα το βερνίκι μου πρότεινε wet sanding με 2500 αλλά μου φαινεται λίγο για να λειανω το δόντι από το ξεφλουδισμένο βερνίκι.Έχει κανείς αποψη;Αξίζει να προχωρήσω σε τοπικό βερνίκωμα;

2) Σκοπεύω να κάνω επιδιόρθωση φαναριών με wet sanding κ βερνίκωμα.Από εκεί όπου προμηθεύτηκα το σπρεί βερνικιού με πληροφόρησε ότι το βερνίκι αν κ γράφει UV protection να μην περιμένω και θαύματα διότι τα βερνίκια της σειράς έχουν την τάση να κιτρινίζουν κι ότι τα βερνίκια που παρέχουν σωστή Uv protection ειναι ακριβά.Κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασια μπορει να μας πει αν παρατήρησε κάτι τέτοιο;;Έχω προμηθευθεί το παρακάτω βερνίκι
http://www.stereotiki.gr/store4/morris- ... 400ml.html


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βερνίκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 18, 2015 10:37 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2011 3:07 am
Δημοσιεύσεις: 128
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
smbgr έγραψε:
1) Στην άκρη του πίσω προφυλακτήρα (διπλα στο λασπωτήρα) έχω ξεφλούδισμα βερνικιού.Σκοπεύω να κάνω wet sanding και να βερνικώσω τοπικά.;Έχει προβεί κανείς σε κάτι αντίστοιχο;Αξίζει το αποτέλεσμα;Ο επαγγελματίας όπου προμηθεύθηκα το βερνίκι μου πρότεινε wet sanding με 2500 αλλά μου φαινεται λίγο για να λειανω το δόντι από το ξεφλουδισμένο βερνίκι.Έχει κανείς αποψη;Αξίζει να προχωρήσω σε τοπικό βερνίκωμα;


Καλησπέρα φίλε μου,
Το έκανα πρόσφατα στην αεροτομή για πειραματισμό πιο πολύ με άπαιχτο αποτέλεσμα! Το 2500άρι που αναφέρεις δεν είναι λίγο. Δεν ξέρω το δόντι που αναφέρεις πόσο έντονο είναι, αλλά για να τρίψεις την επιφάνεια και να ρίξεις το βερνίκι μια χαρά είναι. Μη σου πω και πολύ είναι.

Κατα την γνώμη μου αξίζει η όλη διαδικασία! Δυο-τρία πράγματα να προσέξεις και το αποτέλεσμα θα είναι σε επιθυμητό επίπεδο!



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βερνίκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 21, 2015 10:29 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
Κοίτα, το δόντι ειναι οσο παχος έχει το βερνίκι.Το τριβω μεν αλλά ψιλοφοβάμαι το γυμνό χρώμα.Το νέο βερνίκι μια χαρά έπεσε (έκανα τοπική δοκιμή) απλά υπό γωνιά φαινεται το περίγραμα του παλιού ξεφτισμένου βερνικιου από κάτω λόγω του δοντιού αυτού.Δεν με χαλάει εξάλλου μόνο από κοντά κ υπό γωνία φαίνεται απλά έλεγα μηπως υπάρχει τρόπος να το εξαλείψω κ αυτό.Μένει τώρα να κάνω το σβήσιμο με ενααλοιφαδορο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βερνίκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 30, 2015 3:55 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 03, 2013 12:15 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Ενα DIY θα ηταν πολύ χρήσιμο...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βερνίκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 03, 2015 12:46 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2015 5:20 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Παιδια και εγω εχω το ιδιο προβλημα στο πισω προφυλακτηρα σε ενα golf iv.Λεω να κανω και εγω μια δοκιμη να του βαλω βερνικι τοπικα.Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βερνίκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 05, 2015 10:53 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
Τη διαδικασια την εκανα.Τριψιμο με 2500 ντουκοχαρτο, χαρτοταινια με εφημεριδες σε μεγαλη εκταση ωστε να μην εχουμε προβλημα με overspray και βερνικωμα.Λόγω ζέστης δεν αργεί να στεγνώσει.Κατόπιν πάλι ντουκόχαρτο ωστε να σβήσουμε όσο γίνεται τα όρια νέου-παλαιού βερνικιού στο σημειο της χαρτοταινιας και μετά γυάλισμα.Το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.Το γεγονός ότι έχουμε βερνικώσει φαινεται μόνο από πολύ κοντά κ σημειοτέον έχουμε σταματήσει το περεταίρω ξεφλούδισμα.Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφία του τελικού αποτελέσματος.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βερνίκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2015 10:02 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2015 5:22 pm
Δημοσιεύσεις: 54
Θέλω να βερνικώσω με 2k clear, τι θα πρέπει να φορέσω για να μην πάθω κάτι με το σκληρυντικό γιατί δεν βρήκα κάποια απάντηση στο ιντερνετ όσο έψαξα...οι μάσκες ενεργού άνθρακα που καλύπτουν στόμα και μύτη είναι αρκετές ή θέλει εκείνες με τα δύο φίλτρα και προφίλτρα;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βερνίκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 11, 2016 10:35 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2016 10:26 am
Δημοσιεύσεις: 38
Καλημερίζω την παρέα με πρώτο ποστ ζητώντας τη βοήθειά σας για το τι μπορώ να κάνω με το έντονο πλέον ξεφλούδισμα που έχω στο αριστερό μπροστά φτερό. Πέραν αυτών που έχουν γραφτεί πιο πάνω επειδή έχω χρώμα το οποίο βγήκε με φασματογράφο (οπότε είναι πολύ κοντά στο πλέον 14ετιας χρώμα του αυτοκινήτου) μπορώ το σημείο που αυτή τη στιγμή έχει φτάσει το σκάσιμο να το περάσω με ένα πινελάκι και το ξεφλουδισμένο σημείο να το περάσω με σπρέι βερνικιού; Θα υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βερνίκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 12, 2016 7:34 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
Προσωπικα δεν εβαλα χρωμα σε δικη μου περιπτωση ξεφλουδισματος διοτι το χρωμα απο κατω δεν ειχε φυγει.Σε τετοια περιπτωση απομονωσε το σημειο με χαρτοταινια (απομονωνεις το ξεφλουδισμενο κομματι κ λιγο παραπανω, δλδ να υπαρχει κ παλιο βερνικι), ντουκοχαρταρεις το βερνικι ωστε να "κατσει" το νεο πανω στο παλιο και κατοπιν βερνικωνεις.Το αφηνεις να στεγνωσει καλα κ μετα ντουκοχαρταρεις για να σβησεις τα ορια της χαρτοταινιας κ μετα γυαλιζεις.Για να αποφυγεις το δοντι στα ορια της χαρτοταινιας, αναδιπλωσε την.Οπου εχει φυγει κ χρωμα, πριν το βερνικωμα βαλε χρωμα με μια ειδικη μπατονετα που υπαρχει για τετοιες δουλειες.Ρωτησε σε χρωματοπωλειο κ θα σου δωσουν.

Θα παρεις ενα αποτελεσμα πολυ ικανοποιητικο καθως θα πρεπει να πλησιασεις πολυ κοντα για να φανει οτι υπαρχει τοπικη επιδιορθωση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βερνίκωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 13, 2016 7:28 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2016 10:26 am
Δημοσιεύσεις: 38
Θα το προσπαθήσω. Το βερνίκι πρέπει να ναι υποχρεωτικά σε σπρέυ; Επίσης ντουκόχαρτο τι σκληρότητας;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: