Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 12:12 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 74 από 76 [ 755 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πηλός - Πλαστελίνη - detailing clay
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 01, 2019 10:45 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 11, 2018 12:24 pm
Δημοσιεύσεις: 4
καλησπερα !!
μια συμβουλη θα ηθελα.
θα περασο το αμαξι με πηλο ( Bilt Hamber soft ) και μετα με κερι.
οι αποριες μου ειναι :
1) πριν τον πηλο να το πλυνο με καποιο ισχυρο σαπουνι ( κανονικα πλενο με Ultimate Wash & Wax )
2) αφου περαστει με πηλο και πριν το κερι ειναι καλο να το περασο με καποιο καθαριστικο χρωματος ? ( εχω δει το rejuvenate της auto finesse )
3) μετα το καθαριστικο κατι για προστασια ? ( εχω δει το tough coat απο auto finesse παλι )
4) για κερι εχω δει το soul απο auto finesse

Υ.Γ το αμαξι μου ειναι λευκου χρωματος.

ευχαριστω προκαταβολικα !!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πηλός - Πλαστελίνη - detailing clay
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 02, 2019 12:03 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Όλα σωστά τα βλέπω. Από ότι κοίταξα αυτά τα δύο κεριά.επιτρεπουν layering οπότε δε.βλεπω κάποιο θέμα.

Αν δεν έχεις βάλει στο.παρελθον πολλές και διάφορες προστασίες επάνω στο χρώμα το step2 ίσως είναι λίγο υπερβολή και εγώ ίσως το αντικαθιστουσα με ένα καλό paint prep προϊόν ......αλλά.και πάλι και να το κανεις σωστό.ειναι
Αυτά καλή επιτυχία.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πηλός - Πλαστελίνη - detailing clay
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 09, 2021 4:45 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2021 4:41 pm
Δημοσιεύσεις: 29
Καλησπέρα,

Αν και παλιό το θέμα ήθελα να κάνω μία ερώτηση μήπως μου απαντήσεις κάποιος πιο ειδικός.

Σκοπεύω να βάλω ένα combo που μου πρότειναν από την autofinesse polish-glaze-wax (triple-ultra glaze-radiance). Αλλά μου είπαν να βάλω πηλό παρά το γεγονός ότι το αυτοκίνητο είναι 8 μηνών.

Εκτός από τις γνωστές λύσεις Bilt humber κλπ που διάβασα στο θέμα έχω βρει και αυτό https://www.aliexpress.com/item/3253085 ... XIMYV&mp=1

Αξίζει τον κόπο ή κινδυνεύω να κάνω ζημιά στο αυτοκίνητο με το συγκεκριμένο?

Ευχαριστώ


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πηλός - Πλαστελίνη - detailing clay
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 09, 2021 4:59 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Μη πάρεις Πύλο από το ali. Πάρε τον bilt hamber.
Αν κρίνεις ότι δεν έχεις επικαθήσεις ( δεν έχει σχέση τόσο ηλικια όσο το περιβάλλον χρήσης). Θα κρίνεις εσύ αν θα πάρεις τον μεσαίο η τον soft αν δεν έχεις καθόλου επικαθήσεις.

Έχει και η autofinesse σχετικά καλο Πύλο και λιπαντικο

Τώρα 8 μηνών αμάξι να κάνεις οικονομία σε έναν κακής ποιότητας Πύλο , στο σημείο που είναι το πιο aggreassive δηλαδή της διαδικασίας;; Ξέρω γω . Καλυτερα δώσε κατι παραπάνω για καλό Πύλο. 15 ευρώ έχουν περίπου της bilt τα 200 γραμμάρια. Είναι πολύ καλή τιμή. Της autofinnese δε θυμάμαι πόσο πάει.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πηλός - Πλαστελίνη - detailing clay
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 09, 2021 5:19 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
το combo σιγουρα το ειπαν με αυτη τη σειρα να βαλετε και τα 3 η ενα απο τα τρια? το ενα μετα το αλλο? το triple ειναι ΑΙΟ ηδη περιεχει carnauba ,μεσα, θα παει πανω απο τη carnauba το glaze και μετα πανω απο το glaze παλι carnauba???

η εγω καταλαβα λαθοσ?
πιο λογικο φανταζομαι ειναι Η η triple μονη τησ
Η το glaze+ radiance μαζι



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πηλός - Πλαστελίνη - detailing clay
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 09, 2021 6:09 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2021 4:41 pm
Δημοσιεύσεις: 29
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
το combo σιγουρα το ειπαν με αυτη τη σειρα να βαλετε και τα 3 η ενα απο τα τρια? το ενα μετα το αλλο? το triple ειναι ΑΙΟ ηδη περιεχει carnauba ,μεσα, θα παει πανω απο τη carnauba το glaze και μετα πανω απο το glaze παλι carnauba???

η εγω καταλαβα λαθοσ?
πιο λογικο φανταζομαι ειναι Η η triple μονη τησ
Η το glaze+ radiance μαζι


Ναι με αυτή την σειρά μου το είπαν tripple-ultra glaze-radiance, κι εγώ ρώτησα αυτό που είπες και μάλιστα είπα μήπως αντί για tripple να βάλω rejuvenate που είναι καθαρά cleanser και polisher αλλά μου είπαν καλύτερα tripple, το rejuvenate το προτείνουν αν θες να βάλεις μετά κεραμικό και όχι κερί. Από ότι κατάλαβα το tripple είναι πιο cleanser -polisher παρά τα υπόλοιπα που υπόσχεται και μάλλον είναι καλύτερο σαν layer με τα άλλα 2.

Όσο για τον πηλό θα ακούσω την συμβουλή σου για bilt hamber για να είμαι πιο σίγουρος. Δεν ξέρω πόσο αν έχω πολλές επικαθίσεις γενικά το προσέχω πολύ το αυτοκίνητο με συχνό πλύσιμο και καλά υλικά πλυσίματος και στεγνώματος και δεν έχει ελατώματα η βαφή μόνο με φακό έχω κάτι οριζόντιες αράχνες σαν κλωστές για αυτό θέλω να βάλω και tripple&ultra glaze.

Έλεγα να πάρω soft πηλό γιατί φοβάμαι το marring με πιο σκληρούς.

Τέλος είναι απαραίτητο το ειδικό λιπαντικό πηλού ή μπορώ να φτιάξω ένα μίγμα με νερό και λίγο σαμπουάν όπως της autofinesse το lather που έχω?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πηλός - Πλαστελίνη - detailing clay
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 09, 2021 6:54 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Μη κάνεις πειράματα με σαπουνια για λίπανση τώρα ως αρχάριος. Παρε ενα λιπαντικο Πύλου της autofinesse.
Γιατί εκείνη την ώρα θα έχεις στο νου σου τον Πύλο που είναι το σημαντικό ... ......η στο να μην αφησει άλατα το μείγμα η να μη στεγνώσει το σαπούνι η να πρέπει να ξεπλύνεις το σαπουνι ( γιατί δε φεύγει ένα σαπούνι απλά με σκούπισμα) και μετά να ξαναστεγνωσεις????

Το αν έχεις η όχι επικαθήσεις δεν έχει να κάνει με το πλύσιμο. Πάρε ένα σακουλάκι λεπτό τροφίμων βαλε απαλά το χέρι σου μέρα περνά.καπιια σημεία κυρίως στα χαμηλά πάνελ και πάνω από τους θωλους και θα καταλάβεις αν έχεις η όχι και πόσο και που. Μόνο εσύ θα κρίνεις κανείς άλλος.


Επίσης η εσύ τα έχεις μπερδέψει η στην autofinnese κάτι έχουν μπερδέψει.

Μου γράφεις ότι σου είπαν <<rejuvinate πάει πριν το κεραμικό και όχι πριν από κερί>>

Αλλά στην σελίδα της autofinesse γράφει ακριβωσ τα αναποδα
<<Rejuvenate was designed for use with Auto Finesse’s® Carnauba Waxes, in order to create a striking concours-level finish for your car or motorcycle. Rejuvenate can be applied by hand, dual-action, or rotary polisher. If you’re a big fan of waxes, Auto Finesse® Rejuvenate will become your new best friend.>>

Το rejuvinate δε μπορεί να.μπει πριν τη κεραμική γιατί είναι glaze based άρα αφήνει υλικό πίσω και δε κάνει να.μπει πριν τη κεραμική.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πηλός - Πλαστελίνη - detailing clay
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 09, 2021 7:22 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2021 4:41 pm
Δημοσιεύσεις: 29
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Μη κάνεις πειράματα με σαπουνια για λίπανση τώρα ως αρχάριος. Παρε ενα λιπαντικο Πύλου της autofinesse.
Γιατί εκείνη την ώρα θα έχεις στο νου σου τον Πύλο που είναι το σημαντικό ... ......η στο να μην αφησει άλατα το μείγμα η να μη στεγνώσει το σαπούνι η να πρέπει να ξεπλύνεις το σαπουνι ( γιατί δε φεύγει ένα σαπούνι απλά με σκούπισμα) και μετά να ξαναστεγνωσεις????

Το αν έχεις η όχι επικαθήσεις δεν έχει να κάνει με το πλύσιμο. Πάρε ένα σακουλάκι λεπτό τροφίμων βαλε απαλά το χέρι σου μέρα περνά.καπιια σημεία κυρίως στα χαμηλά πάνελ και πάνω από τους θωλους και θα καταλάβεις αν έχεις η όχι και πόσο και που. Μόνο εσύ θα κρίνεις κανείς άλλος.


Επίσης η εσύ τα έχεις μπερδέψει η στην autofinnese κάτι έχουν μπερδέψει.

Μου γράφεις ότι σου είπαν <<rejuvinate πάει πριν το κεραμικό και όχι πριν από κερί>>

Αλλά στην σελίδα της autofinesse γράφει ακριβωσ τα αναποδα
<<Rejuvenate was designed for use with Auto Finesse’s® Carnauba Waxes, in order to create a striking concours-level finish for your car or motorcycle. Rejuvenate can be applied by hand, dual-action, or rotary polisher. If you’re a big fan of waxes, Auto Finesse® Rejuvenate will become your new best friend.>>

Το rejuvinate δε μπορεί να.μπει πριν τη κεραμική γιατί είναι glaze based άρα αφήνει υλικό πίσω και δε κάνει να.μπει πριν τη κεραμική.


Σου στέλνω την ερώτηση μου καθώς μου είχαν προτείνει το συγκεκριμένο combo:

"By mistake I bought Tripple and Rejuvenate. Do you suggest the combo Tripple-Ultra Glaze-Radiance or Rejuvanate-Ultra Glaze-Radiance."

Και η απάντηση τους:

"I would recommend using Tripple, Ultra Glaze and then Radiance. This is personally one of my favourite combinations however I use a hard wax instead of radiance.
Radiance still gives fantastic results, I just prefer the durability of a hard wax. Concerning Rejuvanate i'd rather use it before caramics paintwork protector.

I am certain you will be extremely happy with the result of applying Tripple, Ultra glaze and Radiance. They are all very easy to use by hand and will completely transform your vehicle!"

Το είδα κι εγώ αυτό που λες με το Rejuvenate στο site τους αλλά τι να πω; Εγώ έχω και τα 2 οπότε λέω να ακολουθήσω την συμβουλή τους με το tripple.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πηλός - Πλαστελίνη - detailing clay
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 09, 2021 7:31 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Ότι ναναι λένε άλλα τεσπα που να βγάλεις άκρη.
Όπως νομίζεις. Καλή επιτυχία να τα χαρεις.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πηλός - Πλαστελίνη - detailing clay
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 09, 2021 7:45 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2021 4:41 pm
Δημοσιεύσεις: 29
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Ότι ναναι λένε άλλα τεσπα που να βγάλεις άκρη.
Όπως νομίζεις. Καλή επιτυχία να τα χαρεις.


Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Γενικά έχω χάσει λίγο την μπάλα καθώς δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τόση περιποίηση και μου κόλλησε το χούι από τότε που πήρα το αυτοκίνητο (Ford Puma) κι έμπλεξα με κακές παρέες από το club. :lol: :lol:

Το ιδανικό θα ήταν να πάω για κεραμική αλλά λόγω budget το αναβάλω και προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ σε συντήρηση και προστασία αν και τα νέα χρώματα των αυτοκινήτων από ότι κατάλαβα κάνουν ψιλή αράχνη ακόμη και με συνδυασμό σκόνης και αέρα.

Πολλές φορές δεν βγάζω και εγώ άκρη με αυτά που γράφουν οι εταιρείες. Άλλοι λένε να μην μπερδεύεις κεριά με κεραμικές ουσίες και αυτοί προτείνουν πάνω από κερί να βάζεις lavish που είναι infused κεραμικό για μεγαλύτερη διάρκεια του κεριού.

Αν δεν βγάζεις εσύ άκρη πόσο μάλλον εγώ ο άσχετος που ότι αυτοκίνητο είχα πριν δεν είχα βάλει ποτέ χέρι πάνω του, μόνο πλυντήριο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 74 από 76 [ 755 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: