Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 7:37 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: BMW 2007 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 19, 2016 1:23 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2016 1:12 pm
Δημοσιεύσεις: 5
καλημέρα σε όλα τα μέλη και φίλους.

αρχάριος αλλά έπειτα απο πολύ διάβασμα και ψάξιμο σε youtube αποφάσισα να γυαλίσω το αμάξι μου μια BMW E90 μαύρη του 2007.

το αμάξι έχει ξαναγυαλιστεί στο παρελθόν αλλά λόγω πλυσημάτων σε πλυντήρια αυτοκινήτων αλλά και λόγω καθημερινής χρήσης χρειάζεται φροντίδα. σημάδια απο κουτσουλιές, αράχνη κλπ...
έπλεινα το αμάξι και το έβγαλα στον ήλιο και απογοητεύτηκα γιατί τελικά έχει πολύ περισσότερη ζημιά απότι περίμενα τόσο στις οριζόντιες επιφάνειες(καπώ, οροφή κλπ) αλλά και στις κάθετες (πόρτες κλπ απο τις βούρτσες)

έχω παραγγείλει λοιπόν κάποια υλικά και έχω αφήσει προς αναμονή τις αλοιφές και τα pads.

δεδομένου οτι δεν είμαι επαγγελματίας και δεν μπορώ να ασχοληθώ και 3 μέρες προσανατολίζομαι σε one step αλοιφή και ότι καταφέρω.

έχω λοιπόν στην κατοχή μου έναν DA Krauss Shinemaster S08, 900W
και έχω αγοράσει κερί και glaze, πηλό (chemical guys blacklite, chemical guys Butter Wax)

δεδομένου λοιπόν οτι τα BMW έχουν σκληρό clear coat αποφάσισα να το δουλέψω μάλλον με pads hexlogic πράσινο και ίσως ανέβω και σε πορτοκαλί.
η αλοιφή που επίσης προσανατολίζομαι λόγω των πολύ καλώ κριτικών αλλά και της ικανότητας που έχει για την ευελιξία να κόβει/γυαλίζει ανάλογα του pad που θα χρησιμοποιηθεί είναι η Scholl S20 Black

θα ήθελα τη γνώμη σας τι να προσέξω και αν ο συνδιασμός της μέχρι τώρα σκέψης μου είναι λογικός...

Ευχαριστώ


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: BMW 2007 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 21, 2016 10:02 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Cobalt καλως ηρθες.

Απο προιοντα δεν εχω να σου προτεινω κατι,και λογω οτι δεν εχω την εμπειρια που εχουν αλλα παιδια εδω αλλα δεν εχω δουλεψει κιολας τετοιου ειδους βερνικι.

Αυτο που θα σου πω ειναι ΝΑ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ.Ειναι το πιο συνηθες λαθος που κανουμε εμεις οι αρχαριοι.
Επειδη δεν εισαι επαγγελματιας,ουτε εγω,και εχεις φανταζομαι αναγκη να κινεις το αυτοκινητο,θα σου προτεινα το εξης.

Βρες μια μερα ολοκληρη που μπορεις να αφιερωσεις στο αμαξι σου.Κανε σωστη προετοιμασια της επιφανειας και επικεντρωσου σε ΕΝΑ πανελ,προτιμωντας το χειροτερο συγκριτικα που εχει το αμαξι σου ή αυτο που και να το χαλασεις,να μην σε νοιαζει,αφου ετσι κι αλλιως πχ θα χρειαζοταν βαψιμο,ή περιποιηση απο καποιον επαγγελματια.Αφιερωσε χρονο να κανεις ενα,δυο,τρια περασματα μεχρι να νιωσεις οτι κατι γινεται και τα αποτελεσματα ειναι εμφανη.Μετα περνα ενα κερι για να σφραγισεις την επιφανεια και αν σου μεινει χρονος πας και στην παραδιπλα.Ειναι μια διαδικασια πολυ time consuming που λενε και οι αγγλουρες και χρειαζεται επιμονη και υπομονη.Ιδανικα,θα επρεπε να παρεις ενα πανελ απο μαντρα και να κανεις εκει τα πειραματα σου.

Καλη επιτυχια σε οτι και να προσπαθησεις να κανεις

Δημητρης

Υ.Γ.Αναφορικα με την αλοιφη μπορεις να δοκιμασεις και Sonax 04-06 που ειναι στο ιδιο επιπεδο,η τουλαχιστον ετσι νομιζω απο αυτα που εχω διαβασει,με την Scholl S20,και την βρισκεις και ελλαδα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: BMW 2007 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 21, 2016 1:13 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2016 1:12 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
το έχω κατα νού να πάει η όλη διαδικασία σιγά και σωστά.

εννοείται λοιπόν το στάδιο πλυσήματος, clay, πλυσήματος ξανά και στεγνώματος, μασκαρίσματος επιφανειών ευάλωτων κλπ.

πάντως δεν νομίζω να μου πάρει μια μέρα να κάνω ένα πάνελ!
θεωρώ οτι σε μια φουλ μέρα είναι εφικτό να κάνεις όλο το αμάξι με one step αλοιφή ωστε να μείνει για την άλλη μέρα το sealant και το κερί.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: BMW 2007 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 21, 2016 5:35 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 6:50 pm
Δημοσιεύσεις: 126
cobalt γεια και απο εμενα... ;)
Η αλοιφη που γραφεις ειναι 1-Step Compound η 3 σε 1 που περιγραφουν οι εταιριες :!:
Δεν την γνωριζω για να πω κατι συγκεκριμενο :(
Ειναι νεο προιον ?τωρα τελευταια ολες οι εταιριες σχεδον βγαλανε τετοια προιοντα.

Η σκεψη σου σωστη ,αν δεν εχεις πολυ ταλαιπωρημενο χρωμα :)
Αν εχεις θα χρειαστει ποιο πολλα περασματα και ποιο πολυ ωρα να επιμενεις. Αυτα μονο με δοκιμη επιτοπου θα δεις τι χρειαζεται, καπου διαβασα με lake country πορτοκαλι την δουλεβουνε.
δες εδω http://carproforum.com/showthread.php?3736-REVIEW-Scholl-Concepts-S20-BLACK

Η γνωμη μου ειναι να κανεις ενα καλο καθαρισμα οπως λες και να επικεντρωθεις στο καθαρισμα του χρωματος και να αφησεις τα κερια και γυαλιστικα για καποια αλλη φορα, αν βεβαια τελιωσεις και εχεις χρονο καντο ;)
Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: BMW 2007 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 10, 2017 10:29 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
Για να κάνεις διόρθωση, τo πράσινο HexLogic σε συνδυασμό με αλοιφαδόρο dual action είναι λίγο για το σκληρό βερνίκι του BMW.Έχε κι ένα πορτοκαλί στην άκρη


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: