Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 12:48 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: FW1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 12:38 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2018 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Athens
Καλησπέρα στα μέλη!

Έχει δοκιμάσει κανείς το fw1? Είναι waterless, καθαρισμός και κέρωμα παράλληλα, ξεθαμπώνει φανάρια, αφαιρεί χρώματα από άλλα αυτοκίνητα και κρατάει περίπου 1,5 μήνα (όπως λένε). Μου το έκανε επίδειξη κάποιος σε ένα parking της Αθήνας. Δεν το αγόρασα λόγω τιμής.
Θεωρώ ότι είναι παρόμοιο με την SRP.

Το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FW1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 1:54 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Aυτο το προιον..ειναι αυτο που λεει οτι ειναι......με πολυ ειληκρηνεια μπορω να πω.
Ειναι αυτο που γραφει ενα , waterless cleaner wax προιον μονο που ειναι ετοιμο σε μορφη spray can.

Δηλαδη αν μπορουμε να φαντατσουμε μια ποσοτητα π.χ onr(η οποιοδηποτε αλλο waterless προιον) με carnouba μεσα σε μορφη σπρευ σε φιαλη.............αν ειναι πετυχημενο το παραδειγμα.

Δεν ειναι κακο η καλο προιον ειναι ομωσ...αυτο που ειναι

ειναι ασ το πουμε....3-1 προιον που....<<πλενει-καθαριζει-προστατευει>> το βερνικι σε μια εφαρμογη.
Και οπωσ καταλαβαινεις ...........
εκει αρχιζει.η σκεψη και το τι θεσ η ποτε το χρησημοποιεισ..και αν το θεσ
δηλαδη............
αν το ενα ακρο το...<<σωστο>> ειναι.......πελνουμε κανονικα το αμαξι+μετα το καθαριζουμε απο πισσεσ επικαθησεισ κ.τ.λ+ περναμε κερι..............
αυτο ειναι το αλλο ακρο...............περνασ το προιον μια φορα.............και οτι πλυνει-καθαρισει-προστατευσει...σε ενα περασμα.........αυτο ειναι αυτο εχεις ...οτι πιασει....επιασε!!
αυτο ουσιστικα κανει ...απο λιγο ολεσ τισ δουλειεσ.........αλλα απο λιγο.................

εκει μπαινει η δικη σου επιθυμια αποψη και του αυτοκινητου................
αν ειναι ενα παλιο αμαξι, πολυ ταλαιπωρημενο γενικα και που δεν εχεισ καθολου χρονο διαθεση κ.τ.λ για να κανεισ πολλα πανω του (και δεν βγηκε μολισ απο κανενα λασπολουτρο σε βουνο γιατι τοτε ..πλυσιμο με αυτο....σιγουρα οχι....αλλα λιγη σκονιτσα και βρωμιτσα θα ειναι οκ) και δε σε νοιαζει να γρατζουνιστει λιγο ακομα...................αυτο το προιον ειναι μια χαρα....το ψεκαζεισ καθαρισεισ με πανι.τελοσ..............ευχαριστημενοσ και χαρουμενοσ!!!!!!!!!!!!!!

αν τωρα εχεισ ενα αυτοκινητο.....που ειναι σχετικα νεο.ειναι σε καλη κατασταση....το προσεχεισ αρκετα, το περιποιεισαι, το κερωνεισ και γενικα ασχολεισαι ενα τετοιο προιον δε πιστευω οτι θα σου σου δωσει απολυτωσ τιποτα.
ισα ισα που θα θεσ να το αποφυγεισ.

Απλα πρeπει να σκεφτομαστε και τον 80% των κατοχων...αυτοκινητων που δε...τα πλενουν καν,οχι να τουσ νοιαζει αν θα γρατζουνιστουn η...το κερι δε θα κρατησει πολυ!!!! χαχαχα ναι για αυτους ενα τετοιο προιον ειναι μια χαρα.................

για τουσ υπολοιπουσ ομωσ που θελουν τα επολεσματα καθε σταδιου να ειναι αυτα που πρεπει τοτε OXI δε κανει(δε εχει σηmaσια η μαρκα του προιοντοσ).

τωρα στο κοστοσ δε ξερω να σου πω ποσο εχει , παντωσ πρπει να το διαιρεσεισ με το ποσα........<<πλυσηματα>> μπορεισ να κανεισ με ενα δοχειο.............και αν βγαινει παραπανω απο 8-10 ευρω το πλυσιμο...................ισωσ ειναι λιγο ακριβο
βλepv στη σλειδα γυρω στα 100 ευρω τα δυο μπουκαλακια.....αν βγαλεισ το πανακι και την κεφαλη.

δηλαδη 50 ευρω η φιαλη........αν δε βγαζει 5 πλυσηματα δε συμφερει..........γιατι καποιοσ που δε το νoiaζει να πλυνει...ετσι.......ενα αμαξι..... δινει 5-6 ευρω και το παει σε πλυντηριο π.χ

μπορει αν βγαζει περισοτερα πλυσηματα να συμφερει για ενοικιαζομενα αμαξι ξερω γω που ισα ισα σκονιτσα πανακι και στον επομενο ενοικιαστη......ισωσ να τους ειναι μια λυση..(αλλα και για αυτους ενα μπουκαλι onr-ech2o, η dr.orphanos θα κραταει πολυ περισοτερο)........δε ξερω



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FW1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 2:09 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2018 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Athens
Πολύ σωστός Μάρκο!
Τα ίδια σκεφτόμουν και πράγματι συμφωνώ στο γεγονός ότι για κάποιον (πιστεύω ανήκουμε κι εμείς) που περιποιείται το αμάξι του με περισσότερη λεπτομέρεια, δεν του πρσφέρει κάτι παραπάνω.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FW1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 31, 2019 9:40 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Στην προσφατη εκθεση στο Ελληνικο,μας πλησιασε ενα παληκαρι για να μας κανει επιδειξη στο αμαξι μου :shock:

Αρχικα μου ειπε να μου κανει λιγο στα φαναρια,του απαντησα ευγενικα οχι και μετα μου προτεινε να μου κανει λιγο μια ζαντα για να δω ποσο καλα καθαριζει.Του εκανα σαφες οτι θελω να μεινει μακρια απο το αυτοκινητο μου! :lol:

Οπως λεει και ο Μαρκος,αυτα τα προιοντα ειναι για καποιον που θελει να κανει ενα πασαλειμμα και δεν τον πολυνοιαζει παραπερα.
Εγω θα ελεγα μακρια απο τετοια προιοντα.Γνωμη μου παντα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FW1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 31, 2019 9:50 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2018 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Athens
LuigiD έγραψε:
Στην προσφατη εκθεση στο Ελληνικο,μας πλησιασε ενα παληκαρι για να μας κανει επιδειξη στο αμαξι μου :shock:

Αρχικα μου ειπε να μου κανει λιγο στα φαναρια,του απαντησα ευγενικα οχι και μετα μου προτεινε να μου κανει λιγο μια ζαντα για να δω ποσο καλα καθαριζει.Του εκανα σαφες οτι θελω να μεινει μακρια απο το αυτοκινητο μου! :lol:

Οπως λεει και ο Μαρκος,αυτα τα προιοντα ειναι για καποιον που θελει να κανει ενα πασαλειμμα και δεν τον πολυνοιαζει παραπερα.
Εγω θα ελεγα μακρια απο τετοια προιοντα.Γνωμη μου παντα


Πράγματι επιμένουν και ίσως γίνονται και ενοχλητικοί... όπως τα λες... επέμενε! μια ζάντα τελικά τον άφησα να κάνει και ένα παράθυρο!
Για να πω και την αλήθεια... σήμερα που έβρεξε το βράδυ χώμα, το παράθυρο παρέμεινε καθαρό. ενώ το υπόλοιπο αμάξι φαινόταν το χώμα που είχε στεγνώσει, παρότι και κερωμένο!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FW1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 31, 2019 10:56 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
συμφωνω με τα παιδια σε ολα.................

απλα μια μικρη διαευκρινηση.....οπως ειπα και εγω στην απαντηση μου..............και επειδη καποιοι τιμια πιστευω προσπαθουν να βγαλουν το ψωμι τους,.... απο διαφορα προιοντα.....................

το προιον..δεν ειναι κακο, δεν θα κανει ζημια σε κατι μη φοβησουμε και κανεναν η μη φοβομαστε και εμεισ........

.........ΑΠΛΑ......ειναι αυτο που ειναι.........

αν αυτοσ που προσπαθει να το πουλησει, ειναι ειληκρινης και οι ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ μας απο αυτο,.......αλλα και απο οποιοδηποτε προιον σε οποιαδηποτε κατηγορια,... ειναι σωστες.......τοτε το καθε προιον εχει τη θεση του και την αξια του.........................

Αν μας πουν ...η αν περιμενουμε.....οτι περνοντας αυτο το σπρευ θα ειναι το αμαξι μας..............σαν να το ειχε 5 μερεσ ο Μιχαλης, απ το swell η ο Πλατωνας απο το autostar και θα εχουμε.....τα ιδια αποτελεσματα.........τοτε οχι............δε θα το εχουμε..........αχαχαχαχαχαχαχα

αν απλα μας πει ο πωλητης τι πραγματικα κανει.........και εμεισ το χρησημοποιουμε για...αυτο που ειναι................δηλαδη λιγο καθαρισματακι λιγο γυαλισματακι λιγη προστασια ετσι τα πανω πανω.................τοτε ειναι οκ..................

γιατι ειπαμε το 99%....του κοσμου εκει εξω...ειναι...εκει εξω και οχι μεσα στα φορουμ αχχαχαχαχαχαχαχα..........ενταξει πλακα κανω αλλα καταλαβαινεται τι θελω να πω

για αυτουσ λοιπον μπορει το προιον αυτο να ειναι.............φανταστικοεκπληκτικο....σαν μια μπορντοροδοκοκικη μπουχαρα...και να θελουν να σηκωθουν απο καναπεδεσ ντιβανια σαλονια να τρεξουν να το παρουν.και να το λυγουρευονται κιολασ.....................χαχαχαχαχα

για αυτους ειναι οκ............(π.χ.......ο πατερασ μου 72 χρονων με αμαξι 22 ετων που τον παρακαλαω απλα.......να το παει καπου το καημενο να το πλυνει εστω και δε παει.........ε για αυτον μια χαρα ειναι..θα το βλεπει σα καινουργιο........χαχαχαχαχαχα)



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: FW1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 31, 2019 11:12 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
και μιας και ειχαμε αυτη τη συζητηση....σκεφτομαι καιρο και θα το κανω μολισ ολοκληρωσω τισ δοκιμεσ σε καποια προιοντα που προσπαθω να βρω.....................

να γραψω ενα μικρο αρθρακι με πολυ οικονομικα αλλα ταυτοχρονια πολυ αξιολογα με πολυ καλα αποτελεσμτα., προιοντα για το αυτοκινητο και την περιποιησησ του.........οχι ομως <<detailing>> προιοντα...............γιατι καταλαβαινω πωσ γενικα υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλα παιδια που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα η το χρονο, η δεν ειναι τοσο ψαγμενοι σε <<μαρκεσ>> detailing, η χανονται(ευκολο αυτο χααχχα) ,μεσα σε αυτεσ,μ η που ει ναι επαρχια με δυσκολεσ προσβασεις

και μπορει να θελουν ενα απλο αξιοπρεπεσ πανακι για να καθαριζουν, καποια οικονομικα προιοντα, για να περνανε ενα ταμπλο ενα λαστοιχο μια στο τοσο, η ετσι λιγο κατι ελαφρυ για τα πλαστικα τουσ ξερω γω αλλα δεν εχουν προσβωαση σε...........βαρια detailing προιοντα...........
καποια δηλαδη που θα μπορουν να βρουν σε ενα τοπικο σουπερ μαρκετ, η ενα τοπικο βενζιναδικο ισωσ, ισωσ σε καποια basic του praktiker που ομωσ δινουν καλα αποτελεσματα.

εχω εντοπισει καποια οικονομικα προιοντα με ευκολη προσβαση και σε λιγο καιρο θα σας τα βγαλω και φωτογραφιεσ με αποτελεσματα.,........

και μπορω να πω οτι μεσα στην απυθμενη.......σαβουρα των....προιοντων........τησ...<<σειρασ>> που λεμε υπαρχουν και καπποια εξαιρετικα................

και μαλλον εχω εντοπισει ΚΑΙ προιοντα σε φιαλη τυπου can spray αλλα και σε μπουκαλακι, λιανικησ που οταν περασεις το εσωτερικο.......................ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ...............σαν να πηρεσ ενα μπουκαλι καλαμποκελαιο η Ελαισ ελαιολαδο και περασεσ ολο το αμαξι χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

((γιατι παιδια...........δε θα το ξεχασω ποτε...
πηγα παρεα να παραλαβει ενασ φιλοσ .....κουκλα μεταχειρισμενο 12.000 ευρω ford focus XTR διπλεσ εξατιμσεις μαμα, φουλ εξτρα, με entatainment center μαμα μεσα.......... που ο προηγουμενοσ ιδιοκτητης ηταν τουλαχιστον ο......Mike Philips!!!! ενα απιστευτα προσεγμενο αυτοκινητο...απο πλαστικα σκαφακια μεσα ..μεχρι προστατευτικα στα κουμπωματα...των ζωνωσ να μη γρατζουνανε και πηρε ο μπακλαβασ ο μαντρασ...πολυ γνωστοσ....ενα σπρευ ο θεοσ να κανει τι ηταν αυτο και περασε ολο μεσα....και ηταν ενα τοσο πυκνο πηχτο στρωμα λαδιλασ, σιλικονιλασ, ενα αθλιο πραγματα ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ, ΠΟΥ ΚΑΘΗΣαμε και λεκιασε παντελονια πουκαμισα τα παντα...............και σχεδον 2 χρονια μετα απο σημεια στο ντουλαπακι....ΔΕν εχει φυγει ακομα εκει λεω παιδια.........ειμαστε αθλιοι.και δεν ειναι λογω κοστουσ))


αλλα μολισ τελειωσω δοκιμεσ θα σας τα πω, και τετοια και πανακια φτηνα, ειδικα για μεσα, και καθαριστικα

ΟΛΑ.................
NON DETAILING xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: