Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 1:45 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 3 [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αφαιρεση Orange peeling(πορτοκαλιασμα) με γυαλοχαρτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 08, 2018 9:51 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 2:30 pm
Δημοσιεύσεις: 22
Το είδα το βιντεάκι, όπως και άλλα ποστ σου! ;)

...και λίγα πήρες! Αλλά Ελλάδα είμαστε, δυστυχώς δεν μπορούμε να γίνουμε Ευρώπη σε κοστολόγιση.

Φίλος στην Αγγλία μόνο για κεραμική χρεώνει 700-800 το αυτοκίνητο! Για κάτι τέτοιο ούτε να φανταστώ δεν μπορώ τι θα ζητούσε...

Για το link...δεν χρειάζονται ευχαριστώ, εδώ είμαστε για να ανταλλάσουμε απόψεις.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αφαιρεση Orange peeling(πορτοκαλιασμα) με γυαλοχαρτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2018 4:25 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Απλά απίστευτο αποτέλεσμα αψωγη και προσεγμένη δουλειά. Αναφέρομαι και για το smart.

Πάντως για το θέμα του wetsanding θα διαφωνήσω μιας και έχω δει πολλά βιντεάκια με γυαλοχαρτο χεριού και να έχει γίνει άψογη δουλειά.
Σίγουρα με το μηχάνημα μπορεί να γίνει πιο καλή και φαντάζομαι πιο γρήγορη η δουλειά.

Όσο αυτό που αναφέρεται για τις τιμές τις Αγγλία και ότι απέχουμε οι τιμές των δικών retailers τι να πω.
Και στην Αμερική ο esoteric αν δεν κάνω λάθος θελει 1500 δολάρια .
Ποιος θα δώσει 700 ευρώ για να του περάσουν κεραμική επίστρωση δηλαδή έλεος.
Και όταν όλοι εδώ μέσα ξέρουμε ότι το κόστος για να γίνει όλο αυτό είναι ελάχιστο...
Και δεν μιλάω μόνο για coating αλλά ακόμα και για γυαλισμα των 2 σταδίων.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Αφαιρεση Orange peeling(πορτοκαλιασμα) με γυαλοχαρτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2018 5:33 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Να μετραμε μισθους, κοστος ζωης κ υπαρξης σε καθε χωρα. Γιατι ενα layer κεραμικο προστασιας 1-2 ετων εχει κοστος σε υλικα 50-150€ κ 2-5 εργατωρες. Τα προηγουμενα ειναι που καθοριζουν την τελικη τιμη.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αφαιρεση Orange peeling(πορτοκαλιασμα) με γυαλοχαρτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2018 7:36 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Για να γίνει σωστά η κεραμική όντως θέλει άπειρη προεργασία γυάλισμα πολλά στάδια, και πολύ εμπειρία να μπει σωστά, και λογικό έχει υψηλή τιμή. Και αν θυμάστε όταν ξεκίνησαν οι κεραμικές είχαν κατι χιλιάρικα......

Βέβαια δυστυχώς....υπάρχουν επαγγελματίες που πουλάνε το...mr fix9h από amazon,ebay,aliexpress των 8 δολλαρίων....για κρυσταλλοποίηση....και υγρό γυαλί...και κολλάνε και ένα αυτοκόλλητο πάνω και λένε είναι δικός τους προϊόν...τεσπά........



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αφαιρεση Orange peeling(πορτοκαλιασμα) με γυαλοχαρτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2018 9:10 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
nanoBOSS έγραψε:
...και λίγα πήρες!

Σε μαγαζατορες αναφέρομαι που έχουν έξοδα ατελείωτα...
Εγώ χομπίστας είμαι πλέον, συνταξιούχους detailer χαχαχαχα
Απλά καμία φορά με πιάνει η τρέλα και η μία μερα γίνεται 3-4-5 . Βλέπεις τόσα χρόνια μου έμεινε ένα κάποιο κουσουρι.. :mrgreen:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αφαιρεση Orange peeling(πορτοκαλιασμα) με γυαλοχαρτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2018 9:23 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
mpoukou22 έγραψε:
Απλά απίστευτο αποτέλεσμα αψωγη και προσεγμένη δουλειά. Αναφέρομαι και για το smart.
Ποιος θα δώσει 700 ευρώ για να του περάσουν κεραμική επίστρωση δηλαδή έλεος.


1.Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!
2.Επιδιόρθωση βαφής και κεραμική πάνω από 25-30 ώρες δεν είναι κάτι σπάνιο. Δηλαδή σχεδόν μια βδομάδα. Πόσο θα έπρεπε να χρεώνει ένας μαγαζατορας ? Κεραμικές υπάρχουν από 80-150 και βάλε. Άντε να κάνεις και 2 αυτοκίνητο με αυτήν. Βάλε pads, μηχάνηματα, αλοιφές, φόρους, υπάλληλους. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που σου το κάνουν σε μια-δυο μέρες αλλά δε μιλάμε γιαυτες. Οπότε σε μερικές περιπτώσεις είναι πράγματι ότι πληρώνεις παίρνεις.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αφαιρεση Orange peeling(πορτοκαλιασμα) με γυαλοχαρτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2018 11:15 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 2:30 pm
Δημοσιεύσεις: 22
mpoukou22:
Για το wetsanding ακόμη και στο βίντεο που συνέστησε να δω ο zym στο τέλος λέει ό,τι χρησιμοποιούν DA, και εξηγεί και πως το χρησιμοποιούν.
Οπότε το θέμα είναι τι αυτοκίνητο δουλεύουν...και σε τι τιμή!

Θα διαφωνήσω αρκετά στο κομμάτι του κόστους. Δεν είναι ελάχιστο αν κάποιος το κάνει σωστά και επαγγελματικά.
Χρειάζεσαι για κάθε αυτοκίνητο ειδικό σφουγγαράκι + 5 microfibers για το application + 4-5 microfiber πετσέτες που θα κάνεις buff-off και μετά θα τις πετάξεις (μετά το buff-off είναι άχρηστες).
Αν χρησιμοποιείς πραγματικά καλή κεραμική οι φτηνές ξεκινάνε από τα 70 ευρώ + shipping costs, και οι κορυφαίες παίζουν στα 120+
Πρόσθεσε σε αυτά ό,τι ανάλογα με την κατάσταση του αυτοκινήτου θα χρειαστείς compounding + γυάλισμα ΠΡΙΝ την κεραμική (και μιλάμε για αρκετές ώρες + την αλοιφή και τα pads).
Μέσα σε αυτό θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου ό,τι σωστός επαγγελματίας θα δουλεύει με επαγγελματικά φώτα + ανεμιστήρα όταν περνάει την κεραμική (κόστος ρεύματος).
Φυσικά για σωστή εφαρμογή πριν το πέρασμα της κεραμικής θα πρέπει να το περάσει με IPA.
Στην κοστολόγηση θα πρέπει να συνυπολογίσεις: Τ.Ε.Β.Ε. - Εφορία - Φόρος επιτηδεύματος - Λογιστής - Νοίκι - Φθορά εξοπλισμού - Αγορά νέου εξοπλισμού - Πιθανότητα λαθών (άρα ζημιάς και κόστος) - Ανθυγιεινή εργασία.

Αν λοιπόν εσύ δουλέψεις 20-30 ώρες (δηλαδή ένα 4ημερο περίπου ΤΟ ΕΛΆΧΙΣΤΟ για γνώστη της δουλειάς / 4χ8 ώρες) και έχεις ένα κόστος υλικών 100-150 ευρώ, πόσο θεωρείς λογικό να το πουλήσει κάποιος;
Λάβε φυσικά υπ' όψιν σου ό,τι αν είναι νομοταγής και κόψει και απόδειξη φορολογείται με 30% στο καθαρό κέρδος.

Αν το κάνεις από το σπίτι σου μπορεί να γίνει οικονομικά ίσως, αλλά σίγουρα όχι επαγγελματικά.
Θα ήθελα όμως να μου πεις ποιο θα ήταν με βάση τα όσα προανέφερα το λογικό να πληρώσει κάποιος.

Όσον αφορά το "ποιος θα πληρώσει 700 ευρώ για κεραμική" σε πληροφορώ αρκετοί, δεν θέλω να πω ονόματα εταιρειών αλλά γνωρίζω εταιρείες που πουλάνε σε αυτές τις τιμές. Μπορεί να μην γίνεται ουρά, αλλά πουλάνε.

Δημήτριος:

Υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να κάνει 2 στάδια γυάλισμα + IPA + coating σε 5 ώρες; Αν ναι στείλε μου σε παρακαλώ inbox!
Σε 2-5 ώρες σου πατάει ένα υποτυπώδες πλύσιμο, σου ρίχνει ένα IPA αραιωμένο 1/10...και σου ξεπετάει/εφαρμόζει και μία φτηνή-μέτρια κεραμική (γιατί οι καλές θέλουν ώρες φίλε μου για να περαστούν σωστά).

Μάρκος Δ.:

Σωστά τα είπες.
Χρειάζεται χρόνος και εμπειρία για σωστό αποτέλεσμα. Χαζοί είναι οι detailers που πληρώνουν 1500 ευρώ συμμετοχή για σεμινάρια για κεραμικές;

Όσον αφορά τους resellers από κινέζικα...κατά πρώτον έχουν μικρό χρόνο ζωής (θα κοροϊδέψουν αρκετούς, αλλά στο τέλος θα τους μάθει ο κόσμος), και κατά δεύτερον πρέπει και ο πελάτης να ψαχτεί...να ρωτήσει τι παίρνει και πόσο!

Zymglym:

Εσύ ως πρώην επιχειρηματίας ξέρεις τον πόνο των εξόδων (ειδικά στο Ελλαδιστάν)!
Άμα είσαι συνταξιούχος ...να σε κεράσουμε κεραμικές να έρθεις να "παίξουμε" και να κάνουμε βίντεο στην Αθήνα! ;)

2 αυτοκίνητα με 50ml θα πρέπει να πέσει τσιγκουνιά (άρα και μέτριο αποτέλεσμα) ή να είναι 2...smart!
Φυσικά όπως σοφά είπες...ό,τι πληρώνεις παίρνεις.-


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αφαιρεση Orange peeling(πορτοκαλιασμα) με γυαλοχαρτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2018 11:30 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Χαχαχαχα για τέτοια θα είμαι από εδώ και πέρα, βιντεάκια κι έτσι , μπορεί να γράφω καλά στο γυαλί...
Άμα ξέρω τον πόνο λέει, όπως άλλωστε οι περισσότεροι που ήταν έστω κάποτε ελεύθεροι επαγγελματίες.
Έγραψα " άντε πες ότι κανείς 2 " για χάρη της στρογγυλοποίησης.
Πράγματι, ένα σωστό πολυήμερο σεμινάριο μπορεί να φτάσει και τα 1000€ συνολικά.
Νομίζω ο Δημήτρης αναφέρεται καθαρά στον χρόνο της εφαρμογής της κεραμικής και όχι στην συνολική διαδικασία.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αφαιρεση Orange peeling(πορτοκαλιασμα) με γυαλοχαρτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 10, 2018 12:17 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 2:30 pm
Δημοσιεύσεις: 22
Για τέτοια είσαι; Άρα αν κατάλαβα καλά δέχτηκες την πρόταση μου ε; :plss:

15 χρόνια ελεύθερος επαγγελματίας...ΑΣΕ!

Ποια είναι αυτή η στρογγυλοποίηση που θα της κάνουμε και χάρες; :lol:

Το DetailKing που έκανε πρόσφατα σεμινάριο ...1500 ευρώ οι 2 ημέρες.

Όσον αφορά τον Δημήτρη -σε κανέναν δεν απαντάω κακόβουλα- ...είναι παράλογο να μετράς μόνο τον χρόνο εφαρμογής για την κοστολόγηση. Αυτό είναι εύκολα αντιληπτό νομίζω. Εκτός αν κάνεις κεραμική σε πρόχειρα πλυμένο αυτοκίνητο, με αράχνες και χωρίς καλή προετοιμασία...που το αποτέλεσμα θα είναι τραγικό.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Αφαιρεση Orange peeling(πορτοκαλιασμα) με γυαλοχαρτο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 10, 2018 8:36 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Νομιζω πως ειναι πασιγνωστο το κοστολογιο των detailers κ ο zym το επιασε με τη μια.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 3 [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: